ελληνική μουσική
    662 online   ·  210.833 μέλη

    Μάνος Ελευθερίου - Πάντα κάτι μένει (Άξιος Λόγος)

    Tropaiatissa
    25.02.2008, 03:17
    "Πάντα κάτι μένει" θα είναι το όνομα του δίσκου για τον Μάνο Ελευθερίου από τη σειρά "Άξιος Λόγος". Λέγεται ότι θα κυκλοφορήσει περί τα τέλη Μαρτίου.
    Σήμερα δημοσιεύθηκε στο μουσικό περιοδικό Ορφέας σχετικό άρθρο που μας πληροφορεί ότι ως το τέλος της άλλης βδομάδας θα ολοκληρωθούν οι ηχογραφήσεις, και οι συντελεστές του δίσκου θα είναι οι:
    Γιάννης Κούτρας, Γιώργος Ανδρέου, Κώστα Λειβαδάς, Κώστας Μακεδόνας, Μελίνα Κανά, Στέργιος Γαργάλας, Νικόλας Κουμπιός, Λάκης Παπαδόπουλος, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Σταύρος Σιόλας, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Γιώργος Νταλάρας, Γιώργος Καζαντζής, Μίλτος Πασχαλίδης, Μπάμπης Στόκας, Χρήστος Θηβαίος, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Σωκράτης Μάλαμας, Διονύσης Τσακνής, Δημήτρης Παπαδημητρίου.

    Το άρθρο:
    http://www.e-orfeas.gr/content/view/347/225/




    Υ.Γ.: Θυμάμαι πως καποια φορά είχε γίνει μια αναφορά στο δίσκο αυτό στο forum, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου αν είχε ανοιχτεί ξεχωριστό topic! (αλσχάιμερ! ) Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω καλό είναι να υπάρχει ένα topic αποκλειστικά γι' αυτόν το δίσκο, για να μπουν άρθρα και να γραφτούν εντυπώσεις...
    Tropaiatissa
    03.03.2008, 14:46
    Από τον Ορφέα:
    Ρεπορτάζ από την ηχογράφηση των τραγουδιών "Η πανοπλία" και "Οι σταθμάρχες", που τραγουδάει ο Γιώργος Νταλάρας.

    http://www.e-orfeas.gr/content/view/371/225/


    Tropaiatissa
    03.03.2008, 14:52
    Κι άλλο ένα δημοσίευμα...

    Ο Ελευθερίου ξανακάθησε στο θρόνο του

    Της ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

    Ο Μάνος Ελευθερίου έχει χιούμορ. Εχει εκείνη την ευγένεια, την τόσο λεπτή σαν τις φτιαγμένες με το βελονάκι δαντέλες της αστικής Σύρου της καταγωγής του. Κι έχει κι ένα ατελείωτο απόθεμα ανεκδοτολογικών αφηγήσεων για παλιούς ηθοποιούς και λογοτέχνες. Και τα τρία στοιχεία αναδύονται ακόμα πιο ξεκάθαρα στις δημόσιες εμφανίσεις του, θωρακίζοντάς τον από απρόβλεπτες εισβολές στο προσωπικό του πεδίο ή από τον κίνδυνο εξομολογήσεων. Αυτές άλλωστε τις κάνει κάτω από τις γραμμές της μυθιστοριογραφίας, της ποίησης και πάνω από όλα των τραγουδιών του.

    Δεκατρία τέτοια τραγούδια, που επαναφέρουν τον Ελευθερίου στον υψηλό θρόνο της στιχουργικής του, επέλεξε ο Γιώργος Νταλάρας, ο Μιχάλης Κουμπιός και ο ίδιος. Αφορμή, ακόμη ένας δίσκος τής, αφιερωμένης στους μεγάλους στιχουργούς, δισκογραφικής σειράς «Αξιος Λόγος» για την ετικέτα «Καμπανάκι» της Universal. Αυτές τις μέρες ολοκληρώνονται οι ηχογραφήσεις στο Studio «Αιολία» και ο δίσκος θα κυκλοφορήσει πιθανότατα μέσα στον επόμενο μήνα.

