ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Παίξιμο σε άλλο κούρδισμα!!??

    illu5i0n
    26.01.2008, 18:39
    Μήπως ξέρετε τρόπο ώστε να παίξει κάποιος σε χαμηλότερα κουρδίσματα(D,C,B) σε ηλεκτρική κιθάρα..χωρίς να αλλάξει το κούρδισμα από τα κλειδιά?Δηλαδή με χρήση κάπιου εφφέ ή μετατροπέα ξέρω γω?
    deathminor88
    26.01.2008, 18:54
    Παράθεση:

    Το μέλος illu5i0n στις 26-01-2008 στις 18:39 έγραψε...

    Μήπως ξέρετε τρόπο ώστε να παίξει κάποιος σε χαμηλότερα κουρδίσματα(D,C,B) σε ηλεκτρική κιθάρα..χωρίς να αλλάξει το κούρδισμα από τα κλειδιά?Δηλαδή με χρήση κάπιου εφφέ ή μετατροπέα ξέρω γω?



    Όχι, απλά έχει τύχει να παίξω απο Ε μέχρι και B!
    Brokenchord
    05.02.2008, 12:17
    Παράθεση:

    Το μέλος illu5i0n στις 26-01-2008 στις 18:39 έγραψε...

    Μήπως ξέρετε τρόπο ώστε να παίξει κάποιος σε χαμηλότερα κουρδίσματα(D,C,B) σε ηλεκτρική κιθάρα..χωρίς να αλλάξει το κούρδισμα από τα κλειδιά?Δηλαδή με χρήση κάπιου εφφέ ή μετατροπέα ξέρω γω?



    Προφανώς αυτό που σε ενοχλεί παίζοντας σε χαμηλότερα κουρδίσματα είναι ότι χαλαρώνουν πολύ οι χορδές και δεν μπορείς να παίξεις!

    Πάρε σκληρότερες χορδές με μεγαλύτερη δύναμη τάνυσις! 10αρες 12αρες !
    Έτσι κουρδίζοντας χαμηλά η χορδές σου δεν θα είναι και τόσο χαλαρές!

    ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
    Άμα το τρέμολο σου είναι Floyd τότε άστο καλύτερα γιατί θα μπεις σε μεγάλο μπελά!

    RoCkLiViN2
    06.02.2008, 11:40
    Ta guitar synth( deb kserw an ta gnwrizeis) einai poluefe kitharas, pou mporeis na paikseis mepollous ixous..apo apli kithara mexri pliktra.... Telos pantwn, exei kai ena efe me to opoio ruthmizeis to kourdisma tis kitharas sou. Dld enw eisai kourdismenos kanonika,mporeis na baleis na akougetai, san na isoun kourdismenos se C# as poume...To problima bebaia einai, oti to fthinotero synth exei me to magniti gurw sta 800E...Auta.....
    delta66
    06.02.2008, 16:11
    Παράθεση:

    ....To problima bebaia einai, oti to fthinotero synth exei me to magniti gurw sta 800E...

    Αυτο δεν ειναι προβλημα.
    Το προβλημα ειναι οτι ο ηχος που βγαινει απο το μηχανημα δεν ειναι κιθαρα.
    RoCkLiViN2
    06.02.2008, 18:03
    Epeidi exw paiksei me guitar synth, eixa dokimasei na allaksw to kourdisma... Entaksei den akougotan opws enas Marshal lampatos, alla o ixos itan polu kalos...Ousiastika auto pou kanei einai na allazei tis suxnotites pou stelnei i kithara kai na bgazei ixo xamiloterou kourdismatos...Alla auta gousta einai...Oute emena me trelainei to guitar synth...Apla tin empiria mou periegrapsa..
    kostas-5150
    07.02.2008, 06:35
    Kαι γιατι να μην αλλαξεις κουρδισμα οπως ολοι οι ανθρωποι?
    Βαλε "βαρυτερες" χορδουλες και κουρδισε οπου γουσταρεις.
    Πιθανον λογω χαμηλοτερου κουρδισματος να μην χρειαστει να πειραξεις την βεργα.
    Ισως να θελουν λιγο ρυθμισμα τα ελατηρια του τρεμολο (εαν διαθετεις) στην περιπτωση που κανεις dive και ξεκουρδιζεσαι,πολυ απλα παρε το tuner και ρυθμισε απο πισω τα ελατηρια που συγκρατουν το τρεμολο.
    Σφιξε λιγο,τσεκαρε το κουρδισμα,κανε "βοϋτια" εως οτου πλεον παραμενεις στον τονο.
    Trial and error,κερδισμενος θα βγεις στο τελος.

