ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Πτυχίο αρμονίου vs πτυχίο πιάνου

    xaroumenokoritsi
    29.02.2008, 17:16
    Γεια σας!
    Θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει επιτέλους.!!Έχω τσακωθεί αμέτρητες φορές με άτομα που έχουν πτυχίο αρμονίου γιατί θέλουν να κατατάσονται στο ίδιο επίπεδο με αυτούς που έχουν πτυχίο πιάνου.Κάνοντας 8 βιβλία (σύμφωνα με το σύστημα του Νάκα) μπορεί κάποιος να πάρει πτυχίο αρμονίου.Αυτά τα 8 βιβλία μπορούν να γίνουν και σε λιγότερο από ενα χρόνο..Στο πιάνο αν είσαι καλός ίσως πάρεις δίπλωμα σε 10 χρόνια..
    Δεν ξέρω αλλά η καθηγήτρια του πιάνου μου έχει μια προκατάληψη που φυσικά έχει περάσει και σε μένα. Θεωρεί ότι όσοι έχουν πτυχίο αρμονίου υποβαθμίζουν το επίπεδο του πτυχίου και πείθουν τον κόσμο ότι τα δύο πτυχία είναι ίδια..
    Τι συμβαίνει τελικά; Είναι ίδια; Μπορεί κάποιος με πτυχίο αρμονίου να παίξει κομμάτια πτυχίου πιάνου (beethoven κονσέρτα, chopin σπουδές κλπ) ή το αντίθετο;
    ma-gi
    29.02.2008, 17:42
    Εγώ έχω πτυχίο αρμονίου. Και οταν λεμε αρμονιου εννοω το λεγόμενο ηλεκτρικό όργανο το δισκαλο με πεταλιέρα που κατα ένα μεγάλο ποσοστό η ύλη του είναι ιδια με του πιάνου τουλάχιστον μέχρι τη μέση σχολή οπότε και ξεκινάς πλέον να παίζεις σχεδόν τα πάντα με πεταλιέρα.
    Για να πάρεις πτυχίο (με το κανονικό το παλιό σύστημα και όχι του Νάκα που κατα την άποψη μου ξεφτιλίζει το όργανο και εμάς που έχουμε το πτυχίο αυτού ) η φοίτηση είναι 8-10 χρόνια. Ταυτόχρονα για να πάρεις το πτυχίο πρέπει να έχεις τελειώσει και όλα τα υποχρεωτικά θεωρητικά.
    Όταν λοιπόν τα κάνεις όλα αυτά και πάρεις με το καλό το πτυχίο σου θα θεωρείσαι ίσος με κάποιον που είναι στη μέση σχολή στο πιάνο, όσον αφορά την ύλη που έχεις καλύψει και την τεχνική.
    Τώρα όσο για το τι μπορεί να παίξει κάποιος με πτυχίο αρμονίου στο πιάνο σονατα Μπετόβεν ας πούμε, αυτο θεωρώ ότι είναι θέμα όρεξης και διάθεσης του καθενώς να μελετήσει και να πετύχει αυτό που θέλει.
    Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε κούρασα.


    Υ.Γ. Πάντως αυτό που δίνει ο Νάκας σίγουρα δεν είναι πτυχίο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ma-gi στις 29-02-2008 17:52 ]


    GAGA
    29.02.2008, 17:59
    Αρμόνιο και πιάνο είναι δυο διαφιρετικά όργανα.Με τον ίδιο τρόπο που η κλασική κιθάρα είναι άλλο πράγμα απο την ηλεκτρική.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συγκρίνονται.Επειδή μπορεί να έχουν και τα δύο πλήκτρα ή κάποιους ίδιους δακτυλισμούς δεν σημαίνει οτι είναι και το ίδιο.Βασική διαφορά ,το ρεπερτόριο...

