ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια είναι η διαφορά των πανεπιστημίων Μουσικολογίας Αθήνας-Θεσσαλονίκης κα

    xaroumenokoritsi
    07.01.2008, 13:09
    Γεια σας! Σκέφτομαι να σπουδάσω Μουσικολογία αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σχεδόν τίποτα σχετικά με τα πανεπιστήμια! Ξέρω ότι υπάρχουν 3 πανεπιστήμια που διδάσκουν αλλά ποια είναι η διαφορά τους; Επίσης ποια είναι η βάση τους;
    Ευχαριστώ =)
    incomplete_angel
    07.01.2008, 15:39
    Δες εδώ, εδώ και εδώ για τα Μουσικά Τμήματα.

    εδώ για άλλο σχετικό τόπικ στο MH και εδώ για ένα σχετικό άρθρο.

    Εγώ είμαι Μουσικολογία Αθήνα οπότε αν μπορε΄σω να βοηθήσω σε κάτι στείλε πμ.
    xaroumenokoritsi
    07.01.2008, 16:40
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    niovi712
    11.01.2009, 11:14

    Και εγώ θέλω μουσικολογία αλλά δεν ξέρω που να πάω..!!Με ενδιαφέρει η διεύθυνση χορωδίας!Είναι καταλληλότερο το τμήμα της Κέρκυρας? Έχω διαβάσει διάφορα αλλά θέλω να ακούσω από κάποιον που ξέρει!! Smile


    mariam
    12.01.2009, 12:45

    Παράθεση:

    Το μέλος niovi712 στις 11-01-2009 στις 11:14 έγραψε...

    Και εγώ θέλω μουσικολογία αλλά δεν ξέρω που να πάω..!!Με ενδιαφέρει η διεύθυνση χορωδίας!Είναι καταλληλότερο το τμήμα της Κέρκυρας? Έχω διαβάσει διάφορα αλλά θέλω να ακούσω από κάποιον που ξέρει!! Smile



    Διευθυνση χορωδιας στην κερκυρα ειναι καλα, καθως εκει διδασκουν 2 ατομα (γυναικες).

     


    niovi712
    12.01.2009, 15:12

    Οκ Μαριαμ!Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    paradisefox
    28.01.2009, 10:44

    Για να δώσει κάποιος εισαγωγικές εξετάσεις για τα μουσικά τμήματα απαιτείται να είναι σε ανωτέρα σε βιολί ή πιάνο?


    jacamar
    28.01.2009, 11:49

    είναι βοηθητικό να είσαι σε προχωριμένη τάξη σε κάποιο όργανο μέση ή και ανωτέρα

    αλλά πανελλαδικές δίνεις σε αρμονία και ακουστικές δυνατότητες

    εκεί φυσικά απαιτούν γνώσεις 3ης Αρμονία ή και "ειδικού"....


    paradisefox
    28.01.2009, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 28-01-2009 στις 11:49 έγραψε...

    είναι βοηθητικό να είσαι σε προχωριμένη τάξη σε κάποιο όργανο μέση ή και ανωτέρα

    αλλά πανελλαδικές δίνεις σε αρμονία και ακουστικές δυνατότητες

    εκεί φυσικά απαιτούν γνώσεις 3ης Αρμονία ή και "ειδικού"....



    Tι εννοείς όταν λες βοηθητικό?Δεν απαιτείται αλλά σου δίνει κάποια επιπλέον  μόρια πχ?

    Τα γενικά και τα ειδικά αρμονίας πόσα χρόνια είναι?Εξαρτάται από το κάθε ωδείο?(Εγώ τώρα θα ξεκινήσω αρμονία)


    GAGA
    28.01.2009, 20:15

     

    Δεν σου εξασφαλίζει κανένα επιπλέον μόριο απλα προφανώς αν είσαι προχωρημένος σε κάποιο όργαμο θα έχει και κάποιες μουσικες νώσεις παραπάνω που σίγουρα θα σου χρειαστούν μέσα στη σχολή.Επίσης στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο τμήμα της Κέρκυρας αν είσαι ίδη προχωρημένος μπορείς να συνεχίσεις και εκέι τις σπουδές σου στο όργανο.

