ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη

    Είμαι 8 χρονών και για μένα γράφει ο μπαμπάς μου.

    konstans
    15.02.2008, 06:06
    Άρχισα πριν από 1 μήνα πιάνο και η δασκάλα μου , μου είπε ότι χρειάζεται να πάρω αρμόνιο στο σπίτι.
    Διαθέτω από 200 έως 300 ευρώ
    Με τον μπαμπά μου καταλήξαμε στο παρακάτω αρμόνιο

    ΥΑΜΑΗΑ PSR-E313
    http://www.thomann.de/gr/yamaha_psre313_set.htm

    Εσείς τι λέτε ?

    cranky
    15.02.2008, 10:29
    Πρώτα-πρώτα, μουσικό όργανο δεν αγοράζουμε απο φωτογραφία.Πήγαινε με τον μπαμπά καί την δασκάλα σου σ' ένα μαγαζί του Νάκα, δοκιμάστε διάφορα αρμόνια ή το συγκεκριμένο, καί όποιου ο ήχος και οι δυνατότητες σας ικανοποιήσουν, το παραγγέλνετε απ' το thomann.de
    manos_p
    15.02.2008, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος cranky στις 15-02-2008 στις 10:29 έγραψε...

    Πρώτα-πρώτα, μουσικό όργανο δεν αγοράζουμε απο φωτογραφία.Πήγαινε με τον μπαμπά καί την δασκάλα σου σ' ένα μαγαζί του Νάκα, δοκιμάστε διάφορα αρμόνια ή το συγκεκριμένο, καί όποιου ο ήχος και οι δυνατότητες σας ικανοποιήσουν, το παραγγέλνετε απ' το thomann.de



    Polu swstoooooooooossssss
    konstans
    15.02.2008, 16:05
    πήγα ήδη στο Νακα και η δασκάλα μου συμφώνησε .
    απο την εμπειρία σας είναι καλό το μοντέλο αυτό η να πάρω κάτι άλλο?
    από ότι ξέρω υπάρχουν πολλές μάρκες και πολλά μοντέλα
    θα κάνω καλή αγορά ή υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο με μερικά ευρω παραπάνω και πιστεύω να συμφωνήσει και η δασκάλα .
    ???


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 15-02-2008 16:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 15-02-2008 16:09 ]


    cranky
    15.02.2008, 16:37
    H Yamaha βγάζει πολύ καλά αρμόνια για αρχάριους, και δεν χρειάζεται να πάρεις απο τώρα ενα σχεδόν ημιεπαγγελματικό.Ξεκίνα μ' αυτό, κι' όταν εξαντλήσεις όλες του τις δυνατότητες, προχωράς σε κάτι μεγαλύτερο.

    konstans
    15.02.2008, 17:37
    Σε ευχαριστώ πολύ cranky .

    maloxa
    15.02.2008, 22:12
    Μικρέ μου φίλε και εμενα το πρωτο μου αρμόνιο ήταν ΥΑΜΑΗΑ και αρκετα καλο για την εποχή του τοτε! Μια χαρα θα συμφωνησω με τους άλλους. Παρε κατι όχι τόσο επαγγελματικο για αρχη και μετα βλεπεις! Καλή αρχή!!!!!!!!!
    XrysaOikonomaki
    15.02.2008, 23:34
    Απαντώντας πάντα για απλό αρμόνιο και όχι για επαγγελματικό. Οπωσδήποτε δεν αξίζει να πληρώσετε κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή.

    Καλύτερα να πάρετε ένα Casio. Μπορεί να μην είναι τόσο διαδεδομένα, αλλά έχουν καλύτερη ηχητική απόδοση (πλησιάζουν οι ήχοι του πιο πολύ τους φυσικούς ήχους των μουσικών οργάνων) και ανταποκρίνονται τα πλήκτρα πιο σωστά σύμφωνα με το πάτημα των πλήκτρων σε ότι αφορά την ευαισθησία (παίζουμε δυνατά, παίζουμε σιγά). Casio μπορείτε να βρείτε σε μικρότερα μαγαζιά επί της Ιπποκράτους, ή ακόμα και σε καταστήματα όπως ο Κωτσόβολος.

