ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.819 μέλη

    Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven - Cosmomusica

    Tropaiatissa
    15.04.2008, 13:18
    Χόρχεεεεεεεε!! Αφού ψηφίσει κάποιος, μπορεί μετά να μπαίνει στη σελίδα ν' ακούει τα τραγούδια; Αν όχι, τότε να να μην το πατήσω ακόμα το κουμπάκι...
    Flatliner
    15.04.2008, 13:22
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-04-2008 στις 13:09 έγραψε...

    Μα στη σελίδα του διαγωνισμού δεν υπάρχουν τα στοιχεία των συμμετεχόντων. Μόνο ο τίτλος.


    φιλε jorge το ξερω αυτο. Ενοουσα πως, αν καποιος εχει στο myspace του κομματι που το εχει βαλει στον διαγωνισμο, τοτε ειναι πολυ ευκολο για καποιον, να μαθει και το ονομα του τραγουδοποιου κτλ κτλ. Γιαυτο και θα ηταν καλυτερα να μην διαφημιζει ο καθενας το site του σε αυτο το φορουμ, που αφορα τον διαγωνισμο!
    Ειπαμε αλλωστε, η μουσικη ειναι για την μουσικη :)
    mousic7
    15.04.2008, 13:35
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 15-04-2008 στις 08:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-04-2008 στις 21:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 14-04-2008 στις 19:51 έγραψε...

    Μόνο που κατά την άποψή μου τα λάθη που έγιναν στον διαγωνισμό του musicheaven είναι περισσότερα από τα λάθη άλλων ελληνικών διαγωνισμών, πάντα όσον αφορά την οργάνωσή του.


    Φαντάζομαι μιλάς για διαγωνισμούς με μέσο το Internet. Περιμένω λοιπόν κάποιο link από κάποιον διαγωνισμό που άφηνε επισκέπτες και μέλη να πατούν άπειρες φορές το κουμπί "Ψήφος", κάτι που κατά τη γνώμη σου είναι το πιο ...δίκαιο.

    Περιμένω links...



    Μιλάω για όλους τους διαγωνισμούς, ανεξάρτητα από το αν αυτοί διεξήχθησαν μέσω του internet ή μέσω ραδιοφώνου/τηλεόρασης. Από όσο γνωρίζω, κανένα ελληνικό ή διεθνές site, κανένα ραδιόφωνο και καμιά τηλεόραση που διεξήγαγε διαγωνισμό τραγουδιού δεν είχε ως όρο οι ψηφοφόροι να έχουν γίνει επίσημα μέλη του site/του ραδιοφώνου/της τηλεόρασης πριν από κάποια ημερομηνία για να έχουν δικαίωμα ψήφου μόνο αυτοί. Για μένα, θα ήταν παράλογο κάτι τέτοιο.

    Σε πληροφορώ ότι και στην Ελλάδα έχει διεξαχθεί στο internet διαγωνισμός τραγουδιού ( τα links δυστυχώς είναι απενεργοποιημένα και δεν οδηγούν πουθενά, γιατί έχουν τελειώσει εδώ και κάτι μήνες οι διαγωνισμοί ), με διοργανωτή γνωστό στο χώρο της μουσικής, με τη συνεργασία μάλιστα και δισκογραφικής εταιρίας που θα αναλάμβανε να δισκογραφήσει τα νικητήρια τραγούδια και ο καθένας ψήφιζε τον αγαπημένο του καλλιτέχνη όσες φορές ήθελε. Ε, τώρα, jorge, δεν θα τους βγάλουμε όλους παλαβούς και εμείς είμαστε οι έξυπνοι που ανακαλύψαμε το αυγό του Κολόμβου. Άλλωστε, το βλέπεις και μόνος σου. Κοίτα πόσα άτομα έχουν ψηφίσει από χτες ΧΩΡΙΣ ούτε ένας από αυτούς να μπει στη διαδικασία να ακούσει και τα 133 τραγούδια ξανά και ξανά και ξανά. Βλέπεις και μόνος σου ότι ο τρόπος που επέλεξες να γίνει η ψοφοφορία απέτυχε παταγωδώς. Δυστυχώς ο διαγωνισμός αρχίζει να μετατρέπεται σε φιάσκο.

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-04-2008 στις 21:17 έγραψε...

    Και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω βρε Σάκη.

    Οι όροι είναι αναρτημένοι δύο (2) ολόκληρους μήνες. Τους βλέπεις και τους ξαναβλέπεις.

    ΤΩΡΑ, παραμονές της έναρξης της ψηφοφορίας, βρήκες να βγάλεις όλη αυτή τη χολή;

    Αφού είχες διακρίνει "όλα αυτά τα προβλήματα", γιατί δεν έλεγες τίποτα τόσο καιρό; Αφού σχεδόν κάθε μέρα online ήσουν.