    Τυπικά είναι 3 έτη το υποχρεωτικό και 3 έτω το ειδικό Αρμονίας.Αλλα εξαρτάται και απο το Ωδείο και απο τον καθηγητή και απο το δικό σου δδιάβασμα.Πάντως πολλές παραβλέψεις γίνονται στους κανόνες όσον αφορα τα έτη σπουδών στα περισσότερα ωδεία! {#emotions_dlg.whistling}


    paradisefox
    29.01.2009, 13:39

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 28-01-2009 στις 20:15 έγραψε...

     

    Δεν σου εξασφαλίζει κανένα επιπλέον μόριο απλα προφανώς αν είσαι προχωρημένος σε κάποιο όργαμο θα έχει και κάποιες μουσικες νώσεις παραπάνω που σίγουρα θα σου χρειαστούν μέσα στη σχολή.Επίσης στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο τμήμα της Κέρκυρας αν είσαι ίδη προχωρημένος μπορείς να συνεχίσεις και εκέι τις σπουδές σου στο όργανο.

    Τυπικά είναι 3 έτη το υποχρεωτικό και 3 έτω το ειδικό Αρμονίας.Αλλα εξαρτάται και απο το Ωδείο και απο τον καθηγητή και απο το δικό σου δδιάβασμα.Πάντως πολλές παραβλέψεις γίνονται στους κανόνες όσον αφορα τα έτη σπουδών στα περισσότερα ωδεία! {#emotions_dlg.whistling}



    Δηλαδή αποκτάς πιστοποίηση αντίστοιχη με τα πτυχία ή διπλώματα των ωδείων  ή καμία σχέση ?Και ισχύει μόνο για τα κλασσικά όργανα ή και για τα παραδοσιακά?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 29-01-2009 13:40 ]


    GAGA
    29.01.2009, 15:47

    Θεωρητικά αποκτάς γνώση "υψηλότερου επιπέδου" καθως είναι πανεπιστημιακά ιδρύματα σε αντίθεση με τα ωδεία που βρίσκονται στην ίδια βαθμίδα με τα λύκεια!!!

    Πρακτικά όμως η κατάσταση είναι νεφελώδης καθώς δεν υπάρχει αναγνώριση - διαβάθμιση απο το ελληνικό κράτος των πανεπιστημιακών πτυχίων οργάνων.

    Αλλα όπως έχουμε ξαναπεί και πως να υπάρξει αναγνώριση όταν για να εισαχθέις σε αυτά τα τμήματα εξετάζεσαι στη φυσική στα λατινικά κλπ...???

    Για τα παραδοσιακά όργανα ,και πάλι θεωρητικά , υπάρχουν "πανεπιστημιακα τμήματα " στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο ΤΕΙ της Άρτας αλλα και πάλι δεν γνωρίζω κατα πόσο αναγνωρίζονται!

    Ούτε και οι ίδιοι δεν ξέρω αν ξέρουν!!{#emotions_dlg.oops}

    Τόσο καλά δηλαδη!


    caterina08
    29.01.2009, 17:24

    Κι εγώ ενδιαφέρομαι για μουσικές σπουδες..... Είμαι γ' ειδικό αρμονίας και τον Ιούνιο δίνω για πτυχίο και στο πιανο είμαι β'μέση. Δεν ξέρω ακόμα ομως ποια σχολη να επιλέξω. Τείνω προς το Αριστοτέλειο ως ποιο παλιό και με ποιο εμπειρους καθηγητές αλλα και γιατι δεν θέλω πιανιστική καριερα αλλα για καριερα ως μουσικος και μουσικολόγος.

    Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει πλήρως τις διαφορές του κάθε τμήματος και τους τομείς στους οποίους το καθένα ειναι καλό???????????


    paradisefox
    30.01.2009, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 29-01-2009 στις 15:47 έγραψε...

    Θεωρητικά αποκτάς γνώση "υψηλότερου επιπέδου" καθως είναι πανεπιστημιακά ιδρύματα σε αντίθεση με τα ωδεία που βρίσκονται στην ίδια βαθμίδα με τα λύκεια!!!

    Πρακτικά όμως η κατάσταση είναι νεφελώδης καθώς δεν υπάρχει αναγνώριση - διαβάθμιση απο το ελληνικό κράτος των πανεπιστημιακών πτυχίων οργάνων.

    Αλλα όπως έχουμε ξαναπεί και πως να υπάρξει αναγνώριση όταν για να εισαχθέις σε αυτά τα τμήματα εξετάζεσαι στη φυσική στα λατινικά κλπ...???

    Για τα παραδοσιακά όργανα ,και πάλι θεωρητικά , υπάρχουν "πανεπιστημιακα τμήματα " στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο ΤΕΙ της Άρτας αλλα και πάλι δεν γνωρίζω κατα πόσο αναγνωρίζονται!

    Ούτε και οι ίδιοι δεν ξέρω αν ξέρουν!!{#emotions_dlg.oops}

    Τόσο καλά δηλαδη!



    Kαι τι γίνεται τελικά με την επαγγελματική αποκατάσταση και εργασιακά δικαιώματα?Για παράδειγμα με ποιον τρόπο γίνονται οι προσλήψεις στα μουσικά σχολεία σε καθηγητές οργάνων εάν δεν αναγνωρίζονται ούτε οι σπουδές των ωδείων αλλά ούτε και των  πανεπιστημίων?Ή αν κάποιος θέλει να διεκδικήσει θέση σε κάποια ορχήστρα ?Και αν κάποιος τελειώσει ένα τμήμα μουσικών σπουδών με καλούς βαθμούς μετά μπορεί να επιχειρήσει να πάει εξωτερικό για διδακτορικό ,μεταπτυχιακό και δουλειά  ή  τελικά γελάνε με τα χάλια μας οι ξένοι και τρώμε πόρτα παντού?{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}


    GAGA
    30.01.2009, 16:04

    1ον Τα διπλώματα και τα πτυχία προφανώς και είναι αναγνωρισμένα.Τουλάχιστον των ωδείων που λένε "Αναγνωρισμένο απο το κράτος".Αλλα μην φανταστείς οτι αυτό σού δίνει και πολλάαα εργασιακά δικαιώματα!

    2ον Στα μουσικά σχολεία δίπλωμα απαιτείται κυρίως (αποφοιτοί πανεπιστημίων δεν υπάρχουν ακόμα αρκετοί η μπορεί και να μην υπάρχουν καν για να συμπληρώσουν τις θέσεις).

    Στις ορχήστρες απο οτι ξέρω απαιτείται και ακρόαση.

     

    3ον Γενικά στο μυαλό σου να έχεις οτι η κατάσταση είναι ΧΑΟΣ!!Δεν υπάρχει συστηματοποιημένο σοβαρό μουσικό σύστημα.Μην προσπαθείς να βρείς γενικούς κανόνες.Αυτο προσπαθούσα και εγώ μεχρι να καταλάβω οτι όλα σχεδόν λειτουργούν κατα περίπτωση!

    Οσον αφορά το εξωτερικό γνωρίζω παιδιά είτε με ωδειακές είτε με πανεπιστημιακες σπουδές  που φύγαν έξω και τα πανε μια χαρά!Οπότε κυριως είναι το ποσο εσυ είσαι καλός και δουλέυεις.Αυτό θα κοιτάξοιυν έξω πρώτα και μετά θα δούν πόσα χαρτιά έχεις μαζέψει.

