ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη
    fuego
    12.02.2008, 19:14
    γεια σας και παλι!!!
    υπαρχει καποιος ποθ να παιζει με πιατινια istanbul??

    απλα ηθελα να ρωτησω για hi-hat της istanbul..
    επειδη λοιπον ξερω οτι η ποιοτητα ειναι πραγματικα φοβερη και συγκριτικα με την τιμη υπαρχουν μεγαλες διαφορες ειμαι αναμεσα στα.....

    Istanbul Traditional Rock HiHat 14"
    kai sto
    Istanbul 14" Radiant HiHat Murathan Serie

    εγω βασικα το θελω για rock ηχους....
    Hastaroth
    12.02.2008, 22:07
    Υποψιάζομαι οτι πρόκειται γιά "ποικιλία" τών γνωστών Zildjan.Τουλάχιστον από όσα πιατίνια (όχι όμως Hi-hats) έχω ακούσει,ο ήχος τους κατά κεί πηγαίνει.

    Επειδή όμως ήδη έχω κάποια Zildjan εδώ καί κάτι δεκαετίες,δέν επιδιώκω νά πάρω άλλα,πόσο μάλλον κάτι που είναι απλώς παρόμοιο,όσο καλή ποιότητα και να έχη.

    Οσον αφορά τό δίλημμά σου,προφανώς πρέπει νά εμπιστευτής τό δικό σου αυτί πρίν καταλήξης.Τό γεγονός οτι το ένα σέτ ο κατασκευαστής το ονομάζει "traditional rock" δέν λέει και πολλά πράγματα,απλά αποτελεί μιά ένδειξη οτι το συγκεκριμένο σέτ υποτίθεται οτι έχει σχεδιαστεί νά αποδίδη μιά πιό rock χροιά.
    fuego
    12.02.2008, 22:18
    ναι λογικα ειναι αυτο ποθ λεσ μια ροκ χρια..

    το αλλο το εχω ακουσει και ειναι φοβερο αλλα θελς να δω πρωτα και το "traditional rock"

    οσο για αυτο που λεσ οτι ειναι παρομοιος ηχος ισχυει αλλα το θεμα ειναι οτι η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια...
    Spotlight_Dancer
    13.02.2008, 08:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-02-2008 στις 22:07 έγραψε...

    Υποψιάζομαι οτι πρόκειται γιά "ποικιλία" τών γνωστών Zildjan.Τουλάχιστον από όσα πιατίνια (όχι όμως Hi-hats) έχω ακούσει,ο ήχος τους κατά κεί πηγαίνει.

    Επειδή όμως ήδη έχω κάποια Zildjan εδώ καί κάτι δεκαετίες,δέν επιδιώκω νά πάρω άλλα,πόσο μάλλον κάτι που είναι απλώς παρόμοιο,όσο καλή ποιότητα και να έχη.

    Οσον αφορά τό δίλημμά σου,προφανώς πρέπει νά εμπιστευτής τό δικό σου αυτί πρίν καταλήξης.Τό γεγονός οτι το ένα σέτ ο κατασκευαστής το ονομάζει "traditional rock" δέν λέει και πολλά πράγματα,απλά αποτελεί μιά ένδειξη οτι το συγκεκριμένο σέτ υποτίθεται οτι έχει σχεδιαστεί νά αποδίδη μιά πιό rock χροιά.



    Τα πιατινια Instabul δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με τα Zildjian.Ειναι τελειως διαφορετικη εταιρια.Απο εκει και περα,οντως ο χαρακτηρισμος που αποδιδεται σε ενα πιατινι ειναι κατι σχετικο,οποτε ειναι καλυτερο να το ακουσεις και να κρινεις απο μονος σου τι ειναι αυτο που σου κανει.Καλο θα ηταν οταν ακους ενα καινουριο πιατινι να το ακους σε σχεση με τα πιατινια που ηδη εχεις προκειμενου το νεο πιατο να "δενει" με τα υπολοιπα.

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday's Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 13-02-2008 08:39 ]


    vasilis1979
    13.02.2008, 22:40
    ego eho instabul hi hat,crash,ke ride tis sira samatya ehoun fovero iho ke ine hiropiita parolo pou ine shetika ftina, proti fora ego epeksa me afta sto studio ihoripansi stin mesogion mou arese poli o ihos tous ke ta agorasa apo to musicstore.

    boris na ta dis se afto to link.
    ke an thes na ta dokimasis kapia piatinia apo ti sira afti poulai ke o gavrilos

    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewFFSearch-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000hqu1NByT?Sprache=en_EN&Land=GR
    cobal
    14.02.2008, 00:19
    Πολυ καλα πιατινια τα Istanbul.
    Εχει φοβερα china, τα καλυτερα που εχω ακουσει και συντομα θα αποκτησω ενα 18"
    Pearl_Scorpion
    11.03.2008, 03:40
    Κοιτα αδερφε.
    1ον τα πιατινια πρεπει να δενουν μεταξυ τους
    2ον τα πιατινια πρεπει να δενουν με το σετ τυμπανων σου
    3ον τα πιατινια πρεπει να ειναι στο μουσικο στυλ και παιξιμο σου (δλδ δεν νομιζω καποιος χεβιμεταλας να αγορασει 22'' ride!!!!)

    Βεβαια υπαρχει και η αλλη λυση που λεει οτι κανεις οτι γουσταρεις και δεν υπολογιζεις τιποτα απο τα παραπανω οποτε πας παιζεις το πιατινι σου σου αρεσει το περνεις και τελιωνεις

    Τωρα πανω στο θεμα μας εχω 5 istanbul πιατινια και εχω μεινει παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος. για την ιστορια hihat istanbul agop signature 14''
    ride 20'' istanbul mehmet ottoman
    crash 16 istanbul samatya
    splash 6'' istanbul sultan
    china 18'' istanbul mehmet
    Απλα υπεροχα, και τα σινδιαζο με 2 σπλασακια paiste kai 2 splashakia wuhan και ενα crash zildijian A paper thin 14''

    Συμβουλη: πανε, παιξε, ακου και αν τα γουσταρεις τα περνεις χωρις να σκεφτεις τιποτα. Εγω οταν πηρα το πρωτο istanbul ολοι με βριζανε γιατι λεει σπανε γρηγορα, οτι ειναι αγνωστα, οτι δεν ειναι αξιοπιστα, οτι, οτι , οτι... αστους να λενε 2 χρονια τα εχω και δεν εχουν παθει τιποτα σαν καινουρια ειναι και τα εχω χιλιοπαιξει κιολας.