ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.851 μέλη

    Ρωτήστε τον Βασίλη Παπακωσταντίνου

    Termite
    02.03.2008, 18:10
    Είναι γεγονός! Ναι καλά διαβάσατε!

    Τα μέλη Termite, Philipossm και uNick θα συναντηθούν με τον Βασίλη Παπακωσταντίνου για μία αποκλειστική συνέντευξη στο musicheaven. Η κουβέντα αναμένετε κάτι παραπάνω απο ενδιαφέρουσα και στόχος μας είναι να μάθουμε πολλά για τον Βασίλη και την ιστορία του καθώς και πράγματα που δεν ξέρουμε.

    Για τις επόμενες 10 ημέρες (μέχρι και 12/03/08) θα έχετε την ευκαιρία να υποβάλετε τις ερωτήσεις που θέλετε να κάνουμε.
    Tren
    02.03.2008, 18:17
    Σαν αυτες που υποβαλαμε για τον Πασχαλιδη?
    Peace18
    02.03.2008, 18:35
    Ουάου! Λοιπόν...
    1. Ποιό από τα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει θεωρεί ότι όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν θα σταματήσει να είναι μέσα στις καρδιές μας...
    2. Πιστεύει πως υπάρχει ακόμα πολιτικό τραγούδι? Τι έχει να πει στους νεώτερους?
    Και 3. (και σημαντικότερο). Όταν ακούει το όνομα "Νικόλας Άσιμος" ποιες σκέψεις και συναισθήματα του έρχονται?
    Αυτάαααααα.... (Βασικά ήθελα κι άλλα αλλά ας αφήσουμε και τους άλλους...)

    Termite
    02.03.2008, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 02-03-2008 στις 18:17 έγραψε...

    Σαν αυτες που υποβαλαμε για τον Πασχαλιδη?



    Τι εννοείς;
    manouvr
    02.03.2008, 20:14
    Συγχαρητηρια στους οργανωτες για αυτη την πρωτοβουλια..

    Η ερωτηση μου..
    "Ειναι αληθεια οτι το ντεμπουτο του στην δισκογραφια εγινε με λαικο τραγουδι?
    (Θυμαμαι ενα τραγουδι ,θαυμασιο ζειμπεκικο, με τιτλο "Δυο φιλοι" που ανεφερε σαν ερμηνευτη τον Βασιλη.1972 αν θυμαμαι και μαλιστα με μια φωνη που δυσκολα παει στο μυαλο μας ο ιδιος!)"
    JaNick
    02.03.2008, 21:10
    Πρώτα απ όλα πείτε του, οτι είναι ο Θεός μου!!
    Μετά ρωτήστε
    1) Τι τον ώθησε στη μουσική?
    2) Γνωρίζει μουσική (νότες θεωρίες κλπ.)?
    3) Τι μουσική ακούει?
    4) Ποιά απο τις συνεργασίες του με άλλους καλλιτέχνες θεωρεί την πιο πολύτιμη?
    5) Με ποιον θα ήθελε να συνεργάστει, εφ όσων δεν το έχει κάνει ήδη?
    6) Αν έχει εντοπίσει νέους καλλιτέχνες που θα μπορούσαν να έχουν την δικιά του πορεία, στο είδος μουσικής που υπηρετεί τα τελευταία χρόνια, και άν υπάρχουν προυποθέσεις να ξεπηδήσουν νέοι έντεχνοι τραγουδιστές και συνθέτες στην εποχή μας που χαρακτηρίζεται απο βιομηχανοποίηση της μουσικής.
    7) Ποια έιναι η σχέση του με την κιθάρα? (γιατι έχει ωράια εικόνα μαζί της στη σκηνή)
    8) Έχει ένα απο τα καλύτερα λαρύγγια στη Ελλάδα (για μένα το καλύτερο αλλα αυτο είναι τελείως υποκειμενικό). Τι κάνει για να διατηρήσει τη φωνή του, και τη έχει κάνει όλα αυτα τα χρόνια για να τη διαμορφώσει?
    9) Ποια είναι η γνώμη του για την αμοιβή του καλλιτέχνη απο τη μουσική? Είναι σωστό ο τραγουδιστής του μπουζουκομάγαζου να αμοίβεται σαν μεγαλο-γιατρός τη στιγμή που οι αφανείς μουσικοί που τον συνοδεύουν αμοίβονται με το βασικό μισθό?
    10) Ποια η σχέση του με τους δικούς του μουσικούς?

    Αυτα το ολίγα φίλοι μου... Συγνώμη Βασίλη αν σε παίδεψα απο την αγάπη μου το έκανα...!

    xristos_rock
    02.03.2008, 21:24
    Η ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ λέει "κι όλο φεύγω το τέλος πριν να δω". Ισχύει αυτή η φράση για τον ίδιο;

    PashalinaMakia
    02.03.2008, 23:07
    Όντως......Πού χάθηκε αυτή η συνέντευξη με τον Πασχαλίδη άραγες????????

    Όσον αφορά για τον κύριο Βασίλη..

