ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.814 μέλη

    Αλλαγή μαγνητών

    StevenGrig
    13.01.2008, 09:40
    Γειά σας,

    εχω μια ηλεκτρικη cort x ....
    καποιοι φιλοι μου μου προτειναν να της αλλαξω μαγνητες (2 διπλους) ,
    γιατι υποστηριζουν οτι με την αλλαγη μαγβητων θα γινει ο ηχος καλυτερος...
    εγω βεβαια, δεν κανω τπτ πριν να ακουσω την αποψη σας...
    αν ειναι να αλλακσω τι πρεπει να προσεξω στην αγορα και τι μαγνητες μου προτεινετε και ποσο κοστιζουν?
    και αν ξερει καποιος πως αλλαζουν σε μια cort x οι μαγνητες?

    Σας ευχαριστω
    Σταυρος
    Nickmanak
    13.01.2008, 21:44
    Ναι εχουν δικιο για τους μαγνητες.Μπες στο παρακατω λινκ οπου μπορεις να ψαξεις και να ακουσεις ολα τα μοντελα μιας απο τις διασημοτερες εταιρειες με μαγνητες.

    Dimarzio.com
    kostas-5150
    14.01.2008, 07:34
    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 13-01-2008 στις 09:40 έγραψε...

    Γειά σας,

    εχω μια ηλεκτρικη cort x ....
    καποιοι φιλοι μου μου προτειναν να της αλλαξω μαγνητες (2 διπλους) ,
    γιατι υποστηριζουν οτι με την αλλαγη μαγβητων θα γινει ο ηχος καλυτερος...
    εγω βεβαια, δεν κανω τπτ πριν να ακουσω την αποψη σας...
    αν ειναι να αλλακσω τι πρεπει να προσεξω στην αγορα και τι μαγνητες μου προτεινετε και ποσο κοστιζουν?
    και αν ξερει καποιος πως αλλαζουν σε μια cort x οι μαγνητες?

    Σας ευχαριστω
    Σταυρος

    Γιατι θες να αλλαξεις μαγνητες?Γιατι σου ειπε ενας φιλος?
    Κρατα τα λεφτα σου,κανε εξασκηση,συνεχισε να παιζεις και παρε μια καλυτερη κιθαρα οταν και με το καλο..
    Βεβαια σιγα μην το κανεις!
    Αλλωστε αν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις!Κατι σαν το ρευμα που χτυπαει το σκυλο οταν γαβγιζει!
    odis13
    14.01.2008, 15:07
    Επειδή έχω μια x2 και έχω παίξει με πιο ακριβές x να σου πώ ότι οι εργοστασιακοι μαγνήτες είναι πολύ καλοι (αν είναι και mighty mite κιολας)
    Ναι αν βάλεις seymour duncan πχ θα ακουγεται καλύτερα.Αλλά αν είναι να παιζεις στο σπίτι σου με 15 τρανζιστορ ,δε νομίζω να αξίζει (προς το παρων) η αλλαγή που θα παει κανα 200 αρι.

    StevenGrig
    20.01.2008, 14:35
    συγνωμη που αργησα να αποντησω...εχω την x-2 (ειναι ολοιδια με αυτη τησ φωτο)
    μαφνητες δεν αλλαζω επειδη μου ειπε ο φιλος απλα επειδη ειναι καλυτερα (απο αποψη ηχου).......
    αλλα δεν καταλαβα.....να αλλαξω μαγνητες η οχι?



    επισυναπτόμενα: cort_x2bp.jpg 
    odis13
    20.01.2008, 15:14
    Aν έχεις καλό ενισχυτή που θα ακουστει η διαφορα και δε χρειαζεσαι αλλου τα λεφτά κάνε το.
    StevenGrig
    20.01.2008, 15:56
    ενυσχητη εχω εναν hartke 10g (10 w) το καλοκαιρι θα παρω ενεν μαρσαλ....
    να περιμενω μεχρι τότε?
    deathminor88
    20.01.2008, 16:33
    Παίζεις καιρό? Κάνεις lives η ηχογραφήσεις καθόλου?
    StevenGrig
    20.01.2008, 16:52
    τπτ απο ολα αυτα...!
    odis13
    20.01.2008, 18:52
    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 20-01-2008 στις 15:56 έγραψε...

