ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    Ασχετος στη συνθεση

    heliasv
    25.11.2008, 04:18

    Καλησπέρα κι από μένα! Johnfrusciante επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σε κάποια πράγματα! Κάποιοι από αυτούς που ανέφερες είναι πολύ καλοί γνώστες της μουσικής! Κι εμένα μου αρέσει πολύ η ροκ μουσική, όπως την έπαιξαν οι Camel και οι Yes αλλά όπως επίσης η Janis και ο Hendrix! Αυτό όμως που πρέπει να καταλάβουν όλοι οι νέοι άνθρωποι που ξεκινάνε να ασχολούνται με τη μουσική είναι πως γνωρίζοντας θεωρία γλιτώνουν από το να ξανανακαλύψουν τον τροχό! Κι εγώ όταν γράφω δεν σκέφτομαι ούτε φούγκες ούτε αρμονίες ούτε τίποτα αλλά ξέρω πως αν χρειαστεί να πετύχω κάτι συγκεκριμένο ηχητικά μπορώ να το κάνω και μέσω κάποιων γνώσεων! Επίσης θλίβομαι να ακούω ανθρώπους να έχουν εκπληκτικές ιδέες και να γράφουν απίστευτες μελωδίες και να μην μπορούν να τις αναπτύξουν όπως πρέπει! Καταλήγω λέγοντας πως οι γνώσεις είναι εφόδια, εργαλεία, δεν θα σε κάνουν να δημιουργήσεις, αλλά σίγουρα χρειάζονται για να μπορείς να αφοσιωθείς στη δημιουργία μουσικής και όχι στη δημιουργία "εργαλίων" που ήδη υπάρχουν!


    johnfrusciante
    25.11.2008, 17:25

    ξερεις τι πιστευω?καποιος που δεν εχει ιδεα( οπως ξεκινησα εγω...) αλλα αγαπαει πολυ αυτο που κανει κ θελει να συνεχισει βλεπει καποια στιγμη το αδιεξοδο..να κανει τα ιδια κ τα ιδια..κ σιγα σιγα μπαινει στην διαδικασια να διαβασει..κ αυτο που ειδα εγω ειναι οτι αυτος που το κανει μονος του οπως την δικη μου περιπτωση..αργει..χρονικα..δηλαδη ενω θα πρεπε καποιος δασκαλος να μου μου δειξει το σωστο τροπο να μαθω καποια πραγματα..εγω το γυροφερνω με πουτσομεθοδους αλλα στο τελος το καταφερνω..κατι το οποιο αν παω να διδαξω τωρα σε καποιον στην κιθαρα θα μου παρει 2-3 λεπτα να του το εξηγησω..τραγικο αλλα διαλεξα να μαθω μονος..αλλα να μαθω..δεν ειπα οχι θεωρια..γιατι αν γραψεις 2-3 τραγουδια επειδη εχεις πχ το dna...μετα θα επαναλαμβανεσαι γιατι οι μουσικες σου γνωσεις ειναι λιγες..για αυτο πρεπει να χεις καποια βαση κ συνδυασμο με ολα αυτα που ειπα πριν ωστε τα τραγουδια που γραφεις να εχουν κατι να πουνε....

    δεν διαβασα ολα τα σχολια αλλα δεν ξερω αν καποιος σχολιασε το γεγονος οτι πολλα παιδια που ξεκινησαν να παιζουν ενα οργανο κ απο την υπερβολικη θεωρια φτασαν να το σιχαινονται κ να το παρατανε..


    delta66
    26.11.2008, 03:40

    Παράθεση:

    Το μέλος billth στις 05-03-2008 στις 20:45 έγραψε...

    Παιζω κιθαρα και θα ηθελα να ασχοληθω με την συνθεση.Θα ηθελα να μου δειξετε τι πρεπει να διαβασω για να αρχισω να γραφω τραγουδια (κυριως rock).
    Ευχαριστω

    Τα παντα και τιποτα.

     


    SpyrusTheVirus
    29.12.2008, 00:41

    διαφωνω στο ποσο βαρετη ειναι η κλασική μουσική. ειναι θεμα γούστου. οπως εσυ δε βρισκεις κατι ωραιο στην κλασσική,εγω σχεδον συχαίνομαι το ρόκ,εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.

     

    τωρα για το θέμα

    μαθε αρμονια,θα σου κανει καλό.πειραματίσου,πιασε την κιθαρα και βαρα ακκόρντα,βρες ενα προγραμμα σα το guitar pro και βαλε κιθαρα και μπάσσο,ακου τα πως ειναι,επεξεργάσου τα και θα βρεις το δρομο σου.ειναι ΚΑΙ θεμα εμπειρίας,καποια στιγμη ξερεις τι παει με τι, με ποιο τροπο μπορεις να αυτοσχεδιαζεις μονος σου χωρις τον κίνδυνο της παραφωνίας κλπ.