    Τώρα το αν διδάσκονται επαρκώς και σοβαρά ή οχι είναι άλλο θέμα.Και εγω ξέρω παιδιά που έχουν πτυχίο αρμονίου και αν τους ρωτήσεις κατι εκτός των 40 -50 κομματιών (και πολλά λέω) που "ξέρουν" δεν ξέρουν τίποτα.Αυτό ,όμως, δεν σημαίναίνει οτι το αρμόνιο (συνθεσαιζερ καλύτερα) είναι κατώτερο ή κάτι τέτοιο.Θέλει την τέχνη του κι αυτό...
    Εχει κυριαρχίσει στην Ελλάδα (Νάκας αλλα και άλλοι) οι σπουδές αρμονίου να είναι μια γελοιότητα..."Το έχουμε στείλει το παιδί να κάνει κι αρμόνιο"...Έγινε της μόδας βλέπετε...

    Ολα αυτά τα προβλήματα, νομίζω, οτι ξεκινούν απο την στιγμή που δεν υπαρχει σαφές πλαίσιο για τις σπουδές σύγχρονης μουσικής στα ελληνικά ωδεία.
    sakisarabatzis
    29.02.2008, 21:07
    η κάθε γνώση οργάνου εινα ξεχωριστη.Νομοθετικά υπάρχει Πτυχιο η Διπλωμα μονο στο πιανο.η στο εκκλησιαστικό οργανο. Στο Αρμόνιο δινεται μονο βεβαίωση . Πολλα παιδια θέλουν να κανουν μονο αρμόνιο γιατι απλως θέλουν να μαθουν να παιζουν ενα οργανο ενω οι σπουδαστες του πιανου για πτυχιο η διπλωμα ειναι υποχρεωμένοι να κανουν μια συγκεκριμένη υλη ειτε τους αρεσει ειτε οχι.
    xaroumenokoritsi
    29.02.2008, 22:54
    Δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ με την ma-gi!
    Μου λέει μια γνωστή μου τις προάλλες που κάνει 4χρόνια ότι βρίσκεται στο 3ο βιβλίο (πφ τελειώνουν τάξεις με το τελείωμα ενός βιβλίου!) ότι όταν κάνει το 8ο βιβλίο (υπολογίζει του χρόνου γιατί τα κάνει πολύ γρήγορα) θα πάρει πτυχίο και θα μπορεί να διδάσκει!! Και έτσι της έχουν πει από το Νάκα χωρίς να της έχουν πει πως πρέπει να τελειώσει θεωρία, σολφέζ κλπ κλπ..


    Με ενοχλεί που θεωρούνται ίσα τα δύο πτυχία από το ευρύ κοινό!Και δεν τους ενδιαφέρει πιάνο αρμόνιο ακορντεόν (άκυρο)..Αρκεί να παίζουν συγχορδίες κλπ..
    Πολύ χαίρομαι με αυτή τη "βεβαίωση"..Όμως ας το πει κάποιος στους φιλόδοξους μαθητές του Νάκα!

    Αλλά αν πάω να πιάσω δουλειά εγώ σε ωδείο πχ και ένας με πτυχίο αρμονίου ποιον θα πάρουν;;Αυτόν με το αρμόνιο φυσικά γιατί θα διδάσκει και πιάνο και θα τους κοστίσει και λιγότερο..Σωστά;;
    GAGA
    01.03.2008, 00:50
    Πολύ σωστά.

