ελληνική μουσική
    318 online   ·  210.844 μέλη
    kithara2
    27.02.2008, 18:05
    γεια σας θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να σπουδάζεις κάτι ενώ συγχρόνως να πηγαίνεις και σε ωδείο για θεωρητίκά ή για όργανο.εγω πηφαίνω σε μουσικό σχολείο αλλά δεν θέλω τόσο πολύ μουσικολογία κ έλεγα σε όποια πόλη σπουδάσω να πάω σε ωδείο για να συνεχίσω κιθάρα.είναι εύκολο?από θέμα χρημάτων είναι πολλά?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 27-02-2008 22:45 ]


    vero
    27.02.2008, 18:33
    βρηκες τον ανθρωπο να σου απαντησει... επειδη μολις και εγω εχς αρχισει τισ σπουδες μου βρηκα ενα ωδειο που με ικανοποιει και οικονομικα... αλλα δεν προλαβαινω... ΄λογο του οτι παιζω πιανο υποχρεωνομαι να παω στο ωδειο(γιατι δεν εχω πιανο) να παιξω πολλες ωρες με αποτελεσμα να χανω ωρες στους δρομους... τωρα εσυ εαν πας σε οποιαδηποτε πολη να σπουδασεις ψαξε καλα για τιμές και τους δασκαλους (εαν ειναι καλοι)... (και ενα εχω να σου πω σε ωδειο του φιλιππου νακα μην πας κοβουν το κεφαλι-αποψη μου). Επισης εσενα σε συμφερει περισσοτερο η κιθαρα γτ μπορεις να παιζεις οποιαδηποτε ωρα στο σπιτι σου. Απλα ψαξε το καλυτερο.
    kithara2
    28.02.2008, 00:11
    ευχαριστω ναι ισως με την κιθαρα ειναι πιο ευκολο γιατι εχω και δικια μου.στον φιλιππο νακα εννοεις οικονομικα δεν συμφέρει?απο καθηγητες ξέρεις αν έχει καλούς?
    GAGA
    28.02.2008, 00:50
    Χαιρετώ το φίλο kithara2,

    Επειδή βρισκόμουν, πριν ενα δυο χρόνια, στην ίδια ακριβώς κατάσταση με σένα (σκέψεις για μουσικολογία κλπ) είμαι και κλασσικός κιθαρίστας, θα σου πω τη γνώμη μου:

    1. Απο καθηγητές, ο Νάκας, έχει ενα απο τα καλύτερα team κλασσικής κιθάρας στην Ελλάδα (Ασημακόπουλος, Πετρίδης, Χριστοδήμου κλπ κλπ).Οι τιμές ,όμως, τσούζουν, υπερβολικά.

    2.Επειδή σπουδάζω και κάνω και ωδείο παράλληλα σου λέω πως ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.Ειδικά αν είσαι σε προχωρημένη τάξη και έχεις και θεωρητικά.ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ!!!
    Θέλει καλό προγραμματισμό, και τίποτα δεν είναι
    ακατόθωτο.

    Θυμήσου, οτι στο πανεπιστήμιο οι παρουσίες δεν είναι υποχρεωτικές.Μπορείς άνετα να χτυπήσεις βαθμάρες χωρίς να ξημεροβράδιάζεσε στη σχολή (δεν λέω να μην πατάς καθόλου).

    Στο δια τάυτα:

    Γνώμη μου:
    Διάλεξε μια σχολή που να ΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.Είναι απίστευτα δυσκολό να παρακολουθείς μια αδιαφορη σχολή και να έχεις και ωδείο.

    Διάλεξε το Δάσκαλο με τον οποίοθές θες να μάθεις μουσική.ΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.Μην πάς σε κάποιον, μόνο και μόνο ήταν κοντά το ωδείο στο σπίτι σου ή επειδή στη πόλη που πέρασες δεν υπάρχει άλλος.Προσωπικά, εχω φίλους που σπουδάζουν στην επερχία και κάνουν μαθήματα κιθάρας ,εδώ, στην Αθήνα.


    Αν θές τίποτα άλλο , στείλε μου πμ.Εχω την εμπειρία!!!



