ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.845 μέλη

    Αυτοχρηματοδοτούμενο άλμπουμ, βιαστική κίνηση?

    MusicMaker83
    14.01.2008, 23:43
    είναι κάποιοι φίλοι που θα βγάλουν ένα άλμπουμ με 10 κομμάτια με πολυ καλή παραγωγή(Hard Rock παίζουν), με κανονικο booklet και εξώφυλο και θα το δίνουν ώς demo σε γνωστούς και φίλους και (λογικά) απο τα live τους. Θα τους πάει ο κούκος αηδονι, αξίζει και πρώτα απο όλα, θα κατοχηρώθουν τα τραγούδια τους έτσι? Γιατί δεν θα κυκλοφορήσει στα δισκοπωλεία αλλα απο χέρι σε χέρι ως demo εστω και επισημο

    για πειτε γνώμες μήπως προλάβουμε καμμια βλακεία
    sirios
    15.01.2008, 00:16
    η τέχνη θέλει θυσίες....και αν μιά μπάντα χαρντ περιμένει να την αξιολογήσει εταιρεία και να της κάνει την παραγωγή σώθηκε...
    ένα άλλο ρητό λέει : στη βράση κολλάει το σίδερο.....

    GL
    15.01.2008, 02:06
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 14-01-2008 στις 23:43 έγραψε...

    είναι κάποιοι φίλοι που θα βγάλουν ένα άλμπουμ με 10 κομμάτια με πολυ καλή παραγωγή(Hard Rock παίζουν), με κανονικο booklet και εξώφυλο και θα το δίνουν ώς demo σε γνωστούς και φίλους και (λογικά) απο τα live τους. Θα τους πάει ο κούκος αηδονι, αξίζει και πρώτα απο όλα, θα κατοχηρώθουν τα τραγούδια τους έτσι? Γιατί δεν θα κυκλοφορήσει στα δισκοπωλεία αλλα απο χέρι σε χέρι ως demo εστω και επισημο

    για πειτε γνώμες μήπως προλάβουμε καμμια βλακεία


    Aγαπητε φιλε θα σου απαντησω στην αρχη απλα και ξεκαθαρα: ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΑΣΤΙΚΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ....

    Κατα την γνωμη μου ενα αυτοχρηματοδοτουμενο αλμπουμ αποτελει και μια ανεξαρτητη παραγωγη απο τους ιδιους τους δημιουργους του...Αυτου του ειδους οι κινησεις πιστευω πλεον οτι αξιζουν το ρισκο.

    Αυτο βεβαια δεν ισχυει για οσους εχουν ΔΟΝΤΑΚΙΑ (κατα προτιμιση χαυλιόδοντες) στις δισκογραφικες εταιριες, στους σταθμους, η φιλουν ποδιες η τιποτε αλλο(...) γνωστων και καταξιωμενων καλλιτεχνων.....

    Ειμαι λοιπον και εγω στην ιδια φαση με τους φιλους σου. Βρισκομαι στην διαδικασια αυτοχρηματοδοτησης της μουσικης μου δουλειας. Εχω κατσει με τους νεους μου συνεργατες και εχουμε αναλυσει το θεμα πολυ σοβαρα πριν κανω τις παραπερα κινησεις μου.

    Θα σου πω λοιπον καποια συμπερασματα που εχω βγαλει απο αυτη την ιστορια που ισως βοηθισουν τους φιλους σου...

    1) Το θεμα δεν ειναι να παει ο κουκος αηδονι. Το θεμα αφου ξεφυγει απο τον καθαρα καλλιτεχνικο τομεα μετα παει στον επιχειρηματικο. Δηλαδη: Με οσο το δυνατον μικροτερο κοστος να βγει στην επιφανεια η παραγωγη σας. Οταν λεω μικροτερο κοστος εννοω τα παντα:

    1α) Αναζητηση του οικονομικοτερου στουντιου εγγραφων που να καλυπτει ομως τα μουσικα και ενορχηστροτικα σας στανταρτ.

