ελληνική μουσική
    405 online   ·  210.814 μέλη

    Τι κιθάρα και τι ενισχυτή έχετε;

    soadF
    19.01.2008, 01:30
    Κάνω αυτό το post επειδή πολλοί ρωτούν αν είναι καλή μια συγκεκριμένη κιθάρα ή ένας συγκεκριμένος ενισχυτής..
    Θα ήταν χρήσημο πιστεύω να λέγαμε τί κιθάρα και τί ενισχυτή έχουμε, και αν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό που έχουμε.. Έτσι θα βοηθήσουμε να επιλέξουν καλή κιθάρα και ενισχυτή αυτοί που θέλουν να αγοράσουν και φοβούνται πως θα κάνουν λάθος επιλογή..

    Λοιπόν, εγώ έχω μια Jackson εδώ και 3 χρόνια, και είμαι πολύ ικανοποιημένη..
    Αυτή είναι και μια φοτο της κιθάρας μου που βρίκα στο internet.. Απλα εγώ την έχω σε άλλο χρώμα !!

    http://images.wwbw.com/products/thumbs/Jackson/233744.jpg

    Ο ενισχητής μου είναι Washburn και είμαι εξίσου ικανοποιημένη και απ' αυτόν !
    Για ενισχυτές προτείνω marshall ή washburn !

    Περιμένω και τις δικές σας απαντήσεις
    deathminor88
    19.01.2008, 03:01
    Έχω μια Gibson SG Herritage Standard του 2003
    και μια Ibanez Artist AK300 του 1986 που φυσικά δεν αγοράστηκε από εμένα...
    Kαι οι 2 εξαιρετικές...!!!
    Επίσης έχω έναν Line6 Spider ΙΙΙ 120
    και έναν Frontman 30R που χρησημοποιώ πιο πολύ...
    Αν και φθηνός, πολύ καλός...!
    Αυτά...
    kostas-5150
    19.01.2008, 07:00
    Ωραιο thread.
    Gibson Les Paul '97 Ace Frehley(παραχθηκε 4 χρονια '97-01 και εβγαζε 600 κομματια το χρονο,3 pickups,Herritage Cherry,Full biding,ebony ταστιερα κτλ)To μονο που με ψιλοχαλαει ειναι οτι το Flame maple καπακι ειναι 2Α(παροτι custom shop) ενω σε μια απλη στανταρ ειναι 3Α και δειχνει πιο γεματο.Βεβαια γενικοτερα δεν συγκρινεται με στανταρ Les Paul και σαν αισθηση(φοβερο neck στρογγυλο "C" '59 αλλα και σαν κατασκευη,διπλο biding μπρος πισω και στο χεντστοκ,εβενος ταστιερα,απιστευτο φινιρισμα,λαμπει κυριολεκτικα κτλ)
    http://www.gibson.com/products/gibson/LesPaul/AceFrehley.html

    2 στρατοειδει το ενα αμερικανικο ala Kramer '84 Floyd,Μπανανα headstock κτλ και το αλλο Charvel Japan σωμα model 3,Mighty Mite neck,Hipshot tremolo, και GFS μαγνητες,ειναι βεβαια project και ακομα unfinished.
    http://www.meanstreetguitars.com/Mean_Street_Guitars_Unchained_white_multi.jpg (η συμπαθεια μου..)

    Και μια ηλεκτροακουστκη 12χορδη Framus early 60s.

    Ενισχυτης τωρα..δυστυχως απο τοτε που "σκοτωσα" τον JCM για ενα NSR,(παιδικες αμαρτιες) δεν με αξιωσε ο θεος να παρω εναν της προκοπης,αν και δεν αργει αυτη η μερα.
    Εχω ξεμεινει με τον πρωτο ενισχυτη που αγορασα ενα τρανζιστορακι Marshall 20 watt,αγγλικος παρακαλω,του '92.Συν αρκετα πεταλακια,overdrive,phase90 κτλ.