    Γιατί περίμενες να μας τα σούρεις 1 μέρα πριν; Χμμμ... Ε;



    Κάτσε, jorge, γιατί τώρα με προκαλείς. Εγώ δεν ήμουν αυτός που σου έστειλε προσωπικό μήνυμα στις 23/02 κάνοντας κάποιες παρατηρήσεις για τους κανονισμούς συμμετοχής ( βλέπε πνευματικά δικαιώματα ) και παρόλο που με ευχαρίστησες και μου υποσχέθηκες ότι θα τους αλλάξεις, τελικά δεν έκανες απολύτως τίποτα; Επίσης, εγώ δεν είμαι αυτός που συμμετέχει στο παρόν θέμα από την 01/03, γράφοντας τις απόψεις μου για το θέμα της οργάνωσης του διαγωνισμού; Προχτές προέκυψε το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων, χτες το θέμα της ψηφοφορίας, σήμερα το θέμα της κριτικής επιτροπής. Όταν κάνεις μια συζήτηση υπάρχει εξέλιξη και στην πορεία προκύπουν νέα θέματα.
    Αυτή τη συζήτηση, jorge, έπρεπε να την κάνεις αρκετό καιρό πριν την έναρξη του διαγωνισμού, είτε με μεγάλους σε ηλικία, βραβευμένους και καταξιωμένους συνθέτες, είτε με εμάς τους νέους, βραβευμένους και ανερχόμενους συνθέτες. Δε νομίζω κάποιος από εμάς που έχουμε συμμετάσχει και βραβευτεί σε παγκόσμιους διαγωνισμούς και ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω πάνω στην οργάνωση διαγωνισμών, να σου αρνούνταν τις πολύτιμες συμβουλές του. Όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί. Και η ψηφοφορία του κοινού θα ήταν δίκαιη, μιας και θα είχαν όλοι ίσες ευκαιρίες να κερδίσουν σε αντίθεση με τώρα που κάποιοι συγκεκριμένοι έχουν σπβαρό πλεονέκτημα, και η σύσταση της κριτικής επιτροπής θα ήταν πιο δίκαιη, μιας και θα είχαμε μέσα εκπροσώπους από όλα τα είδη μουσικής που συμμετέχουν και όχι μόνο από το έντεχο και λαϊκό όπως είναι τώρα και άρα ευνοούνται οι συγκεκριμένες κατηγορίες μουσικής.

    Αν ξέχασα σε κάτι να σου απαντήσω, μου το επισημαίνεις και σου απαντώ. Άλλωστε, σε αυτό το θέμα συμμετέχω όχι γιατί έχω κάποιο προσωπικό όφελος, θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι δεν έχω στείλει συμμετοχή και δεν διαγωνίζομαι για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, αλλά, το κάνω γιατί πρέπει επιτέλους και στην Ελλάδα κάποτε να μάθουμε να διοργανώνουμε σωστά έναν διαγωνισμό τραγουδιού και να μην κάνουμε προχειροδουλειές, οι οποίες με μαθηματική ακρίβεια μετά το τέλος της ψηφοφορίας οδηγούν πάντα σε γκρίνιες και σε διαμαρτυρίες περί στημένου αποτελέσματος. Προχειροδουλειά από τους διοργανωτές = Διαμαρτυρίες από τους συμμετέχοντες. Λογικό δεν είναι;

    Και κάτι τελευταίο. Όταν κάποιος προσπαθεί να μας πει 5 πράγματα καυτηριάζοντας τα κακώς κείμενα της διοργάνωσης ενός διαγωνισμού και όχι μόνο, δεν πρέπει να τον κατηγορούμε για χολή και για γκρίνια, αλλά, να τον ευχαριστούμε για τη συμμετοχή του και το χρόνο που διαθέτει και να δούμε από εδώ και πέρα με ποιον τρόπο αυτά που μας είπε μπορούμε να τα υλοποιήσουμε.

    The Official MySpace Page of Sakis Gouzonis

    International Award Winning Composer

    MySpace TOP Artist


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 15-04-2008 08:26 ]





