ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη
    paperino
    25.05.2008, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 25-05-2008 στις 14:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 25-05-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Χαχαχα... Μπράβο βρε Ελενα... να'σαι καλά... φωνάρα η κοπέλα... αντε του χρόνου όλες οι χώρες να στειλουν τετοιες (και το αντιστοιχο σε άντρες) και θα δεις πως η τηλεθέαση θα πάει από 91% στο 100%

    {#emotions_dlg.lol}





    χαχαχα....Πάντως κακά τα ψέματα είναι πανέμορφη γυναίκα!!!Έχει όοοοοολα τα προσόντα!!!Να δούμε του χρόνου ποιον/ποια(Μακάρι κοπέλα!)θα στείλουμε!!!Πρέπει να είναι συνδυασμός Καλομοίρας(σε επικοινωνία,ζωντάνια κτλ)και Ani Lorak(σε εξωτερική εμφάνιση!!!!!)!!!!!



    Γιατί εγώ νομίζω ότι θα στείλουμε κανά Εθνικό Σταρ ή καμιά  Θώδη;;;


    --Elena--
    25.05.2008, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος paperino στις 25-05-2008 στις 15:28 έγραψε...

     

    Γιατί εγώ νομίζω ότι θα στείλουμε κανά Εθνικό Σταρ ή καμιά  Θώδη;;;





    {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}


    sylviaki
    25.05.2008, 15:53

    ενταξει το κομματι της ρωσιας ηταν οτι να'ναι{#emotions_dlg.thumbdown}.της ουκρανιας ηταν καλοWink καθως και η σκηνικη παρουσια,αλλα βρε παιδι μου ηταν αναγκη να τα βγαλει οοοοοοοοοολα εξω?τουλαχιστον εμεις ημασταν ντεμι σε αυτο το θεμα{#emotions_dlg.whistling}.

    και η αρμενια μου αρεσε πολυ καθως και το ισραηλ, η αλβανια και η σερβια. τωρα για ισπανια, γαλλια, βοσνια-ερζεγοβινη και η αλλη με τους πειρατες καλυτερα να μην τις σχολιασω.λες και ηταν απο αλλο πλανητη τα παιδια.τεσπα αφου ειχαν το θαρρος-θρασος να εμφανιστουν μαγκια τους!


    SouLRocK
    25.05.2008, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 25-05-2008 στις 15:53 έγραψε...

    της ουκρανιας ηταν καλοWink καθως και η σκηνικη παρουσια,αλλα βρε παιδι μου ηταν αναγκη να τα βγαλει οοοοοοοοοολα εξω?τουλαχιστον εμεις ημασταν ντεμι σε αυτο το θεμα{#emotions_dlg.whistling}.

    και η αλλη με τους πειρατες καλυτερα να μην τις σχολιασω.λες και ηταν απο αλλο πλανητη τα παιδια.τεσπα αφου ειχαν το θαρρος-θρασος να εμφανιστουν μαγκια τους!



    ακριβώς γι'αυτό και η Ουκρανία βγήκε 2η και εμείς 3η (επειδή τα έβγαλε όλα εξω{#emotions_dlg.biggrin})

    χαχα πειρατές... φανταστείτε να εσκαγαν οι Running Wild σε καμια eurovision με τα πειρατικά τους χαχαχα...

    Running Wild


    Moonchild92
    25.05.2008, 16:27

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 25-05-2008 στις 16:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 25-05-2008 στις 15:53 έγραψε...

    της ουκρανιας ηταν καλοWink καθως και η σκηνικη παρουσια,αλλα βρε παιδι μου ηταν αναγκη να τα βγαλει οοοοοοοοοολα εξω?τουλαχιστον εμεις ημασταν ντεμι σε αυτο το θεμα{#emotions_dlg.whistling}.

    και η αλλη με τους πειρατες καλυτερα να μην τις σχολιασω.λες και ηταν απο αλλο πλανητη τα παιδια.τεσπα αφου ειχαν το θαρρος-θρασος να εμφανιστουν μαγκια τους!