    1β) Η ποιοτητα στα εξωφυλλα και στα εσωφυλλα ναι μεν πρεπει να ειναι επαγγελματικη και να χτυπαει, αλλα σε πρωτη φαση καλο θα ειναι να αποφευγονται τα πολυσελιδα βιβλιαρακια και οι σουπερ ποιοτητες στις θηκες. Αυτα ολα τα κραταμε για μετα, οταν θα εχουμε πετυχει στην πρωτη μας δουλεια.

    2) Ολοι ξερουμε πια στον χωρο πως ο καθε γνωστης του αντικειμενου μπορει να παραγει μαζικα cd ακομα και μεσα απο μια Home διαδικασια. Το ζητημα ειναι αυτο να γινεται με προγραμματα σοβαρα και κυριως επαγγελματικα που δεν θα εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα απο τα στουντιο παραγωγης των εταιριων.

    3) Οταν τελειωσεις φιλε μου την παραγωγη και εχεις στα χερια σου τη δουλεια σου τοτε πιστευω πως η διαφημιση του demo χερι με χερι ερχεται σε δευτερη μοιρα! Στην συγχρονη εποχη που ειμαστε εχω την πεποιηθηση πως για να μαθευτει μια ανεξαρτητη δουλεια πρωτα πρεπει να παει απο PC ΣΕ PC.......Και πως γινεται αυτο?

    3α) Μετατρεπεις 2-3 τραγουδια σου σε mp3 ωστε να τα ονομασεις σιγκλακια.( Μονο οι εταιριες πρεπει να το κανουν αυτο?? Γιατι οχι και εμεις??)

    3β) Φτιαχνεις ενα mini site του στιλ του My Space...Ευκολα και Γρηγορα, ωστε το μελλοντικο δικτυακο κοινο σου να εχει ενα σημειο αναφορας......

    3γ) Γινεσαι μελος σε οσο το δυνατον περισσοτερα μουσικα sites και φορουμς. Καλη ωρα οπως εδω στο Χεβεν μας! ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ τα ασματα σου στα διαφορα φορουμς των site αυτων και ζητας γνωμες...Ανεβαζεις και οτι αλλο θες που να εχει σχεση με την δουλεια σου...

    3δ) Πας παραπερα και κανεις μια εξυπνοτερη κινηση. Γινεσαι μελος επισης σε οσο το δυνατον περισσοτερα TORRENT SITES...Εκει, εχοντας φτιαξει με μηδανικο κοστος αυτο το virtual maxi single δισκακι, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το ανεβασεις και να το μοιρασεις σε κοσμο, ετσι στο ΤΣΑΜΠΑ! ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ!!! Μην κανεις την μαλακια σε αυτη τη φαση και ανεβασεις ολο τον δισκο....εισαι καμμενος απο χερι μετα.....

    3ε) Περιττο να σου πω πως τα σαιτ του δικους μας στιλ προσφερονται επισης και για περετερω διαφημιση μεσω συναυλιων, αρθρων και λοιπων events...Πολλοι εδω μεσα ξερουν καλα τι θελω να πω με το 3ε....

    3ζ) Βρες τα sites και τα mails των γνωστων καλλιτεχνων που ταιριαζουν στο ειδος της μουσικης σου και αρχισε να στελνεις αβερτα το maxi single...Aν ο στιχος σου ειναι αγγλικος να εισαι σιγουρος πως η πιθανοτητα να σου απαντησουν οι εκτος Ελλαδας συναδελφοι ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τους δικους μας!! Πιστεψε με! Το ξερω και το βιωνω!!

    4) Στη συνεχεια βγες στη γυρα. Στον πραγματικο κοσμο του χερι με χερι...Ισως ομως αυτος ο πραγματικος κοσμος ειναι πλεον εξω απο τις δυναμεις μας για να προοθησουμε μονοι μας μια δικια μας παραγωγη...Αναγκαστηκα μετα πρεπει να υποχρεωθεις....το λιγοτερο!!!