    Αυτά είναι μικρά μυστικά, που δεν μπορεί κανείς να τα ξέρει παρά μόνο εάν έχει την εμπειρία και από τις δύο πλευρές.
    Επίσης, αν κάποια στιγμή αποφασίσετε να αγοράσετε πιάνο, αντί να δώσετε του κόσμου τα χρήματα για καινούριο, καλύτερα να πάρετε μεταχειρισμένο. Ένα πιάνο της δεκαετίας του 80' θα σας κοστίσει περίπου 1500€, και θα είναι ποιοτικά πολύ καλύτερο από ένα πιάνο μεσαίας κατηγορίας που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στα μαγαζιά. Ο λόγος είναι το ξύλο, από το οποίο είναι φτιαγμένα τα πιάνα. Όσο πιο πρόσφατη η κατασκευή τους, τόσο πιο πιθανό να είναι φτιαγμένα από συμπιεσμένο ροκανίδι. Με αποτέλεσμα ο ήχος να είναι μέτριος και να χρειάζεστε κουρδιστή κάθε εξάμηνο. Η ποιότητα των πλήκτρων επίσης. Τα Yamaha της δεκαετίας του 80' βγήκαν πολύ καλά. Επίσης τα γερμανικά πιάνα είναι εξαιρετικά, μιλώντας πάντοτε για μεταχειρισμένα.

    Όταν μιλάμε για πιάνο, δεν είναι σαν το μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Δεν φθείρεται με το παίξιμο. Αντίθετα, μαλακώνει, ζεσταίνει ο ήχος του. Πάντοτε όμως χρειαζόμαστε έναν ειδικό κατά την επιλογή, γιατί τα μουσικά όργανα είναι σαν τους ανθρώπους. Καθένα έχει την προσωπικότητά του κι ας είναι κατασκευασμένα στην ίδια "οικογένεια".


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XrysaOikonomaki στις 15-02-2008 23:37 ]


    noizreduction
    15.02.2008, 23:41
    Διαφωνω καθετα ως προς τη χρηση των CASIO, διοτι τα πληκτρα τους δεν εχουν την ιδια ποιοτικη κατασκευη με τα Yamaha. Και μπορει να ακουγεται παραξενο αυτο, αλλα για εναν νεο μουσικο που ξεκιναει τα πρωτα του βηματα πανω στα μαυρα και ασπρα πληκτρα, ειναι σημαντικο να εχει και ο,τι το καλυτερο σε αποδοση, ωστε τα δαχτυλα του να συνηθισουν σε καλες κατασκευες, να αποκτησουν αντοχη και επιδεξιοτητα.
    Προς Θεου, δεν εχω κατι με την CASIO, απλως εδω μιλαμε για ενα διδακτικο αρμονιο και οχι για ενα απλο αρμονιο "μιας χρησης".
    XrysaOikonomaki
    16.02.2008, 00:07
    Οπότε προτείνω στον κύριο μπαμπά, να δοκιμάσει και τα δύο πριν κάνει την αγορά και να αφήσει τη αυτιά της μικρής να διαλέξουν. Τώρα σε αυτό που λες για την ποιότητα των πλήκτρων ... δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι η αφή είναι σημαντικότερη από την ακουστική. Έχω μαθητές που μεταπήδησαν από το Αρμόνιο στο πιάνο και ποτέ δεν είχα τέτοιο παράπονο, άσχετα με τη μάρκα (άλλοι έχουν το άλφα, άλλοι το Β) Αλλά τα πλήκτρα του Casio πλησιάζουν περισσότερο το μέγεθος αυτών του πιάνου. Της Yamaha είναι πιο στενά.

    konstans
    16.02.2008, 13:02
    XrysaOikonomaki και η δασκάλα της κόρης μου συμφωνεί με την άποψη του noizreduction , και πολλοί άλλοι μουσικοί που έχουν αλλάξει και πειραματιστεί με διάφορες μάρκες , άλλωστε τα ΥΑΜΑΗΑ είναι πολύ πιο ποιοτικά σε σχέση με τα casio , και είναι νομίζω παρά πολλά χρόνια στο χώρο .
    νομίζω ότι θα συμφωνήσω με το μοντέλο που προανέφερα , απλά ήμουν λίγο μπερδεμένος μεταξύ καλύτερων μοντέλων ΥΑΜΑΗΑ
    δηλαδή

    1. YAMAHA PSR-E313 SET 211.00 EUR .

    2. YAMAHA PSR-E403 SET 311.00 EUR

    3. YAMAHA PSR-450 SET 411.00 EUR

    4. YAMAHA DGX-220 389.00 EUR

    5. YAMAHA PSR-A300 269.00 EUR

    Οι τιμές από τη σελίδα του www.thomann.de.

