ελληνική μουσική
    492 online   ·  210.830 μέλη

    Ρωτήστε τον Μίλτο Πασχαλίδη !

    jorge
    22.01.2008, 18:44
    Σε λίγες μέρες το MusicHeaven θα συναντήσει από κοντά τον Μίλτο Πασχαλίδη για μια συνέντευξη εφ όλης της ύλης, για το νέο δίσκο του "Ψωμί κι Εφημερίδα", αλλά και για τη συνεργασία του με τον Χρήστο Θηβαίο

    Ως γνωστόν (για τους περισσότερους), το MusicHeaven προσπαθεί να εξασφαλίσει τη μεγαλύτερη δυνατή συμμετοχή μελών σε τέτοιες μοναδικές στιγμές.

    Έτσι, μπορείτε σε αυτό το topic να κάνετε ερωτήσεις προς τον Μίλτο Πασχαλίδη, οι υποίες θα του υποβληθούν. Η συνέντευξη θα πραγματοποιηθεί μόνο εφόσον υπάρχουν αρκετές καλές και εύστοχες ερωτήσεις.

    Ας κάνει κάποιος την αρχή λοιπόν


    Peace18
    22.01.2008, 19:16
    Ποτε θα με παντρευτεί???? (πλάκα κάνω)....
    Πώς του φαίνεται η συνεργασία με τον Χ.Θηβαίο και πότε θα ανέβουν Θεσσαλονίκη επιτέλους?????
    FFSlayer
    22.01.2008, 19:24
    Με ποιους καλλιτέχνες θα επιθυμούσε να συνεργαστεί στο μέλλον - από αυτούς που δεν έχει ήδη συνεργαστεί?
    beatlus
    22.01.2008, 19:25
    -Ο μουσικός λόγος των τραγουδοποιών παραμένει ανάγκη έκφρασης ή έχει μεταβληθεί και σε μηχανική λειτουργία (θα ήθελα απάντηση κυρίως από την πλευρά του ως ακροατή σε έργα άλλων)...;
    -Γνωρίζει νέους δημιουργούς ή σχήματα που κατά τη γνώμη του αξίζουν προσοχής;
    -Εχει γράψει ιδιαιτέρως βιωματικά τραγούδια (τουλάχιστον, έτσι φαίνεται). Ο ίδιος νιώθει πως έχει γράψει το τραγούδι της ζωής του, ή ότι δεν το έχει "συναντήσει" ακόμη;
    ariadni0909
    22.01.2008, 19:46
    χμμμ...ένα κομμάτι άλλου καλλιτέχνη που ο ίδιος θα ήθελε να χει γράψει???

    jorge
    22.01.2008, 20:01
    Πως του φάνηκε το 4ο live του MusicHeaven, στο οποίο είχε συμμετάσχει πέρυσι;




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-01-2008 22:15 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-01-2008 22:15 ]


    xristos_rock
    22.01.2008, 20:40
    1. Για ποιό κομμάτι από όσα έχει γράψει αισθάνεται "υπερήφανος";

    2. Ποιόν καλλιτέχνη (ΟΧΙ Έλληνα) θαυμάζει, και θα ήθελε κάποια στιγμή να συνεργαστεί μαζί του.

    3. Ποιό κομμάτι του φτιάχνει τη διάθεση. (Ελληνικό και ξένο)

    4. Πήρα φόρα, γι' αυτό σωπαίνω!
    Apataggelos
    22.01.2008, 20:46
    Θοδωρής Παυλάκος.


    Και ναι, αυτό *είναι* ερώτηση....

    ...ανοιχτή βέβαια, και μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους.


    Αλλά, σε περίπτωση που χρειάζεται να είμαι πιο σαφής, θα γίνω:

    Πόσο τον επηρρέασε η συνεργασία του με τον Θοδωρή και αν υπάρχει προοπτική να συμβεί κάτι ανάλογο και στο μέλλον.




    Tren
    22.01.2008, 20:51
    Ενα απο τα πραγματα που αναγνωριζω στον Μιλτο εκτος απο την αυθεντικοτητα και τον τσαμπουκα της φωνης του ειναι και

    το οτι ειναι ενας καλλιτεχνης που εχει την δυνατοτητα και τις γνωσεις να συνθεσει ,να γραψει στιχους και να

    ερμηνευσει ανα πασα στιγμη το ιδιο επιτυχημενα ,ομως επιτρεπει και αλλα ονοματα περαν του δικου του στα οπισθοφυλλα...
    Σε αυτην την δουλεια πολυ περισσοτερο νομιζω.

    Θα θελα να τον ρωτησω πως οσφριζεται τον δυνατο στιχο και πως τα καταφερνει παντα και οι επιλογες του ειναι τοσο

    ευστοχες.


    Το τραγουδι "ψωμι κι εφημεριδα"που εδωσε και τον τιτλο στην νεα του δουλεια δεν ειναι ενα συνηθισμενο τραγουδι.
    Ουτε πληρει τις προυποθεσεις του πιασαρικου ερωτικου στιχου.Ομως εχει φοβερη δυναμικη.
    Υπαρχει εξωτερικευση ανομολογητων εσωτερικων απωθημενων σε αυτο το δισκο;
    Kαθως σε αυτο το τραγουδι ,αλλα και στο "Οτι κι αν ζησεις"σε στιχους του Οδυσσεα Ιωαννου που εχω σαν πρωτα

    ακουστικα δειγματα το δευτερο προσωπο και οι προστακτικες αποπνεουν συμπερασματικη πια σταση απεναντι σε μια ζωη

    που ηδη περπατησε καποιος,επαθε κι εμαθε.
    Θελω να ρωτησω λοιπον επιπλεον:Σε αυτο το δισκο υπαρχουν ονειρα εκτος απο μεγαλες αληθειες;


    Tελος:Πετρα, ψαλιδι ή χαρτι;Και γιατι.




