ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη

    Ασχετος στη συνθεση

    billth
    05.03.2008, 20:45
    Παιζω κιθαρα και θα ηθελα να ασχοληθω με την συνθεση.Θα ηθελα να μου δειξετε τι πρεπει να διαβασω για να αρχισω να γραφω τραγουδια (κυριως rock).
    Ευχαριστω
    MusicMaker83
    05.03.2008, 21:37
    Κοίτα υπάρχουν και πιο ειδικοί απο εμένα αλλα μερικές φορές δεν χρειάζεται τρομέρες γνώσεις θεωρίας και συνθέσης για να γραψεις μια μπαλλαντουλα ή ενα ροκακι. Φαντάσου οτι το "woman in black" των Uriah Heep είναι μόνο 2 ακκόρντα όλο το τραγούδι Am και G. Απο τα απλα ξεκινάς και αν το έχεις μεράκι να συνθέτεις μόνος σου βρίσκεις το δρόμο(με τις κατάληλες βάσεις πάντα)

    αυτααααααααα
    GAGA
    05.03.2008, 22:37
    Αγαπητέ Βασίλη,

    Δεν νομίζω οτι υπαρχει κάτι που αν το διαβάσεις μετα θα πιάσεις τη κιθάρα και θα αρχίσεις να γράφεις τραγούδια...Ακόμα και να υπάρχει μάλλον "ξενέρωτο" θα είναι το αποτέλεσμα...

    Η σύνθεση αυτού του είδους (δεν μιλάμε για κλασσική σύνθεση απο οτι κατάλαβα) είναι κάτι που έρχεται απο μόνο του....Απλά πιάνεις την κιθάρα και ψάχνεις ...ψάχνεις...ψάχνεις...ψάχνεις....Θέματα, ιδέες , σόλα, ριφάκια κλπ κλπ
    Σιγά σιγά αρχίζεις να διαμορφώνεις το πρώτο σου τραγούδι...

    Άλλωστε δεν νομίζω κάποιος μεγάλος της rock να είχε διαβάσει κανένα βιβλίο σύνθεσης
    Πολύ σημαντικό , επίσης είναι το να παίζεις με άλλους...Τουλάχιστοn οι καλύτερες μουσικές ιδέες που μου έχουν έρθει εμένα ηταν κατα την διάρκεια ατελείωτων jam sessions...

    Αν θες κάποια βοηθητικά βιβλία τώρα, αυτά θα ήταν του στύλ "Λεξικό ακκόρντων και κλιμάκων" τέτοια πράγματα..Ισα ίσα για μια μικρή βοήθεια αμα θες να χτίσεις ενα περίεργο σόλο ή να βρέις άλλες θέσεις για τις συγχορδίες σου κλπ...

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 05-03-2008 23:48 ]


    deathminor88
    05.03.2008, 22:39
    Δεν θα ήθελα να ακουστεί παράξενα αλλά...
    Όταν διάβασα τον τίτλο του τοπικ περίμενα κάποια ερώτηση σχετικά με τη σύνθεση μουσικής (πχ συμφωνική)... Τελικά ήταν για το πώς "συνθέτουμε" ροκ. Με αυτή την παρατήρηση απλά θέλω να πώ ότι στην Ελλάδα, μάλλον χρησιμοποιούμε λάθος την λέξη αυτή.