    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 28-02-2008 01:47 ]


    kithara2
    28.02.2008, 20:44
    ευχαριστω πολύ gaga αλλα να σου πω οτι ειμαι κοπέλα.
    η αλήθεια είναι οτι δεν μπορω να παω σε πολυ ακριβο ωδείο κ αν περασω Αθήνα τα εξοδα θα είναι πολύ περισσότερα απ' οτι σε κ άλλη πόλη.Καλοί καθηγητές πιστεύω υπάρχουν παντού αρκεί να το ψάξεις.εγω θέλω να μάθω να παίζω καλύτερα κ να ανεβάσω το επιπεδό μου.αν μπορέσω κ προχωρήσω για πτυχίο έχει καλώς....ξέρεις αν σε ωδείο μπορεί να μάθει κανείς ακουστική κιθάρα?
    από θέμα διαβάσματος κιθάρας κ συγχρόνως της σχολής είναι δύσκολό?
    GAGA
    28.02.2008, 21:31
    Σόρυ για... την αλλαγή φύλλου!!!!!

    Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλοί δάσκαλοι.Δεν εχω καταλάβει ,όμως, μένεις Αθήνα ή οχι.Γιατί αν ναι ,δεν καταλαβαίνω γιατί θα είναι περισσότερα τα έξοδα.Σόρυ αν είμαι αδιάκριτος,,,Δεν χρειάζεται να απαντήσεις.

    Κατα τα άλλα:
    Αν και ο όρος "ακουστική κιθάρα" είναι λίγο ασαφής και δεν καταλαβαίνω τι ακριώς θες να μάθεις.
    Ναι μπορείς να μάθεις ακουστική σε ωδείο.Υπάρχουν ,όμως, δυο προβλήματα:

    1.Δεν θα πάρεις αναγνωρισμένο "χαρτί" (απο οτι καταλαβαίνω δεν σε πολύ νοιάζει) αλλά το πολύ πολύ μια "βεβαιωση σπουδών".

    2.Ακριβώς επειδή στο τομέα της συγχρονης μουσικής (τζάζ, ηλεκτρική/ακουστική κιθάρα, ροκ κλπ) ,όπως και στη παραδοσιακή, δεν υπάρχει σαφές καθεστώς ορισμένο απο το κράτος ,τα πράγματα είναι λίγο σαλάτα.Με άλλα λόγια:Υπάρχουν πολλοί κομπογιαννίτες που εκμεταλέυονται αυτή την ασάφεια και κοτσάροντας βαρύγδουπους τίτλους του τύπου "Τομέας Συγχρονης Μουσικής" σου τρώνε τα λεφτα χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.Ο Νάκας πάντως έχει πολύ καλό τμήμα σύγχρονης μουσικής.Αντικειμενικά.Αλλα οπως είπαμε "σφάζει"...
    Για ακουστική κιθάρα , ειδικα΄, θα σου πρότεινα να το ψάξεις καλύτερα (πολύ περισσότερο απο το ενδεχόμενο της κλασσικής) γιατι τα πράγματα είναι λίγο χάος.
    Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο δάσκαλο ,συστημένη.Ακόμα και εκτός ωδείων.Αλλωστε ισχυρό χαρτί δεν θα πάρεις ετσι κι αλλιώς.

    Για το θέμα της μελέτης:

    ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ!!!

    Απο τις προτεραιότητες που βάζεις.
    Απο τη σχολή την οποία στοχεύεις και πόσο σοβαράτη παιρνεις.
    Απο το πόσο (θέλεις να) διαβάζεις κιθάρα
    Απο τις αντοχές σου
    Απο το αν θα έχεις να φροντίσεις ενα σπίτι

    Αν μιλάς ,όμως για μια μέτρια κατάσταση οπού θα θες να είσαι αξιοπρεπής και στα δυο , δηλαδή να περνάς τα μαθηματα σου (τουλάχιστον τα περισσότερα) και να μελετάς κιθάρα ικανοποιητικά για το επιπεδό σου, χωρίς ακρότητες (οχι μελέτη κιθάρας επιπέδου Roland Dyens ούτε και μελέτη μαθημάτων σε στυλ διδακτορικού ουτε ξημεροβραδάσματα σε μαγαζιά) ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!