    ακριβώς γι'αυτό και η Ουκρανία βγήκε 2η και εμείς 3η (επειδή τα έβγαλε όλα εξω{#emotions_dlg.biggrin})

    χαχα πειρατές... φανταστείτε να εσκαγαν οι Running Wild σε καμια eurovision με τα πειρατικά τους χαχαχα...

    Running Wild



    Λόοοολ!


    pastella
    25.05.2008, 19:34

    Καλά, για άλλη μια φορά επιβεβαιωθήκαμε ότι ο διαγωνισμός είναι ότι να'ναι, αν και φέτος είχε αρκετά κομμάτια που δεν ήταν άσχημα. Νομίζω ότι το επίπεδο ήταν καλύτερο. Από άποψη τραγουδιού και μόνο, το δικό μας ήταν αρκετά μέτριο σε σχέση με τα άλλα (για επίπεδα eurovision μιλαμε). Μπράβο πάντως στην ελληνική αποστολή που τα πήγε τόσο καλά (φαντάζεστε τι θα γινόταν στα κανάλια αν έπαιρνε καμια 15η θέση η Καλομοίρα;;;)

    Πιο πολύ μου άρεσε η συμμετοχή της Πορτογαλίας και της Γαλλίας. Είχαμε και τα γνωστά γραφικά κομμάτια (οι πειρατές ειδικά ήταν ...σαπιοκάραβο, απορώ πώς πήραν τόσους βαθμούς). το αποτέλεσμα για μένα ήταν αναμενόμενο, αφού η Ρωσία το παλεύει χρόνια τώρα. Νομιζω η σκηνική παρουσία ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη.

    H eurovision είναι ένα παιχνίδι καλής γειτονίας, συμφερόντων μεταξύ χωρών, σχέσεων, χορηγών, χρημάτων, μαρκετινγκ, σκηνικής παρουσίας, σωματικών ταλέντων (βλ. Ουκρανία) και το τραγούδι παίζει συνοδευτικό ρόλο.


    Brokenchord
    25.05.2008, 20:15

    Δεν το πιστεύω ότι καθόσαστε και βλέπατε τον ESC*!  Έλεος το γούστο μου ποια!
    Επίπεδο δεν έχετε! Δεν μπορώ να το πιστέψω!

    Εγώ στην τελική δεν είδα τον Esc και δεν μπορώ να έχω άποψη και ούτε θέλω να έχω!
    Χώρια του ότι σιχαίνομαι μέχρι εμετού την Καλομοίρα!

    Ξέρω! ξέρω! είναι αμοιβαία τα συναισθήματα !{#emotions_dlg.lol}

     

     

     

    *Eurovision Music Contest


    fireroc
    25.05.2008, 20:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 25-05-2008 στις 20:15 έγραψε...

    Δεν το πιστεύω ότι καθόσαστε και βλέπατε τον ESC*!  Έλεος το γούστο μου ποια!
    Επίπεδο δεν έχετε! Δεν μπορώ να το πιστέψω!

    Εγώ στην τελική δεν είδα τον Esc και δεν μπορώ να έχω άποψη και ούτε θέλω να έχω!
    Χώρια του ότι σιχαίνομαι μέχρι εμετού την Καλομοίρα!

    Ξέρω! ξέρω! είναι αμοιβαία τα συναισθήματα ! {#emotions_dlg.lol}

     

     

     

    *Eurovision Music Contest



    πες τα ρε φιλε! στο τελος θα ριξουμε τα τειχη οπως καναν οι σπαρτιατες  για τους αθλητες τους!  το μονο λυπητερο ειναι οτι πεθαινουν παιδια στην αφρικη και μεις πληρονουμε μουσικους  καφρους σαν την καλομοιρα! και με την διαφημηση της eurovision μας αποσπα τε η προσοχη απο πιο σημαντικα ζητηματα! καλητερα να βγουμε στο δρομο να διαδηλοσουμε παρα να ημνησουμε μεχρι αηδιας το κακομοιρακι! ( το κ ειναι επιτηδες)

     


    --Elena--
    25.05.2008, 20:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 25-05-2008 στις 20:15 έγραψε...

