ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.833 μέλη

    Εκμάθηση Ακουστικής Κιθάρας

    JuDy
    08.03.2008, 17:06
    Καλησπέρα σε όλους, είμαι νεα στο site σας. Θα ήθελα να κανω ορισμένες ερωτήσεις.
    Βασικά,θέλω να μάθω ακουστική κιθάρα, αλλά δεν ξερώ αν είναι κάπως αργά, είμαι 22 χρονών, φοιτήτρια και δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την μουσική εκτός από το να ακούω :- )
    1)Είναι αργά ή εδώ ταιριάζει το ρητό "κάλλιο αργά παρά ποτέ";
    2)Τι είναι προτιμότερο, η αυτοδίδακτη εκμάθηση, να πηγαίνεις με τους ρυθμούς σου και τις ορέξεις σου, η ιδέα ενός ωδείου ή ενός δασκάλου ; Σίγουρα το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο, γι'αυτό θα προτιμούσα την πρώτη περίπτωση, αλλά δεν γνωρίζω αν θα υπάρξουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    3)Για την επιλογή της κιθάρας, τι πρέπει να προσέξω ; Κάποιες προτάσεις; Αναζητώ κάτι φθηνό αλλά και καλό , να κάνει,τέλος πάντων, τη δουλειά της. Η τιμή της δεν θα ήθελα να ξεπερνά τα 150 ευρώ. Την θέλω για hobby και όχι κάτι επαγγελματικό.
    4)Όσο αφορά το είδος μουσικής που προτιμώ είναι κυρίως rock και rock μπαλάντες.
    5) Και τέλος, πόσες ώρες χρειάζεται να αφιερώσει κάποιος την μέρα ώστε να έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα σε σύντομο διάστημα;

    Ευχαριστώ πολύ!



    deathminor88
    08.03.2008, 17:23
    Καλώς ήλθες!
    1 - Δεν είναι καθόλου αργά, 21 χρονών είσαι !!!
    2 - Θεωρώ πολύ καλύτερο, σωστότερο, αποτελεσματικότερο και γρήγορο τρόπο εκμάθησης με έναν καθηγητή ή σε ένα ωδείο. Δεν το συζητάω. Θα μάθεις πολλά περισσότερα, θα τα μάθεις ΣΩΣΤΑ, θα μάθεις κάποια ή όλα τα θεωρητικά κλπ. Το οικονομικό παίζει ρόλο αλλά αξίζει, θα στο πουν οι περισσότεροι εδώ μέσα!
    3 - Για την επιλογή της κιθάρας: Τα χρήματα που δίνεις δεν σου δώσουν πολλές επιλογές, και σίγουρα δεν θα είναι και οι πιο ποιοτικές αλλά θα είναι ότι πρέπει για μία αρχάρια. Το καλύτερο θα ήταν να πας με κάποιον που ξέρει για να διαλέξει κιθάρα.
    4 - Εδώ βρίσκεται ένας απ τους λόγους του 2. Εκτός από ροκ και μπαλάντες, ένας δάσκαλος ή ένα ωδείο δεν θα σου δείξει μόνο αυτά αλλά θα πάει και σε άλλα πράγματα τα οποία αν θες τα κρατάς ή αν όχι δεν τα παίζεις (πχ λάτιν)
    5 - Εξαρτάται από το πόσο αντιλαμβάνεται κανείς τη μουσική, πέρα από την εξάσκηση. Όσο περισσότερη εξάσκηση τόσο καλύτερα αποτελέσματα. Όμως θα πρέπει αυτή να είναι και ποιοτική και όχι μόνο ποσοτική. Συγκέντρωση επίσης, και επιμονή. Στην αρχή τα πράγματα θα είναι ΠΟΛΥ δύσκολα, όπως και για όλους όμως.
    JuDy
    08.03.2008, 22:12
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα μπορούσες να με πληροφορήσεις σχετικά με το κόστος των μαθημάτων κιθάρας σε ωδείο? Δεν υπάρχει κάποιος στον οποίον θα μπορούσα να απευθυνθώ ώστε να με βοηθήσει στην εύρεση της κατάλληλης κιθάρας γι'αυτό θα ήμουν ευγνώμων εάν γινόταν να με κατατοπίσεις σχετικά με τις μάρκες και με τα στοιχεία εκείνα που "μαρτυρούν" την ποιότητα μιας καλής κιθάρας.
    odis13
    08.03.2008, 22:29
    για τα διδακτρα θα πρεπει να επικοινωνήσεις με διαφορα ωδεια και να ρωτησεις.