    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 28-02-2008 21:41 ]


    kithara2
    29.02.2008, 23:37
    ευχαριστω κ πάλι για τις συμβουλές...
    δεν μένω Αθήνα...Βασικά εχώ ειχα γνωρίσει κάποιους καθηγητές στο σχολείο που είχαν σπουδάζει κ κάτι άλλο παράλληλα κ αυτό μου άρεσε πολυ..(αλλα για να διδάξεις κ σε σχολείο θες κ θεωρητικά) π.χ ένας που έκανε κιθάρα είχε τελειώσει το μαθηματικό κ συγχρόνως δούλευε ως μαθηματικός σε φροντηστήριο κ μία άλλη έκανε πιάνο κ ήταν χημικός...βασικά μου αρεσε πολύ...δεν σκέφτομαι από τώρα το πτυχίο γιατι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω......
    πάντως εγώ θα προσπαθήσω!!!!!
    GAGA
    01.03.2008, 00:54
    Μην τρελαίνεσαι...

    Δεν είναι κατι το απίστευτο...Θα τα καταφέρεις μια χαρά.Αρκεί να υπάρχει όρεξη για δουλειά, ψάξιμο και ενδιαφέρον (και για τη σχολή και για τη κιθάρα)
    vero
    01.03.2008, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara2 στις 28-02-2008 στις 00:11 έγραψε...

    ευχαριστω ναι ισως με την κιθαρα ειναι πιο ευκολο γιατι εχω και δικια μου.στον φιλιππο νακα εννοεις οικονομικα δεν συμφέρει?απο καθηγητες ξέρεις αν έχει καλούς?




    για το εαν εχει καλυτερους δασκαλους δεν γνωριζω αλλα οι τιμες τζουζουν οπως ειπε και ο φιλητατος γκαγκα... Και επσης πολυ καλα σου ειπε πως θα συνδυαζεις τις σπουδες σου με το ωδειο... και εγω μερικες φορες δεν παω στην σχολη και παιζω πιανο... αναλογως... προγραμμα θελει και υπομονη να ξερεις οτι θα κουραστεις αλλα οταν αγαπας κατι δεν το αφηνουμε...
    piterpiano
    01.03.2008, 19:17
    μια γενικοτερη απαντηση αγαπητη φιλη!ειτε σπυδασεις ειτε οχι,σου προτεινω ανεπιφυλακτα να συνεχισεις τις σπυδες σου στην κιθαρα με το οποιο οικονομικο τιμημα.
    μια σχετικη προσεγμενη οικονομικη διαχειριση χρειζεται κ θα σου περισεψουν λεφτα για το ωδειο κ καλη φοιτητικη ζωη.

    λιγοι λιγοτεροι καφεδες στην καφετερια της πολης που θα σπουδαζεις δεν συγκρινονται με ενα πτυχιο κιθαρας,σωστα???

    βεβαια το θεμα σου εχει κ αλλα παρακλαδια.
    α)γενικοτερη οικονομικη κατασταση(που δεν αφορα κανεναν,προσωπικο δεδομενο απλα αναφορα κανω)
    β)ποσα πραγματα μπορεις να κανεις την ιδια χρονικη περιοδο.ενα και καλο Η 2 και μετρια???

    σκεψου τα αυτα κ αποφασιζε

    παντως αν η κιθαρα ειναι το μερακι σου μην σε σταματησει τιποτα κ για κανενα λογο.

    Α κ αν δεν εχεις αποφασισει ακομα σε ποια σχολη να πας,οποσδηποτε μουσικες σπουδες ιονιου στην κερκυρα!!!!

    ψαξε κ δεν θα χασεις!!!!!
    καλη τυχη
    GAGA
    01.03.2008, 20:29
    Mια επισήμανση να κάνω σχετικά με το Μουσικό της Κέρκυρας.