    -Το τραγούδι "Δεν υπάρχω" τι του θυμίζει?Πώς γράφτηκε?Κρύβεται καμιά ιστορία πίσω απο τους στίχους της Νικολακοπούλου?
    -Ο Νικόλας Άσιμος,τι ρόλο έπαιξε στη καριέρα του?
    -Ο τελευταίος του δίσκος "Μετωπική" για πολλούς ήταν εμπορικός.Ποιά η δική του γνώμη?(Πάντως εμένα προσωπικά μου άρεσε κύριε Βασίλη!Αλήθεια!-να του το πείτε!-)
    -Ποιό το αγαπημένο του τραγούδι απο όλη την πορεία του?

    Τέλος!

    "Τελεία και παύλα,Βασίλη είσαι κ......!"Πώς βγήκε αυτό το σλόγκαν???Το είχα φωνάξει κι εγώ σε κάποια συναυλία....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 02-03-2008 23:08 ]


    fearlessangel
    02.03.2008, 23:43
    Μια ερωτηση μονο εχω εγω για τον Βασιλη!!! Ποιος ειναι ο αγαπημενος του τραγουδιστης????
    Termite
    03.03.2008, 04:06
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 02-03-2008 στις 23:07 έγραψε...

    Όντως......Πού χάθηκε αυτή η συνέντευξη με τον Πασχαλίδη άραγες????????



    Παράθεση:

    Το μέλος Tren έγραψε...

    Σαν αυτες που υποβαλαμε για τον Πασχαλιδη?



    Αν και δε θέλω να το συνεχίσω εδώ γιατι κάλλιστα μπορείτε να τα γράψετε στο αντίστοιχο τόπικ...σας επισημαίνω τα εξής:
    Μια συνέντευξη με ένα καλλιτέχνη, δεν είναι "την πήραμε" και τελείωσε. Χρειάζεται την διπλάσια δουλειά απο εμάς όταν τελειώσει. Και πόσο μάλλον οταν πρέπει να φτάσεις την απόδοσή της σε ένα επίπεδο αντάξιο των προηγούμενων συνεντέυξεων του musicheaven. Τη συνέντευξη την έχουμε πάρει απο το Μίλτο και ειναι στο στάδιο της απομαγνητοφώνησης. Επίσης, απο την στιγμή που θα την στείλουμε στον admin μπαίνει στην ουρά των δημοσιεύσεων. Ο admin προγραμματίζει πότε θα την δείτε. Πχ, την συνέντευξη των Ενδελέχεια την πήρα μέσα Γενάρη, την έστειλα αρχές Φλεβάρη και θα δημοσιευτεί μεθαύριο...Αυτά για να έχετε μία εικόνα.

    Έτσι θα γίνει και με τον Βασίλη Παπακωσταντίνου. Μπορούμε να τον συναντήσουμε και αύριο. Το θέμα δεν ειναι όμως πότε θα τον συναντήσουμε και θα μας μιλήσει...αλλα πότε θα γίνουν τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ.

    Παρακαλώ όμως, οτι απορία, ένσταση, ειρωνεία, διαφωνία η οτιδήποτε άλλο υπάρχει για τις άλλες συνεντεύξεις, στα αντίστοιχα τόπικ και όχι εδώ. Εδώ μιλάμε για τον Βασίλη Παπακωσταντίνου και μόνο.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 03-03-2008 04:10 ]


    thaliey
    03.03.2008, 09:25
    loipon:nomizei pos mporoun na uparksoun stin epoxi pou danuoume sugxrona ellinika rock sugrotimata t opoia na sunexisoun k na meinoun aneksitila me t xronia stis mnimes olon...san t palia?!!!!
    uNick
    03.03.2008, 16:24
    Εγώ... τις ερωτήσεις μου να τις γράψω εδώ?...



    movflower
    03.03.2008, 19:12
    Βασίλη!!!!!
    :)))))))))))))))))))))))

    - Ποιά από τις ...σκηνικές συνεργασίες έχεις χαρεί περισσότερο και γιατί;
    -Ποιά από τις δισκογραφικές συνεργασίες σου έχεις αγαπήσει περισσότερο;
    - Διαβάζεις ποίηση; Και αν ναι, μοντέρνους ή παλαιότερους ποιητές;
    - Τί απεκόμισες σε προσωπικό επίπεδο από τη φιλία σου με τον Νικόλα Άσιμο;
    - Επιμένεις όντως, ακόμα έφηβος;
    - Μαγειρεύεις;
    pastella
    03.03.2008, 21:17
    Μια από τις φορές που είχα δει ζωντανά το Βασίλη Παπακωνσταντίνου ήταν το καλοκαίρι του 2004 στο River Party στο Νεστόριο και έμεινα κάγκελο από την ενέργεια που έβγαζε στη σκηνή. Δυναμισμός απίστευτος στα δυνατά ροκ κομμάτια του. Είμαι σταθερά μεγάλη θαυμάστριά του. Να είναι καλά να μας ταξιδεύει και να μας παρεσύρει όπως αυτός ξέρει.