    Για να σου δωσω να καταλάβεις έχω την εντύπωση οτι τα "πανεπιστημιακά χαρτιά" μουσικής πιο πολύ θα αναγνωρίζονται έξω παρά εδώ!!!

     


    niovi712
    31.01.2009, 00:38

    Exei sto internet para polles plirofories gia ola ta panepistimia!!Nomizw oti to aristoteleio einai to kalytero stin sinthesi k to makedonias sta organa k tis kerkyras exei tis perissoteres katefthinseis alla dn kserw ti ginetai akrivws ekei..kala tis athinas nomizw einai oti na nai..!!ti na sou pw?!k egw eimai se dilimma ti na dialeksw!!{#emotions_dlg.smartass}Sorry pou egrapsa se greeklish..{#emotions_dlg.oops}


    mariam
    31.01.2009, 01:08

    Νιοβη και το ΤΜΣ κερκυρας ειναι καλο..θυμασαι τι σου ελεγα??? Τωρα η αποφαση ειναι δικη σου.

    φιλια


    paradisefox
    31.01.2009, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 30-01-2009 στις 16:04 έγραψε...

    1ον Τα διπλώματα και τα πτυχία προφανώς και είναι αναγνωρισμένα.Τουλάχιστον των ωδείων που λένε "Αναγνωρισμένο απο το κράτος".Αλλα μην φανταστείς οτι αυτό σού δίνει και πολλάαα εργασιακά δικαιώματα!

    2ον Στα μουσικά σχολεία δίπλωμα απαιτείται κυρίως (αποφοιτοί πανεπιστημίων δεν υπάρχουν ακόμα αρκετοί η μπορεί και να μην υπάρχουν καν για να συμπληρώσουν τις θέσεις).

    Στις ορχήστρες απο οτι ξέρω απαιτείται και ακρόαση.

     

    3ον Γενικά στο μυαλό σου να έχεις οτι η κατάσταση είναι ΧΑΟΣ!!Δεν υπάρχει συστηματοποιημένο σοβαρό μουσικό σύστημα.Μην προσπαθείς να βρείς γενικούς κανόνες.Αυτο προσπαθούσα και εγώ μεχρι να καταλάβω οτι όλα σχεδόν λειτουργούν κατα περίπτωση!

    Οσον αφορά το εξωτερικό γνωρίζω παιδιά είτε με ωδειακές είτε με πανεπιστημιακες σπουδές  που φύγαν έξω και τα πανε μια χαρά!Οπότε κυριως είναι το ποσο εσυ είσαι καλός και δουλέυεις.Αυτό θα κοιτάξοιυν έξω πρώτα και μετά θα δούν πόσα χαρτιά έχεις μαζέψει.

    Για να σου δωσω να καταλάβεις έχω την εντύπωση οτι τα "πανεπιστημιακά χαρτιά" μουσικής πιο πολύ θα αναγνωρίζονται έξω παρά εδώ!!!

     



    Κατά περίπτωση?{#emotions_dlg.confused1} Ελλάς το μεγαλείο σου...

    Anyway,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!Smile


    santourman
    31.01.2009, 11:31

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 29-01-2009 στις 15:47 έγραψε...

     

    Για τα παραδοσιακά όργανα ,και πάλι θεωρητικά , υπάρχουν "πανεπιστημιακα τμήματα " στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο ΤΕΙ της Άρτας αλλα και πάλι δεν γνωρίζω κατα πόσο αναγνωρίζονται!

