ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη

    Είμαι 36 χρονών και αποφάσισα να μάθω κιθάρα . Απο πού να αρχίσω ;

    bird1971
    27.01.2008, 21:49

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:20 ]


    deathminor88
    27.01.2008, 22:01
    Δεν είσαι καθόλου μεγάλος για να μάθεις κιθάρα. Πρέπει να κάνεις ασκήσεις για να ανοίξουν τα δάχτυλά σου, πριν προχωρήσεις. Έτσι θα πιάνεις πιο εύκολα τις συγχορδίες και θα έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτά. Επίσης, αφού δεν μπορείς να πληρώσεις δάσκαλο, μπορείς να αγοράσεις ένα βιβλίο για εκμάθηση κιθάρας χωρίς δάσκαλο, όπως και μπορείς να επισκευθείς το site www.ultimate-guitar.com και στον τομέα lessons να πατήσεις για αρχάριους. Επίσης και στο MusicHeaven υπάρχουν κάποια μαθήματα. Σου συνιστώ να βρείς ένα πρόγραμμα που λέγεται Guitar Pro για να σου στέλνει κανείς κομμάτια ή ασκήσεις, να ρωτάς ότι θες εδώ στο forum, όπου υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι μουσικοί που θα σε βοηθησουν και πρακτικά πάνω στην κιθάρα αλλά και σε κάποια θεωρητικά ζητήματα και τέλος να έχεις πολύ υπομονή. Η μουσική θέλει πολύ υπομονή.



    bird1971
    27.01.2008, 22:26

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:23 ]


    deathminor88
    27.01.2008, 23:19
    Θα σου στείλω ασκήσεις. Μέχρι να κατεβεί το πρόγραμμα και μέχρι να σου στείλω, πήγαινε εκεί που σου είπα και προσπάθησε να μάθεις πως διαβάζεται μια ταμπλατούρα (λογικά παρτιτούρες δεν ξέρεις να διαβάζεις). Και ειδοποιησέ με με πμ.

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 27-01-2008 23:23 ]