    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 19-01-2008 07:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 19-01-2008 07:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 19-01-2008 07:22 ]


    StevenGrig
    19.01.2008, 08:03
    Εγώ εχω μια cort x (ειμαι αρκετα αυχαριστημενος) , μια κλασσικη Yamaha C40 ,
    Ενυσχητη HARTKE G10 (10W)....................
    odis13
    19.01.2008, 10:01
    Eχω μια παλια cordoba κλασσική
    Μια cort x-2 που στο neck της έχω βάλει ένα GFS Mean 90 (P90 in humbucker casing) ειμαι περιεργος παικτης βλέπετε...
    Μια γερμανική framus diablo pro πανάλαφρη με sd που σκοτώνουν...
    Ενα marshall MG15 dfx ( )

    Αυτο το θηριο
    Cd case amp

    Πεταλάκια 2 μπλιαχρινγκερ, ε νταξ....'ετσι να βρίσκονται
    Και ένα overdrive που φτιάχνω εγώ (wish me luck, γιατι θα μου χρειαστει)



    IMHO
    Cort=απιστευτο value for money, ότι πρέπει για αρχάριους (και μη) απο jazzoκιθαρα μέχρι εντελώς καφροκιθάρες
    Framus= αν δε κυνηγάς brandname και δε σε ξενίζει το σχήμα, παιρνεις μια καταπληκτική κιθάρα με εξαιρετικους μαγνήτες ,ξυλα κλπ που παταει κιθάρες πολύ ακριβόττερες.
    Marshall MG15 dfx
    Καλοι ενισχυτές οι marshall ,αλλά η σειρά mg και ειδικά η valvestate...μακρια και αγαπημένοι λεω γω.
    rory166
    19.01.2008, 10:17
    Εγω επιχειρησα πριν 2 μηνες περιπου να βαλω λιγο στην ακρη την ακουστικη και να ασχοληθω λιγο με ηλεκτρικη κιθαρα.Ως αρχαριος στην ηλεκτρικη δεν ειχα και πολλες απαιτησεις,ετσι εκατσε μια προσφορα ενος γνωστου που εδινε κιθαρα Squier strat (σε πολυ καλη κατασταση) και εναν ενισχυτη Gorilla (πρωτη φορα ακουγα αυτο το ονομα,30W λεει αλλα οσο δυνανα και να τον βαζω δεν τα ακουω ) και πληρωσα το αστρονομικο ποσο των 50 ευρω
    Η κιθαρα την παλευει,αλλα ο ενισχυτης καθολου ομως!!Μαλλον θα ειναι η επομενη μου αγορα..
    odis13
    19.01.2008, 11:57
    Mωρέ μια χαρά είναι οι squier..αλλά gorilla ενισχυτής? Τον βλέπω να γίνεται κλουβι για χαμστερ λιαν συντομως..
    soadF
    19.01.2008, 12:23
    Ενισχυτής 30W και δεν ακούγεται; εμένα 19W είναι και σπάει τζάμια αλλά την μάρκα gorilla κι εγώ πρώτη φορά την ακούω
    rory166
    19.01.2008, 12:39
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-01-2008 στις 11:57 έγραψε...

    Mωρέ μια χαρά είναι οι squier..αλλά gorilla ενισχυτής? Τον βλέπω να γίνεται κλουβι για χαμστερ λιαν συντομως..



    Kαλη ιδεα!!

    αντε να μπει κανα φραγκο στην ακρη να βαρεσουμε κανενα Μarshall-άκο να γουσταρουμε λιγακι
    vangos-guitarman
    19.01.2008, 14:42
    έχω μία Fender Stratocaster, παραδοσιακός τύπος!.
    τέσσερις μαγνήτες, κτλ
    ο ενισχυτής μου είνα επίσης fender, 15R μια χαρά δηλαδή για οικιακό περιβάλλον!

    MusicMaker83
    19.01.2008, 18:52
    ΧΑ! απο που να αρχίσω? σε λίγο θα φύγω απο το σπίτι μου για να είναι πιο άνετα οι κιθάρες...
    Λοιπόν ηλεκτρακουστική: fender CD-140SCE, για την δουλεια που την θέλω καλη είναι
    κλασσικές alhabra 1c και 6p, είναι τέλειες και τις συστήνω άφοβα ακόμα και τα πιο φθηνά μοντέλα
    ηλεκτρικές stagg(πιο φθηνή δεν υπάρχει απο αυτή). epiphone black beauty (αρκετα καλή αλλά δεν είναι gibson ). stratocaster hss (τι να πείς τώρα?), dean dime-o-flame (πόλυ γκριτσι γκριτσι και σε λίγο καιρό μας αφήνει)
    Απο ενισχυτές ενα Marshall mgcd 15 (boo.. ) και εναν Marshall avt 275, αρκετα καλός αλλα...
    Ο Odis με πρίζωσε και πήγα και άκουσα τους Koch και αυτό ήταν, μαζέυω ευρώπουλα για να τον αποκτήσω τώρα...

    Αυταααααααααα
    delta66
    20.01.2008, 07:51
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 19-01-2008 στις 07:00 έγραψε...

