ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    Μαθήματα ορθοφωνίας φτάνουν για ραδιοφωνικό παραγωγό?

    suzi
    10.02.2008, 05:12
    Για να μπορέσει κάποιος να δουλέψει σαν ραδιοφωνικός παραγωγός εκτός από μαθήματα ορθοφωνίας που φαντάζομαι είναι απαραίτητα τι άλλο πρέπει να κάνει???
    Τι άλλο σεμινάριο θα ήταν χρήσιμο για να μπορεί να ζητήσει αξιοπρεπώς μια θέση στο ραδιόφωνο?
    -Sadahzinia-
    10.02.2008, 13:52
    Το παν είναι η διάθεση πιστεύω.. Το είχα ψάξει κι εγώ το θέμα και απ'ότι κατάλαβα ο κάθε σταθμος ψάχνει κάτι διαφορετικό..αρκεί να το βρεις..Μετράει πολύ η χροιά της φωνής..η άνεση στο μικρόφωνο και καλό θα είναι να εχεις μουσικές γνώσεις...
    Καλη επιτυχία!
    Peace18
    10.02.2008, 20:08
    Μαθήματα ορθοφωνίας και αγωγής λόγου είναι υπεραρκετά για ραδιοφωνικό παραγωγό!
    alejandra
    24.02.2008, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 10-02-2008 στις 20:08 έγραψε...

    Μαθήματα ορθοφωνίας και αγωγής λόγου είναι υπεραρκετά για ραδιοφωνικό παραγωγό!



    καλησπέρα σε όλους,

    επίσης μπορώ να ρωτήσω αν θα πρέπει αυτός που ενδιαφέρεται να γίνει ραδιοφωνικός παραγωγός θα πρέπει να έχει και τη δική του δισκοθήκη!! επίσης να ρωτήσω peace18 όταν λες αγωγή λόγου τι ακριβώ εννοείς??

    ευχαριστώ πολύ
    -Sadahzinia-
    25.02.2008, 23:57
    Δική του δισκοθήκη...? τι εννοεις? Υπάρχουν οι ηχολήπτες που είναι υπεύθυνοι για να ακουστει το τραγούδι που έχεις επιλέξει εσύ ή οι ακροατές..
    alejandra
    26.02.2008, 19:49
    Η χρήση της λέξης δισκοθήκης δεν ήταν σωστή!! Εννοούσα δικό σου αρχείο με cd!!!!!!! Ελπίζω να το λέω καλύτερα!!!Αλλά η απάντηση σου με κάλυψε.Σ' ευχαριστώ πολύ.

    Επίσης μπορώ να σε ρωτήσω, γιατί από ότι καταλαβαίνω γνωρίζεις καλά τα πράγματα. Πως μπορώ να ασχοληθώ με το χώρο - μέσω αγγελιών, μέσω μόνο γνωστών, μέσω συγκεκριμένων σπουδών(δημοσιογραφίας κτλ), μέσω τί????

    Καλό απόγευμα!!!


    suzi
    27.02.2008, 12:57
    Τελικά τα σεμινάρια που γίνονται για ραδιοφωνική εκπομπή στο Μικρό Πολυτεχνείο βοηθάνε? Ή όπως λέει και η alejandra χρέιάζονται σπουδες δημοσιογραφίας???
    -Sadahzinia-
    27.02.2008, 14:22
    alejandra τσέκαρε τα πμ σου :)

    Suzi γίνονται σεμινάρια? να υποθέσω μόνο στην Αθήνα?

    alejandra
    02.03.2008, 19:34
    Καλησπέρα σας......

    Ευχαριστώ πολύ Sadahzinia!!

    Όσον αφορά τα σεμινάρια του Μικρού Πολυτεχνείου γνωρίζω ότι είναι πολύ καλά!

    Βέβαια, αναφέρομαι γενικότερα για τα σεμνάρια που διοργανώνονται από το Μικρό Πολυτεχνείο, δεν γνωρίζω ειδικότερα. Για παράδειγμα είχα γνωρίσει μια κοπέλα που παρακαλοθούσε κάτι σεμινάρια για τη διαφήμιση στο Μικρό ΠΟλ. και μου είπε ότι αξίζουν πραγματικά και ότι γίνεται σψστή δουλειά. Προσωπική εμπειρία όμως δεν έχω.

    Sadahzinia τα σεμινάρια αυτά γίνονται από έναν πολυχώρο στην Αθήνα. Αν μπεις και στην σελίδα του Μικρού Πολυτεχνείου θα δεις περισσότερες λεπτομέρειες.Δεν θυμάμαι πια είναι η διεύθυνση αλλά μπορείς να ψάξεις στο google.!!