    johnfrusciante
    28.01.2008, 03:23
    μπαινω στην διαδικασια να απαντησω κ για πρωτη φορα μαλιστα εδω στο site μονο κ μονο επειδη αγαπας τοσο την κιθαρα κ επειδη πιστευω οτι ειναι κριμα να μην σου πω κ γω καποια πραγματα που ισως σε βοηθησουν ..σημασια εχει να περνας ωρα με το οργανο που σ'αρεσει..δε πα να κανεις και 10 ωρες να αλλαξεις την συγχορδια?ποιος νοιαζεται..σπιτακι σου εισαι κ δεν ενοχλεις κανενα που θες να προσπαθησεις κατι που σου αρεσει.παιζω καποια χρονια κιθαρα κ πιανο κ πιστεψε με..δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην μπορει να παιξει κιθαρα..ευκολο οργανο...κ απλα θα σου παρει χρονο επειδη δεν θα χεις καποιον να σου δειξει ενα δυο πραγματα που θα σε διευκολυναν...αποψη μου ειναι..δικη μου..δε σημαινει οτι ολοι συμφωνουν..ειναι..τσεκαρε τα πιο αγαπημενα σου τραγουδια..βρες απο το google τα guitar tabs...κ σιγα σιγα...πιστεψε με αν αφιερωσεις καμποσο χρονο σε λιγο καιρο θα τα ακους..ο φιλος απο πανω σου συνεστησε ασκησεις..καλες οι ασκησεις απλα..η συμβουλη μου με αυτα που εχουν δει τα ματακια μου ειναι..εισαι ερασιτεχνης...θες να παιζεις στην αρχη 5-10...μετα 20 τραγουδια που σ αρεσουν για να γουσταρεις..δεν αγαπησες την κιθαρα απο τις ασκησεις..συμφωνω οτι μπορει να σε βοηθησουν..αλλα μπορει κ να σε κανουν να φοβηθεις..κ στο τελος να πεταξεις καπου την κιθαρα σου κ μαζι κ το ονειρο σου..κ ειναι κριμα...κ στο λεω γιατι ειναι κριμα να εχω φιλους που καποτε παιζαν Beethoven στο πιανο κ τωρα το πιανο τους πανω απλα να εχει μια γυαλα με το ψαρι τους...κ αυτο γιατι βαρεθηκαν να παιζουν πραγματα που επρεπε να τα παιξουν χανοντας το τι πραγματικα ηθελαν να παιξουν...τωρα για την ηλικια..δεν μπαινω καν στο κοπο να απαντησω...απλα να ξες..οτι ηλικιες σε αυτα τα πραγματα δεν υπαρχουν...προσπαθησε κ στην τελικη κ αν δε τα πολυκαταφερεις να μην σε νοιαζει..κ λαθος να κανεις..σημασια εχει να περνας ωραια τον χρονο σου..ελπιζω να μην παρει κανεις στραβα αυτα που λεω..αποψεις δικες μου ειναι..δεν χρειαζεται να συμφωνουμε ολοι..να στε καλα ολοι παιδια
    uNick
    28.01.2008, 10:41
    Φίλε Γιάννη (bird1971),
    Αν κατάλαβα σωστά, προσπαθείς να μάθεις περίπου όπως έμαθα εγώ. Θα σου πω, λοιπόν, τί έκανα, μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω.
    Ξεκίνησα να παίζω ένα - μόνο ένα - απλό και εύκολο κομμάτι, το οποίο το έπαιζα συνεχώς για αρκετές ημέρες. Ο στόχος ήταν να συνηθίσω της αλλαγές, για να "λυθεί" το χέρι. Μετά έπιασα δεύτερο κομμάτι, και αυτό το έπαιζα επίσης για κάποιες ημέρες, για τον ίδιο λόγο. Με πολλή υπομονή έκανα αυτήν την "εξάσκηση", για να συνηθίσω τις αλλαγές. Ούτε σε δάσκαλο απευθύνθηκα, ούτε μεθόδους εκμάθησης πήρα. Απλά γρατσούναγα με τις ώρες. Πολλές φορές, μάλιστα, δεν έπαιζα κάποιο κομμάτι, αλλά απλώς άλλαζα ακκόρντα. Είναι αλήθεια ότι, ειδικά στα μπαρέ, συνάντησα πολλές δυσκολίες. Όλα όμως, τελικά, ήταν θέμα υπομονής και συνεχούς εξάσκησης.
    Αν δεν βιαστείς και κάτσεις σιγά σιγά με υπομονή, θα τα καταφέρεις.



    deathminor88
    28.01.2008, 11:34
    Άρα λοιπόν καταλήγουμε, στο ότι με τις υποδείξεις ατόμων που γνωρίζουν κάποια πράγματα, το να μάθεις κάτι γίνεται πιο εύκολο. Γι' αυτί το λόγο εγώ θεωρώ τις ασκήσεις σημαντικές. Επίσης απλά να πώ στον φίλο johnfusciant οτι η κιθάρα δεν είναι εύκολο όργανο. Το να παίζεις 5 ακκόρντα και 2 κομμάτια δεν σε κάνει κιθαρίστα. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Η κιθάρα είναι από τα πιο δύσκολα όργανα γιατί: Εκτός από το ότι ένας κιθαρίστας πρέπει να έχει μια ολοκληρομένη σε γενικά πλαίσια τεχνική, και θεωρητικές γνώσεις, είναι ένα όργανο που χρησημοποιείται σε όλα τα συλ μουσικής σχεδόν. Δεν μαθαίνονται από τη μία μέρα στην άλλη! Δεν θέλω να απογοητεύσω τον bird1971 αλλά όπως και οποιοδήποτε μουσικό όργανο θέλει χρόνο, θέληση, υπομονή.
    bird1971
    28.01.2008, 15:33