    Δεν το πιστεύω ότι καθόσαστε και βλέπατε τον ESC*!  Έλεος το γούστο μου ποια!
    Επίπεδο δεν έχετε! Δεν μπορώ να το πιστέψω!

    Εγώ στην τελική δεν είδα τον Esc και δεν μπορώ να έχω άποψη και ούτε θέλω να έχω!
    Χώρια του ότι σιχαίνομαι μέχρι εμετού την Καλομοίρα!

    Ξέρω! ξέρω! είναι αμοιβαία τα συναισθήματα ! {#emotions_dlg.lol}

     

    *Eurovision Music Contest





    Κι όμως βλέπουμε!!Αλλά δεν κατάλαβα...μπορεί και να παρεξήγησα τα λόγια σου,αν και λες ξεκάθαρα ότι όσοι παρακολουθούν τη eurovision δεν έχουν επίπεδο!!!Δε συμφωνώ καθόλου!!!!Καταρχήν να σου πω ότι η τηλεθέαση έφτασε μέχρι και το 91%(δηλ. 10.165,610 Έλληνες δεν έχουν επίπεδο!!!!!)!!!!ΤΕΛΕΙΑ!!!!Η Ελλάδα δηλαδή τη λέξη "επίπεδο" την έχει (σύμφωνα με αυτά που είπες)μόνο στα λεξικά!!!Επιπλέον,δε δέχομαι(για μένα τουλάχιστον)αυτό το χαρακτηρισμό!Πιστεύω ότι έχω ένα αρκετά καλό επίπεδο(και αν θες να μιλήσουμε "μουσικά" να σου πω ότι παίζω 11 χρόνια πιάνο κι έχω κάνει διάφορα μαθήματα φωνητικής!Με λίγα λόγια έχω ένα αρκετά καλό επίπεδο από θέμα μουσικών σπουδών)!Άρα,προσωπικά δε δέχομαι αυτά που είπες...

    Επιπλέον,είναι κρίμα να μιλάς τόσο σκληρά για την Καλομοίρα!!!Κανείς δεν είπε ότι έχει φωνάρα!!!Απλώς είπαμέ ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω στη Eurovision!!!Στα πλαίσια πάντα της Eurovision!!!

    ΥΓ. Το ESC σημαίνει Eurovision Song Contest!!!

    Ελπίζω να μην έθιξα κανέναν,γιατί δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου!


    -----------------
    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 25-05-2008 20:59 ]


    fireroc
    25.05.2008, 21:16

    πριν να πει ο καθενας το βιογραφικο του ! give peace a chance!  παντος ειναι τραγικο που βλεπουν τοσα ατομα eurovision! αποψη μου και ολες οι αλες δεκτες


    georgessj
    25.05.2008, 21:46

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 25-05-2008 στις 21:16 έγραψε...

    πριν να πει ο καθενας το βιογραφικο του ! give peace a chance!  παντος ειναι τραγικο που βλεπουν τοσα ατομα eurovision! αποψη μου και ολες οι αλες δεκτες



    Συμφωνω απολυτα!!!!!ξεφτιλα πια να εχει γινει το απολυτο εθνικο θεμα οτι η καλομοιρα πιγε 3η λογω του ανατολικου block και π....ες τετοιες....ελεος πια...


    --Elena--
    25.05.2008, 21:49
    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 25-05-2008 στις 21:16 έγραψε...

