ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιο είναι το αγαπημένο σας soundtrack?

    mariapeny
    24.06.2004, 19:57
    Λοιπόν, λοιπόν. Αν και είμαι καινούρια στο forum, θα ήθελα να αναπτύξω και έγω μία συζήτηση, για ένα θέμα που μου αρέσει ιδιαίτερα.

    Λίγο, πολύ όλες οι ταινίες συνοδεύονται από μουσική. Πιστεύετε ότι αυτό βοηθάει μια ταινία να πετύχει? Αν ναι, ποιο είναι το soundtrack που σας αρέσει ιδιαίτερα? Μπορείτε ακόμα να μου πείτε και γιατί σας αρέσει (αν θέλετε βέβαια!).

    Περιμένω απαντήσεις!!!
    Sofia
    24.06.2004, 21:31
    Xmm, duskolo na dialejw ena, mias ki egw exw adunamia sta Soundtracks!
    Merika apo ta agapimena mou: Mila tis, Frida kai to all time classic Cinema Paradiso
    antigoni
    24.06.2004, 23:25
    Μουλέν Ρούζ----7 χρόνια στο Θηβέτ


    Αντιγόνη
    santourman
    24.06.2004, 23:33
    Πολίτικη κουζίνα!!
    neo2000g
    25.06.2004, 00:15
    Μπορεί να φανεί αστείο αλλά αυτό που μου έρχεται αυτή την στιγμή στο μυαλό και είναι αγαπημένο μου είναι από τις "ΘΡΥΛΙΚΕΣ" Παπιοπεριπέτιες!(DuckTales)

    Μετά μου έρχεται το soundtrack του Eξορκιστή και το γουέστερν που έγραψε ιστορία Good Bad And The Ugly. Α να μην ξεχάσω και το Braveheart και Highlander. (οι θρυλικοί Queen βέβαια)

    Βεβαίως πάντα μια καλή ταινία πρέπει να έχει την κατάλληλη μουσική επένδυση! Άλλωστε πολλά τραγούδια γίναν γνωστά λόγω μια καλής ταινίας ή καμιά φορά και το αντίστροφο. Δεν συμφωνείτε;

    Εσύ όμως mariapeny δεν μας είπες το αγαπημένο σου!!!!!!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: neo2000g on 25-06-2004 00:18 ]
    elzaatar
    25.06.2004, 00:44
    arizona dream
    revekka
    25.06.2004, 04:19
    city of angels
    Kotsiraki
    25.06.2004, 09:39
    Νotting Hill! Όμορφη και ερωτική μουσική.
    mariapeny
    25.06.2004, 12:24
    προς neo2000g:
    Το soundtrack που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι της ταινίας Sweet November με ερμηνεύτρια την Enya. Πολύ καλό είναι ακόμα το soundtrack του Αρχοντα των δαχτυλιδιών Νο 1 του συνθέτη Howard Shore και με ερμηνεύτρια πάλι σε δύο κομμάτια την Enya.

    Και το Braveheart ειναι πολύ ωραίο, αλλά σε αυτή την κατηγορία ταινιών μου αρέσει πολύ και αυτό του Robin Hood (αυτό με πρωταγωνιστή τον Kevin Costner).
    rapsodos
    25.06.2004, 12:37
    Το περίφημο the piano για την υπέροχη μελαγχολία του, ο τελευταίος των Μοϊκανών για το αδιαμφισβήτητο δέος του, Braveheart για τον αξιόλογο και εντυπωσιακό συνδυασμό παραδοσιακών και σύγχρονων στοιχείων, Chocolat για την ανοιξιάτικη διάθεσή του, Eternity and a day για μία ολοκληρωμένη μελαγχολία, Ameli για το μεγαλείο της απλότητάς του (το αγαπημένο μου ίσως), The belly of an architect για τις εικόνες που δημιουργεί και τόσα μα τόσα άλλα.