    o διαγωνισμος ειναι προοδευτικος πιστευω και ας αφησουμε την γκρινια και τις υπερβολες..εξαλου ειναι ι πρωτη φορα που διοργανωνεται..και ισως να μην ειναι ευκολο να ειναι ολα ιδανικα περα απο αυτο εσυ γιατι δεν διοργανονεις ενα δικο σου διαγωνισμο καλύτερο.. μια και μιλας τοσο αυστηρα;και μονο και μονο που ακουγεται ι φωνη και ι δημιουργια καποιου απο εδω σε τοσο κοσμο αφιλοκερδος ειναι ενα μεγαλο βημα και πολυ γενεωδορο επισης απο το site ..και ρωταω τον κυριο σακη να μου πει καποιον διαγωνισμο που εχει καλυτερα κρητηρια αξιολογησης...μηπως το φεστιβαλ θεσσαλονικης που ι επιλογη των τραγουδιων γινεται επισημα σε 5 μερες κεκλεισμενων των θυρων και επιλεγονται 16 απο τα 2000 τραγουδια;ι απο τα ρειαλιτι που ψηφιζουν τα 15χρονα με σμσ;πες ενα διαγωνισμο στην ελλαδα εσυ προσωπικα που λες οτι εχεις εμπειρειες απο αλους διαγωνιμσους με αντεικειμενικα κρητηρια ..να κανουμε συζητηση ..και επισης τα σχολεια σου πιστευω οτι μονο σκοπο δεν εχουν να δωσουν λυσεις η ιδεες για καλυτερο στησιμο του διαγωνισμου ..ας λεμε κατι με επιχειρηματα και οχι βιαστικα συμπερασματα..

    george

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-04-2008 13:46 ]


    jorge
    15.04.2008, 13:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 15-04-2008 στις 13:18 έγραψε...

    Χόρχεεεεεεεε!! Αφού ψηφίσει κάποιος, μπορεί μετά να μπαίνει στη σελίδα ν' ακούει τα τραγούδια;


    Μπορεί
    dimko
    15.04.2008, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Flatliner στις 15-04-2008 στις 13:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-04-2008 στις 13:09 έγραψε...

    Μα στη σελίδα του διαγωνισμού δεν υπάρχουν τα στοιχεία των συμμετεχόντων. Μόνο ο τίτλος.


    φιλε jorge το ξερω αυτο. Ενοουσα πως, αν καποιος εχει στο myspace του κομματι που το εχει βαλει στον διαγωνισμο, τοτε ειναι πολυ ευκολο για καποιον, να μαθει και το ονομα του τραγουδοποιου κτλ κτλ. Γιαυτο και θα ηταν καλυτερα να μην διαφημιζει ο καθενας το site του σε αυτο το φορουμ, που αφορα τον διαγωνισμο!
    Ειπαμε αλλωστε, η μουσικη ειναι για την μουσικη :)




    Νομίζω ότι το παρακάτω καλύπτει αυτήν την περίπτωση:

    4. Οι δημιουργοί των τραγουδιων παραχωρούν αποκλειστικά τα δικαιώματα του τραγουδιού στο MusicHeaven από την ημερομηνία συμμετοχής μέχρι και τη λήξη της Έκθεσης (18 Μαΐου 2008). Ο διαγωνιζόμενος με τη συμμετοχή του αποδέχεται πλήρως την παραχώρηση άδειας χρήσης του δημιουργήματος του στο MusicHeaven για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα και δεν διατηρεί καμιά οικονομική, εμπορική ή νομική απαίτηση στο μέλλον.

    Όσον την κριτική που ασκήθηκε παραπάνω, τη βρίσκω εξαιρετικά υπερβολική.

    Νομίζω ότι οι υπεύθυνοι του site, έχουν κάνει ότι καλύτερο μπορούσαν.

    Οι ενστάσεις που διατυπώθηκαν έχουν να κάνουν με τον αστάθμητο ανθρώπινο παράγοντα. Αν είναι βάσιμες, ούτε ξέρω, ούτε θέλω να διατυπώσω άποψη, αλλά νομίζω ότι δε θα μπορούσε να γίνει κάτι γι αυτές. Είναι στην κρίση του κάθε μέλους να ψηφίσει όσο ποιο αντικειμενικά μπορεί.

    Δεν έχω ακούσει όλα τα τραγούδια, αλλά όσα άκουσα ήταν στη συντριπτική τους πλειοψηφία εξαίρετα.

    Καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζομένους.
    jorge
    15.04.2008, 14:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Flatliner στις 15-04-2008 στις 13:22 έγραψε...

    Ενοουσα πως, αν καποιος εχει στο myspace του κομματι που το εχει βαλει στον διαγωνισμο, τοτε ειναι πολυ ευκολο για καποιον, να μαθει και το ονομα του τραγουδοποιου κτλ κτλ. Γιαυτο και θα ηταν καλυτερα να μην διαφημιζει ο καθενας το site του σε αυτο το φορουμ, που αφορα τον διαγωνισμο!


    Κοίταξε, το σκεφτήκαμε αυτό. Θα ήταν το ιδανικό να μην διαφήμιζε κανείς κανέναν.

