ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.832 μέλη

    Ρωτήστε τον Μίλτο Πασχαλίδη !

    Apataggelos
    30.01.2008, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 30-01-2008 στις 20:30 έγραψε...

    - "Ελα, ο Βασίλης είμαι...πού εισαι;"
    - "Στη στάση του λεωφορείου...εσύ;"
    - "Στο σταθμό...έλα να συναντηθούμε, είμαι στο κέντρο κάτω απο τη γέφυρα..."
    - "Ο Βασίλης; Εσύ δεν είσαι;"
    - "Ναι. Που θα μας περιμένει;"
    - "Στη στάση..."

    Ο Νίκος (apataggelos) ανεβαίνει τα σκαλιά και δεν το πιστεύει οτι μας συναντάει...του προτείνουμε να έρθει...αλλα έχει αργήσει για δουλειά (απίστευτο σκηνικό πραγματικα). Την στιγμή που πάει να φύγει...ο Μίλτος σκάει μύτη με το αμάξι του.

    Γιούλη: "Σου έφερα και καλτσούνια....απο την Κρήτη"
    Μίλτος: "Θα πάμε σε ένα καφέ κοντά στο σπίτι μου κ θα τα φάμε όλα!!!"

    Μπαίνουμε στο αμάξι και βούρ για την καφετέρια!!!

    Ο Νίκος έμεινε εκεί να στρίβει το τσιγάρο του...




    Και να σου πω την αλήθεια το μετάνιωσα που ήρθα στη δουλειά τελικά σήμερα....


    ...όχι και τόσο καλή μέρα.




    Τελικά τις ευκαιρίες τις αρπάζουν από τα μαλλιά!




    Υ.Γ. Ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέντευξη....

    Υ.Γ. 2. Άσχετο, αλλά άκουσε μερικά ''γαλλικά'' ο Μίλτος όταν έκανε την επιτόπια στροφή.... ωραίος πάντως!



    movflower
    30.01.2008, 21:10
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 25-01-2008 στις 11:36 έγραψε...

    Επίκαιρο ερώτημα:

    Τον χάρηκα ιδιαίτερα όταν ήρθε Κύπρο για δικές του συναυλίες, αλλά στενοχωριέμαι ταυτόχρονα όταν μερικές συναυλίες έχουν χρώμα πολιτικό (δηλαδή όταν έρχεται κάποιος να τραγουδήσει στα πλαίσια προεκλογικών εκδηλώσεων...) διότι έτσι στιγματίζονται νιώθω και τα άτομα που ακούνε κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής ενώ ίσως αποκλείονται άλλα (Εγώ π.χ. ήθελα να τον ακούσω αλλά δεν ήθελα να παρευρεθώ σε πολιτική/προεκλογική συγκέντρωση).

    Γιατί κάποιοι καλλιτέχνες επιλέγουν να εμφανιστούν δημόσια και να παρουσιάσουν τη μουσική τους δίπλα σε κάποιο συγκεκριμένο πολιτιτικό πρόσωπο εν καιρώ εκλογών και κάποιοι όχι; Κάποιοι θέλουν/δεν τους ενοχλεί να χρωματίζεται η μουσική τους πολιτικά (και "σ΄όποιον αρέσουμε");

    Διευκρινίζω ότι αυτό είναι απόλυτα σεβαστό, απλά το έχω απορία.





    Πολύ καλή η ερώτηση σου κι αφορά γενικότερα μια ομάδα δημοφιλών καλλιτεχνών όχι μόνο τον Μ.Πασχαλίδη... Θα ήθελα να μας την απαντούσανε όλοι τους!


    Θεωρεί τον εαυτό του σύγχρονο τροβαδούρο;

    Ποιά σκηνή, από όσες εμφανίστηκε μέχρι τώρα, του άρεσε περισσότερο και γιατί;

    Termite
    30.01.2008, 21:45
    H Συνέντευξη έγινε σήμερα. Η ερώτηση της neerie απαντήθηκε απο το Μίλτο αλλα λές και το ξεραμε movflower ρωτήσαμε και την δική σου!!!
    movflower
    31.01.2008, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 30-01-2008 στις 21:45 έγραψε...

    H Συνέντευξη έγινε σήμερα. Η ερώτηση της neerie απαντήθηκε απο το Μίλτο αλλα λές και το ξεραμε movflower ρωτήσαμε και την δική σου!!!



    Δεν είχα προσέξει μέχρι πότε μπορούσαμε να υποβάλουμε τις ερωτήσεις....
    Είδες είδες όμως!!!
    Ποιά από τις δύο, αλήθεια;
    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    fantasma
    01.02.2008, 13:52
    λόγω φόρτου δουλειάς δε πρόλαβα να ρωτησω κι εγω δυο πραγματάκια....