    Κι αυτο επειδη πορωθηκα!!!


    ariadni0909
    22.01.2008, 20:56
    Ααααααα!Και αγαπημενο χρωμα!!!!χωρις γιατι!!!(να βγαλουμε και τις παραξενιες μας )
    Jimy
    23.01.2008, 09:04
    Συνθέτει στην κιθάρα του ή κάπου αλλού το πρωτόλυο υλικό του?


    notes

    Αγαπημένος και απλός

    Termite
    23.01.2008, 13:57
    1) Με κάλυψε ο Apataggelos

    2) Διακρίναμε τα προηγούμενα χρόνια αρκετές επιρροές απο την παραδοσιακή μουσική. Γιατί αυτό; Θα συνεχιστεί;

    3) Είναι ρόκ τα τραγούδια του;

    4) Πότε θα μπορέσει να παίξουμε μαζί;
    mellia
    23.01.2008, 14:34
    εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση-παρατήρηση:

    θα χαρακτήριζα τον Μίλτο σαν έναν (πολύ καλό) "παραμυθά".
    Ερμηνευτή και τραγουδοποιό που εξιστορεί. Δεν ξέρω μου αφήνει έντονη αυτήν την αίσθηση όταν τον ακούω. Ιδιαίτερα ο τρόπος που ερμηνεύει έχει έντονα αυτό το αφηγηματικό στοιχείο. Ιδιαίτερα ενδεικτικός ο τρόπος που ερμήνευσε το απόσπασμα του ερωτόκριτου. Θαυμάσια ερμηνεία!
    Μου θυμίζει πλανόδιο τραγουδιστή ο Μίλτος...
    Επίσης τον φαντάζομαι να ερμηνεύει τραγούδια για παιδιά, τολμώ να κάνω την πρόταση
    THEOG
    23.01.2008, 14:56
    Πότε πήγε τελευταία φορά στη Καλαμάτα?Από ποιο χωριό είναι?
    PashalinaMakia
    23.01.2008, 15:20
    1)Ποιό είναι το πιο ερωτικό τραγούδι που έχει γράψει κατα τη γνώμη του?
    2)Προσωπικά το πιο αγαπημένο μου τραγούδι του είναι "Οι πεθαμένες καλησπέρες".Πόσο συχνά συναντούσε τέτοιες καλησπέρες και τον χαλούσανε για να τις κάνει τραγούδι?
    3)Ποιά η γνώμη του για τη διαδικτυακή μας κοινότητα?Πόσο μπορεί να βοηθήσει το internet στην προώθηση καινούριων δίσκων?
    4)"Οι ντομάτες"(άλλο ένα αγαπημένο μου τραγούδι) απο το δίσκο "Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος" είναι πολύ ιδιαίτερο κομμάτι στιχουργικά.Πώς το εμπνεύστηκε??

    Νομίζω αυτά.Ποιά μέλη θα κάνουν τη συνέντευξη?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 23-01-2008 15:21 ]


    Tropaiatissa
    23.01.2008, 19:56
  • Συμμετείχες στον δεύτερο δίσκο - αφιέρωμα του "ΑΞΙΟΥ ΛΟΓΟΥ" στον Άλκη Αλκαίο και μάλιστα το τραγούδι σου έδωσε και τον τίτλο στο cd ("Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου"). Πως βλέπεις αυτή τη σειρά του Γιώργου Νταλάρα και του Μιχάλη Κουμπιού; Θα τραγουδήσεις τους "Τροβαδόρους" στο live σου;



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)


    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 23-01-2008 20:02 ]


  • matthias16
    23.01.2008, 21:21
    1) Απο ξενους καλλιτεχνες ποιους θαυμαζει και πως βλεπει το νεο ρευμα μουσικης απο το εξωτερικο.

    2) Ποιος ειδε τελικα το dvd ? (πλακα )

    Γειααα σου ρε Μιλτε
    Peace18
    23.01.2008, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 23-01-2008 στις 21:21 έγραψε...

    1) Απο ξενους καλλιτεχνες ποιους θαυμαζει και πως βλεπει το νεο ρευμα μουσικης απο το εξωτερικο.

    2) Ποιος ειδε τελικα το dvd ? (πλακα )

    Γειααα σου ρε Μιλτε



    Εσυ μην μιλάς.... Γιατί ούτε το τραγούδι που σου ζήτησα από Μίλτο έπαιξες ούτε μου τραγούδησες Μίλτο που σου ζήτησα....
    Termite
    23.01.2008, 23:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 23-01-2008 στις 22:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 23-01-2008 στις 21:21 έγραψε...

    1) Απο ξενους καλλιτεχνες ποιους θαυμαζει και πως βλεπει το νεο ρευμα μουσικης απο το εξωτερικο.

    2) Ποιος ειδε τελικα το dvd ? (πλακα )

    Γειααα σου ρε Μιλτε



    Εσυ μην μιλάς.... Γιατί ούτε το τραγούδι που σου ζήτησα από Μίλτο έπαιξες ούτε μου τραγούδησες Μίλτο που σου ζήτησα....



    Και καλά έκανε το παιδί!
    kithara2
    23.01.2008, 23:37
    1.ποιους έλληνες ερμηνευτες,στιχουργούς,συνθέτες θαύμαζει
    2.ποιους νέους καλλιτέχνες θαυμάζει και θεωρεί ότι έχουν πολύ μέλλον?
    3.τη γνώμη του για τον Γιάννη Χαρούλη που έχουν συνεργαστεί