ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Πόσοι απο εσάς γνωρίζουν τί είναι το σύγχρονο τραγούδι?

    Vocalist
    29.02.2008, 15:33
    Κανω την παραπανω ερωτηση γιατι απ' οσα εχω διαβασει σ'αυτο το forum, εχω καταλαβει οτι η εννοια του συγχρονου τραγουδιου μπερδευεται με τα ελαφρολαικα-εντεχνα, θελοντας ετσι να τονισω οτι στο εξωτερικο το συγχρονο τραγουδι, ειτε σαν εννοια ειτε σαν μεθοδος φωνητικης (τεχνικα) δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτα, αντιθετα αναφερεται σε κατηγοριες μουσικης οπως rock,pop, jazz,soul,funk,r&b,hard rock,metal τα οποια ξεκινησαν μετα το κλασσικο χρονολογικα γι αυτο και η ονομασια συγχρονα ...
    Καποιος διαβαζοντας αυτο το θεμα θα πει:"και τι με νοιαζουν εμενα τα ξενα εγω Ελληνικα κομματια θελω να μαθω να τραγουδαω..."
    Οκ,κανενα προβλημα και δικαιωμα του καθενος να ασχοληθει μ' αυτο που πραγματικα του αρεσει και ουτε εγω προσωπικα εχω προβλημα με τα Ελληνικα.Αυτο ομως που θελω να τονισω με αυτο το topic ειναι οτι καλυτερα να ξερουμε σε τι ακριβως αναφερονται αυτες οι εννοιες και να μην ξεφτιλιζουμε ετσι απλα πραγματα τα οποια αλλοι ανθρωποι εχουν αναγαγει σε τεχνη και επιστημη.Αυτα τα λιγα...
    Ελπιζω με αυτο τον τροπο να καλυτερεψα καπως τα πραγματα...!
    AglaiaialgA
    29.02.2008, 22:17
    να σε ρωτησω κατι...θες να πεις οτι αυτο που λεμε σωστη τοποθετηση ειναι διαφορετικη για το κλασσικο και διαφορετικη για αλλα ειδη?γιατι εγω αυτο εννοω λεγοντας ιδια τεχνικη..
    Vocalist
    04.03.2008, 10:06
    Ναι, η βασικη διαφορα που λες ειναι αυτη,αλλα τεχνικη δεν ειναι μονο η "τοποθετηση".Για να το εκσηγησω καλυτερα,εννοω οτι η τοποθετηση ειναι αυτο που φαινεται αμεσα σε καποιον ο οποιος εχει καλα δουλεμενη φωνη,αλλα τεχνικη ειναι ο τροπος με τον οποιο μελετας και δουλευεις τη φωνη σου,ωστε να εχεις σαν αποτελεσμα αυτο που σου ειπα παραπανω,δηλαδη να διατηρεις τη φωνη σου τοποθετημενη ωστε να ακουγεται το επιθυμητο αποτελεσμα.Ειναι καπωσ δθσκολο οπως καταλαβαινεις να το εκσηγησω μεσα απο ενα μηνυνα,αλλα ελπιζω να καταλαβες αυτο που θελω να πω
    Nadie
    02.04.2008, 18:20
    Δηλαδή΄να ρωτήσω κάτι? Εγώ αυτή τη στιγμή ψάχνω δασκάλα-ο Μονωδίας και είμαι σε ροκ συγκρότημα. Πιστεύεις οτι η κλασική τεχνική θα με κάνει να "ξεχάσω" όπως λένε πως να τραγουδάω μοντέρνο?
    VOICETEACHER
    02.04.2008, 18:52
    ΜΗ κανειs κλασικο ,γιατι μετα θα σου ειναι δυσκολο να τραγουδαs ΡΟΚ.Αλλη τοποθετηση και τεχνικη,γνωμη μου.
    BAGRATION
    02.04.2008, 19:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Nadie στις 02-04-2008 στις 18:20 έγραψε...

    Δηλαδή΄να ρωτήσω κάτι? Εγώ αυτή τη στιγμή ψάχνω δασκάλα-ο Μονωδίας και είμαι σε ροκ συγκρότημα. Πιστεύεις οτι η κλασική τεχνική θα με κάνει να "ξεχάσω" όπως λένε πως να τραγουδάω μοντέρνο?



    Βασικά είναι άκυρο αυτό πας να κάνεις,εκτός αν πας με το σκεπτικό η δασκάλα να σε επαναφέρει σε καλή φωνητική κατάσταση κάθε φορά που θα "κουράζονται τα συστήματα".Πολλοί λειτουργούν με αυτό το σκεπτικό (της "θεραπείας" κατά κάποιο τρόπο) αλλά τέτοιοι είναι συνήθως επαγγελματίες!!!!
    Τωρα το να πας για να μάθεις κλασσικό ενώ χρειάζεσαι παράδειγμα τα "γκάζια" του belt (μια τεχνική) , θα φτάσεις στα 25 και το κέφι σου δεν θα το έχεις κάνει. Επίσης ούτε πιο "ανθεκτική" η φωνή σου θα γίνει αφού θα "εκπαιδεύεσαι" για το ένα κ θα πας να τραγουδάς άλλο.
    Εκτός και αν το ροκ που θες να τραγουδήσεις.....δεν είναι κ τόσο ροκ .Ροκ φωνή για παράδειγμα δεν είναι ο Πλιάτσικας (από τεχνικής απόψεως πάντα μιλάμε..... ).
    Αν έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου οπότε, δεν υπάρχει κ μεγάλο πρόβλημα....
    VOICETEACHER
    04.04.2008, 13:16
    Φιλη Ναντυ ,εισαι Αθηνα απο οτι καταλαβα,λοιπον προτεινω J.MASSINO Για αυτο που θελειs.Βρεs την στα ΙΕΚ ΑΚΜΗ .