    δεν πειράζει....


    ανυπομονω να τη διαβασω... σιγουρα θα είναι πολύ ενδιαφέρον!
    steinway
    02.02.2008, 01:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 30-01-2008 στις 21:45 έγραψε...

    H Συνέντευξη έγινε σήμερα. Η ερώτηση της neerie απαντήθηκε απο το Μίλτο αλλα λές και το ξεραμε movflower ρωτήσαμε και την δική σου!!!



    Η αλήθεια είναι πως προσπαθήσαμε με διάφορα τερτίπια να πείσουμε το Νίκο (apataggelos) να έρθει μαζί μας, να τραβήξει και φωτογραφίες, αλλά είχε καθηστερήσει... Τουλάχιστον, μάθαμε πως το φωτογράφο δεν τον κάνει η μηχανή του, αλλά...

    Ωστόσο, ο Μίλτος αναζήτησε το Χόρχε κι ο Βασίλης έδωσε την απάντηση για σκοπιές κ.τ.λ...

    ΥΓ.1: Την επόμενη φορά, θα βαστώ ρακή, έτσι για να αποτρελαθούμε τελείως τα τρελά

    ΥΓ2:"στο μικρό σου δαχτυλάκι, δαχτυλίδι έπλεξα..." έτσι γ'αυτούς που ήταν νοερά εκεί..!!
    despinakontogianni
    08.02.2008, 00:37
    -Πώς ξεκίνησε να παίζει κιθάρα? Θέλω να πω είχε κάποια ερεθίσματα?
    maro-0
    19.02.2008, 21:01
    Καλησπερα.Ποτε και που μπορουμε να την διαβασουμε αυτη τη συνεντευξη του Μιλτου Πασχαλιδη?
    Termite
    04.03.2008, 11:42
    Η συνέντευξη του Μίλτου (μια και έγινε λίγος ντόρος) βρίσκεται πλεόν στο τελικό στάδιο της επεξεργασίας. Μέχρι αυριο νομίζω να την έχουμε στείλει στην ουρά!
    PashalinaMakia
    04.03.2008, 15:37
    Οι ερωτήσεις μας,έγιναν όλες ή "διάλεξαν" αυτοί που έκαναν τη συνέντευξη?
    Termite
    04.03.2008, 15:42
    Διαλέξαμε. Κυρίως λόγω χρονικού περιθωρίου ταυτόχρονα με το γεγονός οτι ήταν πολλές.

    Σε άλλες πάλι περιπτώσεις η κουβέντα πήγαινε μόνη της προς την απάντηση μίας ερώτησης οπότε δεν χρειάζονταν κάν να τη ρωτήσουμε.

    Ελπίζουμε όμως να σας αρέσει.

    Του Μίλτου του άρεσε πολυ!
    PashalinaMakia
    04.03.2008, 15:50
    Δεν έπρεπε αυτή η διαλογή να γίνει απο αυτούς που έκαναν τις ερωτήσεις?
    Termite
    04.03.2008, 16:35
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 04-03-2008 στις 15:50 έγραψε...

    Δεν έπρεπε αυτή η διαλογή να γίνει απο αυτούς που έκαναν τις ερωτήσεις?



    Πώς το εννοείς; Να σε πάρουμε τηλέφωνο την ώρα που μιλάμε με το Μίλτο και να μας πείς τι θέλεις να ρωτήσεις;

    Η μήπως να πούμε στα μέλη, "μπορείτε να κάνετε απο μία μόνο ερώτηση, αλλα αν ο χρόνος είναι λίγος μπορεί και να μήν την κάνουμε" οπότε κάποια μέλη να μή μάθουν τίποτα απο αυτά που θέλουν;

    Ή μήπως (ακόμα χειρότερα) να ονομάζαμε το άρθρο "10 ερωτήσεις στο Μίλτο Πασχαλίδη...όποιος προλάβει ρωτάει!!!" και να παίρναμε τις 10 πρώτες που θα βλέπαμε;




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 04-03-2008 16:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 04-03-2008 16:40 ]


    steinway
    04.03.2008, 17:27
    PashalinaMakia, απαντήθηκαν σχεδόν όλες οι ερωτήσεις των μελών και μην εκνευρίζετε το Βασίλη, γιατί αρκετή δουλειά κάνει για τις συνεντεύξεις, όπως κι αλλα άτομα.
    Όσο για τις δικές σου ερωτήσεις, έγιναν όλες. Εκτός αυτή που τον ρωτάς για το πως εμπνεύστηκε τις ντομάτες, που αν τον ρωτούσαμε θα μας έλεγε να πηγαίναμε στο Δημήτρη τον Αποστολάκη που το έγραψε...