    Κατέληξα στο 1 λόγω τιμής , αλλά και για 100 EUR , παραπάνω δεν πειράζει να πάω στο 2 ,
    Το ερώτημα μου ειναι αν υπάρχει σημαντική διαφορά ή να ξεκινήσουμε με το 1 και μετά από κάποια χρόνια σίγουρα θα πάμε σε ένα καλύτερο μοντέλο από 500 EUR και πάνω ?
    Ευχαριστώ πολύ .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 16-02-2008 13:08 ]


    XrysaOikonomaki
    16.02.2008, 13:20
    Εφόσον έχετε αποφασίσει σε ότι αφορά τη μάρκα, καλύτερα πάρτε το 2ο κι ας είναι λίγο πιο ακριβό. Χαμένο δεν θα πάει. Δεν διαφωνώ καθόλου, ότι η μάρκα αυτή είναι πιο ποιοτική. Υπάρχει αυτή η λεπτή διαφορά στον ήχο όμως. Ενώ η Yamaha σαφώς υπερέχει στην κατασκευή, ο βασικός του ήχος από τον οποίο φτιάχνονται όλοι οι υπόλοιποι, είναι εξαιρετικά ψεύτικος. Γι' αυτό, μετά από κάποιο χρόνο μελέτης επάνω στο Yamaha, το αυτί αρχίζει και διακρίνει αυτή την αίσθηση, ότι ο ήχος είναι λιγότερο πιάνου, περισσότερο συνθετικός. Όταν λοιπόν μελετάμε πιάνο - όχι αρμόνιο - επάνω σε ένα αρμόνιο - και έχουμε επαφή και με πραγματικό πιάνο, αυτό μας δημιουργεί εκνευρισμό, όταν η μελέτη αυξηθεί.
    Το Casio, ενώ είναι πολύ πιο απλό και φτηνό στην κατασκευή του, για κάποιον τυχαίο ίσως λόγο, δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα.
    Εάν η κόρη σας ήταν να ασχοληθεί με το αρμόνιο, θα συμφωνούσα κι εγώ ως προς την επιλογή. Εφόσον είναι να κάνει πιάνο, κάποια στιγμή, θα χρειαστεί ή ηλεκτρικό πιάνο ή κανονικό πιάνο και όχι ένα άλλο καλύτερο αρμόνιο.

    Θα σας πρότεινα επίσης, εάν δείτε ότι η κόρη σας προχωράει θετικά και της αρέσει, να μην περιοριστεί στη μελέτη κλασσικών κομματιών. Υπάρχουν παρτιτούρες με μουσική από ταινίες, Racktime και άλλα πολλά που θα μπορούσε να παίξει στο μέλλον, εκτός ύλης, που θα της επιτρέψουν να δει τη μουσική πιο σφαιρικά και σύμφωνα με την εποχή μας.

    Ο λόγος που τα γράφω αυτά, είναι γιατί το σύστημα στην Ελλάδα είναι ακόμα πολύ πίσω και αυτό μπορείτε να το δείτε με μια περιήγηση στο φόρουμ. Εκεί μπορείτε να δείτε μια προβολή του μέλλοντος και σε τι συμπεράσματα μπορεί να οδηγηθείτε στο μέλλον: τενοντίτιδες από λάθος τεχνική, ανάκγη για αλλαγή ρεπερτορίου, απορίες για το που οδήγησαν τόσα χρόνια μελέτης, απογοητεύσεις, αφού μετά από τόσα χρόνια διαβάσματος αδυνατεί κάποιος στον αυτοσχεδιασμό κ.α. Μπορεί να γράφω πράγματα που είναι πολύ μπροστά σε σχέση με το παρόν σας, αλλά μιας και κανείς δεν θα σας δώσει τέτοιες πληροφορίες, είπα να σας κάνω μια αναφορά, ώστε να είσαστε λίγο υποψιασμένος,