    Σε μια τέτοια συνάντηση βρεθήκαμε χθες αυτόπτες μάρτυρες ενός δημιουργικού αναβρασμού, με τον ηχολήπτη Γιώργο Φραγκέλη και έναν εκ των ενορχηστρωτών τον (και συνθέτη) Πιτ Γιατράκο, να τελειοποιούν τις μίξεις. Με το συνθέτη Γιώργο Καζαντζή, που μελοποίησε ένα από τα τραγούδια («Η πανοπλία που φοράς»), να περιμένει τη ρύθμιση των λεπτομερειών μέχρι την τελική ηχογράφηση, με ερμηνευτές τους Γιώργο Νταλάρα και Σταύρο Σιόλα. Με τον Μιχάλη Κουμπιό να κοιτάζει φωτογραφίες, υποψήφιες για το εξώφυλλο. Και με τον Μάνο Ελευθερίου να φωτογραφίζεται με τα χίλια ζόρια, ενώ ταυτόχρονα αφηγούνταν τι είχε πει ο Καβάφης στην πρώτη του τετ-α-τετ συνάντηση μ' έναν κριτικό, που είχε εκφραστεί απαξιωτικά για την ποίησή του («μου είστε γνωστός φυσιογνωμικά, εντελώς άγνωστος ως υπογραφή») ή πώς εργαζόταν ο Ιψεν απέναντι στο πορτρέτο του άσπονδου φίλου του Στρίντμπεργκ, ώστε να συντηρεί τη δημιουργική του μανία...

    Τις προσωπικές σκέψεις, τις εικόνες του, όλα αυτά τα έχει διαφυλάξει ο Μάνος Ελευθερίου για τα «μονόπρακτα» των καινούργιων του τραγουδιών με στίχους όπως π.χ. αυτός που ανέλαβε να μελοποιήσει ο νεαρός Νικόλας Κουμπιός και να ερμηνεύσει ο Μίλτος Πασχαλίδης «Θα σου ετοιμάσω τσάι γιασεμί/και στη βαθιά θα κάτσεις πολυθρόνα/ τις κεφαλές θα σου χαρίσω, του Ερμή,/ της Πολυδούρη ένα χειρόγραφο-κι ακόμα/ ό,τι με νύχια γράφτηκε στο χώμα/ και πάνω στο δικό μου το κορμί».

    Ενας άλλος στίχος που θα στοιχημάτιζε κανείς πως ανήκει στον Ελευθερίου, ακόμα κι αν δεν ήξερε το δημιουργό του, είναι: «Με τρένο ερχόμαστε απ' την Πάτρα/ και στις στροφές γι' άλλα μιλούσες/ το 'ξερα πως δε μ' αγαπούσες/ μα εγώ ανέβαινα προς τ' άστρα». Τον έχει μελοποιήσει ο Δημήτρης Παπαδημητρίου για τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα.

    Στην ομάδα των ερμηνευτών είναι ακόμα οι Γιάννης Κούτρας, Κώστας Μακεδόνας, Μελίνα Κανά, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Σωκράτης Μάλαμας, Μπάμπης Στόκας. Και σ' αυτή των δημιουργών, νεότερος είναι ο προπέρσινος νικητής του Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης Σταύρος Σιόλας. Κι ακόμα, εκτός από όσους αναφέραμε, είναι οι Λάκης Παπαδόπουλος, Γιώργος Ανδρέου, Κώστας Λειβαδάς, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Σωκράτης Μάλαμας, Διονύσης Τσακνής, Στέργιος Γαργάλας κι ο Νταλάρας, συνθέτης ενός τραγουδιού που ερμηνεύει ο Θηβαίος -μελοποιεί κι αυτός ένα άλλο που ερμηνεύει αντίστοιχα ο Νταλάρας. «Αυτές οι ανταλλαγές, ή οι νέες συνεργασίες είναι το ζητούμενό μας», διευκρινίζει ο Μιχάλης Κουμπιός για τους στόχους της σειράς που ευελπιστεί να δίνει ένα δυναμικό παρών υπέρ του ελληνικού τραγουδιού.

    Στην περίπτωση του Μάνου Ελευθερίου και του δίσκου που θα βαφτιστεί «Πάντα κάτι μένει», φωτίζεται η αφηγηματική του δεινότητα που κρύβει σχεδόν πάντα ένα δεύτερο επίπεδο συμβολισμού. Αλλοτε ο ποιητής το κρατά για τον εαυτό του κι άλλοτε το απευθύνει προς τους μοναχικούς συνοδοιπόρους της τραγουδοποιίας του: «για μας η κάθε αλλαξιά/ ήταν καημός και μοναξιά/ κι οι έρωτές μας με τους πόνους μπαλωμένοι...».