    Φίλε για να φτιάξεις ροκ το μόνο που χρειάζεσαι (βασικά) είναι συγχορδίες και ίσως κάποια μικρή έως ελάχιστη δεξιοτεχνία στην κιθάρα για κάποια ριφς. Και φυσικά α έχεις ακούσει ροκ για να ξέρεις τα χαρακτηριστικά της (πχ πεντατονική, powerchords, λίγο blues ίσως)
    konvoulis
    26.03.2008, 14:20
    εγω θα εκανα μαθηματα συνθεσης....
    κι ολα οκ
    geo321
    26.03.2008, 22:49
    Εγω πιστευω πως για να γραψεις ενα τραγουδι ειναι θεμα ταλεντου,η το εχεις η δεν το εχεις!οταν λοιπον το εχεις πιστευω οτι αξιζει να σπουδασεις γιατι μαθαινεις περισοτερα κολπα,τεχνικες κανεις καλυτερη αναπτυξη της ιδεας σου και γενικα γινεσαι καλυτερος!
    Δεν νομιζω πως επειδη καποιος εγραψε ενα τραγουδι με 2 συνγχορδιες και ειναι καλο παει να πει πως μας φτανει αυτο για να γινουμε ολοι συνθετες,Αρα με αυτη την λογικη δεν θα σπουδαζε κανεις.
    MusicMaker83
    26.03.2008, 23:52
    Το οτι έγραψε κάποιος ένα τραγούδι με 2 συγχορδίες και είναι καλό δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Φυσικά και οι σπουδές βοηθούν στο να εμπλουτίζεις τη βασική ιδέα σου και να μην είναι μονότονη και μονοπλευρη. Αλλα απο οτι φαίνεται σε πολλούς επαγγελματίες απουσιάζει η βασική ιδέα γιατι το ταλέντο πνίγεται κάτω απο τα "θέλω" των δισκογραφικών που έχει υπογράψει σκλαβόχαρτο. Όποτε για να καλυφθεί αυτή "γύμνια" την ντύνουμε μεγάλα βαρύγδουπα χαρτιά όπως διπλώματα.Σαν να πάρει δίπλωμα ένας ηθοποιός ή ένας ποδοσφαιριστής, καριέρα κάνεις αλλα ποτέ δεν ξεφευγεις απο την σκιά κάποια άλλου...
    deathminor88
    27.03.2008, 01:45
    Μάλλον δεν θα βγάλω άκρη.
    MusicMaker83
    27.03.2008, 08:27
    Ναι μάλλον...
    noizreduction
    27.03.2008, 10:29
    Νομιζω πως δεν ειναι αναγκη να φτανουμε στα ακρα.

    Musicmaker, το χαρτι της Συνθεσης, αποτελει τη "κορυφη" στα πτυχια που μπορεις να παρεις στο θεωρητικο τομεα των ωδειων.
    Απαιτει 5 χρονια σπουδων και σιγουρα δεν μπορει να θεωρηθει "μπαλωμα", διοτι για να παρεις το πτυχιο της Φουγκας, πρεπει να γραψεις μια φουγκα, βαζοντας τη φαντασια σου.
    Οι παραπανω γνωσεις δεν θα σου κανουν καλυτερο μουσικο, ομως το να φτασει καποιος στο πτυχιο της Συνθεσης, σημαινει πως κριθηκε και αξιολογηθηκε ως "ευφανταστο" ατομο. Η Συνθεση ( σαν πτυχιο ) δεν θα αλλαξει τον τροπο που γραφεις, απλως θα τον κανει πιο οργανωμενο, σταθερο και θα σε βοηθησει να βρεις το δικο σου δρομο.
    Εξαλλου, απο το πτυχιο της Φουγκας, μαθαινεις τις βασικες αρχες της Ενορχηστρωσης.

    Βεβαια, ολα αυτα αφορουν το κλασσικο κομματι της μουσικης. Εαν καποιος ενδιαφερεται για κλασσικη γραφη ( που ειναι ωφελιμη σε οποιοδηποτε ειδος μουσικης. Απο Soundtrack μεχρι Power Metal ), το πτυχιο της Συνθεσης ειναι ενα εφοδιο.

    Τωρα, στη μοντερνα μουσικη ( και για να απαντησω κι εγω στην αρχικη ερωτηση ), ειναι επικινδυνο να λεμε πως "σπουδαζεται" η συνθεση.
    Μπορει καποιος να εντρυφησει σε μουσικες καποιων συγκροτηματων, να μιμηθει το στυλ τους, ομως και παλι δεν μπορει να θεωρηθει σπουδη!
    Συνηθως, στη ροκ μουσικη, θελει και λιγο τριβη με το οργανο που παιζεις, εμπειρια για το πως "ενορχηστρωνεται" μια μπαντα και αρκετη φαντασια. Απο εκει και περα, ειναι θεμα δικο σου και της μπαντας για το πως θα βγει το κομματι
    MusicMaker83
    27.03.2008, 11:12
    Noiz δεν είπα το αντίθετο απο αυτά που λες εσύ. Και εγω είμαι στη διαδικασία αυτή(θεωρητικά για συνθεση) απλα λέω οτι πρέπει να έχεις και ταλέντο. Όλη η διαδικασία που περιέγραψες δεν είναι απλή...Δηλαδη δεν έκανες μερικα μαθήματα και ιδού το πτυχίο της σύνθεσης, για να φτάσεις μέχρι τέλους θέλει πολλά... Αλλα επείσης και οτι κάποιος έχει πάρει το πτυχίο δεν είναι σίγουρο οτι είναι πιο ταλαντούχος απο κάποιον που ξέρει λίγο πιο πέρα απο τα βασικά.
    noizreduction
    27.03.2008, 11:35
    Για να απαιτουνται 5 χρονια, προφανως δεν μιλαμε για κατι "απλο". Δεν ειναι αναγκη να απαξιωνουμε οποιον εχει ενα πτυχιο, ή δαπανησε αρκετες ωρες της ζωης του σε μελετη κλασσικων παρτων και ορχηστρικων κομματιων!
    Απο τη δικη μου εμπειρια, θεωρω πως καποιος που δεν εχει ταλεντο, δεν προκειται να φτασει στο επιπεδο της Συνθεσης.