    Για ακουστική κιθάρα σε αυτά τα λεφτά, υπάρχουν κάποιες φτηνές cort.Και πρόσφατα δοκίμασα μια (νομιζω είναι η cp60-ηκάπως έτσι) fender ακουστική στα 150 ευρώ η οποια μου άρεσε πολύ, ειδικά για τα λεφτά της.

    Απο ποια πόλη είσαι?Να σου προτεινουμε μαγαζια που μπορεις να πας να ψάξεις χωρις να σε πιασουνε κότσο.


    Υ.Γ Ποτε δεν είναι αργά, ειδικά στην ηλικία σου..μια χαρα είσαι.
    JuDy
    08.03.2008, 23:39
    Άρα οι τίμες κυμαίνονται ανάλογα με την περιοχή και τα διάφορα ωδεία;
    Απο Πειραιά είμαι :)
    Θα κάνω ένα search στο net για τις μάρκες που μου είπες, ευχαριστω
    MusicMaker83
    08.03.2008, 23:51
    Η ακουστική δεν είναι κλασσική με θεωρίες και "πρέπει", μπορείς να παίζεις μόνο ακκορντάκια χωρίς νότες και ετσι να μην χρειάζεσαι πολύ χρόνο ή αν έχεις να μάθεις πιο πολλά τραγούδια.
    Όπως και να έχει κάθε αρχή και δύσκολη και δεν σε πήραν και τα χρόνια...
    Καλή η fender που λεέι ο odis


    Καλή αρχή
    deathminor88
    09.03.2008, 00:45
    Δηλαδή διαφωνούμε στο αν πρέπει να μάθει θεωρία?
    Δεν εννοούσα φυσικά να πάει για κάποιο πτυχίο, αλλά να μπορεί να καταλαβαίνει τι γίνεται στη μουσική. Στην Ελλάδα αυτό μας έχει φάει! Η "νοοτροπία του ακκόρντου"...
    Παίζουμε μια συγχορδία και ούτε ξέρουμε τι είναι. Αχχχ

    ARTS1
    09.03.2008, 00:46
    Φίλη Judy,
    θα αλλάξει η ζωή σου όταν ξεκινήσεις κιθάρα! Ξεκινάς όπως οι πιο πολλοί, να παίζεις μερικές μπαλάντες με ακκόρντα αλλά μετά θες ολο και περισσότερα!
    Ναι είσαι πολύ ΜΕΓΑΛΗ για να ξεκινήσεις!!!!!!! Μα τι λες τώρα είσαι μικρή!!!
    εγώ ξεκίνησα πριν 3 μήνες περίπου και είμαι 21+20 !
    Ξεκίνα με δάσκαλο κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα, αν σε ενδιαφέρει θα σου πω.
    Θες και τις TAKAMINE είναι ότι πρέπει για ροκ και ροκ μπαλάντες.
    Μην πάρεις ακόμη κάνε 2-3 μαθήματα ή πήγαινε με κάποιον που ξέρει-σημαντικό να σου αρέσει αυτό που ακούς!
    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
    ARTS1
    09.03.2008, 00:48
    σορρυ ξέχασα την τελευταία σου ερώτηση.
    ΤΥΠΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ: μισή ή μια ώρα κάθε μέρα, αλλά κάθε μέρα
    ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ-Αν σου αρέσει η κιθάρα: δεν θα ξανακάνεις την ερώτηση, κάθε στιγμή θα είναι για κιθάρα
    odis13
    09.03.2008, 09:30
    Θεωρία χρειαζεται, απλα φανταζομαι ο mm εννοει ότι μπορει να ξεκινήσει απλά με ακορντα να δει αν της αρέσει και μετά βλέπουμε...

