ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Ψάχνω απεγνωσμένα ακουστικό υλικό πανελληνίων για το ειδικό μουσικής

    sunwing
    24.02.2008, 20:40
    Θερμοπαρακαλώ όλους εσάς που έχετε το ακουστικό υλικό από τα θέματα του ειδικού μαθήματος (έλεγχος μουσικών ακουστικών ικανοτήτων) να με βοηθήσετε να τα αποκτήσω - είτε στέλνοντάς μου τα είτε στέλνοντάς με σε κατάλληλη ιστοσελίδα από την οποια θα μπορούσα να τα κατεβάσω. Τα ζητάω για την κόρη μου που δυστυχώς το σχολείο της δεν μπορεί να της τα παράσχει (δεν τα διαθέτει) ..
    oulion
    29.02.2008, 23:08
    Γνωρίζω ένα βιβλίο που μπορείτε να αγοράσετε αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει ο τίτλος και ο συγγραφέας. Θα μάθω και θα σας απαντήσω.
    Αυτό έχει τα θέματα απ' το 89 νομίζω και έχει ένα cd για ακουστική προετοιμασία.
    Εγώ αυτό δούλευα.
    vouliakis
    29.02.2008, 23:53

    Μάλλον εννοείς το βιβλίο του Μιχάλη Κεφάλα




    GAGA
    01.03.2008, 00:44
    Καλή πρόταση το βιβλίο του Κεφάλα.Έχει και cd.
    Επίσης κυκλοφορεί ενα βιβλίο απο τις εκδόσεις του Νάκα.Δεν θυμάμαι τίτλο ή συγγραφέα.Αν πάρετε ένα τηλ. ίσως σας βοηθήσουν...

    Πάντως τα βιβλία δεν αρκούν, γιατι μερικές φορές βάζουν πράγματα οχι και τόσο αναμενόμενα αλλά, αντιθέτως, ιδιαίτερα κουλά (πχ πέρυσι)
    ma-gi
    01.03.2008, 09:40
    Μπορείς να μπείς στο στο Υπουργείο Παιδείας θα βρείς όλα τα θέματα γραπτά και ακουστικά τουλάχιστον από το 2000 και μετά. Για τα παλαιότερα αν βρώ κάτι θα σε ενημερώσω, προς το παρόν ξεκίνα με αυτα.
    thaliey
    01.03.2008, 09:51
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 29-02-2008 στις 23:53 έγραψε...


    Μάλλον εννοείς το βιβλίο του Μιχάλη Κεφάλα






    ayto einai to vivlio pou xrisimopoioun oloi t eixa kanei k ego otan edosa persi alla stis eksetaseis yparxounk kapoia polu duskola themata po den vriskontai mesa k pagids katakapoio tropo pou kapoia apo ayta den itan kan stin epiprostheti uli pou kaname me t kathigiti m g na doso..apo etoimo akoustiko periexomeno k egomono t cd t vivliou ksero apo kei k pera omos morei na eksaskithei kanontas askiseis moni tis s ena piano i me tin diki sou voithiakatevaste t themata allon xronon p to www.ypepth.gr k paize tis ena apo oles t epiloges 3 fores opos i diadikaia k na t lynei!!!!!ego ayto eixa kanei eixa valei kapoion pou kserei k t eluna!!!!
    sunwing
    01.03.2008, 13:30
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το βιβλίο του Κεφάλα μου το συνέστησε και κάποιος άλλος μουσικός και πήρα τόση χαρά μέχρι που η κόρη μου μου είπε ότι ήδη το κάνει για τρίτη φορά. Βασικά θέλουμε τα ακουστικά μέρη των θεμάτων των τελευταίων χρόνων. Επίσης μου είπε ότι η αγωνία είναι αν ακούγονται καθαρά διότι αυτά στο βιβλίο Κεφάλα τα βρίσκει δύσκολα με την έννοια ότι δεν αποδίδονται καθόλου καθαρά . Από το πνευμα που βλέπω στα γραφόμενά σας η πραγματικότητα είναι μάλλον ακόμα πιο δύσκολη. Τι να πω.. Ευχαριστώ πού για τη σελίδα του ΥΠΕΠΘ που μου αναγράφετε όμως δε βοηθάει διότι τα θέματα έχει αλλά όχι το άκουσμα, σε αυτό το σημείο της ετοιμασίας της ενδιαφέρει ΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ!