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/02/2008

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=11...113,id=15326296
    Aiolos_m
    03.03.2008, 20:47
    Αναμένουμε με ενδιαφέρον και ανυπομονεσία την κυκλοφορία του δίσκου ο οποίος ελπίζω να ανταποκριθεί στις προσδοκίες τόσο του κοινού, όσο και των κριτικών.


    THEOG
    20.03.2008, 13:55
    Πλησιάζει η μέρα κυκλοφορίας!!!
    despinakontogianni
    23.03.2008, 23:59
    Μου ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον....Για να δούμε όμως!
    Tropaiatissa
    06.04.2008, 20:08
    Χθες, η εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου "Στην υγειά μας", ήταν αφιερωμένη στον Μάνο Ελευθερίου και ακούστηκαν τραγούδια από τον δίσκο.

    Τα δύο τραγούδια που είπε ο Νταλάρας ήταν "Οι σταθμάρχες" και "Στου σπιτιού τη σάλα".
    Μου άρεσαν πάρα πολύ!
    Και όσα είπαν οι υπόλοιποι τραγουδιστές μου φάνηκαν ωραία, αλλά για να πω την αλήθεια δεν τα άκουσα πολύ προσεκτικά για να πω κάτι παραπάνω. Αυτή η εκπομπή ενώ είναι πολύ καλή, αρχίζει στις 10.00 με αποτέλεσμα να πηγαίνει μέχρι τις 2 και για πολύ κόσμο είναι αδύνατον να την παρακολουθήσει από ένα σημείο και πέρα...

    Θα αρκεστώ λοιπόν στο να γράψω τα στοιχεία των 2 τραγουδιών που είπε ο Νταλάρας:

    Οι σταθμάρχες
    Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου
    Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου
    Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

    Στόλιζες τούλια την οθόνη
    κι η τηλεόραση σα νύφη.
    Πως να διαβάσω αν έχω τύχη
    που η αγάπη πάντα με σταυρώνει.

    Γραμμές δε βρίσκω στην παλάμη
    για να μου πεις κι εσύ τη μοίρα.
    Θυμίζω κάποιο χρυσοθήρα
    μπροστά σ’ ένα στεγνό πηγάδι.

    Τα σύνορα φυλούν σταθμάρχες
    σαν κάποιους μετρ ξενοδοχείων.
    Μοιάζουν με λήγοντες λαχείων
    και με παλιές χαμένες μάχες.

    Σκυμμένος πάνω στο μπουκάλι
    τους ρόλους σου μονολογούσα.
    Σιωπές μονάχα αφαιρούσα
    κι όλα τα κλικ απ’ τη σκανδάλη.

    Σε σκέφτηκα μετά από χρόνια
    τα ίχνη σου πια τα ’χω χάσει.
    Και τ’ όνομά σου έχω ξεχάσει
    σε μια γωνιά στη Βαβυλώνα.

    Με τρένο ερχόμαστε απ’ την Πάτρα
    και στις στροφές γι’ άλλα μιλούσες.
    Το ’ξερα πως δε μ’ αγαπούσες
    μα εγώ ανέβαινα προς τ’ άστρα.



    Στου σπιτιού τη σάλα
    Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου
    Μουσική: Διονύσης Τσακνής
    Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

    Μέσα στου σπιτιού τη σάλα
    τα καράβια σου περνούσαν
    ταξιδιώτες άλλου κόσμου
    τρυφερά μας χαιρετούσαν

    Έριχναν την άγκυρά τους
    μέσα στην τραπεζαρία
    για να κατεβούν εκείνοι
    που δεν είχαν ιστορία

    Μέσα στου σπιτιού τη σάλα
    δυο στρατοί μονομαχούσαν
    τ’ άλογά τους με’ το χιόνι
    κι οι στρατιώτες τραγουδούσαν

    Μες στο αίμα μες στη θλίψη
    κάτω απ’ τις παλιές τις σκάλες
    άναβαν φωτιές μεγάλες
    κι έστηναν παντού κρεμάλες