    Πράγματι, αν κοιτάξεις πρόγραμμα σπουδών, καθηγητές κλπ είναι ενυπωσιακό
    Ο ενθουσιασμός ,όμως, δεν είναι και τόσο βάσιμος.Εχει πολλά αρνητικά....Είναι ενα τμήμα με πού καλές προθέσεις που τελικά όμως έχει γίνει λίγο σαλάτα
    Για να σου δώσω να καταλάβεις (ενα μικρό παράδειγμα).....


    http://www.tar.gr/content/content.php?id=819

    Διαβασε το...

    Αν αποφασίσεις να πας σε μουσικό τμήμα εγω θα σου πρότεινα το τμήμα μουσικής επιστήμης και τέχνης στο πανεπιστήμιο της Μακεδονίας (της original Μακεδονίας!!!)
    Κιθάρα κάνει η Ελενα Παπανδρέου η οποία είναι εγγύηση για τη δουλειά που γίνεται εκεί.

    http://www.tar.gr/forum/viewtopic.php?t=354

    Διάβασε και αυτό...

    Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο τμήμα παρουσιάζει αρκετά άλλου είδους προβλήματα.Πχ δεν αναγνωρίζουν οι πανέξυπνοι του κράτους τα πτυχία που δίνει το τμήμα
    Αν θέλεις Μουσικολογία, τότε σου προτείνω το Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ.Δεν προτείνω ΚΑΘΟΛΟΥ το μουσικό της Αθήνας...

    Δεν θέλω να σε επηρεάσω στις επιλογές (Μην μας ακούς!!!Οτι κι αν διαβάζεις στο topic εσύ θα κρίνεις στο τέλος.Μπορεί να λέμε και χαζομάρες!!!). Θα πω την αποψη μου.

    Εγω προσωπικά ήμουν φανατισμένος και ήμουν σίγουρος οτι αυτό που θέλω να κάνω απο σπουδές ήταν το τμήμα Μουσικών Σπουδών ...Μετα απο σειρά γεγονότων κατάλαβα οτι θέλω να κάνω μουσική και οχι μουσικολογία.Δεν είχα την δυνατότητα (οικονομικη) να παω στο Μακεδονίας που σου λέω οπότε επέλεξα μια σχολή τελείως διαφορετικής κατευθυνσης και νομίζω οτι έκανα το καλύτερο.Παρακολούθω μια σχολή που με ενδιαφέρει πραγματικά, παράλληλα κανω (σοβαρά πια) κιθάρα και διαβάζω ΓΙΑ ΤΗ μουσική (μουσικολογικά ίσως) για να πάω μπροστά σαν μουσικός.Γενικά ΨΑΧΝΟΜΑΙ.Δεν έχει τόσο σημασία που θα μπείς άλλα πόσο θές να το ψάξεις και γουστάρεις τη μουσική....Ξέρω παιδιά που μπήκαν στο Μουσικό της Αθήνας και δεν έχουν διαβάσει τίποτα παρα μόνο οτι τους "επιβάλουν" για τις εξετάσεις.

    Απο τα παιδία που έχω γνωρίσει και σπουδάζουν στα εν λόγω τμήματα, τα μαθήματα που έχω κατα καιρούς παρακολούθήσει, όλα όσα έχω ακούσει (θετικά ή αρνητικά) για τα τμήματα αυτά καταλήγω στο οτι είναι προτιμότερο να σπουδάσεις κάτι άλλο (εννοείτε παράλληλα με τη μουσική, τη κιθάρα στην προκειμένη περίπτωση) και μετά να έχεις το πεδίο ελέυθερο για μεταπτυχιακά κλπ...Και για να στο πω και ωμα, σκέψου οτι θα έχεις δυο "χαρτιά στο χέρι σου...