    πριν να πει ο καθενας το βιογραφικο του ! give peace a chance!  παντος ειναι τραγικο που βλεπουν τοσα ατομα eurovision! αποψη μου και ολες οι αλες δεκτες



    χαχα...Συγγνώμη για το...βιογραφικό!Αλλά όσο να 'ναι με πείραξε αυτό που είπε ο Brokenchord.Όπως είπες κι εσύ,πάρα πολλά άτομα βλέπουν αυτόν το θεσμό!!!Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα(όπως φτώχεια,πόλεμοι κτλ.)!!!Αλλά από τη στιγμή που είμαστε μέλοι σε έναν τέτοιο διαγωνισμό,πρέπει τουλάχιστον να το ζούμε.Κι έπειτα,δεν πρέπει να θυμόμαστε αυτά τα προβλήματα μόνο το Μάϊο!!!!Εγώ δεν έχω δει τους άλλους μήνες του χρόνου να γίνεται τίποτα γι' αυτά τα προβλήματα!!!Anyway...όπως είπα και πιο πριν,δεν είναι FAN της Eurovision,παρόλα αυτά όμως κάθομαι και βλέπω το διαγωνισμό και στηρίζω την ελληνική αποστολή!!!Αυτά..
    Sweet-Killer
    25.05.2008, 22:06

    Όλοι εσείς που διαφωνείτε με τη Eurovision ως θεσμό, το βρίσκετε πανηγυράκι και το παίζετε τόσο πια...κουλτουριάρηδες που θεωρείτε εν ολίγοις όλους εμάς τους...κοινούς θνητούς που το παρακολουθούμε ακαλαίσθητους και βλαμμένους, γιατί μπαίνετε στον κόπο να σχολιάσετε αυτό το θέμα; Αν δε σας αφορά, προς τι όλος αυτός ο φανατισμός εναντίον της Eurovision; Η κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα ρώτησε τη γνώμη μας για τα τραγούδια, εσείς λοιπόν που δεν ασχολείστε μ' αυτά και επομένως ούτε και με τα τραγούδια, γιατί μπαίνετε και γράφετε ότι μισείτε τη Eurovision, ότι εμείς που ασχολούμαστε είμαστε απαράδεκτοι, ότι οι τραγουδιστές που πάνε εκεί είναι κάφροι κτλ κτλ κτλ ; Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα... {#emotions_dlg.confused1}

    Λοιπόν, στο θέμα μας! Εγώ προσωπικά χάρηκα πολύ που πήραμε αυτή τη θέση, είναι πολύ καλά... Αν και για 'μένα έπρεπε να βγούμε 2οι μετά την Ουκρανία, που, πέρα από το ότι η κοπέλα είναι κούκλα, το τραγούδι τους είναι ωραίο και πολύ δυνατό... Στην αρχή δεν ήξερα καν αν θα μπούμε στην 5άδα, όταν άκουσα όμως και τα υπόλοιπα τραγούδια του διαγωνισμού, σιγουρεύτηκα ότι θα είμαστε σε μία από τις 3 πρώτες θέσεις! Μπράβο στην Καλομοίρα!!! {#emotions_dlg.clap} Η Ρωσία τώρα μου άρεσε, αλλά όχι για πρωτιά... Έχε χάρη που ήταν ο Dima... Wink Αν και έχει ψωνιστεί πολύ, δυστυχώς...


    kamelia8
    25.05.2008, 22:21

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 25-05-2008 στις 19:34 έγραψε...

    H eurovision είναι ένα παιχνίδι καλής γειτονίας, συμφερόντων μεταξύ χωρών, σχέσεων, χορηγών, χρημάτων, μαρκετινγκ, σκηνικής παρουσίας, σωματικών ταλέντων (βλ. Ουκρανία) και το τραγούδι παίζει συνοδευτικό ρόλο.

    Συμφωνώ με αυτό το σχόλιο.

     

    Να σημειώσω κατ' αρχάς ότι δεν είδα τους ημιτελικούς και δεν είχα ακούσει κανένα από τα τραγούδια.

    Προσωπικά, μου άρεσε πάρα πολύ η Αρμενία με το Qele Qele. Πολύ γλυκιά κοπέλα και πολύ ωραίο το τραγούδι!