    ΥΓ Ελεος πλεον με το FLOYD ROSE,συμβουλες του τυπου "μην μπεις στον κοπο εαν εχεις floyd"κτλ δεν βοηθουν κανενα.
    Σιγα την πυρηνικη φυσικη...να ρυθμισεις ενα τρεμολο...

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 07-02-2008 06:38 ]


    delta66
    07.02.2008, 07:37
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 07-02-2008 στις 06:35 έγραψε...

    ΥΓ Ελεος πλεον με το FLOYD ROSE,συμβουλες του τυπου "μην μπεις στον κοπο εαν εχεις floyd"κτλ δεν βοηθουν κανενα.
    Σιγα την πυρηνικη φυσικη...να ρυθμισεις ενα τρεμολο...




    Οποιος πειραξει το floyd του και δεν μπορει να το ρυθμισει μετα μονος του
    να το παει στον Κωστα νατου το φτιαξει δωρεαν.
    Επικοινωνια με ΠΜ.


    illu5i0n
    07.02.2008, 17:17
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά,απλά ήθελα άλλο τρόπο να βρώ ώστε να μπορώ να παίζω πιό πολλά μιάς και τα χαμηλότερα κουρδίσματα σε περιορίζουν σε Death ,thrash ktlp
    και έτσι δεν έχεις ευελιξία.Λέω να μείνω σε Ε μέχρι να τελειώσω ένα Metal Lead Guitar βιβλίο που πήρα για να βελτιωθώ.Μετά λέω να πέσω σε C.

    Υ.Γ. πού μπορώ να πάω γιά γενικό ρύθμισμα τις κιθάρας και του Floyd?και πόσα συνήθως παίρνουν?
    RoCkLiViN2
    07.02.2008, 18:05
    Gia setarisma, oloi osoi kserw ki egw, pame ston Tzimi... Einai sto kentro, sti themistokleous pros ta eksarxeia... Allo kalo einai to guitar store. Auto einai ligo pio panw ao to Tzimi.. I stadar timi gia setarisma einai 35-40 E sun tin timi twn xordwn pou tha baleis...
    kostas-5150
    08.02.2008, 06:23
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 07-02-2008 στις 07:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 07-02-2008 στις 06:35 έγραψε...

    ΥΓ Ελεος πλεον με το FLOYD ROSE,συμβουλες του τυπου "μην μπεις στον κοπο εαν εχεις floyd"κτλ δεν βοηθουν κανενα.
    Σιγα την πυρηνικη φυσικη...να ρυθμισεις ενα τρεμολο...




    Οποιος πειραξει το floyd του και δεν μπορει να το ρυθμισει μετα μονος του
    να το παει στον Κωστα νατου το φτιαξει δωρεαν.
    Επικοινωνια με ΠΜ.



    Αμε,δεν εχω κανενα προβλημα,χαρα μου θα'ναι.Θα κατσουμε στην κουζινα θα πινουμε και το καφεδακι μας!! Και αν δεν βρουμε ακρη "πατε" στον Τζιμη (τον τιγρη) που λεει και το παλικαρι
    delta66
    08.02.2008, 06:32
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 07-02-2008 στις 18:05 έγραψε...

    Gia setarisma, oloi osoi kserw ki egw, pame ston Tzimi...


    εγω αντιθετως το κανω μονος μου, αλλα αν ειναι κατι δυσκολο (ταστα, ρυθμιση λαμπες ενισχυτη κλπ) παω στον Κουρμπη.
    Μαστορας.

    Brokenchord
    08.02.2008, 11:03
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 07-02-2008 στις 06:35 έγραψε...



    ΥΓ Ελεος πλεον με το FLOYD ROSE,συμβουλες του τυπου "μην μπεις στον κοπο εαν εχεις floyd"κτλ δεν βοηθουν κανενα.
    Σιγα την πυρηνικη φυσικη...να ρυθμισεις ενα τρεμολο...