    Peach 18 ελπίζω να μπορέσεις να λύσεις την απορία μου . Σ' ευχαριστώ!!!!
    CROSS
    03.03.2008, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 27-02-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Τελικά τα σεμινάρια που γίνονται για ραδιοφωνική εκπομπή στο Μικρό Πολυτεχνείο βοηθάνε? Ή όπως λέει και η alejandra χρέιάζονται σπουδες δημοσιογραφίας???


    Να έχεις κολλητό τον ιδιοκτήτη του σταθμού χρειάζεται,και τίποτα άλλο.
    Ή αν είσαι μέσα στα ΜΜΕ γενικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σε προτιμήσουν.
    -Sadahzinia-
    03.03.2008, 20:17
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 03-03-2008 στις 16:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 27-02-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Τελικά τα σεμινάρια που γίνονται για ραδιοφωνική εκπομπή στο Μικρό Πολυτεχνείο βοηθάνε? Ή όπως λέει και η alejandra χρέιάζονται σπουδες δημοσιογραφίας???


    Να έχεις κολλητό τον ιδιοκτήτη του σταθμού χρειάζεται,και τίποτα άλλο.
    Ή αν είσαι μέσα στα ΜΜΕ γενικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σε προτιμήσουν.




    cross lol! και πες οτι εχεις κολλητο τον ιδιοκτητη...αν εισαι αγγουρι στο μικροφωνο??τι να σε κανει? ταλεντο χρειαζεται..
    CROSS
    04.03.2008, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 03-03-2008 στις 20:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 03-03-2008 στις 16:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 27-02-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Τελικά τα σεμινάρια που γίνονται για ραδιοφωνική εκπομπή στο Μικρό Πολυτεχνείο βοηθάνε? Ή όπως λέει και η alejandra χρέιάζονται σπουδες δημοσιογραφίας???


    Να έχεις κολλητό τον ιδιοκτήτη του σταθμού χρειάζεται,και τίποτα άλλο.
    Ή αν είσαι μέσα στα ΜΜΕ γενικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σε προτιμήσουν.




    cross lol! και πες οτι εχεις κολλητο τον ιδιοκτητη...αν εισαι αγγουρι στο μικροφωνο??τι να σε κανει? ταλεντο χρειαζεται..


    Δεν εννούσα να είσαι αγγούρι και να σε πάρει,αλλά ανεξάρτητα απο τα τυπικά προσόντα που χρειάζονται παίζει και η γνωριμία πολύ μεγάλο ρόλο όπως και σε όλες τις δουλειές.Αν μπορεί κάποιος να μιλάει σωστά και να μην ''φαλτσάρει''ή να μην κεκεδίζει,μάλλον αρκεί όταν γνωρίζει καλά τον εκάστοτε ιδιοκτήτη...το ραδιόφωνο είναι γεμάτο απο τέτοια πχ....υπάρχουν πολλοί,άσχετοι με τη μουσική,που κάνουν μουσικές εκπομπές μόνο και μόνο επειδή είναι γνωστοί στα ΜΜΕ.. Γενικά αν κοίταζαν το ταλέντο(σε όλα τα επίπεδα,όχι μόνο στο ραδιόφωνο),δεν θα είχε γεμίσει ''σαπίλα''το καλλιτεχνικό σύστημα(κυρίως εντός ελλάδας).Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω πάντως..μπράβο!

    alejandra
    06.03.2008, 11:09
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 04-03-2008 στις 15:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 03-03-2008 στις 20:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 03-03-2008 στις 16:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 27-02-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Τελικά τα σεμινάρια που γίνονται για ραδιοφωνική εκπομπή στο Μικρό Πολυτεχνείο βοηθάνε? Ή όπως λέει και η alejandra χρέιάζονται σπουδες δημοσιογραφίας???


    Να έχεις κολλητό τον ιδιοκτήτη του σταθμού χρειάζεται,και τίποτα άλλο.
    Ή αν είσαι μέσα στα ΜΜΕ γενικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σε προτιμήσουν.




    cross lol! και πες οτι εχεις κολλητο τον ιδιοκτητη...αν εισαι αγγουρι στο μικροφωνο??τι να σε κανει? ταλεντο χρειαζεται..