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 01-03-2008 13:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 01-03-2008 13:37 ]


    GAGA
    01.03.2008, 13:59
    Τα θέματα που έχουν δοθεί απο το υπουργείο δεν υπάρχουν ηχογραφημένα.Πρέπει να βρείς κάποιον μουσικό που να παιζει στη κόρη σου μια απο τις επιλογές και εκείνη να βρίσκει τι είναι.Μπορεί να γίνει πολλές φορες αυτό.Δεν σημαίνει οτι επειδή εκανε μια φοράτο τέστ τέλειωσε.Την επόμενη φορά αυτός που θα της τα παίζει μπορεί να επιλέγει άλλη επιλογή απο αυτά που δίνονται.

    Κατι ακόμα...

    Αν στο σχολείο υπάρχει καθηγητής μουσικης μπορείτε να εκμεταλευτείτε την Π.Δ.Σ. (ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ).

    Οσο για το άλλο...

    Θα πρέπει να έχετε πολύ γερό στομάχι για να τα βγάλετε πέρα στις εξετάσεις αυτές...

    Για να σου δώσω να καταλάβεις περυσι περιμέναμε απο τις 7 μέχρι τις 9μιση το πρωί μέχρι να έρθουν τα θέματα στα ακουστικά!!!Ψυχολογία σμπαράλια...
    Γίνονται όλα πολύ γρήγορα.Σε δέκα λεπτά έχουν τελειώσει όλα χωρίς να καταλάβεις τίποτα.Θέλει απίστευτη συγκέντρωση η οποία είναι δύσκολο να επιτευχθεί.

    Οσο για τη καθαρότητα του ήχου, να σου πω οτι γίνεται σε απευθείας μετάδοση απο το υπουργείο.Στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ αίθουσα στην οποία θα είναι όλα μαντρωμένα τα παιδάκια υπάρχουν κάποια μεγάλα ηχεία απο τα οποία ακούγοντα όλα.Να εύχεσαι να την βάλουν κοντά σε ηχείο.
    Οπότε όπως καταλαβαίνεις στην αίθουσα ακόυγονται λιγότερο καθαρά απο οτι απο οτι στο δωμάτιο της κόρης σου που έχει το στερεοφωνικό δίπλα...

    Δεν θέλω να σε απογοητέυσω άλλα τουλάχιστον όπως το βίωσα εγω ήταν μια τραυματική εμπειρία.
    Πες στη κόρη σου να δώσει ιδιαίτερη προσοχή ΚΑΙ στη Αρμονία.Τα ακουστικά να σου πω την αλήθεια κουτσα κούτσα οι περισσότεροι τα περνάνε.Στην Αρμονία γίνεται η σφαγή....Παρόλο που όλοι το άγχος το έχουμε για τα ακουστικά...


    Καλή Επιτυχία!!!

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 01-03-2008 14:00 ]


    sunwing
    02.03.2008, 08:14
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Gaga για την ενημέρωση . Σήμερα που είναι στο σπίτι θα της δείξω τα γραφόμενά σου , διοτι δεν είναι καμιά συμβουλή πολυτιμότερη από εκείνη που σου δίνει κάποιος που έζησε την ίδια εμπειρία.
    Να σου πω την αλήθεια -ως μάνα τώρα- εγώ η ίδια νοιάζομαι για τις συνθήκες αυτές επειδή θέλει εκείνη σφοδρά τη σχολή- δεδομένου του γεγονότος ότι είναι μαθήτρια γενικά του είκοσι παρά κάτι (τόσο που οι καθηγητές της μέχρι τώρα της κάνουν πλύση εγκεφάλου οι πιο πολλοί να ξεχάσει τη Μουσικολογία και να στοχεύσει Ιατρική ή Πολυτεχνείο) . Αν είναι τόσο δύσκολα όπως λες (για την Αρμονία δε φοβάται καθόλου μου λέει) τα ακουστικά ίσως δειξει ο Θεός άλλον δρόμο.Δεν είναι καν σε Μουσικό Σχολείο και από την οικεία πόλη που ζει έχει περάσει μέσα στην τελευταία δεκαετία μόνο ένας που έκανε μαθήματα σε άλλη πόλη! Να είσαι καλά.
    Αλήθεια η σχολή αξίζει τον κόπο τελικά ή θα ακολουθήσει απομυθοποίηση; Να άλλο ερώτημα ολκής!!!