    Όμως αν θέταμε μια τέτοια απαγόρευση, θα έπρεπε παράλληλα να κάνουμε τους αστυφύλακες, όχι μόνο σε αυτό το forum, αλλά και σε άλλα μουσικά sites που μπαίνουν τα μέλη. Επίσης θα έπρεπε να τιμωρούμε (διαγράφοντας συμμετοχές) όσους διαφήμιζαν το τραγούδι τους, αλλά και να δεχόμαστε "καταγγελίες" από άλλους συμμετέχοντες για "διαφήμιση που έκανε ο τάδε" στο forum κλπ. Και να κάνουμε το δικαστή για κάθε περίπτωση.

    Το παραπάνω το θεωρώ ανέφικτο και δε θεωρώ πως ταιριάζει σε ένα διαγωνισμό τέχνης η αστυνόμευση. Νομίζω ειδικά πως τα μέτρα για την διπλοψηφία (τα οποία θεωρώ και το "δυνατό χαρτί" του διαγωνισμού), είναι αρκετά για να έχουμε τραγούδια που δε θα είναι αποτέλεσμα spam.
    margo
    15.04.2008, 14:12
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 14-04-2008 στις 19:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 14-04-2008 στις 19:26 έγραψε...

    Καταλαβαίνω τι λες,αλλά δεν νομίζω πως έχει βάση.

    Η εκτίμησή σου ότι στην πρώτη δεκάδα θα βγουν έντεχνα..
    δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.
    Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη κατηγορία έχει τις περισσότερες συμμετοχές.

    Όσο για τους φίλους,πως το εννοείς?
    Δηλαδή αν εσύ ψήφιζες,θα ψήφιζες τα τραγούδια των φίλων σου,κι ας μη σου άρεσαν?
    ή θα ψήφιζες τα τραγούδια που θα σε συγκινούσαν?

    υπάρχουν ελλείψεις στην οργάνωση?δεν το βλέπω,αλλά ακόμα κι αν υπάρχουν
    είναι δικαιολογημένο ,αφού η προσπάθεια είναι δύσκολη και γίνεται για πρώτη φορά!





    <<......Για μένα δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος πλέον να διεξαχθεί ψηφοφορία. Ας μετρήσουμε τους φίλους των καλλιτεχνών που συμμετέχουν και ας τους βραβεύσουμε σύμφωνα με τον αριθμό των φίλων τους στο musicheaven. >>



    <<..Οπότε, ας μην λέμε βαρύγδουπες εκφράσεις του στυλ "οι περισσότερες συμμετοχές είναι στο έντεχνο". Εγώ είμαι σχεδόν βέβαιος ( ας μην είμαι απόλυτος ) ότι ήδη το musicheaven έχει δεχτεί ψήφους ....>>


    <<η ψοφοφορία απέτυχε παταγωδώς. Δυστυχώς ο διαγωνισμός αρχίζει να μετατρέπεται σε φιάσκο.>>



    The Official MySpace Page of Sakis Gouzonis


    International Award Winning Composer

    MySpace TOP Artist

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 14-04-2008 20:00 ]







    Καλά έκανες και άλλαξες το <<βάζω το χέρι μου στη φωτιά>>
    και το έκανες<<Εγώ είμαι σχεδόν βέβαιος >>

    ..με μια ματιά στα παραπάνω βλέπουμε ποιος χρησιμοποιεί βαρύγδουπες εκφράσεις



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-04-2008 14:14 ]


    A-Rockaria
    15.04.2008, 14:16
    Νομίζω και εγώ ότι σαν πρώτη απόπειρα ο διαγωνισμός έχει στηθεί πολύ καλά. Όταν με το καλό τελειώσει, μπορούμε να αρχίσουμε μια μεγάλη συζήτηση για το πώς θα μπορούσε να βελτιωθεί. Πάντως, από όσα τραγούδια άκουσα, το επίπεδο μου φαίνεται αρκετά καλό. Καλή επιτυχία σε όλους!
    movflower
    15.04.2008, 14:19
    Άκουσα τα τραγούδια και έχω μόνο ένα παράπονο, κύριε Χόρχε!
    Δεν μπορώ να καταλήξω σε 5!!!!!!


    Στην επόμενη διοργάνωση, θα έχουμε 10 επιλογές, έτσι;

    Όσο για τα επίμονα αρνητικά σχόλια που γράφτηκαν για τον διαγωνισμό δεν ξέρω τί να πω...
    Ένιωσα προσβεβλημένη ως μέλος και ως ακροατίς.
    Η ατομική προτίμηση για κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής, δεν θα επηρεάσει την ακρόαση όλων των τραγουδιών αλλά ούτε και την επιλογή αυτών που μας άρεσαν περισσότερο! Έλεος, πραγματικά!
    Σκοπός είναι να κρίνεις το τραγούδι σαν πόνημα κάποιου και όχι σαν προμόσιον του γούστου σου, που ρυθμίζει σταθμό στο ραδιόφωνο ή κάποιο πλέιερ!