    Αυτό στο οποίο έχω καταλήξει είναι το εξής:

    Θέλει πολύ μαγκιά, και δύναμη η απόφαση να σπουδάσεις μουσική (τμήματα μουσικών σπουδών) ειδικα με τις συνθήκες της Ελλάδας.ΌΜΩΣ με την κατάσταση των τμημάτων αυτών στη Ελλάδα έναι μιοα θαραλέα απόφαση χωρίς νόημα.Γροθιά στο μαχαίρι...
    Να έπαιρνα αυτή τη δύσκολη απόφαση έχοντας αντάλλαγμα ολοκληρωμένες ,σύγχρονες και ωραίες μουσικές σπουδές να πω ναι μάλιστα το κάνω...Αλλα όπως έχουν τα πράγματα τώρα ΓΙΑΤΙ;;;;

    Ελπίζω να μην κούρασα.

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 01-03-2008 20:29 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 01-03-2008 20:32 ]


    kithara2
    02.03.2008, 00:40
    κοιτα η αλήθεια είναι οτι είμαι πολύ μπερδεμένη.μουσικής επιστήμης κ τέχνης δεν πάω γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με την κιθάτα σε τέτοι βαθμό

    "Αν θέλεις Μουσικολογία, τότε σου προτείνω το Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ.Δεν προτείνω ΚΑΘΟΛΟΥ το μουσικό της Αθήνας..."

    πάντως κάτι γνωστοί μου που σπουδάζουν εκεί μου λένε τα καλύτερα...Τέσπα έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να πάω

    "Εγω προσωπικά ήμουν φανατισμένος και ήμουν σίγουρος οτι αυτό που θέλω να κάνω απο σπουδές ήταν το τμήμα Μουσικών Σπουδών ...Μετα απο σειρά γεγονότων κατάλαβα οτι θέλω να κάνω μουσική και οχι μουσικολογία.Δεν είχα την δυνατότητα (οικονομικη) να παω στο Μακεδονίας που σου λέω οπότε επέλεξα μια σχολή τελείως διαφορετικής κατευθυνσης και νομίζω οτι έκανα το καλύτερο.Παρακολούθω μια σχολή που με ενδιαφέρει πραγματικά, παράλληλα κανω (σοβαρά πια) κιθάρα και διαβάζω ΓΙΑ ΤΗ μουσική (μουσικολογικά ίσως) για να πάω μπροστά σαν μουσικός.Γενικά ΨΑΧΝΟΜΑΙ.Δεν έχει τόσο σημασία που θα μπείς άλλα πόσο θές να το ψάξεις και γουστάρεις τη μουσική....Ξέρω παιδιά που μπήκαν στο Μουσικό της Αθήνας και δεν έχουν διαβάσει τίποτα παρα μόνο οτι τους "επιβάλουν" για τις εξετάσεις.

    Απο τα παιδία που έχω γνωρίσει και σπουδάζουν στα εν λόγω τμήματα, τα μαθήματα που έχω κατα καιρούς παρακολούθήσει, όλα όσα έχω ακούσει (θετικά ή αρνητικά) για τα τμήματα αυτά καταλήγω στο οτι είναι προτιμότερο να σπουδάσεις κάτι άλλο (εννοείτε παράλληλα με τη μουσική, τη κιθάρα στην προκειμένη περίπτωση) και μετά να έχεις το πεδίο ελέυθερο για μεταπτυχιακά κλπ...Και για να στο πω και ωμα, σκέψου οτι θα έχεις δυο "χαρτιά στο χέρι σου... "

    εκεί που λες για την σχολή τελείως διαφορετικής κατεύθυνσης εννοεις ασχετη από τη μουσική?
    εγω βασικά εχω αρχίσει κ βλέπω οτι μου αρεσουν κ άλλες σχολές (άσχετες με την μουσική) κ έλεγα να αφήσω την μουσική για χόμπι
    άλλωστε παίζω κ τρομπέτα στη φιλαρμονική του δήμου μου, κιθάρα κάνω στο σχολείο 4 χρόνια περιπου κ οι καθηγητές μου μου λένε να μην την αφήσω να συνεχίσω κ μετά σε κανένα ωδειο.....
    Τελος πάντως ειμαι πολύ μπερδεμένη ελπίζω να αποφασίσω το σωστό...