    Αυτά. Καλή αρχή για τη μικρή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XrysaOikonomaki στις 16-02-2008 13:42 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XrysaOikonomaki στις 16-02-2008 13:43 ]


    noizreduction
    16.02.2008, 14:39
    Αγαπητη Χρυσα, επειδη ξεκινησα απο αρμονιο ( μονοσκαλο και για ενα διαστημα δισκαλο ) και κατεληξα σε πιανο, εκφραζω την απορια μου απεναντι στην αισθηση σου πως τα Yamaha εχουν "ψευτικο" ηχο.
    Ειλικρινα, μια εταιρια που οχι μονο μιμειται ( επιτυχως ) πιανα, αλλα τα παραγει κιολας ( με κορυφη τα πιανα με ουρα C7 ), ειναι λιγο αδοκιμο να χαρακτηριζεται ως "πλαστικος" ηχος.
    Το sampling του πιανου που εχουν τα νεα αρμονια της σειρας PSR ειναι εκπληκτικο ( τοσο που πολλες φορες απορω για τα 250Ε που κανει ενα φτηνο PSR ) και γενικα η εταιρια μειωσε παρα πολυ το κοστος της, υποβιβαζοντας την ποιοτητα του "σκαριου" του πληκτρου.
    Συγχρονως, χρησιμοποιησε τη τεχνολογια του sampling που εχει στα ανωτερα μοντελα της ( MO, motif, tyros ) και στα "μικρα" της αρμονια. Αυτο δεν φαινεται στη τιμη, γιατι στην ουσια το development της τεχνολογιας της, προερχεται απο τα ακριβα της οργανα.

    Επομενως, συνιστω μια βολτα σε ενα καταστημα που εμπορευεται Yamaha και εναν επανελεγχο των δειγματων αυτων των αρμονιων.
    Σιγουρα η παλια σειρα της PSR, εχει πολλα μειον. Ομως, τα τελευταια χρονια ( και υστερα απο τη δημιουργια της σειρας PSR 310 και πανω ) εχει καθιερωθει ως η πρωτη σειρα εκμαθησης.

    Τωρα, για το κατα ποσο ενας μαθητης "απεχθανεται" το πιανο επειδη ο...ηχος του δεν ταιριαζει στο αυτι του..Θα προτιμουσα να εκφρασω κι εδω τη διαφωνια μου. Δεν ειναι τοσο θεμα ηχου, οσο θεμα συνολικης αισθησης και δυσκολιας του οργανου. Μη στρεφομαστε προς μια συγκεκριμενη αιτια, τη στιγμη που ο μαθητης κυριολεκτικα μετα πηδα απο ενα οργανο σε ενα αλλο.

    Οσον αφορα το θεμα του μελλοντος και του παροντος.
    Ως μαθητης κλασσικου ρεπερτοριου ( και ωδειου προφανως ), μπορω να πω πως το 80% των συμμαθητων μου τα παρατησε νωρις.
    Το συστημα αποδιδει καλα οταν θελεις να μελετησεις και οταν καταφερνεις να συνδυασεις το ωφελιμο του κλασσικου πιανου ( αντοχη, παικτικες ικανοτητες, αισθητικη και ηχος ) με τη καθημερινη μουσικη ζωη ( μπαντες, ηχογραφησεις, session μουσικη ). Εκει πρεπει να γινει μεγαλυτερη επενδυση, διοτι τα ωδεια και οι καθηγητες αποτελουν το ενα μερος του χασματος και η καθημερινοτητα του μουσικου αποτελει το αλλο. Μια γεφυρα εαν βρεθει που θα συνδυασει αυτα τα 2 στοιχεια, το θεμα εκπαιδευση θα λυθει ( ή τουλαχιστον θα βρει το δρομο του ).
    noizreduction
    16.02.2008, 15:15
    Kαι προς Θεου, επειδη μπορει να ακουστει και αυτο, ουτε εχω να "χωρισω" κατι με τη Casio, ουτε και να promotαρω τοσο τη Yamaha, οσο και τον αντιπροσωπο της στην Ελλαδα ( για τον οποιον τρεφω τα χειροτερα συναισθηματα ).
    Αν μιλαγαμε για αλλο προυπολογισμο, θα ημουν ο πρωτος που θα κατευθυνε την ερευνα σε αλλες εταιριες ( μεσα στις οποιες θα μπορουσαν να ειναι και η Kurzweil, η Roland και η Kawai ).
    Απλως, στο ποσο το οποιο μπορει να διαθεσει ο πατερας του παιδιου η Yamaha αποτελει την καλυτερη επιλογη.
    XrysaOikonomaki
    16.02.2008, 15:19
    (Πάντα μιλώντας για Πιανίστες και όχι για Αρμονίστες)