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 02-03-2008 08:16 ]


    GAGA
    02.03.2008, 12:48
    Ξεκαθαρίζω απο την αρχή οτι δεν είμαι φοιτητής στο Μουσικών Σπουδών.Εχω όμως στενές επαφές ,καθώς και ανθρώπους απο μέσα γνωρίζω, και αρκετοί απο την παρέα μου σπουδάζουν εκει, και τώρα τελευταία παρακολουθώ κάτι σεμινάρια για το κέφι μου

    Τελικά ,αγαπητη sunwing, εγώ και η κόρη σου έχουμε πολλά κοινα.Και έγω του 19 ήμουν, κι έγω "πεθαινα "για αυτή τη σχολή.Καποια στιγμή όμως άλλαξα δρόμο....

    Μια συζήτηση για την τελευταία ερώτηση γίνεται εδώ:
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=14026&gotolast=1

    Δες το οπωσδήποτε.Εκει λέω πλήρως τη γνώμη μου.


    Δυο πράγματα ακόμα:
    1. Δεν ξέρω ποια είναι η αποψη σου ,και σαν εκπαιδευτικός, αλλα ολο αυτό το πατρονάρισμα; που υφίστανται οι καλοί μαθητές απο τους καθηγητές (Εισαι καλός αρα να πας πολυτεχνείο ιατρική κλπ ) επειδή τα έχω υποστεί και εγω, νομίζω οτι είναι απίστευτες βλακείες.Τίποτα άλλο, παρα τα κόμπλεξ, και οι αποτυχίες των καθηγητών προβάλονται στους καλούς μαθητές τους.

    2. Αυτό που λες για για την πόλη και το οτι δεν έιναι σε μουσικό σχολείο δεν ισχύει.Θα μιλήσω πάλι με παράδειγμα τον εαυτο μου.Μια χαρά έγραψα (σε αναλογία με την προετοιμασία που είχα κάνει) και στις πανελλήνιες και στα ειδικά (ασχετο που τελικά δεν πήγα) .Δεν ήμουν ούτε σε Μουσικό Σχολείο ούτε έκανα καν φροντιστήρια!!!Ναι καλά διαβάσατε... Σε μια καραεπαρχία του κερατά μεγάλωσα, (όπως και η κόρη σου απο οτι καταλαβαίνω)..Μπορεί να μην είμαι το τυπικό δείγμα μαθητή άλλα ουτε 300 iq έχω ουτε τίποτα τέτοιο.

    Τωρα το αν είναι "καλή η σχολή " το μουσικό είναι άσχετο απο τα παραπάνω 1 και 2
    Ελπίζω να κατάλαβαίνειςς τι εννοώ.

    Ολοι την Αρμονία την είχαμε για σίγουρη πέρυσι.Φαντάζομαι όμως οτι θα ξέρετε πως το 65-70 % έγραψε υπο του 10.Κι αυτό οχι γιατι δεν ξέρουμε μουσική αλλα γιατί το θέμα, ο τρόπος που βαθμολογείται και οι συνθήκες στις οποίες γράφεις είναι ανεκδήγητες.Δεν λύνεται τέτοιο θέμα επαρκώς σε 3 ώρες χωρίς πιάνο.
    Το περσινό θέμα το έβαλε καθηγητής απο το τμήμα της Αθήνας.

    Επίσης, σας λέω πως η διόρθωση γίνεται με πρότυπο που βγαίνει απο το υπουργείο απο μη μουσικούς καθηγητές!!!!Δηλαδη οι διορθωτές κοιτάνε το γραπτό σου και όσο πιο κοντά είναι στο πρότυπο τόσο καλύτερο βαθμό παίρνεις!!!!

    Μπορεί να ακούγουμε λίγο υπερβολικός.Ισως και να είμαι...Συγχωρήστε όμως...Είναι η αγανάκτηση....





    Φαντάζομαι επίσης θα ξέρετε πως τα μουσικά τμήματα λόγω της σφαγής που έγινε είχαν κενές θέσεις...Πχ απο τις 60 θέσεις του τμήματος της Αθήνας ,μπήκαν 40!!!Σε κανένα άλλο τμήμα δεν έγινε αυτό....


    Τέλος, να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να μην παρεξηθώ σαν εμπαθής.Δεν θέλω να πείσω κανένα για αυτό που εγώ έκανα.Απλώς λέω τα πραγματα και απο την "άλλη μεριά" γιατί νομίζω οτι αυτό είναι πολύ χρήσιμο για κάποιον που είναι "κολλημένος" (με τη καλή έννοια) με το αυτό που γουστάρει.Εγω πάντως θα ήθελα όταν ήμουν σε αυτή τη φάση να υπήρχε κάποιος που θα μου τα έλεγε και άλλιως απο οτι το πάθος μου για αυτό το πράγμα με άφηνε να δώ..