    ενυσχητη εχω εναν hartke 10g (10 w) το καλοκαιρι θα παρω ενεν μαρσαλ....
    να περιμενω μεχρι τότε?




    Εναν marshall?
    Ποιον?

    Γιατι αυτή τη στιγμή η εταιρεια βγάζει δε ξέρω πόσα μοντέλα
    Ανάμεσα τους εξαιρετικά μηχάνήμτα όπως modern-vintage ,handwired series.
    Ανάμεσα τους και κακοι ενισχυτές όπως αρκετοι mg (ειδικά οι μεγάλοι 50 watt κλπ δε την παλευουν μιλάμε καθόλου, ειδικα για τα λεφτα τους) και ΑΠΑΙΣΙΟΙ ενισχυτές
    (βλέπε σειρα valvestate αλλιως γνωστος ως ο εφιαλτης στο δρομο με τα τζιτζικια)

    deathminor88
    20.01.2008, 19:40
    E τότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα... Δεν θα σου χρειαστεί καλύτερος ήχος στο σύντομο μέλλον... Όταν χρειαστείς κάτι καλύτερο θα το καταλάβεις μόνος σου...
    StevenGrig
    26.01.2008, 08:09


    εναν 50βαττ θελω να παρω....
    οχι λαμπατο....
    Παράθεση:
    Εναν marshall?
    Ποιον?

    Γιατι αυτή τη στιγμή η εταιρεια βγάζει δε ξέρω πόσα μοντέλα
    Ανάμεσα τους εξαιρετικά μηχάνήμτα όπως modern-vintage ,handwired series.
    Ανάμεσα τους και κακοι ενισχυτές όπως αρκετοι mg (ειδικά οι μεγάλοι 50 watt κλπ δε την παλευουν μιλάμε καθόλου, ειδικα για τα λεφτα τους) και ΑΠΑΙΣΙΟΙ ενισχυτές
    (βλέπε σειρα valvestate αλλιως γνωστος ως ο εφιαλτης στο δρομο με τα τζιτζικια)

    odis13
    26.01.2008, 09:42
    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 26-01-2008 στις 08:09 έγραψε...



    εναν 50βαττ θελω να παρω....
    οχι λαμπατο....





    Οxi λαμππατο?
    Γιατί?
    Οποιοσδήποτε τρανζίστορ (με ελαχιστες εξαιρεσεις) ακουγεται χάλια μαυρά μπροστά σε οποιονδήποτε λαμπάτο...δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχει βρεθει ακόμα η τεχνολογια (για ενισχυτές κιθάρας) που θα δώσει τις δυναμικές και τον ήχο του λαμπατου χωρις λαμπα.


    Απλά πραματα...

    Τα έχουμε ξαναπει, 50 watt δεν είναι αναγκαια, αλλά τέλος πάντων οτι θες...