    Με την τελευταία σου παράγραφο συμφωνώ απόλυτα.
    Σε ότι αφορά τον ήχο, ίσως εγώ να δίνω μεγάλη βαρύτητα. Δεν καταδίκασα όλη την οικογένεια των οργάνων της Yamaha. Μόνο την πρώτη σειρά τους. Τα απλά αρμόνια. Τι να σου πω ... δεν ξέρω. Εγώ έχω και από τα δύο. Μαθητές που ήρθαν φέτος σε μένα και είχαν αγοράσει τελευταίο μοντέλο της Yamaha, ναι, δεν είναι ο ήχος τους τόσο χάλια όπως πρόπερσι, αλλά πάλι, εμένα δεν μου αρέσει. Όχι ότι της Casio είναι υπέροχος, απλά δεν έχει αυτή τη συχνότητα που κουράζει τα δικά μου τουλάχιστον αυτιά.
    Για μένα η μουσική είναι ήχος και πώς αυτός ο ήχος επηρεάζει εμάς και τους άλλους. Όλα, τεχνική, εκπαίδευση κ.λ.π συντελούν στο να μπορεί κάποιος να παίζει μουσική και όχι απλά να πατάει νότες.
    Ο ήχος είναι αυτός που λαμβάνουμε, σε όλα τα μουσικά επαγγέλματα. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μαθαίνει κανείς, είναι να "ακούει" τον εαυτό του, να καταλαβαίνει τη μουσική πρώτα από όλα. Η τεχνική είναι αυτή που βοηθάει στο να εκφράσει κανείς πιο εύκολα, πιο σωστά και χωρίς τραυματισμούς τη μουσική. Και θεωρώ ότι η δυσκολία που έχει το πιάνο στην τεχνική εφόσον την διδασκόμαστε βήμα - βήμα, δεν είναι τραγική. Το πιο δύσκολο, είναι να περάσεις στο μαθητή τη μουσικότητα ή να καλλιεργήσεις αυτή που έχει. Αυτό είναι το πιο δύσκολο και αυτό είναι που δεν μπορεί πάντοτε να επιτευχθεί. Ενώ τεχνική, μπορεί να αποκτήσει ο καθένας που ασχολείται συστηματικά με ένα πληκτροφόρο όργανο.

    Τελικά, δεν είναι και για πολλή ανάλυση το θέμα. Εξάλλου, είναι καλό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
    noizreduction
    16.02.2008, 15:42
    Τα πιανα της Yamaha ( στα αρμονια της ) εχουν ενα "ανοιχτο" ηχο, κυριως στις πιο ψηλες συχνοτητες τους. Δεν ειναι προβλημα sampling, αφου και το C7 εαν το ακουσει καποιος εχει ακριβως τις ιδιες συχνοτητες ( εξαιρειται βεβαια το γεγονος, πως σε ενα πιανο, ο ηχος εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι απο το ποσο καλο sample εχει ). Προσωπικα, αυτο μου αρεσει, εφοσον δεν δημιουργει μια ψηφιακη αισθηση του ηχου της.
    Γενικα, μουντα πιανα σε αρμονια ειναι αποτελεσμα χαμηλης ποιοτητας δειγματων, σε συναρτηση και με χαμηλη ποιοτητα κατασκευης των οργανων αυτων. Εννοειται πως εαν παμε σε πιο ακριβα μοντελα, ο ηχος αλλαζει πληρως.