    Μέσα στου σπιτιού τη σάλα
    άπλωνες τα νυφικά σου
    κι είχες βάζα δυο ??? ( )
    για τα ροζ χρυσάνθεμά σου

    Μέσα στου σπιτιού τη σάλα
    σαν το κλάμα μαντολίνου
    άκουσες απ’ τα καράβια
    και το σήμα του κινδύνου

    Ένας άρρωστος αιώνας
    τρέχει δίχως περηφάνια
    τα καράβια είναι των άλλων
    και των άλλων τα λιμάνια


    Κι ένα Screenshot με το εξώφυλλο του δίσκου:


    Στην εκπομπή είχαν τον δίσκο, άρα έχει τυπωθεί, οπότε πιστεύω πως σε 1-2 βδομάδες θα τον δούμε και στα δισκοπωλεία!
    KIT_KAT
    06.04.2008, 20:14
    Οι στίχοι ωραίοι ήταν, η μουσική στο πρώτο άκουσμα τίποτα ιδιαίτερο, πάντως νομίζω τα τραγούδια θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν τραγουδούσε ο Νταλάρας...
    επίσης το χθεσινό ήταν αφιέρωμα στον Ελευθερίου ή στο Νταλάρα;

    Ας σταματήσω εδώ γιατί είσαι και Νταλαρόφιλη...

    Πάντως συμφωνώ με τα σχόλια για τη διάρκεια της εκπομπής
    Tropaiatissa
    06.04.2008, 20:32
    Το αν θα έλεγε κάποιος τα τραγούδια πιο καλά από τον Νταλάρα δεν μπορώ να το κρίνω. Αν μιλάς για χθες συγκεκριμένα (για την ακρίβεια όταν γυρίστηκε η εκπομπή...), ήταν προφανές πως ο Νταλάρας ήταν κρυωμένος (η φωνή του ήταν γενικώς βραχνή) αλλά παρόλα αυτά έδωσε ό,τι καλύτερο μπορούσε κάτω απ' αυτές τις συνθήκες.
    Το "αφιέρωμα στον Νταλάρα" δεν το πολυκατάλαβα... Ίσα-ίσα που ο Νταλάρας δεν εμφανίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκπομπής. Η εκπομπή στρεφόταν γύρω από τον Μάνο Ελευθερίου.

    Και ένα ακόμα σχόλιο που ξέχασα να γράψω πριν:
    Έχω την εντύπωση πως αυτός ο δίσκος σαν σύνολο θα είναι καλύτερος ακόμα καλύτερος κι από του Άλκη Αλκαίου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου...
    KIT_KAT
    06.04.2008, 20:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 06-04-2008 στις 20:32 έγραψε...

    Το "αφιέρωμα στον Νταλάρα" δεν το πολυκατάλαβα... Ίσα-ίσα που ο Νταλάρας δεν εμφανίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκπομπής. Η εκπομπή στρεφόταν γύρω από τον Μάνο Ελευθερίου.



    Εννοούσα πως είχε πολύυυυ Νταλάρα, και στο μπλα μπλα και στο τραγούδι.
    Μπορεί έτσι να μου φάνηκε... Κι εγώ βέβαια δεν είδα όλη την εκπομπή....


    Aiolos_m
    07.04.2008, 09:46
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 06-04-2008 στις 20:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 06-04-2008 στις 20:32 έγραψε...

    Το "αφιέρωμα στον Νταλάρα" δεν το πολυκατάλαβα... Ίσα-ίσα που ο Νταλάρας δεν εμφανίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκπομπής. Η εκπομπή στρεφόταν γύρω από τον Μάνο Ελευθερίου.



    Εννοούσα πως είχε πολύυυυ Νταλάρα, και στο μπλα μπλα και στο τραγούδι.
    Μπορεί έτσι να μου φάνηκε... Κι εγώ βέβαια δεν είδα όλη την εκπομπή....