    GAGA
    02.03.2008, 02:16
    Αυτό που λέω για το Μουσικό της Αθήνας το λεω με την έννοια οτι ένα υπερβολικά συντηρητικό τμήμα μουσικολογίας.Η πλειοψηφία των διδασκόντων (δεν θέλω να πω ονόματα) είναι μουσικά συντηρητικοί.Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια...
    Ουτε στη Γερμανία δεν διδάσκονται έτσι τη μουσικολογία...
    Γενικά κυριαρχέι μια "στενομυαλιά" που αν πούμε πως στις επιστήμες (πχ μαθηματικό) κάπως δικαιολογείται σε σχολές τέχνης είναι ανυπόφορη.
    Το ίδιο συμβαίνει περίπου και στο τμήμα θεατρικών σπουδών...Παιδική μου φίλη σπουδάζει εκεί και η κοπέλα έχει φρίξει...

    Ναι, εννοώ οτι σπουδάζω σε σχολή άσχετη με τη μουσική.

    Επειδή μπορεί να επιλέξεις να μπείς σε μια μη μουσική σχολή δεν σημαίνει οτι αφήνεις τη μουσική για "χόμπι"...Μην το βλέπεις έτσι γιατί μόνη σου θα περιορίσεις τις δυνάμεις σου....

    Θα τη βρέις την άκρη...Αν και νομίζω οτι δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου το πρωταρχικό δίλημμα "ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ Η ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ;"


    Εγώ επέλεξα το πρώτο...Οχι όμως μέσα απο τη μουσικολογία (όπως αυτή διδάσκεται εδώ).

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 02-03-2008 13:04 ]


    incomplete_angel
    02.03.2008, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 02-03-2008 στις 02:16 έγραψε...

    Αυτό που λέω για το Μουσικό της Αθήνας το λεω με την έννοια οτι ένα υπερβολικά συντηρητικό τμήμα μουσικολογίας.Η πλειοψηφία των διδασκόντων (δεν θέλω να πω ονόματα) είναι μουσικά συντηρητικοί.Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια...
    Ουτε στη Γερμανία δεν διδάσκονται έτσι τη μουσικολογία...
    Γενικά κυριαρχέι μια "στενομυαλιά" που αν πούμε πως στις επιστήμες (πχ μαθηματικό) κάπως δικαιολογείται σε σχολές τέχνης είναι ανυπόφορη.

    Επειδή μπορεί να επιλέξεις να μπείς σε μια μη μουσική σχολή δεν σημαίνει οτι αφήνεις τη μουσική για "χόμπι"...Μην το βλέπεις έτσι γιατί μόνη σου θα περιορίσεις τις δυνάμεις σου....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 02-03-2008 13:04 ]






    Πολύ καλά τα λες. Και απλώς (όντας φοιτήτρια στο Μουσικό Τμήμα Αθήνας) προσυπογράφω. Πάλι καλά που υπάρχει και το ωδείο....γιατί αν περίμέναμε να μάθουμε ΜΟΥΣΙΚΗ στο πανεπιστήμιο...Ζήτω που καήκαμε!
    piterpiano
    03.03.2008, 19:08
    πιστευω οτι το θεμα παρεκτραπηκε. εγινε κεντρο της συζητησης ποιο μουσικο πανεπιστημιο της ελλαδος να επιλεξει ο ανθρωπος αντι να δοθουν να συμβουλες.

    παντως σε οποιοδηποτε απο αυτα και ΑΝ πας με το καλο να εισαι σιγουρος οτι θα αναπτυξεις κ θα μπεις σε μουσικους κυκλους κ παρεες με διαφορα μουσικα στυλ κ σιγουρα πολυ ενδιαφερον για την ανταλαγη αποψεων κ δημιουργια καποιας μπαντας πιθανοτατα.

    κ να ειστε σιγουροι οτι σημασια δεν εχει σε ποιο πανεπιστημιο θα πας να σπουδασεις αλλα η κ@υλα που εχεις για το αντικειμενο σου.προσφατα γνωρισα παλικαρι αποφοιτο του berkeley και δεν ειχε μια στοιχειωδη prima vista συγχορδιων!!!

    οτι και να επιλέξεις παντως ευχομαι ξανα καλη επιτυχια!!