    Δεν εννούσα να είσαι αγγούρι και να σε πάρει,αλλά ανεξάρτητα απο τα τυπικά προσόντα που χρειάζονται παίζει και η γνωριμία πολύ μεγάλο ρόλο όπως και σε όλες τις δουλειές.Αν μπορεί κάποιος να μιλάει σωστά και να μην ''φαλτσάρει''ή να μην κεκεδίζει,μάλλον αρκεί όταν γνωρίζει καλά τον εκάστοτε ιδιοκτήτη...το ραδιόφωνο είναι γεμάτο απο τέτοια πχ....υπάρχουν πολλοί,άσχετοι με τη μουσική,που κάνουν μουσικές εκπομπές μόνο και μόνο επειδή είναι γνωστοί στα ΜΜΕ.. Γενικά αν κοίταζαν το ταλέντο(σε όλα τα επίπεδα,όχι μόνο στο ραδιόφωνο),δεν θα είχε γεμίσει ''σαπίλα''το καλλιτεχνικό σύστημα(κυρίως εντός ελλάδας).Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω πάντως..μπράβο!




    για να τα λες αυτά σημαίνει ότι ξέρεις κάποια πράγματα, αλλά γιατί τόσο απόλυτος, δηλαδή κπ ο οποίος δεν έχει γνωριμίες στα ΜΜΕ ή κπ που δεν έχει φίλο ιδιοκτήτη Ρ/Σ δεν μπορεί να έχει ελπίδες;; Και μην μου πεις ότι η ελπίδα πεθαίνει τελαυταία, πραγματικά να έχει ελπίδες να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο;;;;
    CROSS
    06.03.2008, 17:28
    Alejandra,θέλεις να κάνεις ραδιοφωνική εκπομπή και με ρωτάς?Ή απλώς το έχεις απορία?
    Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι σε ένα χώρο με πολύ μικρή ζήτηση και μεγάλη προσφορά,είναι σχεδόν απίθανο να κάνεις κάτι τέτοιο(μικρή εξαίρεση ίσως αποτελούν μικροί επαρχιακοί σταθμοί)Εκτός αν είσαι πολύ τυχερή,τι να σου πώ
    Αν το επιχειρήσεις πάντως,καλή επιτυχία στην προσπάθεια

    alejandra
    07.03.2008, 09:19
    Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ επαγγελματικά και γι αυτό ρωτάω. Το θέλω πολύ. Είχα ασχοληθελί λίγο σταφοιτητικάμου χρόνια αλλά μόνο αυτό.Σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο για την προσφορά και ζήτηση που λες , όπως επίσης και ότι αν έχεις γνωριμίες βοηθάει πολύ , αλλά σε όλες τις δουλειές έτσι δεν είναι;;;

    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά και για την καλή επιτυχία.

    επίσης cross μια μικρή απορία-το ψευδώνυμο επιτρέπεται να ρωτήσω πως έχει βγεί. Ρωτάω γιατί΄είχα ένα φίλο ο οποίος υπέγραφε πάντα ως cross 4 .από ένα συγκρότημα που είχες παλιά! !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alejandra στις 07-03-2008 09:22 ]


    CROSS
    09.03.2008, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος alejandra στις 07-03-2008 στις 09:19 έγραψε...

    Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ επαγγελματικά και γι αυτό ρωτάω. Το θέλω πολύ. Είχα ασχοληθελί λίγο σταφοιτητικάμου χρόνια αλλά μόνο αυτό.Σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο για την προσφορά και ζήτηση που λες , όπως επίσης και ότι αν έχεις γνωριμίες βοηθάει πολύ , αλλά σε όλες τις δουλειές έτσι δεν είναι;;;

    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά και για την καλή επιτυχία.

    επίσης cross μια μικρή απορία-το ψευδώνυμο επιτρέπεται να ρωτήσω πως έχει βγεί. Ρωτάω γιατί΄είχα ένα φίλο ο οποίος υπέγραφε πάντα ως cross 4 .από ένα συγκρότημα που είχες παλιά! !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alejandra στις 07-03-2008 09:22 ]




    Το έχω απαντήσει ήδη αυτό σε ένα άλλο τόπικ με θέμα την προέλευση των nicknames,αλλά αφού ρωτάς,σου λύνω την περιέργεια.Προέρχεται απο το αγαπημένο μου είδος μουσικής,τo classical crossover,και επειδή η λέξη crossover ήταν μεγάλη την έκοψα Όπως βλέπεις δεν είμαι ο παλιός σου φίλος..
    Καποιος με είχε ρωτήσει αν είχα ποτέ κάποια σχέση με το studio ''cross''(στο οποίο γίνονταν οι μεταγλωττίσεις των κορυφαίων παιδικών σειρών της δεκαετίας του '80)
    αλλά προφανώς δεν είχαν δει την ηλικία μου

    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 10-03-2008 18:27 ]


    delta66
    09.03.2008, 17:23
    Λαθος ποστ
    σορυ, συνεχιστε



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 09-03-2008 17:55 ]