    Εντάξει ρε για Νταλάρας δεν μίλησε πολύ και τα τραγούδια που ερμήνευσε ήταν μια χαρά. Μην παρασύρεσαι από συμπάθειες- αντιπάθειες. Ακόμα και τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα τα είπε αξιοπρεπώς.
    KIT_KAT
    07.04.2008, 10:42
    Ποιος είπε ότι αντιπαθώ το Νταλάρα;

    Εντάξει, απλά χθες κάτι δε μ'άρεσε. Ίσως και να μην ήμουνα στο mood. Ίσως και να μην ταίριαζε με το χώρο του γραφείου
    Thanasis-Gioglou
    07.05.2008, 14:43

    Γράφω τρεις εβδομάδες σχεδόν, μετά την κυκλοφορία του δίσκου , γιατί ήθελα να τον ακούσω καλά, πολύ καλά και πάλι ίσως είναι λίγο νωρίς....

    Μια αίσθηση μου δημιουργείται λοιπόν, ακούγοντας και ξανακούγοντας αυτό το δίσκο…
    ΑΜΗΧΑΝΙΑ….

    Σίγουρα δεν είναι άσχημος ο δίσκος του Μάνου Ελευθερίου…Αυτό όμως είναι το ζητούμενο; Ένας όχι άσχημος δίσκος ή ένας «μεγάλος» δίσκος σε ποίηση ενός μεγάλου ποιητή;

    Θα σταθώ περισσότερο στο θέμα της μελοποίησης των στίχων και όχι στους ίδιους τους στίχους….Αυτοί από μόνοι τους είναι εξαιρετικοί…Στίχοι όπως «Κι έγινε η αγάπη, προσφυγιά ταπεινωμένη» ή «Με την Ελλάδα στο κεφάλι σαν αιμάτωμα» δεν γράφονται κάθε μέρα…Είναι χαρακτηριστικό αυτό που λέει ο Γιώργος Καζαντζής σε συνέντευξή του στο Music Heaven, ερωτώμενος για το τραγούδι «Η πανοπλία που φοράς» :

    «Είναι ένα ωραίο τραγούδι με πολύ ωραίο στίχο του Μάνου Ελευθερίου, πολύ ωραία στιγμή και το’γραψα αμέσως, μ’ «έπιασε» ο στίχος αμέσως…Πως είναι ρε παιδί μου ένα στιχάκι που σε «πιάνει» αμέσως…Γιατί ξέρεις άρχισα να πιστεύω τελευταία μήπως είναι δικό μου το πρόβλημα και δεν με «πιάνουν» οι στίχοι…Μου φέρνουν , μου φέρνουν στίχους…Ε μόλις μού’ρχεται ο «Χειμωνανθός» της Ελένης Φωτάκη, που ήταν και άγνωστη κοπέλα…κατευθείαν…βλέπω το «Μαχαιρωμένο τραγούδι», κατευθείαν, την «Πανοπλία» κατευθείαν…"

    Θα ήθελα να είχα την ευκαιρία και να ρωτήσω κάποιον από τους δυο παραγωγούς Γ.Νταλάρα και Μ.Κουμπιό (και με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω) πώς και με ποιο κριτήριο αποφασίζεται η μουσική «κατεύθυνση» του κάθε νέου δίσκου… Γράφει ο εκάστοτε συνθέτης ένα τραγούδι κι από κει και πέρα είναι δουλειά του παραγωγού και του ενορχηστρωτή το πώς θα ηχογραφηθεί; Μου έκανε εντύπωση, διαβάζοντας τους ενορχηστρωτές των τραγουδιών, ότι σε ελάχιστα τραγούδια την ενορχήστρωση έχουν αναλάβει οι συνθέτες…

    Γιατί αλήθεια τόσος «ηλεκτρισμός»; Που απευθύνεται αυτό το υλικό; Στη νεολαία; Μόνο στη νεολαία; Ο πατέρας μου πχ , ο οποίος και από μουσική ξέρει και τα παλαιότερα τραγούδια του Μάνου Ελευθερίου έχει «σπουδάσει» , μου είπε : «Αδιάφορος μου φαίνεται…» .Και είμαι σίγουρος , επίσης , πως δεν είναι ο μόνος που ένιωσε έτσι...