    This is Ellada, my friend.
    thaliey
    01.03.2008, 08:12
    πτυχιο αρμονιου δεν υπαρχει πραγματι κ το αρμονιο μ τ πιανο εχουν διαφορες στον τροπο παιξιματος αλλα κ σ αλλα σημεια στο αρμονιο πχ χρισημοποιουμε κ ρυθμους ενω στο πιανο οχι!επιπλεον τ πτυχιο πιανου ειναι σιγουρα ανωτερο απο μια απλη βεβαιωση παρακολουθησης μαθηματων αρμονιου την οποια δινουν ολα τ ωδεια κ τιποτα παραπανω γ τ αρμονιο..ακομη ειναι φανερο οτι τ πτυχιο τ πιανου ειναι καλυτερο κ οτι δεν ειναι ισοτιμα αν αναλογιστουμε πως η διαρκεια βασικων σποθδων γ πτυχιο πιανου κραταει12χρονια ενω στο αρμονιο οποιαδηποτε στιγμη μετα απο τ πρωτα 4μ5 χρονια παιρνεις την βεβαιωση!!!!!
    ma-gi
    01.03.2008, 09:31
    Καλημέρα!
    Κατ' αρχήν πτυχίο αρμονίου υπάρχει (και μιλάω πάντα για κλασσικό αρμόνιο με πεταλιέρα το οποίο δυστηχώς έχει πεθάνει ) απλά δεν είναι αναγνωρισμένο από το κράτος και γι΄αυτό το λόγο γίνονται αρκετές προσπάθειες από ένα σύλλογο αρμονιστών που υπάρχει. Ευτυχώς όμως μερικά ωδεία συνεχίζουν να το διδάσκουν . Σε καμία περίπτωση τα δύο πτυχία δεν είναι ίδια (πιάνου και αρμονίου) για το λόγο ακριβώς ότι είναι δύο τελέιως διαφορετικά όργανα.
    Ο λόγος που ο Νάκας και αρκετοί άλλοι δημιούργησαν αυτά τα προγράμματα σπουδών κατά τη γνώμη μου είναι οικονομικοί και τίποτε άλλο και απλά για να κοροϊδεύουν τον κόσμο ότι το παιδί τους κάτι κάνει και να παίρνουν αυτοί τα λεφτά και ο πελάτης το πολυπόθητο πτυχίο (Το καλύτερο είναι ότι τα μαθήματα είναι και ομαδικά ). Αυτό συμβαίνει επέιδή κάποια χρόνια πριν το αρμόνιο άρχισε να πέφτει αρκετά να μην έχουμε μαθητές γιατί όλοι το είχαν συνδέσει με το αρμόνιο που παίζει στα μαγαζιά της νύχτας και μόλις άκουγαν Bach και πεταλιέρα το έβαζαν στα πόδια και έτσι σιγά σιγά άρχισε να απλοποιείται προκειμένου να προσελκύσουν κόσμο με την υπόσχεση ότι σε ελάχιστο χρόνο θα παίζουν τα τραγούδια που θέλουν.
    Επίσης επειδή διδάσκω αυτο το καημένο το αρμόνιο 8 χρόνια και συνεχίζω να το κάνω γιατί πολύ μου αρέσει αν θέλει κάποιος μπορώ να του στείλω και την ύλη που διδάσκονται τα παιδιά για να πάρουν το πτυχίο ή ακόμα και το δίπλωμα που και αυτό υπάρχει.

    Υ.Γ. Για παράδειγμα έχω μαθήτρια στην πρώτη μέση και παίζει Δίφωνο Bach, Czerny 30, μείζονες και ελάσσωνες και αρπίσματα 2 οκτάβες, κλασσικά κομμάτια με πεταλιέρα π.χ. Marcia Turca Mozart κλπ.

    αν σας κούρασα αλλά δεν μπορώ άλλο με πνίγει το παράπονο
    thaliey
    01.03.2008, 09:43
    armonio me petaliera ennooume t klavinova?to synthi denleme?ego ksero pos en dinete st odeio m toulexistonpairnoume mono vevaiosi parakolouthisisidiaiteron matmaton isos vevaia epeidi t odeio mou dinei mono ptuxia anagnorismena ap to kratos k stelnei kritiki epitropi t ypour.paideia g tis eksetaseis einai dimotiko odeio!!!
    ma-gi
    01.03.2008, 17:14
    Για να ξεμπερδευτουμε:

    1) Αρμόνιο με πεταλιέρα εννοούμε αυτό
    2) Αρμόνιο Νάκα αυτό
    3) Clavinova αυτό
    4) Πιάνο αυτό

    Υ.Γ. Αγαπητή thaliey γράφε στα ελληνικά όπως λένε ξεκάθαρα άλλωστε και οι κανόνες του φόρουμ ώστε να διευκολυνόμαστε όλοι. Ευχαριστώ
    xaroumenokoritsi
    02.03.2008, 00:23
    Χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι αγανακτισμένοι μουσικοί. Το θέμα με το αρμόνιο έχει παραγίνει! Θα με ενδιέφερε πολύ αν μάθαινα το πρόγραμμα των εξετάσεων ma-gi.
    Πιστεύω πως το υποτιθέμενο δίπλωμα αναφέρεται στο δίσκαλο αρμόνιο. Τώρα τι είναι ακριβώς αυτό..
    Απλά είναι εκνευριστικό πως οι μαθητές του Νάκα έχουν την πεποίθηση ότι με το πτυχίο-βεβαίωση τους μπορούν να παίζουν τα πάντα! Και αυτό υπάρχει και έχει καλλιεργηθεί μέσα στα ωδεία του Νάκα.
    Τέλος ακόμα και ο οποισδήποτε σύλλογος αρμονιστών (έτσι λέγεται;) αποφασίσει να διεκδικήσει τα δικαιώματα του θα γίνει μεγάλη μάχη με τους πιανίστες! Πάντα υπήρχε μεγάλη κόντρα μεταξύ τους.

    *ma-gi, εσύ διδάσκεις σε ωδείο όχι στο Νάκα σωστά;
    ma-gi
    02.03.2008, 11:50
    Καλημέρα!
    Χαρούμενο κορίτσι, θα σου στείλω την ύλη και το πρόγραμμα των εξετάσεων αύριο (δεν έχω σκάνερ στο σπίτι), γραψε e-mail η στείλτο με ΠΜ. Πάντα μιλάμε για δίσκαλο αρμόνιο με πεταλιέρα και οι σπουδές αυτού βασίζονται στο εκκλησιαστικό όργανο.
    Εγώ ναι ευτυχώς διδάσκω σε ωδείο και όχι στο Νάκα και έχω χάσει και πολλούς μαθητές ανά τα χρόνια για το λόγο αυτό, ότι δηλαδή τους ξεκαθαρίζω από την αρχή το τι σημαίνει σπουδάζω ένα μουσικό όργανο και όχι απλά μαθαίνω να παίζω τα Τρίγωνα Κάλαντα άντε και κανένα Χατζηγιάννη .
    Αυτό που λες με του πιανίστες δεν νομίζω ότι ισχύει, γιατί δεν ζητάμε να γίνουμε ίσοι ζητάμε απλά να είμαστε αναγνωρισμένοι από το κράτος ώς όργανο, τελευταία έμαθα ότι αναγνωρίστηκε το σαξόφωνο γιατί όχι λοιπόν και το αρμόνιο.
    Γιατί δεν ζητάς από τη φίλη σου που ανέφερες που "σπουδάζει" στο Νάκα να σου παίξει μια σονάτα Beethoven ή ένα Κοντσέρτο Mozart, έτσι για να σου φύγει η περιέργεια και για να συνεχίσεις να είσαι χαρούμενο κορίτσι!!!