    Ωραιο thread.
    Gibson Les Paul '97 Ace Frehley(παραχθηκε 4 χρονια '97-01 ..........

    χαχαχαχα
    αστα αυτα και πες ποτε θα παρεις
    αυτο?





    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-01-2008 στις 10:01 έγραψε...
    Αυτο το θηριο
    Cd case amp

    Γεια σου οδυσσεα με το θηριο σου.
    Αντε και του χρομου να ποσταρεις μια strato 63



    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 19-01-2008 στις 14:42 έγραψε...
    έχω μία Fender Stratocaster, παραδοσιακός τύπος!.
    τέσσερις μαγνήτες, κτλ

    εγω εχω μια με 24 μαγνητες χαχαχαχα
    GeorgeSk
    20.01.2008, 12:20
    εγω δεν εχω ηλεκτρικη αλλα σκοπευω να αγορασω συντομα αλλα εχω μια Martin dcxeblack πολυ ικανοπιημενος κ μια κλασσικι alhambra Iberia πολυ καλη κ αυτη...


    odis13
    20.01.2008, 14:28
    Mα καλά όμως αυτό το link για την cp60 στο ebay είναι η απόλυτη κοψοχρονια,τζάμπα πράμα

    Σου αρεσε το θηριο Σπυρο?
    Τωρα έφτιαξα και πετάλι και το έβαλα...σε θηκη απο Cd !
    Προσωρινα όμως απο βδομάδας θα πέσει μεταμόσχευση σε μεταλικό κουτί...
    Και ο toneless ετοιμάζει κύκλωμα compressor αλα orange squeezer οπότε προβλέπεται λιώσιμο με το κολλητηρι...

    Δυστυχώς η strato θα αργήσει ,καθότι προηγειται ενισχυτής και κλασσική
    Αλλά όταν τη φτιαξω θα γίνει μεγάλο μπαμ...σε κανένα δεν έχω πει πως θα είναι η bob dylan inspired strat ...
    Μυστικόόόό.....



    Ψιλοάσχετο αλλά αφου λέμε ποιες κιθάρες είναι καλες να μια κουκλάρα (αμα βάλεις και 3 duncan mini ....κόλαση -εννοειται σε sparkle red)

    Τriumph
    faltsoo
    21.01.2008, 13:04
    εγω εχω
    μια HARLEY BENTON Custom 2007
    και ενα ενισχυτη BENTON 10W
    αλλα... ΟΨΟΜΑΙ






    otinanai2
    21.01.2008, 17:05
    ego pali eo mia gibson bfg pou molis pira.... mporo na po pos i kithara einai poli adeia oute finirismata oute tpt mono kali piotita xilon ena p90 mprosta kai ena burstbucker piso...oti xriazetai diladi...apo enisxiti ena lampato tou 80 o opios den einai kai oti kalitero....mazeyo xrima gia ena koch!!!!!kai apo effe exo mia boss gt8
    Angelofdeath1990
    21.01.2008, 18:25
    εγω εχω μια Parksons(η πρωτη μου ηλεκτρικη) μια Epiphone Sg custom EMG 81/85 pickups και μια LTD/ESP M-400....Στην παρακατω φωτο ειναι η LTD/ESP και το Ταυρι....



    επισυναπτόμενα: DSC005312.JPG 
    ery
    22.01.2008, 12:57
    Κι εγω fender squier εχω και ενισχυτη line 6. Μια χαρα ικανοποιημενη ειμαι...αν και αρχαρια στην ηλεκτρικη, οποτε δεν τα πολυψαχνω.
    delta66
    22.01.2008, 13:13
    πολλες κατοχους ηλεκτρικης κιθαρας απο το "ασθενες" φυλο βλεπω.
    πιο παλια δεν υπηρχε ουτε δειγμα.
    Ενδιαφερον.....
    σε λιγο καιρο θα εχουμε μεγαλη κοντρα.
    Ποιος ειναι ο/η καλυτερος/η : ο Steve Vai ή η Ery Fastfinger
    Angelofdeath1990
    22.01.2008, 14:24
    μακαρι να εχουμε πολλες γυναικες στο αθλημα...θα θελα να ειμαι σε ενα συγροτημα με γυναικα μπασιστρια η κιθαριστρια η νταμμερ...χε χε....θα ειχε φαση....δεν θα σε παρεξηγουσαν κιολας....χα χα θελω να δω την εποχη που θα βλεπω γυναικες να shreadαρουν στην ηλεκτρικη βασιλισσα.....χεχε...ΕΤΣΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ KEEP ROCKING....