    1) Έχω ακούσει από την Τάνια Τσανακλίδου σε συνέντευξή της να τον προτιμά σε μπαλλάντες. Δεδομένου ότι η Τάνια είναι ένας άνθρωπος που τον έχει ζήσει και τον γνωρίζει πολύ καλά, συμφωνεί με αυτόν τον χαρακτηρισμό της;

    2) Θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας ένα ευτράπελο ή ένα περιστατικό από κάποια ζωντανή εμφάνισή του που του έμεινε αξέχαστο;

    Τα συγχαρητήρια μου σε όσους κατάφεραν να εξασφαλίσουν συνέντευξη από τον Βασίλη, είναι κάτι πολύ σημαντικό για το e-περιοδικό μας.
    Aiolos_m
    03.03.2008, 21:27
    Θα θέλαμε να μας πει λίγα λόγια για την επόμενη δισκογραφική του δουλειά η οποία απ' όσο ξέρω είναι στα σκαριά και στην οποία συνεργάζεται μετά από πολύ καιρό με τον Σταμάτη Μεσημέρη.
    tzouv
    03.03.2008, 23:20
    Θα ηθελα να ρωτησετε τον Βασιλη αν καποιος νεος ηθελε να του δωσει καποιο κομματι του για να το ερμηνευση πως θα μπορουσε να τον πλησιασει και πως να τον βρει...

    και αν δεχετε και του αρεσει να ερμηνευοθν νεοι καλλιτεχνες και μικρα ερασιτεχνικα σχηματα τα κομματια του
    marylin
    03.03.2008, 23:51
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 02-03-2008 στις 23:07 έγραψε...

    Όντως......Πού χάθηκε αυτή η συνέντευξη με τον Πασχαλίδη άραγες????????

    Όσον αφορά για τον κύριο Βασίλη..

    -Το τραγούδι "Δεν υπάρχω" τι του θυμίζει?Πώς γράφτηκε?Κρύβεται καμιά ιστορία πίσω απο τους στίχους της Νικολακοπούλου?
    -Ο Νικόλας Άσιμος,τι ρόλο έπαιξε στη καριέρα του?
    -Ο τελευταίος του δίσκος "Μετωπική" για πολλούς ήταν εμπορικός.Ποιά η δική του γνώμη?(Πάντως εμένα προσωπικά μου άρεσε κύριε Βασίλη!Αλήθεια!-να του το πείτε!-)
    -Ποιό το αγαπημένο του τραγούδι απο όλη την πορεία του?

    Τέλος!

    "Τελεία και παύλα,Βασίλη είσαι κ......!"Πώς βγήκε αυτό το σλόγκαν???Το είχα φωνάξει κι εγώ σε κάποια συναυλία....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 02-03-2008 23:08 ]





    Το είχες φωνάξει κι εσύ σε κάποια συναυλία?

    Γιατί να μην είμαι κι εγώ εκεί να σε απαθανατίσωωωωωωωωω?????????
    beatlus
    04.03.2008, 08:23
    -Έχει οπισθοχωρήσει η ροκ αναζήτησή του σχετικά με τη μουσική;
    -Γιατί δεν παίρνει θέση πολιτικά με ό,τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια; Θεωρεί ότι δεν γράφονται σε αυτό το επίπεδο στίχοι, όπως παλιότερα;
    -Ανήκω στη γενιά που γνώρισα τον Παπακωνσταντίνου στη δεκαετία του '80. Τον προηγούμενο Σεπτέμβριο με πείραξε που τον αντίκρισα επί σκηνής στο φεστιβάλ μπύρας του Πειραιά να διασκευάζει με ποπ διάθεση τον "Θερμαστή", μπροστά σε έναν ημιμεθυσμένο κοινό, που προσπαθούσε να σκουπίσει από τα ακρόχειλα κέτσαπ και μουστάρδα... Ο ίδιος πως ένιωσε;
    vasilisp18
    04.03.2008, 16:43
    Είναι πολλά πράγματα που θέλω να ρωτήσω το Βασίλη,αλλά θα αρκεστώ μόνο σε λίγα.


    (1)Ποιοί είναι καλλιτέχνες που τον επηρέασαν;
    (2)Πότε θα είναι έτοιμη η νέα δισκογραφική του δουλειά;
    (3)Ποιό νομίζει ότι είναι το πιο ερωτικό τραγούδι του, και ποιο το πιο συναισθηματικό;
    (4)Εχει σκεφτεί ποτέ να σταματήσει να τραγουδάει; Αν ναι να μην το ξανασκεφτεί!!
    Termite
    04.03.2008, 23:40
    Επισημαίνω (επειδη αναφέρθηκε αλλού και προς αποφυγή παρεξηγήσεων) οτι μπορεί να μήν ερωτηθούν όλα όσα γράφετε.

    Αυτο μπορεί να γίνει είτε επειδή δε θα υπάρχει χρόνος, είτε επειδη οι ερωτήσεις δεν κολλάνε με την συζήτηση, είτε επειδη πολλές απο αυτές (βλέπε Άσιμος) επαναλαμβάνονται.

    Ευχαριστούμε για την συμμετοχή και το ενδιαφέρον σας