    Συγνωμη αν εγινα λιγο κουραστικος, απλα επειδη το θεμα αυτο με καιει και μενα θεωρησα καλο να σου πω ακριβως τα δικα μου βηματα ωστε η αυτοχρηματοδοτουμενη δουλεια των φιλων σου να εχει καποια πιθανοτητα αναγνωρισης...(οχι αναγκαστηκα επιτυχιας....απλα αναγνωρισης στην αρχη).

    Μπορει να μην καταφερουμε τιποτα με αυτα! Μπορει να ειναι μια τρυπα στο νερο......

    Ειναι ομως πολυ προτιμοτερο να εχουμε εμεις την τυχη της ψυχης που καταθετουμε στα χερια μας, παρα να βλεπουμε τις δουλειες μας να ειναι καταχονιασμενες στα αδυτα καποιων συρταριων....των εταιριων.....

    Τις υποσχεσεις ας τις αφησουμε σε αυτους που εχουν κανει επαγγελμα ελπιδας......την υποσχεση....

    Και παλι σορρυ για την πολυλογια μου! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ!


    MusicMaker83
    15.01.2008, 09:15
    Φίλε GL όχι απλα δεν με ζάλισες αλλα το διάβασα 3 φορες το κειμενό σου για μην τυχον μου ξεφυγε κατι... Εγω απλά ανησυχω για το αν είναι κατοχηρωμενοι γιατι δεν είμαι σίγουρος αν έχουν προβει σε άλλη διαδικασία για προστασία των δικαιωμάτων τους. Με αυτή την κυκλοφορία και τις άλλες ενέργειες που αναφέρεις(upload σε torrent, forums, my space) δεν υπάρχει κίνδυνος? Αν είναι έτσι πάντως θα τους ακούσετε σύντομα απο εδώ τουλάχιστον...





    GL
    15.01.2008, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 15-01-2008 στις 09:15 έγραψε...

    Φίλε GL όχι απλα δεν με ζάλισες αλλα το διάβασα 3 φορες το κειμενό σου για μην τυχον μου ξεφυγε κατι... Εγω απλά ανησυχω για το αν είναι κατοχηρωμενοι γιατι δεν είμαι σίγουρος αν έχουν προβει σε άλλη διαδικασία για προστασία των δικαιωμάτων τους. Με αυτή την κυκλοφορία και τις άλλες ενέργειες που αναφέρεις(upload σε torrent, forums, my space) δεν υπάρχει κίνδυνος? Αν είναι έτσι πάντως θα τους ακούσετε σύντομα απο εδώ τουλάχιστον...



    1) Φιλε μου εννοειται πως μολις εχεις το υλικο στα στα χερια σου ετοιμο, το πρωτο πραμα που πρεπει να κανεις εναι να κατοχυρωσεις τα ασματα σου. Δεν θα σου πω πολλα πανω σε αυτο το θεμα. Απλα θα σε κατευθυνω στα παρακατω λινκς εδω μεσα, ωστε να ξες που πατας...

    1α) Εδω

    1β) Και εδω

    1γ) Και εδω

    2) Αν υπαρχει η κατοχυρωση δεν υπαρχει προβλημα πουθενα! Ουτως η αλλως και χερι με χερι να τα δωσεις παλι θα εχεις το ιδιο αγχος....So what?? Τι θα κανεις?? Θα ζεις με το αγχος μην σου κλεψουν τα ασματα?? Ε...και ??? Στο κατω κατω αμα ανακαλυψεις κατι τετοιο μπορεις να την δεις αλλιως και να βγαλεις φραγκα απο τους κλεφτες σου....χιχιχι. Δες το και ετσι!!


    doltsonidis
    11.02.2008, 01:18
    re si ti kollimata trote me ayti ti katoxirosi..eleos!!!!
    ego prosopika den katoxirono pote..
    den prokeite pote kaneis na klepsei ta tragoudia mou..xexe

    kai akouste kai to allo..!!!! kommatia megalon etairion megalon kalitexnon diladi exoune ginei copia se gitonikes xores xoris na kanithei kaneis dikastika..giati telos panton ginete xamos..

    alla einai kai to allo..!!Giati kapoios na mpei stin diadikasia na klepsei ena Hard Rock kommati ..i ena chill out..?An itan tsifteteli ok to katalavaino..