    Υ.Γ. Αν έχω καταλάβει σωστά εσύ κάνεις πιάνο?
    deathminor88
    02.03.2008, 12:07
    Λίγο άσχετο αλλά εκτός του Σαξοφώνου αναγνωρίστηκε το μπουζούκι και σύντομα και η ηλεκτρική κιθάρα!
    ma-gi
    02.03.2008, 12:25
    Σε λίγο θα αναγνωριστεί και το ντέφι και το αρμόνιο ακόμα τίποτα
    xaroumenokoritsi
    02.03.2008, 13:06
    O.. ναι εγώ πιάνο κάνω φαίνεται τόσο πολύ;;
    Θα της ζητήσω φυσικά να παίξει και όχι κάτι τρομερά δύσκολο.Οι σονάτες του Mozart είναι ότι πρέπει. Και τώρα που το σκέφτομαι καλό είναι να αναγνωριστεί ως πτυχίο αρμονίου αλλά σε επίπεδο να οριστεί κάπου στη μέση πιάνου. Πάντως το λεγόμενο "εκκλησιαστικό" το δίσκαλο με πεταλιέρα νομίζω πως είναι, πρέπει να παραδεχτώ πως είναι πολύ δύσκολο.

    *μετά το ντέφι σειρά έχει το ξυλόφωνο μην το ξεχνάτεεε!

    thalia24
    03.03.2008, 19:53
    Μπράβο ρε Ma-gi ο διαχωρισμός σου είναι φοβερός!!!!!!!έτσι για να μη ξεχνιόμαστε και για να μη μπερδεύουμε πράγματα.Άλλωστε εγώ από την εμπειρεία μου έχω να πω ένα πράγμα.Στο πιάνο βγαίνει συναίσθημα το αρμόνιο ειναι πιο ξερό(προσωπική άποψη)έτσι κι αλλώς άλλη ακουστική έχει το ένα και άλλη το άλλο.
    Marianna80
    03.10.2008, 17:42

    Αγαπητή φίλη Ma-Gi συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και λυπάμαι πολύ που κάποιοι φρόντισαν να υποβαθμίσουν τη σπουδή του ηλεκτρονικού αρμονίου εκμεταλλευόμενοι την άγνοια κάποιων ανθρώπων και να περάσουν την αντίληψη ότι το να αποκτήσει κάποιος  πτυχίο αρμονίου (και όχι μόνο) είναι παιχνιδάκι.  Έχω πτυχίο στο αρμόνιο και δούλεψα σκληρά για αρκετά χρόνια για να καταφέρω να φτάσω σ' αυτό το επίπεδο.  Φυσικά, για να απαντήσω και στο ερώτημα σχετικά με την ύλη, το τι θα καταφέρει κάποιος να παίξει και σε τι επίπεδο θα φτάσει είναι καθαρά θέμα ωδείου, καθηγητή και προσωπικής προσπάθειας.  Φυσικά και μπορεί να παίξει κάποιος στο Αρμόνιο Beethoven, Bach, Mozart και ότι άλλο θέλει.  Δυστυχώς όμως τα δίσκαλα αρμόνια τα καταργήσανε.  Από εκεί και μόνο καταλαβαίνει κάποιος ότι θέλουν να τα ισοπεδόσουν όλα και να τα απλοποιήσουν τόσο πολύ που στο τέλος όλοι θα έχουν κι από ένα "πτυχίο".  Η μουσική θέλει μεράκι γιατί δεν παύει να είναι ΤΕΧΝΗ!!!  Ευχαριστώ!


    spyrosssss
    03.10.2008, 18:17

    Πιστευω πως δεν πρεπει κ δεν μπορει να γινει καμια συγκριση μεταξυ αυτων των δυο πτυχιων.Δεν γνωριζω την υλη που πρεπει να κανει κανεις για να αποκτησει πτυχιο στο αρμονιο.Ομως δεν μπορω να φανταστω πως το προγραμμα για τις εξετασεις θα ειναι αναλογου επιπεδου,δηλαδη διαρκειας 90 λεπτων περιπου με εργα των Σκαρλατι,Μπαχ,Μπετοβεν κ μερος απο κοντσερτο...ειναι αδυνατον τετοια εργα να παιχτουν σε αρμονιο και μαλιστα με επιπεδο στην ερμηνεια τους.Δεν το 'επιτρεπει' το ιδιο το οργανο...


    noizreduction
    03.10.2008, 18:31

    Παράθεση:

    Το μέλος xaroumenokoritsi στις 02-03-2008 στις 13:06 έγραψε...