    ViPeR
    25.06.2004, 12:58
    an mporei na xaraktiristei soundtrack tote mou aresei to tragoudi tou Koutra gia tin Seira Ax! kai na jeres , twra apo tainies to st tou Lord

    HypeStudios
    01.07.2004, 11:33
    Peter Gabriel - Passion
    οποιος δεν το εχει ακουσει να τρεξει να το βρει, ειναι must...
    CHE
    01.07.2004, 11:42
    Φαντάζομαι ότι όταν μιλάμε για soundtrack εννοούμε την μουσική που ακούγεται σε όλη τη διάρκεια του έργου και όχι ένα συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι που μπορεί να είναι πολύ καλό αλλά όλο το υπόλοιπο να είναι αδιάφορο.
    Με αυτή τη λογική θα προτείνω ως κορυφαία soundtrack τα παρακάτω:

    Moulen Rouge
    Midnight Express (Το Εξπρές του Μεσονυχτίου) - Giorgio Moroder
    Cinema Paradiso (Σινεμά ο Παράδεισος) - Ennio Morricone
    Saturday Night Fever (Πυρετός το Σαββατόβραδο)
    Grease
    Tommy
    West Side Story
    The Sound of Music (Η Μελωδία της Ευτυχίας)
    Mary Poppins
    Big Fish
    The Red Violin (Το Κόκκινο Βιολί)
    gazza21
    29.07.2004, 15:22
    Untill The End Of The World - ταινία του Wim Wenders
    Ολα τα κομμάτια είναι "διαμάντια".......
    linda7
    29.07.2004, 15:35
    Μόλις ετοιμαζόμουν να γράψω "μα κανένας δεν γράφει για το soundtrack της Amelie;" , αλλά ευτυχώς μετά διάβασα την απάντηση του Orpheus στη συζήτηση . Όποιος δεν το έχει ακούσει , ας το βρει.Αξίζει πραγματικά και πιστεύω ότι είναι για όλα τα γούστα , αν και λίγο μελαγχολικό...
    mariapeny
    29.07.2004, 19:58
    Έχεις απόλυτο δίκιο linda7. Εγώ προσωπικά δεν το είχα αναφέρει, επειδή μέχρι πρότινος δεν το είχα ακούσει. Πρόσφατα όμως που είδα την ταινία, το λάτρεψα!


    dimko
    29.07.2004, 20:28
    Ο καιρός των τσιγγάνων.
    tintalle
    29.07.2004, 21:05
    Amelie είναι κι απ'τα δικά μου αγαπημένα,αν κι εγώ δεν το βρίσκω μελαγχολικό μάλλον το αντίθετο! Επίσης το soundtrack της Μπλε ταινίας του Κισλόφσκι. (Αυτό είναι μελαγχολικό,το άκουσε μια μέρα τυχαία η μητέρα μου και τρόμαξε η γυναίκα)
    joan
    29.07.2004, 22:24
    Έχω 3 αγαπημένα soundtrack :

    α) Μπραζιλέρο
    β) Πολίτικη κουζίνα
    γ) Δεκαπενταύγουστος

    Αν μέχρι κύτταρο,για σένα,δε πονούσα.....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: joan on 01-08-2004 16:38 ]
    revekka
    30.07.2004, 00:03
    να πούμε ότι η μουσικοσυνθέτης του soundtrack της πολίτικης κουζίνας είναι η Ευανθία Ρεμπούτσικα και έχει βραβευτεί κιόλας γι αυτή της τη δουλειά. όσοι δεν την ξέρετε, είναι αυτή που έγραψε τα τραγούδια για τον πρώτο δίσκο του Γιάννη Κότσιρα (το τσιγάρο, θα σπάσω εφτά ποτήρια...)

    έχει ακούσει κανείς το soundtrack του cowboy bebop (cartoon movie).... πολύ καλό, jazz, ωραία τυμπανάκια και με χιούμορ