    Πέραν τούτου,
    Μπράβο στους διαγωνιζόμενους!


    Flatliner
    15.04.2008, 15:03
    Δυσκολο να επιλεξει καποιος 5 τραγουδια!! Ειναι ολα καταπληκτικα! Μπραβο σε ολα τα παιδια! και στην Music Heaven για την διοργανωση! Γιατι αποδικνυεται οτι το ελληνικο τραγουδι υπαρχει!
    marylin
    15.04.2008, 16:01
    Ακούω σιγά σιγά τα τραγούδια και θέλω με τη σειρά μου κι εγώ να συγχαρώ και να ευχηθώ σε όλα τα ταλαντούχα παιδιά να έχουν επιτυχία!

    Σίγουρα κάποιοι ίσως θεωρηθούν αδικημένοι αλλά είναι λογικό να μην έχουμε τη δυνατότητα να τους ψηφίσουμε όλους, ελπίζω σύντομα να έχουν πολλές ευκαιρίες να δείξουν την πραγματικά πολύ ωραία δουλειά τους!


    kithara-woman
    15.04.2008, 17:11
    Πραγματικά δύσκολο να καταλήξεις μόνο σε 5 τραγούδια,είναι όλα εξίσου καλά και προσεγμένα.Πολύ καλή η όλη προσπάθεια,είναι μια καλή ευκαιρία να προβληθούν τραγούδια που αξίζουν και μένουν συχνά άγνωστα γιατί δεν δόθηκε η ευκαιρία ποτέ να ακουστούν.
    Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά!
    Lampiris
    15.04.2008, 17:18
    Δεν ξέρω εάν το έχετε παρατηρήσει αλλά ο Player είναι άψογος και τα τραγούδια ακούγονται πολύ καλύτερα από ότι σε άλλα sites (Myspace κλπ) είναι στα ΥΠΕΡ της προσπάθειας του musicheaven.

    Τώρα 'όποιος "γκαζώνει" και δεν συμφωνεί με τον διαγωνισμό και βλέπει παντού ίντριγκες και συνομωσίες μπορεί νομίζω να ζητήσει "τα λεφτά του πίσω" και να ζητήσει από τους διοργανωτές να αποσύρει το τραγούδι του.
    Είναι πιό έντιμο νομίζω από το να κάθετε να μας "λιβανίζει" με ΠΡΕΠΕΙ και ΜΗ.
    metalcity
    15.04.2008, 18:40

    Τα κατάφερα και τα άκουσα όλα, πράγματι είναι πολύ δύσκολο να επιλέξει κάποιος 5 τραγουδια γιατί τα περισσότερα είναι εξαιρετικά (η αλήθεια είναι ότι ξεχώρισα 11+1), πολλά μπράβο σε όλους και καλή επιτυχία.



    Giannis2
    15.04.2008, 22:44
    Αγάπη μου πως να στο πω
    αυτό που δεν χωράν οι λέξεις..

    Τέλειοοοοοο..!!!!!!
    jorge
    15.04.2008, 22:58
    Παιδιά θα σας παρακαλούσα σε αυτό το topic να γράφουμε νέα / εντυπώσεις ΓΕΝΙΚΑ για το διαγωνισμό.

    Εντυπώσεις για τα τραγούδια στη συζήτηση εδώ.
    santourman
    16.04.2008, 01:39
    Κι από μένα καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες! Πάνω από όλα πιστεύω η συμμετοχή, και μετά να στοχεύουμε σε διακρίσεις... Πάρα πολλά τα ωραία τραγούδια, δύσκολη η επιλογή...
    Οσο για το 'επίμαχο' σημείο σχετικά με τους ψηφοφόρους, ασφαλώς συμφωνώ με τους περισσότερους ότι πολύ πιο δίκαιο να ψηφίζει ο καθένας μόνο μια φορά. Γιατί είναι αξιοκρατικότερο το να ψηφίζει ένας όσες φορές θέλει αυτό που θέλει; Σκεφτείτε αν π.χ. στις εκλογές μπορούσαμε να ψηφίζουμε όσες φορές θέλουμε!
    Κι αν κάποιοι ψηφίσουν τον φίλο τους, πραγματικά πιστεύω ότι θα είναι λίγοι σε σχέση με το συνολικό όγκο των ψηφοφόρων. Η ψηφοφορία έχει μόλις αρχίσει και κοιτάξτε πόσοι έχουν ήδη ακούσει τις συμμετοχές, ή ένα μέρος τους. Επίσης αυτοί που αποκλείονται απο την ψηφοφορία είναι και πάλι ένα μικρό ποσοστό των συνολικών ψηφοφόρων. Δηλ όσοι εγγράφτηκαν πρόσφατα στο ΜΗ, θα ψήφιζαν όλοι σώνει και καλά;