    *μετά το ντέφι σειρά έχει το ξυλόφωνο μην το ξεχνάτεεε!


     

    Να θυμισω βεβαια πως το ξυλοφωνο ειναι μαθημα που κανουν οσοι θα τελειωσουν το πτυχιο κρουστων ορχηστρας...Και πιστεψτε με, ο κρουστος ειναι το πιο σημαντικο τμημα στη δυναμικοτητα της ορχηστρας, ο οποιος μαθαινει περισσοτερα οργανα κι απο απο εναν πολυ-δασκαλο ( ξεκινωντας απο τα ιδιοφωνα και καταληγωντας στα μεμβρανοφωνα κρουστα )

    Αυτο σαν σφηνα για την αξιοπρεπεια του οργανου ;)


    Προσωπικα εχω τελειωσει το μοντερνο αρμονιο ( οχι το δισκαλο ) πριν ξεκινησω πιανο και λεω κατηγορηματικα πως ειναι αλλο το πιανο, αλλο το αρμονιο!

    Ομως το δισκαλο ειναι ενα αρκετα ιδιοτροπο οργανο που πολλοι πιανιστες το κοιτανε απο μακρια και με...αγαπη {#emotions_dlg.biggrin}


    inkve
    03.10.2008, 21:56

    δυο διαφορετικα οργανα δεν μπορουν να συγκριθουν...

    ειναι αλλο πραγμα...

    εγω ειμαι ηλ.κιθαριστας..

    πως μπορεις να συγκρινεις κλασσικη με ηλεκτρικη κιθαρα?

    ετσι δεν μπορεις να συγκρινεις αρμονιο με πιανο..

    ο τροπος σκεψης ο τροπος παιξιματος τα μουσικα ειδη που ερχεσαι σε επαφη η διδακτεα υλη ειναι τοσο διαφορετικα απο ενα σημειο και μετα...

    αυτο δεν σημαινει ομως οτι οι<ηλεκτρικοι παιχτες> δεν μπορουν η δεν αξιζουν(δυστηχως για καποιους) να εχουν ενα αναγνωρισμενο πτυχιο στο οργανο τους...το εχω ξανασχολιασει σε αλλο τοπικ και ειναι ευχαριστο που βλεπω και αλλους να το θιγουν και εδω

    ειναι λαθος ομως να κοιταμε πιο ειναι ανωτερο η οχι.....αγωνας δρομου ειναι?

    σημασια εχει ολοι να καταλαβουν οτι οπως ειναι διαφορετικο το οργανο ετσι διαφορετικο θα ειναι και το πτυχιο....

    με αλλα κρητηρια θα εξεταζεται ο παιχτης στο ηλεκτρικο οργανο...με αλλα ο κλασσικος... 

    η θεωρια ετσι κι αλλιως ειναι για ολους η ιδια...

    το πιανο για μενα ειναι ο βασιλιας των οργανων...αλλα πραγματα ομως  θα προσεξεις στον πιανιστα και αλλα στον πληκτρα...ετσι δεν ειναι??

     

    και εγω παιζω ενα κομματι του bach στην ηλεκτρικη κιθαρα...αλλα ακουγεται σαν φτωχος συγγενης γιατι εξαρχης δεν ηταν γραμμενο για ηλεκτρικη κιθαρα!!

     

    εχτε ακουσει κανεναν να παιζει hendrix στην κλασσικη??και αν ναι ακουγεται καλα??

    καθε μουσικο ιδιωμα προυποθετει τους <ηχους του>τα <οργανα του>το <παιξιμο του>

    ετσι και καθε πτυχιο θα επρεπε να κρινεται αναλογα με τις ιδιοτροπιες του καθε οργανου ξεχωριστα...{#emotions_dlg.beer}