    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό !!! Και έχει καταντήσει κλισέ η φοβία του floyd! Αλλά όταν κάποιος δεν ξέρει καλό θα ήταν να μην ασχοληθεί και τόσο ένθερμα αυτό ευνοούσα !
    Είναι κρίμα να σκάσει 35-40 ευρό + αλλά 10 (περίπου για χορδές) μόνο και μόνο για να αλλάξει το παλικάρι το κούρδισμα του!
    Που είναι ο ανθρώπινος χαρακτήρας του ΜΗ! Η φάση των συναντήσεων και το κλίμα αλληλοκατανόησης!!!
    Αφού προσφέρθηκε ο kostas-5150 (5150 εεε!! αρε Van Halen) νομίζω ότι δεν τίθεται ποια θέμα !

    Για δείτε και εδώ Floating Tromolo μάθετε πώς να το κάνετε ζάπι
    odis13
    08.02.2008, 15:00
    Mήπως να πάρει μαι βαρύτονη να τελειωνει το παιδί ?
    kostas-5150
    09.02.2008, 07:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 08-02-2008 στις 11:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 07-02-2008 στις 06:35 έγραψε...



    ΥΓ Ελεος πλεον με το FLOYD ROSE,συμβουλες του τυπου "μην μπεις στον κοπο εαν εχεις floyd"κτλ δεν βοηθουν κανενα.
    Σιγα την πυρηνικη φυσικη...να ρυθμισεις ενα τρεμολο...



    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό !!! Και έχει καταντήσει κλισέ η φοβία του floyd! Αλλά όταν κάποιος δεν ξέρει καλό θα ήταν να μην ασχοληθεί και τόσο ένθερμα αυτό ευνοούσα !
    Είναι κρίμα να σκάσει 35-40 ευρό + αλλά 10 (περίπου για χορδές) μόνο και μόνο για να αλλάξει το παλικάρι το κούρδισμα του!
    Που είναι ο ανθρώπινος χαρακτήρας του ΜΗ! Η φάση των συναντήσεων και το κλίμα αλληλοκατανόησης!!!
    Αφού προσφέρθηκε ο kostas-5150 (5150 εεε!! αρε Van Halen) νομίζω ότι δεν τίθεται ποια θέμα !

    Για δείτε και εδώ Floating Tromolo μάθετε πώς να το κάνετε ζάπι

    Ωραιο βιντεακι παντως,δεν το ανεβαζες απο πριν μωρε..
    Ναι και το ξαναλεω,ποιος ανεβαινει η κατεβαινει Χαλανδρι του προσφερω καφεδακι αλλα και ενα καλουτσικο σεταρισμα (την επομενη φορα να το κανετε μονοι σας!!)
    Αντε και καλη μερα σε ολους
    kostas-5150
    09.02.2008, 07:38
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 06-02-2008 στις 16:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    ....To problima bebaia einai, oti to fthinotero synth exei me to magniti gurw sta 800E...

    Αυτο δεν ειναι προβλημα.
    Το προβλημα ειναι οτι ο ηχος που βγαινει απο το μηχανημα δεν ειναι κιθαρα.

    Σπυρο τις ειδες τις καινουριες Fender
    http://www.music123.com/Fender-VG-Stratocaster-Electric-Guitar-512881-i1172999.Music123
    Ισως ο φιλος να αναζητα κατι τετοιο.Τωρα αν θα ειναι αξιοπιστες..ε,Fender ειναι..αλλα..

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 09-02-2008 07:39 ]


    illu5i0n
    09.02.2008, 08:04
    Κωστα λεω να περασω μια βολτα απο χαλανδρι μιας και ειμαι διπλα σου..Μαρουσιωτης ειμαι.Εχεις MSN ωστε να μιλαμε πιο αμεσα και ανετα εκει ωστε να κανονισουμε?
    kostas-5150
    11.02.2008, 09:58
    Παράθεση:

    Το μέλος illu5i0n στις 09-02-2008 στις 08:04 έγραψε...

    Κωστα λεω να περασω μια βολτα απο χαλανδρι μιας και ειμαι διπλα σου..Μαρουσιωτης ειμαι.Εχεις MSN ωστε να μιλαμε πιο αμεσα και ανετα εκει ωστε να κανονισουμε?

    Ελα αμε,δεν εχω MSN,εχω ομως κινητο,θα στο στειλω να με παρεις τηλ οποτε θες να κανονισουμε!