    Καλές μας ακροάσεις!
    sakisgouzonis
    16.04.2008, 09:13
    @jorge

    Χαίρομαι που καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι τα posts με επιβεβαιώνουν. Βλέπεις και μόνος σου ότι ο ένας μετά τον άλλον δηλώνουν ότι ήδη έχουν ψηφίσει! Και φυσικά ποιος ξέρει πόσοι άλλοι έχουν ψηφίσει χωρίς να το έχουν γράψει στο forum! Από τη στιγμή που ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν μπήκε στη διαδικασία να ακούσει και τις 133 συμμετοχές ολόκληρες και μάλιστα πολλές φορές, ο τρόπος ψηφοφορίας στέφεται από αποτυχία. Εκτός κι αν ανάμεσά μας έχουμε επίτιμα μέλη όπως ο Clark Kent ( γνωστός και ως Superman ) και άλλους υπερήρωες που μέσα σε 3-4 ώρες μπορούν να ακούσουν 133 συμμετοχές και μάλιστα να καταλήξουν στις 5 καλύτερες!

    Ξέρεις ποιος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος ψηφοφορίας, jorge, στον οποίο δεν υπάρχει spam; Οι ψηφοφόροι να ψηφίζουν με την αστυνομική τους ταυτότητα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο. Αυτό που κάνουμε στις εθνικές εκλογές, δηλαδή. Προσπάθησε να εφεύρεις άλλους 100 τρόπους διαφορετικούς για ψηφοφορία και εγώ θα σου βρω αντίστοιχα όχι 100, αλλά, 300 λόγους που θα καθιστούν "ανάπηρο" τον τρόπο ψηφοφορίας που σκέφτηκες.

    ΟΜΩΣ,

    επειδή κάτι τέτοιο είναι αδύνατον ( σιγά να μην υποχρεώσουμε τους ανθρώπους σε έναν διαγωνισμό τραγουδιού να προσέλθουν με τις αστυνομικές τους ταυτότητες στις κάλπες, έλεος!!! ), η 2η καλύτερη λύση που επινοήθηκε από πολύ έμπειρους ανθρώπους του χώρου και υιοθετήθηκε από πολύ μεγάλους και σπουδαίους διαγωνισμούς τραγουδιού παγκοσμίως είναι η ανοιχτή ψηφοφορία, όπου όλοι έχουν δικαίωμα ψήφου και μάλιστα όσες φορές το επιθυμούν. Με αυτόν τον τρόπο, δεν έχει κανένας καλλιτέχνης κάποιο πλεονέκτημα, μιας και όλοι οι fans και όλοι οι φίλοι και όλοι οι συγγενείς όλων των καλλιτεχνών έχουν δικαίωμα ψήφου και μάλιστα όσες φορές το επιθυμούν.

    Αυτό που έκανες εσύ φέτος, jorge, ήταν στην ουσία μια τρύπα στο νερό. Επιτρέπεις να ψηφίσουν μόνο τα μέλη που ήταν μέλη στο musicheaven πριν από την έναρξη του διαγωνισμού. Μόνο που σου διέφυγε μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια, άλλος είχε 1 φίλο ως την έναρξη του διαγωνισμού, άλλος είχε 10 φίλους, άλλος είχε 100 φίλους και άλλος ακόμα περισσότερους. Αυτό τί σημαίνει; Ότι τα μέλη με τους περισσότερους φίλους στο musicheaven έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες νίκης από τα μέλη με έναν ή κανέναν φίλο. Αυτή είναι η κυριότερη "πληγή " της διοργάνωσης, το πιο αδύναμο σημείο.
    Θα μου πεις, μα, δεν θα ψηφίσουν μόνο οι φίλοι, αλλά και άλλα μέλη του musicheaven. Ναι, αλλά, όταν οι καλλιτέχνες δεν ξεκινάνε όλοι από το 0, αλλά, ο άλλος ξεκινά έχοντας στο τσεπάκι του 100 ψήφους από 100 φίλους του στο musicheaven, τότε, τα πράγματα δεν είναι καθόλου αξιοκρατικά και φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο για αυτόν να κερδίσει.


    Η μουσική, ναι, είναι για τους ανθρώπους και για να την απολαμβάνουμε, αλλά, όταν διοργανώνουμε έναν διαγωνισμό τραγουδιού οφείλουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τους διαγωνιζόμενους, γιατί έχουν ξοδέψει και χρόνο και χρήμα για τη συμμετοχή που στέλνουν. Κατά την άποψή μου, δεν χωράνε πειράματα εδώ ούτε πρωτοτυπίες, παρά μονάχα δοκιμασμένες λύσεις.