    Οσον αφορα το θεμα μαθησης και εκπαιδευσης, δεν θα επεκταθω ουτε κι εγω, μιας και ο καθενας ακολουθει ενα προσωπικο τροπο μεθοδολογιας τοσο στην εκμαθηση, οσο και στη μελετη του, αρα θα ηταν αδοκιμο να υπερισχυσει καποια αποψη ( ακομα και με την πιο ομορφη επιχειρηματολογια )
    XrysaOikonomaki
    16.02.2008, 15:54
    Αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ! Ότι αν δεν υπήρχε δεδομένος προϋπολογισμός, σαφώς τώρα θα μιλάγαμε για Korg, Rolland κ.λ.π
    incomplete_angel
    16.02.2008, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-02-2008 στις 23:41 έγραψε...

    Διαφωνω καθετα ως προς τη χρηση των CASIO, διοτι τα πληκτρα τους δεν εχουν την ιδια ποιοτικη κατασκευη με τα Yamaha. Και μπορει να ακουγεται παραξενο αυτο, αλλα για εναν νεο μουσικο που ξεκιναει τα πρωτα του βηματα πανω στα μαυρα και ασπρα πληκτρα, ειναι σημαντικο να εχει και ο,τι το καλυτερο σε αποδοση, ωστε τα δαχτυλα του να συνηθισουν σε καλες κατασκευες, να αποκτησουν αντοχη και επιδεξιοτητα.
    Προς Θεου, δεν εχω κατι με την CASIO, απλως εδω μιλαμε για ενα διδακτικο αρμονιο και οχι για ενα απλο αρμονιο "μιας χρησης".



    Συμφωνώ κι εγώ και για να μη επαναλαμβανόμαστε σε όλα του τα ποστ έχει δίκιο. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Εγώ θα έλεγα ένα ηλεκτρικό πιάνο είναι πολύ καλύτερο από ένα αρμόνιο για κάποιον που κάνει πιάνο. Μια τα πλήκτρα και η σκληρότητα η επαναφορά και ο ήχος και διάφορα άλλα. Αλλά το μπατζετ είναι μικρό οπότε ελπίζω να βρήκατε άκρη. Καλή αρχή στον μικρό.
    deathminor88
    16.02.2008, 17:24
    Έτυχε να πάω με έναν φίλο μου στο Νάκα για να δοκιμάσει αρμόνια. Αυτός κοίταζε όργανα της τάξης των 700 ευρώ που ήταν εκπληκτικά. Εγώ όμως έπαθα πλάκα με ένα αρμόνιο το οποίο κόστιζε γύρω στα 250 ευρώ (δεν θυμάμαι μοντέλο). Ο ήχος του πιάνου που εξομοίωνε ήταν πραγματικά τρομερός για την τιμή του. Και επειδή έχω 2 πιο παλιά αρμόνια της ίδιας εταιρίας μπορώ να πώ ότι έχει προοδεύσει πάρα πολύ σε σχέση με κάποιες ανταγωνίστριες. Το θεωρώ μια καλή επιλογή. Λογικά είναι ένα από τα πιο φθηνά μοντέλα. Λυπάμαι που δεν μπορώ να δώσω παραπάνω πληροφορίες.

    ΥΓ Η μόνη μου ένσταση είναι στο άν είναι καλύτερο κάποιος που θέλει να μάθει πιάνο να ξεκινήσει με αρμόνιο. Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα το πιάνο είναι ότι καλύτερο (φυσικά!!!). Ένα ηλεκτρικό, ένα stage, ή έστω ένα αρμόνιο με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.
    konstans
    17.02.2008, 07:14
    Ανακάλυψα οτι στο Ε-313
    Υπάρχει το εξης :
    Expressive Touch like a piano
    Touch Response
    If you're buying a keyboard having piano in mind, you'll want Yamaha's Touch Response feature. On an acoustic piano, striking a key harder will produce a louder sound, striking it softer will produce a softer sound. With Yamaha's "Touch Response" the PSR-E313 keyboard responds like an acoustic piano.

    Κατι που το Ε-403 δεν εχει.

    Απο την άλλη το Ε-403 εχει USB και καλύτερα ηχεία ( 2 μεγάλα - 2 μικρά ) και Pitch Bend , ενώ το Ε-316 δεν εχει USB και τα ηχεια ειναι 2 μεγάλα .


    Sos , τι να κανω εχω μπερδευτεί .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 17-02-2008 07:15 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 17-02-2008 07:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 17-02-2008 07:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 17-02-2008 07:21 ]