    Είναι μια συγκινητική και τρυφερή κουβέντα κι ελπίζουμε να τη χαρείτε!!


    Termite
    04.03.2008, 18:28
    Γιούλη μου άστο...μήν ασχολείσαι. Το αποτέλεσμα νομίζω και εγώ οτι τα λέει όλα.

    Πάντως ευχαριστώ που επισήμανες την ερώτηση της Λίνας για τις Ντομάτες. Λίνα θα ήθελες να ρωτάμε και πράγματα που ειναι εντελώς ανούσια, όπως το συγκεκριμένο; Ο Μίλτος το πήρε με καλή διάθεση, μια και το έφερε πολύ ομορφα η Γιούλη (ευτυχώς πριν ανοίξουμε μικρόφωνα)...κάποιος άλλος όμως μπορεί να το πάρει με ασχημη διάθεση. Και με το δίκιο του...
    PashalinaMakia
    04.03.2008, 19:25
    Εννοούσα να ειδοποιήσεις αυτούς που έθεσαν ερωτήσεις απο πριν και να ρωτούσες αφού δεν μπορούν να απαντηθούν όλες ποιές θα ήθελαν εκείνοι περισσότερο να απαντηθούν.

    Όσον αφορά τις ντομάτες συγγνώμη αλλά ήμουν ραδιοαρβίλα...Ε ανθρώπινα τα λάθη......
    Astron
    04.03.2008, 20:16
    Τον πρώτο λόγο τον έχουν πάντα αυτοί που παίρνουν τη συνέντευξη. Αυτοί δηλαδή που κάνουν όλο τον κόπο και που παίρνουν την πρωτοβουλία. Εμείς προφανώς τους δίνουμε ιδέες για το τί να ρωτήσουν, αλλά εκείνοι κρίνουν αν και πότε θα μπει η ερώτηση στην κουβέντα.
    Άλλωστε αυτές οι συνεντεύξεις είναι συνήθως συζητήσεις σε πολύ φιλικό κλίμα και η κουβέντα μπορεί να πάρει από μόνη της ενδιαφέροντα μονοπάτια.

    Ειδικά ο Βασίλης (termite) απ' την αρχή κιόλας έχει δείξει φοβερή όρεξη και μεράκι για αυτές τις συνεντεύξεις και του αξίζουν συγχαρητήρια για τις πρωτοβουλίες του.

    Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη δημοσίευση αυτή αλλά και τη συνέντευξη με τον Παπακων/νου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 04-03-2008 20:26 ]


    Termite
    04.03.2008, 23:37
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 04-03-2008 στις 19:25 έγραψε...

    Εννοούσα να ειδοποιήσεις αυτούς που έθεσαν ερωτήσεις απο πριν και να ρωτούσες αφού δεν μπορούν να απαντηθούν όλες ποιές θα ήθελαν εκείνοι περισσότερο να απαντηθούν.


    Με τί τρόπο όμως σε ρώτησα πιο πρίν και δέ μου απάντησες...μήν μπείς στον κόπο όμως. Ο astron και η steinway σου απάντησαν.

    Παύλο, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η αρχική σου τοποθέτηση, πρέπει να τοποθετείται στην αρχή κάθε θέματος με τίτλο "Ρωτήστε τον/την..." γιατι πρέπει όλοι να καταλάβουν οτι μια συνέντευξη δεν είναι τίποτα περισσότερο απο μία συζήτηση με έναν άνθρωπο την οποία καθορίζει εκείνος στο πλαίσιο του εφικτού. Προσωπικά δεν πρόκειται να διακόψω ποτέ τον ειρμό του Μίλτου και του κάθε Μίλτου για να του πώ "Το μελος pashalinamakia ρωτάει το εξής" και αυτό το "εξής" να είναι άσχετο με την κουβέντα που κάνουμε εκείνη τη στιγμή.

    Άλλωστε εκτός απο αυτά που λέει ο Μίλτος αξίζει να διαβάσετε και τις καταπληκτικές ερωτήσεις της Γιούλης η οποία απο έννοια μήπως και παραλείψουμε κάποια ερώτησή σας έβαλε πολλές απο τις δικές της στην άκρη ενώ ηταν πολύ καλύτερες.

    Αυτά. Τα υπόλοιπα στα σχόλια της δημοσίευσης!
    maro-0
    07.03.2008, 20:57
    Τελικα τι θα γινει θα την διαβασουμε την συνεντευξη?Για ποτε το υπολογιζετε?
    Termite
    08.03.2008, 10:57
    30/3 η δημοσίευση της