ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Τεχνητές αρμονικές στην ηλεκτρική κιθάρα.

    alexaiv
    26.01.2008, 13:59
    Λοιπόν παίζω εδώ και 7 χρόνια κλασσική και γύρω στα 6 ηλεκτρική. Ηλεκτρική δεν έχω κάνει ποτέ μου μάθημα και ό,τι ξέρω το ξέρω από μόνος μου. Όχι πως έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με κάποια τεχνική αλλά αυτες τις καταραμένες (σορρυ για τη γλώσσα ) δεν μπορώ να τις κάνω. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? Ξέρω πως κάπως πρέπει το δεξί χέρι να ακουμπάει τη χορδή αλλά δεν μου βγαίνει παρα μόνο καμιά φορά και αυτό καταλάθος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 26-01-2008 14:17 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 26-01-2008 17:15 ]


    deathminor88
    26.01.2008, 14:08
    Θέμα εξάσκησης είναι. Πρέπει να γίνει σχετικά γρήγορα η όλη κίνηση. Εγώ τουλάχιστον κρατάω την πένα πολύ βαθιά, έτσι ώστε η επιφάνεια που ακουμπάει την χορδή να είναι σχεδόν αμελητέα και την δουλειά την κάνει το δέρμα του δαχτύλου. Τα ζόρια είναι κάτω στις χαμηλές οκτάβες. Αν πάς στην οκτάβα και αρχλιζεις να κάνεις εξάσκηση θα σου βγουν. Θέμα εξάσκησης και μόνο!

    ΥΓ Στην αρχή ίσως βολεύει μια thin πένα. Είναι πολύ πιο εύκολο (τουλάχιστον για εμένα πάντα) να βγάλω αρμονική με thin σε σχέση με τις άλλες.
    RoCkLiViN2
    26.01.2008, 16:06
    Opws eipe kai o filtatos deathminor88, to olo thema einai sto daxtulo. gia na bgei mia kali texniti armoniki thelei tin "texniki" opws ti lew exw(xaxaxa) nuxi,derma,pena....thelei eksaskisi gia na mporeis na tin kaneis opote thes kai oxi opote sou bgainei...prospathise to...kai tha deis apotelesmata..
    Brokenchord
    26.01.2008, 20:34
    Όπα νομίζω ότι μπερδέψαμε την pinch harmonic με την artificial harmonic, βέβαια τεχνητές αρμονικές και οι δύο μεν άλλο εφέ και feeling δε!


    Pinch harmonic είναι αυτό που πολύ σωστά σου περιέγραψαν τα παλικάρια και μπορείς να πάρεις μια καλή βοήθεια
    Link
    " TARGET="_blank">εδώ να ναι καλά το παλικάρι!!!

    Τώρα τεχνητή αρμονική είναι αυτές που κάνεις στην κλασική κιθάρα άλλα εδώ μιλάμε για ηλεκτρική!

    Ελπίζω με το βίντεο να σε βοήθησα!!! Μπορείς να δεις και άλλα παρόμοια

    εδώ.
    delta66
    27.01.2008, 07:31
    ψαξε google και youtube για artificial harmonics
    (σωστος ο Brokenchord, αλλο το pinch που γινεται με την πενα και μερος της ψυχας του δαχτυλου και αλλο το artificial που γινεται μονο με δαχτυλο)



    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 27-01-2008 07:35 ]


    alexaiv
    27.01.2008, 13:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 26-01-2008 στις 20:34 έγραψε...

    Όπα νομίζω ότι μπερδέψαμε την pinch harmonic με την artificial harmonic, βέβαια τεχνητές αρμονικές και οι δύο μεν άλλο εφέ και feeling δε!


    Pinch harmonic είναι αυτό που πολύ σωστά σου περιέγραψαν τα παλικάρια και μπορείς να πάρεις μια καλή βοήθεια
    Link" TARGET="_blank">εδώ να ναι καλά το παλικάρι!!!

    Τώρα τεχνητή αρμονική είναι αυτές που κάνεις στην κλασική κιθάρα άλλα εδώ μιλάμε για ηλεκτρική!

    Ελπίζω με το βίντεο να σε βοήθησα!!! Μπορείς να δεις και άλλα παρόμοια

    εδώ.



    Ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά το πρώτο βιντεο βοήθησε πάρα πολύ. Τεχνητές αρμονικές ξέρω να κάνω στην κλασσική. Τις έλεγα έτσι και στην ηλεκτρική επειδή σε ταμπλατούρες όλο artificial τις λένε. Και πάλι ευχαριστώ!