    Άρα στεκόμαστε πλέον , κυρίως στην ενορχήστρωση…Γιατί οι μελωδίες δεν είναι άσχημες…Κάποιες ίσως είναι κάπως «μπερδεμένες» ή όχι εύκολες με το πρώτο άκουσμα, πάντως άσχημες δεν είναι… Ποιος αποφασίζει λοιπόν για το πώς θα ηχογραφηθεί ένα τραγούδι; Ο συνθέτης; Ο στιχουργός; Ο τραγουδιστής; Μήπως κανένας απ’ αυτούς; Δεν ξέρω….Αυτό είναι το κυριότερο ερώτημα που έχω να θέσω…

    Είναι μεγάλο θέμα για το τι είναι «λαικό τραγούδι» σήμερα και πως εκφράζεται…Και σίγουρα λέγοντας «λαικό τραγούδι» δεν εννοώ αυτό που παίζεται μόνο με μπουζούκι…Αλλά όχι κι αυτό που ακούμε στο συγκεκριμένο δίσκο…Θα έλεγα πως είναι το τραγούδι που "τραγουδιέται",που μπορεί να τραγουδηθεί από τον κόσμο,  χωρίς να είναι "εύπεπτο" βέβαια...Και υπάρχουν εξαιρετικοί δημιουργοί για να γράψουν όμορφα λαικά τραγούδια…Κάποιοι απ’αυτούς έχουν γράψει και στα cd’s αυτής της σειράς…

    Και με το θέμα της προώθησης των νέων δίσκων τι γίνεται τελικά; Γιατί δεν παρουσιάζονται ευρύτερα με κάποιο τρόπο , όπως έγινε με τον πρώτο δίσκο του Λευτέρη Παπαδόπουλου; Aρκεί μόνο ένα τυπικό δελτίο τύπου ή μια ραδιοφωνική συνέντευξη ή ακόμα και μια εκπομπή ποιοτική μεν , αμφιβόλου ακροαματικότητας δε , όπως το «Στην υγειά μας» , τo πρώτο μέρος της οποίας πέφτει την  ίδια ώρα με την εκπομπή του Λάκη Λαζόπουλου;… Αν δεν αναφερθούν όλα τα κανάλια στα δελτία τους , στις «ώρες αιχμής» , πως θα γίνει ευρέως γνωστός ο δίσκος; Με «κλειστές» προακροάσεις, όπως έγινε και με το δίσκο του Αλκαίου;
    Θα σημειώσω μόνο, αυτό που είπε ο Μίκης Θεοδωράκης στην πρόσφατη συνέντευξή του στον «Πολίτη Κ» της Καλαμαριάς, πως μόλις το κανάλι Alter έδειξε μερικά σποτάκια της «Οδύσσειας» το cd έγινε χρυσό…
        Και δεν είναι άλλοθι το ότι στην προηγούμενη παρουσίαση του Λ.Παπαδόπουλου, τα κανάλια ρωτούσαν για την Άντζελα Δημητρίου και όχι για το δίσκο…Ας γίνει η προσπάθεια κι από κει και πέρα την ευθύνη την έχουν τα τηλεοπτικά μέσα…Τουλάχιστον δεν θα μπορούν να πουν «Μα κανείς δεν μας ενημέρωσε…».Χρειάζεται «επίθεση» λοιπόν σε όλα τα μέτωπα…

    Ακούγοντας λοιπόν τα τραγούδια του δίσκου , θα ξεχωρίσω φυσικά τα τραγούδια τα οποία ερμηνεύει ο Γιώργος Νταλάρας, πιστεύοντας πως είναι καλά τραγούδια τα οποία σαφώς «κερδίζουν» από τον ερμηνευτή τους….Και θα ήθελα να ακούσω και τη σύνθεση του Γ.Νταλάρα ερμηνευμένη από τον ίδιο και όχι από το Χρήστο Θηβαίο…Εν πάσει περιπτώσει εκείνος ξέρει σίγουρα καλύτερα…

    Είχα ακούσει πως «Η πανοπλία που φοράς» του Γιώργου Καζαντζή ήταν ζειμπέκικο….Τελικά στο «μέτρημά» του, έχω την εντύπωση πως πάλι ζειμπέκικο είναι…Απλά με τη συγκεκριμένη ενορχήστρωση και με τη συγκεκριμένη ερμηνεία (η οποία δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση) ακούγεται σαν ένα τραγούδι των Sex Pistols ή των Clash ή κάτι τέτοιο….Έχει ωραία μελωδία πάντως και μ’αυτό τον τρόπο που γράφτηκε τελικά  σε ξεσηκώνει…

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα τραγούδια, όμορφα είναι αυτά που ερμηνεύουν τόσο ο Μίλτος Πασχαλίδης (του Νικόλα Κουμπιού), όσο και ο Μπάμπης Στόκας (του Στέργιου Γαργάλα). Όπως επίσης και τα λαικότερα του δίσκου , τα κομμάτια δηλαδή του Σωκράτη Μάλαμα και του Κώστα Λειβαδά που ερμηνεύει ο Κώστας Μακεδόνας. Τα υπόλοιπα χρειάζονται πολύ άκουσμα ακόμα….