    @ sintorin

    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξή σου. Στην περίπτωση ορισμένων μελών, έχουμε να αντιμετωπίσουμε 2 πολύ γνωστές ελληνικές νοοτροπίες:
    1. Ρίξτε λάσπη σε όποιον τολμάει να ξεχωρίσει και να πετύχει στον τομέα του ( όχι μόνο στη μουσική, αλλά, παντού )
    2. Δεν έχω άλλα επιχειρήματα και άρα προχωρώ σε ειρωνείες, ύβρεις και απειλές
    Οι 2 παραπάνω νοοτροπίες είναι πολύ γνωστές και τις συναντούμε σχεδόν παντού. Λογικό ήταν να τις συναντήσουμε κάποια στιγμή και στη μικρή διαδικτυακή κοινότητα του musicheaven.

    Όταν ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει ότι όλοι οι καλλιτέχνες και στα βιογραφικά μας και στα εξώφυλλα των CDs μας και στο Ιnternet σε διάφορα σημεία γράφουμε για το τί έχουμε πετύχει, γράφουμε για τις συνεργασίες που έχουμε κάνει με μικρά ή μεγάλα ονόματα, για τα βραβεία που μας έχουν απονεμηθεί, κλπ., κλπ., ε, τί να κάνεις! Πιάσε από το Μιχάλη Χατζηγιάννη και το Γιώργο Θεοφάνους και φτάσε μέχρι τη Μαρινέλλα και το Χατζηνάσιο. Όλα αυτά είναι μέρος της προώθησής μας. Δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό, ούτε καβαλήσαμε κάποιο καλάμι. Αλλά, όταν ο άλλος δεν ξέρει με τί να ασχοληθεί και κυρίως δεν έχει επιχειρήματα για το θέμα που συζητάμε, λογικό είναι να αρχίσει να μιλάει για κόκκινα γράμματα και γαρύφαλα και για τα χρώματα του ουράνιου τόξου, περί ανέμων και υδάτων δηλαδή. Και να είσαι σίγουρος ότι έτσι θα συνεχίσει, γιατί αυτό ξέρει να κάνει.



    @ Termite

    Στη φετινή διαδικασία δεν θα μπορούσα να συμμετάσχω ως διαγωνιζόμενος για διάφορους λόγους, όπως:

    1. Στο διαγωνισμό του musicheaven δίνεται ένα πολύ σοβαρό προβάδισμα στα μέλη με πολλούς φίλους στο site να κερδίσουν. Κάποιος πχ με 100 φίλους έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες νίκης από κάποιον με έναν ή κανέναν φίλο. Αν αυτός που έχει 100 φίλους, τους βάλει να τον ψηφίσουν, αυτομάτως θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για νίκη, ακόμα κι αν έχει το χειρότερο τραγούδι. Είναι και αυτό spam, που δεν επιθυμεί ή δεν θέλει ο jorge να καταλάβει.

    2. Η κριτική επιτροπή προέρχεται από το χώρο του έντεχνου και λαϊκού τραγουδιού, με αποτέλεσμα να έχουν πλεονέκτημα τα συγκεκριμένα είδη μουσικής έναντι των υπολοίπων. Δεν θα μου προξενήσει καθόλου εντύπωση αν δω στην πρώτη θέση ή/και στις πρώτες θέσεις έντεχνα ή/και λαϊκά τραγούδια, όπως επίσης δεν θα μου προξενήσει καθόλου εντύπωση αν δω στις πρώτες θέσεις άτομα με πολλούς φίλους στο musicheaven.

    3. Το musicheaven στην 4η παράγραφο των κανονισμών συμμετοχής στο διαγωνισμό ζητάει από τους διαγωνιζόμενους την παραχώρηση και μάλιστα την αποκλειστική παραχώρηση των δικαιωμάτων των τραγουδιών που συμμετέχουν. Παρόλο που αυτό το επισημάναμε εδώ στο forum και εγώ και άλλα μέλη στον διοργανωτή και του είπαμε να συγκεκριμενοποιήσει ποια ακριβώς δικαιώματα ζητάει και να διορθώσει τον κανονισμό, δυστυχώς ο επίσημος κανονισμός παρέμεινε από το διοργανωτή ως είχε και δεν έχει αλλάξει τίποτα μέχρι και σήμερα.


    Από την άλλη μεριά, στη διοργάνωση του διαγωνισμού του musicheaven σαφώς και θα μπορούσα να συμμετάσχω, αλλά, όχι στο φετινό διαγωνισμό, γιατί θεωρώ λάθος το συγκεκριμένο τρόπο ψηφοφορίας που βοηθά τα παλιά μέλη που έχουν πιο πολλούς φίλους να κερδίσουν πολύ πιο εύκολα από τα νέα μέλη που έχουν ελάχιστους φίλους ή δεν έχουν καθόλου φίλους. Επίσης, η σύσταση της κριτικής επιτροπής βοηθά τα έντεχνα και λαϊκά τραγούδια και όχι τόσο τα άλλα είδη μουσικής.