    Και για να γινει πιο κατανοητο, για οσους δεν το ξερουν, για να κανει καποιος κλασσικη Συνθεση ( σαν σπουδη ), πρεπει να περασει απο ορισμενα πτυχια. Ειδικο αρμονιας-Αντιστιξη-Φουγκα και τελος ειναι η Συνθεση.

    Σιγουρα το πτυχιο δεν κανει το μουσικο, ομως δεν σημαινει πως οποιος εχει πτυχιο δεν ειναι και καλος μουσικος.
    MusicMaker83
    27.03.2008, 11:48
    Μάλλον δεν ομιλώ την Ελληνική, δεν πειράζει θα σας το τραγουδησω αλλα άλλη φορα
    noizreduction
    27.03.2008, 11:58
    Musicmaker, μπορεις να αναλυσεις πιο αναλυτικα αυτο που πιστευεις. Ισως να γινεις πιο κατανοητος ετσι σε μενα και τον deathminor.
    MusicMaker83
    27.03.2008, 12:11
    Θα ήμουν τουλαχιστον βλάκας να ισχυριστω οτι οποιος εχει πτυχιο δεν ειναι καλος μουσικός. Αν είναι δυνατόν...Επεισης δεν ειπα ποτε οτι είναι απλό να πάρεις πτυχιο, το αντιθετο... Εστω και λίγο συνθετα λεω αυτο

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 27-03-2008 στις 11:35 έγραψε...

    Σιγουρα το πτυχιο δεν κανει το μουσικο,


    Και επείσης για το πρωτο σχολιό μου οσο αναφορά τραγούδι με 2 ακκορντα το είπα για τον bilth που θέλει να γράψει ροκάκια. Για αρχή καλό είναι να γράψεις ενα τραγουδάκι με 2-3 ακκορντα δεν χρειάζεται απο την αρχή να γράψει μουσική γαι συμφωνική ορχήστρα

    anyway
    noizreduction
    27.03.2008, 12:14
    Μα δεν διαφωνησαμε Και μην ξεχναμε πως και οι...καταξιωμενοι Πυξ (Β)Λαξ με 3 ακκορντα εκαναν επιτυχιες
    MusicMaker83
    27.03.2008, 12:24

    Κοιτα δεν κατηγορώ κάποιον που έκανε επιτυχία με απλά τραγούδια. Μερικές φορές το απλό ειναι και το πιο καλό για τον ακροατή. Για τον ακροατή όμως...Αν είσαι μουσικός δεν σε τρώει κάτι μέσα σου

    Αφήστε με να δουλέψω και λίγο
    geo321
    27.03.2008, 12:33
    Μπορειτε αν θελετε να μου πειτε τι σπουδες εχετε κανει?
    MusicMaker83
    27.03.2008, 12:44
    Θες να βγάλουμε έξω τα ...πτυχία μας, να τα μετρήσουμε? χαχαχαχα
    κατι σεμινάρια ηλεκτρολογίας πιάνονται?
    geo321
    27.03.2008, 12:51
    Απο περιεργεια ρωταο και οχι απο ανταγωνισμο.Κουβεντα να κανουμε.

    MY WEB: MUSIC.MY-GOO.NET

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geo321 στις 27-03-2008 12:51 ]