    Δεν είναι άσχημα λοιπόν τα τραγούδια…Όλα τα τραγούδια είναι καλά…Είναι λίγο δύσκολο αυτοί οι δημιουργοί να γράψουν ένα τραγούδι που θα το πεις σκάρτο…Υπάρχουν σοβαρές ενστάσεις σχετικά με την ενορχήστρωση…Κι επίσης, έχω την αίσθηση πως λείπει, αυτό που λέμε, «μεγάλο» τραγούδι….Αυτό που θα σε χτυπήσει στην ψυχή με το πρώτο άκουσμα και θα πεις «Μπράβο , αυτό είναι τραγούδι…» Κάτι που , μέχρι στιγμής, από τα τραγούδια της συγκεκριμένης σειράς, μου συνέβη μόνο με το «Όλα γραφτήκανε για σένα», με το «Ένα φιλί για κείνον» και με «Το πέλαγο κορμί σου» από το δίσκο του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Αυτό τουλάχιστον ισχύει για τα δικά μου αυτιά και για τη δική μου ψυχή…

    Στα θετικά αυτού του δίσκου είναι βεβαίως όλα τα πολύ όμορφα σημειώματα. Ειδικά το σημείο στο οποίο ο Γιώργος Νταλάρας συνδέει τη σχέση του με το Μάνο Ελευθερίου , αναφέροντας τις μεγάλες τους επιτυχίες, είναι πολύ «ιδιαίτερο»…Ολόκληρο το βιβλίο που συνοδεύει το cd είναι έργο τέχνης…

    Τελικά όμως «Πάντα κάτι μένει»;


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 07-05-2008 14:44 ]


    gikostas
    07.05.2008, 18:36

    Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ.Μακάρι να πάει καλά.


    makisdav
    07.05.2008, 19:33

    Το κομματι που ερμηνευει ο Πσχαλιδης και το παιζουν και στα ραδιοφωνα τελευταια ειναι τραγουδαρα!!


    koini_maria
    07.05.2008, 21:13

    "Σε άδειο θέατρο"

    Μουσική: Σταύρος Σιόλας

    Ερμηνεία: Αλκίνοος Ιωαννίδης

     

    Σε άδειο θέατρο χωρίς τους θεατές

    μέσα στη νύχτα σαν καράβι ταξιδεύεις

    ψάχνεις λιμάνια που βουλιάξανε στο χθες

    και να βρεθείς ξανά στο χάος κινδυνεύεις

     

    Παλιές αγάπες αγιασμένες και μικρές

    κι άλλες που μείνανε στον κόσμο κολασμένες

    σαν καραμέλες μες στο στόμα μας πικρές

    μας ταξιδεύουν κάθε βράδυ στοιχειωμένς

    Κάτι αγάπες αγιασμένες και μικρές

    Παλιές αγάπες

     

    Είχα μι' αγάπη τ' όνειρό μου ν' ακουμπώ

    κι έγινε θέατρο κι αυτό πυρπολημένο

    δεν έχει πόρτα μήτε είσοδο να μπω

    μονάχα ένα θεατή και μεθυσμένο

     

     

    Σπουδαίο τραγούδι ...

    Έχει ένα άρωμα από την πρώτη αίσθηση που μου είχε αφήσει ο κύριος Ελευθερίου.

    Ωραία μελαγχολιά , αληθινή , εσωτερική και αυθόρμητη .

    Τελικά , ο τίτλος του δίσκου "Πάντα κάτι μένει" είναι πολύ πετυχημένος : όντως , κάτι μένει ακόμα και όταν η πορεία δείχνει να παρεκλίνει από την αρχική της αισθητική και σκέψη .

     

    Αξιόλογη δουλειά .

    Μπράβο σε όλους τους !