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:23 ]


    deathminor88
    28.01.2008, 16:44
    Αφού μπορείς να διαβάσεις ταμπλατούρα, στείλε μου το e-mail σου, για να σου στείλω μερικές ασκήσεις με αρχείο guitar pro. Το να διαβάσεις νότες από πεντάγραμμο είναι πολύ πιο δύσκολο από την ταμπλατούρα και θα πρέπει κάποιος να σο πεί αρκετά πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα.
    tago
    28.01.2008, 16:50
    Φίλε και συνοδοιπόρε στο Μ.Η. bird 1971, οφείλω να μπω και εγώ στη διαδικασία να σε ενθαρρύνω, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή και εγώ άρχισα να μαθαίνω κιθάρα στα 32 μου. Βεβαίως δεν διεκδικώ δάφνες κιθαρίστα, ωστόσο τα τραγούδια που μου αρέσουν μπορώ και τα παίζω και αν καμιά φορά βρεθώ με μουσικούς που έχουν σπουδάσει μουσική μπορώ να σταθώ με μια σχετική αξιοπρέπεια. Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις και αν έχεις και κάποιο καλό φίλο που μπορεί να σου δείξει δύο τρία πράγματα, να τον εκμεταλλευτείς
    volan
    28.01.2008, 17:35
    Φιλε bigr 1971 ποτε δεν ειναι αργα και εγω καπος ετσι πες ξεκινησα στα 29 και ειμαι 33. Το θεμα ειναι οτι θελει συγκεντρωση αυτο, αλλα τα παιδια σε αφηνουν? ποσοι εχετε προβλημα και πως το αντιμετοπιζεται?
    bird1971
    28.01.2008, 19:44

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:25 ]


    volan
    28.01.2008, 21:55
    εμενα τι καινε τα ατιμουλικα . βασικα παιζω πληκτρα και ακουνε μεχρι και το θορυβο απο τα πληκτρα. παρα το γεγονος οτι εχω κουφαθει με τα ακουστικα.



    επισυναπτόμενα: 36_1_26.gif 
    delta66
    30.01.2008, 00:17
    Χαρας το κουραγιο σου φιλε.
    2 παιδια πας για το 3ο - κιθαρα στα 36 - και 9με5 το πρωι γυναικα?
    Μπραβο αθληταρα μου
    Να'σουν αθηνα να σου'δειχνα κανα κολπο να μαθεις πιο γρηγορα....κιθαρα
    και συ να κανα κολπο να κανω 9-5
    Αμα ανεβω πανω θα ερθω να σε βρω

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-01-2008 00:19 ]


    faltsoo
    30.01.2008, 18:03
    ρε σεις μωρε αδερφια
    τωρα που μου δωσατε κουραγιο ...
    με ενα παιδι , ωραριο τρελλο νυχτερινο και ηντα χρονων..
    λες να μαθω κατι τις ?
    μονο δεν θελω να ακουω για διαβασμα tabs και λοιπα.






    esta
    30.01.2008, 18:28
    Ποτέ δεν είναι αργά!
    Προσωπικά την εκμάθηση της κιθάρας την έχω προγραμματίσει για μετά το τέλος του σχολείου οπότε θα υπάρχει παραπάνω χρόνος!εννοείται πως θα ζητήσω τις συμβουλές των πιο έμπειρων...γι'αυτό watch out!!
    bird1971
    30.01.2008, 19:28


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:24 ]


    deathminor88
    31.01.2008, 00:15
    Σου ήρθε το αρχείο που σου έστειλα?

    uNick
    31.01.2008, 14:59
    Παράθεση:
    Το μέλος faltsoo στις 30-01-2008 στις 18:03 έγραψε...

    ρε σεις μωρε αδερφια
    τωρα που μου δωσατε κουραγιο ...
    με ενα παιδι , ωραριο τρελλο νυχτερινο και ηντα χρονων..
    λες να μαθω κατι τις ?
    μονο δεν θελω να ακουω για διαβασμα tabs και λοιπα.




    Για την κιθάρα, μπορώ να σε βοηθήσω. Για το faltsάρισμα δεν ξέρω...





    faltsoo
    31.01.2008, 18:46
    σοβαρα
    το πηρα αποφαση , θα κανω μαθηματα
    το ψαχνω λιγο...