    Της Ουκρανίας με εντυπωσίασε (αυτή η κοπέλα δεν περνάει απαρατήρητη είναι η αλήθεια... εδώ εγώ που είμαι γυναίκα εντυπωσιάστηκα), επίσης της Σουηδίας και της Νορβηγίας ήταν πολύ ωραία.

    Στα υπόλοιπα ανυπομονούσα να τελειώσει, ειδικά στης Τουρκίας... Ροκ με τούρκικο στίχο; {#emotions_dlg.blink}

    Καλά, οι πειρατές και εκείνος από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη που μοιάζει το Στάθη Ψάλτη ήταν οι φαιδρές νότες της παρέας...

    Η Γερμανία και η Αγγλία ήταν σα να έλεγαν "ξέρω ότι κάθε χρονιά πάω κατευθείαν στον τελικό"...

    Το Ισραήλ... ούτε που το άκουσα το τραγούδι, μου πέρασε εντελώς απαρατήρητο...

    Της Ισλανδίας ήταν καλούτσικο!

    Η Ισπανία μου φάνηκε .... τραγική! Λες και έβλεπα Je t'aime... ({#emotions_dlg.huh}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.thumbdown})

    Η Αλβανία ήταν καλή, αλλά το τραγούδι όχι για Eurovision, ειδικά με αλβανικό στίχο...

    Η Ρωσία... χμ... αυτός ο Dima Bilan μου φαίνεται πολύ δήθεν... αξίζει μόνο που έγραψε το τραγούι ο Timbaland..

     

    Αυτά από μένα!Smile


    -----------------
    Καλύτερα να σε μισούν για κάτι που είσαι, παρά να σ' αγαπούν για κάτι που δεν είσαι...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 25-05-2008 22:29 ]


    fireroc
    25.05.2008, 22:38

    sweet killer πα ρτα λογια σου πισω αμεσως!  δεν το παιζω κουλτουριαρης και δεν ξερω αν ειμαι! δεν νομιζω να εβρισα κανενα ουτε την ελενα  που σεβομαι τις αποψεις τις απολυτα ουτε την ουλιον που ξεκινησε το το τοπικ! δεν αξιζει να τσακονομαστε για ενα τετιο ασημαντο θεμα ουτε να του δινουμε τεραστιες διαστασεις! μην μιλας για ψευτοκουλτουρα γιατι μπορει αφτο να θιξει καπια μελη! εμφυλιος θα γινει στο τελος! ας χαλαροσουμε λιγακι!

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer} 


    --Elena--
    25.05.2008, 22:51

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 25-05-2008 στις 22:38 έγραψε...

    sweet killer πα ρτα λογια σου πισω αμεσως!  δεν το παιζω κουλτουριαρης και δεν ξερω αν ειμαι! δεν νομιζω να εβρισα κανενα ουτε την ελενα  που σεβομαι τις αποψεις τις απολυτα ουτε την ουλιον που ξεκινησε το το τοπικ! δεν αξιζει να τσακονομαστε για ενα τετιο ασημαντο θεμα ουτε να του δινουμε τεραστιες διαστασεις! μην μιλας για ψευτοκουλτουρα γιατι μπορει αφτο να θιξει καπια μελη! εμφυλιος θα γινει στο τελος! ας χαλαροσουμε λιγακι!