    Παντως εμένα τα τρεια αυτά στοιχεια
    Τρανζιστορ+50 watt+ Μarshall
    με προδιαθετουν για ότι χειρότερο μπορεις να αγοράσεις.
    deathminor88
    26.01.2008, 12:46
    Συμφωνώ 1000% με τον Odis η δύναμη ενός λαμπάτου 30άρη συγκρίνεται (μην σου την περνάει με αυτήν ενός 60άρη με τρανζιστοράκι)...! Παρόλο που το τρανζίστορ είναι πολύ πιο σύγχρονη τεχνολογία, δεν προσφέρει την δύναμη και την ποιότητα της λάμπας. (Τουλάχιστον σε ενυσχιτές κιθάρας, γιατί τα τρανζίστορ έχουν και άλλες χρήσεις όπου πραγματικά υπερτερούν οικονομικά και πρακτικά)
    RoCkLiViN2
    26.01.2008, 13:17
    Sumfwnw me ta paidia apo panw... an den exeis kapoia ixografisi, i live twra konta, einai ligo askopo olo auto... Twra to ti magnites tha pareis, an telika pareis, auto einai kati pou de mporoume na sto poume emeis... I agora sou auti eksartatai apo ti ixo thes na xeis sta ruthmika, ti sto solo ktl. Me liga logia prepei, kata ti gnwmi mou, na breis prwta ton ixo sou kai meta na pareis magnites... Auta apo mena...
    ohcaptainmycaptain
    29.10.2011, 14:50
    Λοιπον, παιδια, χρειάζομαι τα φωτα σας. Εχω μια κιθαρα κι εγω (YAMAHA EG 112C) τελειως της πλακας στον ηχο, αλλα πολυ βολικη και δεν θελω να την αλλαξω. Αυτο λοιπον που σκεφτηκα ειναι να της αλλαξω μαγνητες και ηλεκτρικα, αλλα εδω ειναι που χρειάζομαι βοηθεια. Τι μαγνητες να βαλω; θελω η κιθαρα να μπορει να ανταποκριθει σε ολα τα ειδη, αν ειναι δυνατον, και γι'αυτο μαλλον θα χρειαστω συνδιασμο μαγνητων. Οπως για παραδειγμα εναν EMG 81BK aktiv Humbucker στην γεφυρα (για τα πολυ καφρικα) και δυο μονους DiMarzio (για τα υπολοιπα.) Ειναι καλος αυτος ο συνδιασμος; Επισης εχω την εντυπωση οτι ο hambucker της EMG εχει δικο του volume και tone, θα χρειαστω διαφορετικα για τους αλλους δυο μαγνητες, ή μπορω να τα συνδεσω ολα μαζι; Ευχαριστω.
    delta66
    31.10.2011, 01:09

    Παράθεση:

    Το μέλος ohcaptainmycaptain στις 29-10-2011 στις 14:50 έγραψε...

    Λοιπον, παιδια, χρειάζομαι τα φωτα σας. Εχω μια κιθαρα κι εγω (YAMAHA EG 112C) τελειως της πλακας στον ηχο, αλλα πολυ βολικη και δεν θελω να την αλλαξω. Αυτο λοιπον που σκεφτηκα ειναι να της αλλαξω μαγνητες και ηλεκτρικα, αλλα εδω ειναι που χρειάζομαι βοηθεια. Τι μαγνητες να βαλω; θελω η κιθαρα να μπορει να ανταποκριθει σε ολα τα ειδη, αν ειναι δυνατον, και γι'αυτο μαλλον θα χρειαστω συνδιασμο μαγνητων. Οπως για παραδειγμα εναν EMG 81BK aktiv Humbucker στην γεφυρα (για τα πολυ καφρικα) και δυο μονους DiMarzio (για τα υπολοιπα.) Ειναι καλος αυτος ο συνδιασμος; Επισης εχω την εντυπωση οτι ο hambucker της EMG εχει δικο του volume και tone, θα χρειαστω διαφορετικα για τους αλλους δυο μαγνητες, ή μπορω να τα συνδεσω ολα μαζι; Ευχαριστω.

    Ενας καλος μαστορας μπορει να σου φτιαξει οτι κυκλωμα ελεγχου θελεις για volume, active κλπ

     

    Ολα τα ειδη δεν γινεται να τα παιξεις, και δεν θα αλλαξει και πολυ η ταυτοτητα της κιθαρας σου.

    Απλα θα κανει καλυτερα αυτο που ηδη κανει.

     

    Τα ξυλα επηρεαζουν τον ηχο. Οι active ισοπεδωνουν ομως καθε χροια που θα εδινε καθε ξυλο ξεχωριστα. Οποτε σε αυτην την περιπτωση τα ξυλα δεν παιζουν μεγαλο ρολο.


    ohcaptainmycaptain
    31.10.2011, 21:37
    Κοίτα, η χροιά της κιθάρας μου μ'αρεσει. Το κύριο πρόβλημα στον ήχο είναι οτι στις ψηλές νότες δεν ακούγετε αρκετά η παραμόρφωση και δεν έχουν καθόλου sustain. Ευχαριστώ για την απάντηση.