    Αυτά.Μακάρι να δει η κόρη σου τα πράγματα καθάρα και τότε να αποφασίσει.Η αλήθεια μάλλον βρίσκεται κάπου στη μέση.Ούτε όπως τα λέω εγω ουτε η εξειδανικευμένη εικόνα που πολλές φορές έχουμε γαι τις σπουδές αυτές.



    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 02-03-2008 12:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 02-03-2008 13:48 ]


    sunwing
    02.03.2008, 14:34
    Όχι ,δεν το ήξερα ότι έμειναν κενές θέσεις στο Μουσικό τμήμα...! Θα μπω στη σελίδα που αναφέρεις..
    Mantarinaki
    23.03.2008, 09:12
    Και εγώ θα σας πρότεινα το βιβλίο του Κεφάλα. Είναι πολύ καλό βιβλίο και έχει και κασέτα με όλες τις ακήσεις.Φέτος δίνω και εγώ και χρησιμοποιώ αυτό το βιβλίο που με έχει βοηθήσει πολυ.Καλή επιτυχία στην κόρη σας....
    xaroumenokoritsi
    23.03.2008, 20:09
    Είνα ένα πρόγραμμα που θα σε βοηθήσει πάρα πολύ
    λέγεται EarMaster και πραγματικά είναι απίστευτο.Ακριβώς ότι χρειάζεσαι.
    Έχει αναγνώριση διαστημάτων, σολφέζ (ρυθμικό και ακουστικό) dictee και άλλα πολλά.Εμένα με βοήθησε αρκετά.Αν θες μπορώ να σου πω λεπτομέρειες για να το κατεβάσεις

    music_16
    06.05.2008, 15:48

    και εγω εκανα εξασκηση περυσι απο το βιβλιο του Κεφαλα,και φετος ακομη...Και εκτος απο τα ακουστικα δινει ωραιες ιδεες  για τις λυσεις των θεματων...το βρισκω πολυ καλο!!!Αλλα και το ear master ειναι εξισου χρησιμο..


    thaliey
    06.05.2008, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος music_16 στις 06-05-2008 στις 15:48 έγραψε...

    και εγω εκανα εξασκηση περυσι απο το βιβλιο του Κεφαλα,και φετος ακομη...Και εκτος απο τα ακουστικα δινει ωραιες ιδεες  για τις λυσεις των θεματων...το βρισκω πολυ καλο!!!Αλλα και το ear master ειναι εξισου χρησιμο..



    ναι ειναι πολυ καλο πραγματι!!!!!!!!!1


    sunwing
    07.05.2008, 22:50

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Πώς αλήθεια να το κατεβάσω το πρόγραμμα αυτό;


    vouliakis
    07.05.2008, 23:13

    To earmaster θα χρειαστεί να το αγοράσεις (υπάρχει, βέβαια, η δυνατότητα να κατεβάσεις το demo δωρεάν για μερικές μέρες). Γιατί δεν δοκιμάζετε το GNU Solfege που είναι δωρεάν (ελεύθερο λογισμικό) και περιλαμβάνει ακουστικές ασκήσεις?

     


    CROSS
    08.05.2008, 01:28

    Sunwing μην αγχώνεσαι γι'αυτό.Τα ''ακουστικά''έχουν γίνει πολλαπλής επιλογής.Έχεις μπροστά σου τις ''απαντήσεις''και απλώς διαλέγεις το σωστό.Πρέπει να είσαι πολύ άσχετη για να μην απαντήσεις σωστά,πράγμα που δεν νομίζω να ισχύει αφού θα έχεις κάνει προετοιμασία για τις εξετάσεις σου.Smile

     


    vouliakis
    08.05.2008, 01:42

    Παράθεση:

    Τα ''ακουστικά''έχουν γίνει πολλαπλής επιλογής

    Μα, είναι γνωστό αυτό, εδώ και μερικά χρόνια, CROSS. Άλλωστε και το βιβλίο που προτείνουμε παραπάνω, περιέχει ακουστικές ασκήσεις πολλαπλών επιλογών, στο στιλ των θεμάτων που "πέφτουν".

    @ sunwing: Καλή Επιτυχία εύχομαι στην κόρη σου. Smile 


    sunwing
    08.05.2008, 07:22

    Σας ευχαριστώ πολύ από καρδιάς ...!! Θα τα δοκιμάσουμε και τα δύο. Δεν είναι άσχετη η Μαριάμ , όχι , αλλά θα δείξει.. Είναι άριστη μαθήτρια αλλά ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ!!!