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer} 





    Εμένα πάντως δε με "έθιξες"!Μην ανησυχείς!!Smile


    evelina-3692
    25.05.2008, 22:55

    Η Ρωσία χαλια

    Ουκρανία πολυ καλη

    η ελλαδα καλη


    Crocodile
    26.05.2008, 01:05

    Για μία ακόμη χρονιά γινόμαστε θεατές ή μέτοχοι ξέφρενων πανηγυρισμών για την υποτιθέμενη επιτυχία της Ελλάδος στη Eurovision και μάλιστα εν μέσω μιας περιόδου κάθε λογής κρίσεων που ταλανίζουν την ελληνική κοινωνία. Οι πανηγυρίζοντες δεν καταλαβαίνουν ότι κέρδισε η Καλομοίρα, όχι η Ελλάδα. Η Ελλάδα έχασε, όπως αρέσκεται να χάνει συνεχώς την εθνική της φυσιογνωμία τα τελευταία χρόνια χάριν της παγκοσμιοποιήσεως και της πολιτισμικής υποκουλτούρας που αυτή εξαπλώνει. Που είδαμε την Ελλάδα; Γιατί Ελλάδα πάνω απ' όλα σημαίνει ελληνική γλώσσα. Ύστερα πάλι περιμένεις ν' ακούσεις, κάποια έστω, στοιχεία της ελληνικής παραδόσεως στη μουσική του τραγουδιού. Από την άλλη, για να εκπροσωπεί κανείς οπουδήποτε την Ελλάδα θεωρώ ότι πρέπει να έχει κάποια παραπάνω σχέση με αυτήν απ' ό,τι έχει η αφιχθείσα εξ Αμερικής Καλομοίρα. Το ίδιο ισχύει αντίστοιχα και για τους εκπροσώπους των άλλων χωρών. Όσον αφορά τον διαγωνισμό γενικότερα, προσωπική μου άποψη είναι ότι η Eurovision ήταν ανέκαθεν ένας παρακμιακός θεσμός που δεν αξίζει να τον παίρνει κανείς στα σοβαρά. Όμως παλαιότερα διέκρινες τουλάχιστον διαφορές μεταξύ των τραγουδιών από τις συμμετέχουσες χώρες. Τώρα ακούγονται όλα ίδια. Σχεδόν κλωνοποιημένα...

     


    ma-gi
    26.05.2008, 10:23

    Ε ναι λοιπον κι εγώ την είδα την eurovision και μου αρεσε και δεν ντρέπομαι! (όπως δεν ντρέπονται ούτε αυτοί που βλέπουν με τόσο φανατισμό euro και μουντιάλ και champions league και ένα σωρό άλλα τέτοιου τύπου όπου επίσης ξοδεύονται πολύ περισσότερα εκατομμύρια για κανένα απολύτως λόγο)

    Λοιπόν της Ρωσίας δεν μου άρεσε και ο τυπάκος ήταν πολύ σπαστικός και πολύ τσαντίστηκα που κέρδισε, θεωρώ ότι υπήρχαν πολύ καλύτερα τραγούδια π.χ. Τουρκία, Ισραήλ, Κροατία. Της Ουκρανίας επίσης δεν μου άρεσε ιδιέταιρα (εντάξει όμορφούλα η κοπελιά αλλά δεν είναι διαγωνισμός ομορφιάς). Η Καλομοίρα να πω την αλήθεια δεν το περίμενα να πάει τόσο καλά! Όσο για την Αρμενία προσωπικά η φωνή της με εκνεύριζε και με κούραζε.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ma-gi στις 26-05-2008 10:24 ]


    kamelia8
    26.05.2008, 13:30

    Παράθεση:

    Το μέλος ma-gi στις 26-05-2008 στις 10:23 έγραψε...

    Ε ναι λοιπον κι εγώ την είδα την eurovision και μου αρεσε και δεν ντρέπομαι! (όπως δεν ντρέπονται ούτε αυτοί που βλέπουν με τόσο φανατισμό euro και μουντιάλ και champions league και ένα σωρό άλλα τέτοιου τύπου όπου επίσης ξοδεύονται πολύ περισσότερα εκατομμύρια για κανένα απολύτως λόγο)

    Λοιπόν της Ρωσίας δεν μου άρεσε και ο τυπάκος ήταν πολύ σπαστικός και πολύ τσαντίστηκα που κέρδισε.

     

    Συμφωνώ!!! {#emotions_dlg.thumbup}