    Σε έναν επόμενο διαγωνισμό, όπου θα πληρούνται, όμως, όλα τα πολύ υψηλά standards που θέτουν οι γνωστοί και πολύ μεγάλου κύρους διαγωνισμοί τραγουδιού του εξωτερικού και τα οποία standards τα γνωρίζω πάρα πολύ καλά, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ.





    Αυτά από εμένα σε ό,τι είχε να κάνει με τη φετινή διοργάνωση του διαγωνισμού του musicheaven, δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα. Εύχομαι μελλοντικά -αν συνεχιστεί ο διαγωνισμός- να διορθωθούν οι πολλές και σοβαρές ατέλειες που εκτιμώ ότι έχει αυτή τη στιγμή. Άλλωστε, ήταν η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο στο musicheaven και ήταν λογικό και επόμενο να υπάρξουν σοβαρά προβλήματα. Αυτά τα προβλήματα εκτιμώ ότι θα έχουν επιπτώσεις στα αποτελέσματα του διαγωνισμού, αλλά, δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Ας ελπίσουμε την επόμενη φορά ο διαγωνισμός να διοργανωθεί πιο σωστά και πιο αξιοκρατικά.

    Κλείνω με μια ερώτηση προς τον jorge: Τί είναι πιο αξιοκρατικό για σένα, jorge, να έχει κάποιος 100 φίλους στο musicheaven και κάποιος άλλος 0 φίλους και να τους λες "ψηφίστε τώρα" ( ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες νίκης άραγε, χμ... τί κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια ), ή να έχεις ανοιχτή την ψηφοφορία και να μπορούν να ψηφίσουν όλοι οι fans και όλοι οι φίλοι και όλοι οι συγγενείς όλων των καλλιτεχνών όσες φορές το επιθυμούν έτσι ώστε όλοι να έχουν ίσες ευκαιρίες νίκης;

    Καλή συνέχεια σε όσους συνεχίσουν τη συζήτηση από εδώ και κάτω.
    mariosnadege
    16.04.2008, 09:58
    Ήθελα να πω κι εγώ κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το θέμα αυτό, όχι τόσο στην ουσία του, αλλά σε ορισμένες πλευρές της συζήτησης αυτής.
    Νομίζω πως το μέλος sakisgouzonis έθεσε κάποιες ενστάσεις με σοβαρότητα κι ευπρέπεια και δε χρειάζεται να δέχεται επιθέσεις. Αν δε συμφωνούμε μαζί του, ας το πούμε με ευγενικό τρόπο.
    Πάντως πιστεύω ότι οι συγκεκριμένες αντιρρήσεις του προήλθαν και από μια παρατήρηση του τρόπου με τον οποίο λειτουργούν πολλές διαδικασίες εδώ, όπου η δίκαιη και αξιοκρατική αντιμετώπιση των μελών απουσιάζει πολύ συχνά (είναι ένα θέμα που πολλά μέλη έχουν θίξει στο παρελθόν).
    Κυρίως τα ειρωνικά σχόλια και οι προσωπικές επιθέσεις θα έπρεπε να στιγματίζονται και από τους συντονιστές. Βέβαια δε νομίζω ότι αυτό θα γίνει, γιατί εγώ δέχτηκα τέτοιου είδους επιθέσεις επί έξι μήνες. Μέχρι που οι απόψεις μου θεωρήθηκαν αποτέλεσμα της έλλειψης σεξουαλικής δραστηριότητας (λες και μερικοί μπορούν να μαντεύουν ποιός είναι δραστήριος και ποιός όχι στο συγκεκριμένο τομέα). Τέτοιες επιθέσεις απαγορεύονται ρητά στον κανονισμό των περισσότερων ιστοτόπων και τα αντίστοιχα μυνήματα διαγράφονται.

    Flatliner
    16.04.2008, 10:43
    Ας πουμε οτι στο M.H εχω γύρω στα 10 άτομα που θα μπορούσαν να με ψηφίσουν.
    Ε λοιπον προτιμώ να μην τους πω τίποτα για το τραγουδάκι μου. Θα το αφίσω να βρεί μονο του την τύχη του. Μπορει να ειμαι ο δημιουργος του αλλα οχι και ο προαγωγος του. Και δεν προκειται να το κανω ποτε αυτο για τα τραγουδια μου. Πραγματικα έχω την απορία για το αν θα πάρω έστω και 2 ψήφους...