     



    Για τα παραδοσιακά όργανα στα μουσικά σχολεία, αυτό που ισχύει είναι το εξής :

    Σε πρώτη προτεραιότητα διορίζονται οι απόφοιτοι του ΠΑ.ΜΑΚ και σε δεύτερη προτεραιότητα αυτοί του ΤΕΙ της `Αρτας. Μέχρι στιγμής διορίζονται ΜΟΝΟ ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι (ανάλογα με τη ζήτηση του οργάνου ή τα κονδύλια που είναι διατεθειμένο να δώσει το Υπουργείο). Για μονιμοποίηση κανείς δεν ξέρει. Και μετά από αυτούς, προσλαμβάνονται ΜΟΝΟ ως ωρομίσθιοι οι ωδειακοί (εμπειροτέχνες - οι οποίοι αξίζει να αναφερθεί ότι δεν αναγνωρίζονται επίσημα ως εκπαιδευτικοί αλλά ως έκτακτοι συνεργάτες!!!! ) μιας και δεν υπάρχουν αναγνωρισμένα πτυχία για τα παραδοσιακά όργανα. Οι εμπειροτέχνες προσλαμβάνονται με μοναδικό "προσόν" μια υπεύθυνη δήλωση ότι "γνωρίζω πολύ καλά το συγκεκριμένο όργανο".

    Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι ισχύει και για τα υπόλοιπα όργανα, με τη διαφορά ότι επειδή υπάρχουν αναγνωρισμένα πτυχία από τα ωδεία, οι καθηγητές τους μπορούν να προσληφθούν και ως αναπληρωτές.


    paradisefox
    01.02.2009, 10:33

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 31-01-2009 στις 11:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 29-01-2009 στις 15:47 έγραψε...

     

    Για τα παραδοσιακά όργανα ,και πάλι θεωρητικά , υπάρχουν "πανεπιστημιακα τμήματα " στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο ΤΕΙ της Άρτας αλλα και πάλι δεν γνωρίζω κατα πόσο αναγνωρίζονται!

     



    Για τα παραδοσιακά όργανα στα μουσικά σχολεία, αυτό που ισχύει είναι το εξής :

    Σε πρώτη προτεραιότητα διορίζονται οι απόφοιτοι του ΠΑ.ΜΑΚ και σε δεύτερη προτεραιότητα αυτοί του ΤΕΙ της `Αρτας. Μέχρι στιγμής διορίζονται ΜΟΝΟ ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι (ανάλογα με τη ζήτηση του οργάνου ή τα κονδύλια που είναι διατεθειμένο να δώσει το Υπουργείο). Για μονιμοποίηση κανείς δεν ξέρει. Και μετά από αυτούς, προσλαμβάνονται ΜΟΝΟ ως ωρομίσθιοι οι ωδειακοί (εμπειροτέχνες - οι οποίοι αξίζει να αναφερθεί ότι δεν αναγνωρίζονται επίσημα ως εκπαιδευτικοί αλλά ως έκτακτοι συνεργάτες!!!! ) μιας και δεν υπάρχουν αναγνωρισμένα πτυχία για τα παραδοσιακά όργανα. Οι εμπειροτέχνες προσλαμβάνονται με μοναδικό "προσόν" μια υπεύθυνη δήλωση ότι "γνωρίζω πολύ καλά το συγκεκριμένο όργανο".

    Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι ισχύει και για τα υπόλοιπα όργανα, με τη διαφορά ότι επειδή υπάρχουν αναγνωρισμένα πτυχία από τα ωδεία, οι καθηγητές τους μπορούν να προσληφθούν και ως αναπληρωτές.



    'Οσον αφορά τα παραδοσιακά όργανα εμένα με ενδιαφέρει πιστοποίηση στο κανονάκι. 'Εχω ακούσει ότι στο ΤΕΙ της Άρτας μπορείς να πάρεις τομέα κανονάκι και ότι κάνει μάθημα ο Δημητρακόπουλος.Γνωρίζεις αν ισχύει κάτι αντίστοιχο  και στο ΠΑ.ΜΑΚ?

    Για τα όργανα που είναι και παραδοσιακά και κλασσικά(εννοώ για βιολί) τι ισχύει όσον αφορά τις προσλήψεις?Αν κάποιος έχει και χαρτί ωδείου αλλά και πανεπιστημίου είναι ευνοημένος, για παράδειγμα προσθέτονται τα μόρια ή δεν ισχύει τίποτα τέτοιο?