    Cort θα βρεις στο Λογοθέτη στην Αθηνα.Fender έχει παντου, συγκεκριμένα μαγαζια θα σου πουν οι Αθηναίοι.
    purplebutterfly
    09.03.2008, 13:18
    γεια σου judy!
    με το που είδα το τόπικ σου θέλησα να σου απαντήσω γιατί κι εγω είχα την ίδια απορία πριν 6 περίπου μήνες!!ειμαι λιγάκι πιο μικρη ομως(18)αλλα το ιδιο κανει..
    αρχικα να σου πω οτι οντως το οικονομικο παιζει πολυ στα μαθηματα αλλα καλυτερα να μην διαλεξεις καποιο ωδειο καθως εχω ακουσει οτι προχωρουν πολυ αργα και εχουν αυστηρο προγραμμα εκμαθησης!
    επειδη οι προτιμησεις σου(ροκ κι ετσι)ειναι ιδιες με αυτο που ζητουσα κι εγω θεωρω καλυτερο να επιλεξεις καποιον καθηγητη για ιδιαιτερα!προσεξε ομως να σου ταιριαζει, να μπορεις να εισαι ανετη μαζι του/της και να μπορει να σου μαθει αυτο ακριβως που ζητας!
    εγω αρχικα ειχα βρει μια καθηγητρια κλασσικης ενω εγω ειχα ηλεκτροακουστικη κιθαρα (την οποια αγορασα 150 ευρω και ειναι αρκετα ικανοποιητικη)και ενω εμαθα αρκετα θεωρητικα πραγματα με αυτην, στη συνεχεια ειδα οτι σε αυτο το στυλ που μου αρεσει δεν μπορει να με βοηθησει...οποτε τωρα βρηκα καθηγητη να με βοηθησει σε τραγουδια!
    οπως ομωσ πολυ σωστα σου ειπαν τα παιδια παραπανω, το σωστο ειναι να μαθεις ΚΑΙ θεωρια ωστε να γνωριζεις τι ακριβως συμβαινει....!!!:)
    αν εχεις οποιαδηποτε αλλη απορια μη διστασεις να μας ρωτησεις και θα σου πουμε!!!
    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ σ'αυτο που κανεις...............
    JuDy
    09.03.2008, 16:12
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που δώσατε. Απο όσο βλέπω, το να μάθω μόνη μου είναι κομματάκι δύσκολο Οπότε μαλλον θα επιλέξω την λύση καποιου ωδείου ( καθαρά οικονομικό το θέμα) και μετα βλέπουμε, για να αποκτήσω τις βάσεις.

    Υ.Γ Τι είναι τα άκορντα ;
    purplebutterfly
    09.03.2008, 19:55
    ελπίζω να κανεις την καλυτερη επιλογη και να μην απογοητευτεις!ακκορντα ειναι τα διαφορα πατήματα- οι συγχορδίες με τις οποίες ένα κομμάτι παίζεται και συνοδεύεται συνήθως απο την φωνή!
    MusicMaker83
    09.03.2008, 20:45
    Δεν είμαι της απόψης οτι όποιος θέλει να μάθει ένα όργανο πρέπει και να μάθει όλη τη θεωρία του. Δεν χρειάζεται όλοι να γίνουν μουσικοί, αρκετοί δεν έχουν χρόνο να διαθέσουν σε αυτό, απαγορευεται δηλαδή απλά να μάθουν κάποια τραγούδια για την παρέα?

    Εμένα μ'αρέσει η σύνθεση οπότε και η θεωρία αλλα έχω χρόνο να διαβάσω και να κάνω εξασκηση, άλλοι δεν έχουν. Ο odis ο γάτος με έπιασε...

    Για να τελειώσω λέω οτι η ακουστική είναι ιδανικό όργανο για να ξεκινήσεις απλά χωρίς ππολλά πολλα και να δεις τι θέλεις αργότερα όπως έχουμε αναλύσει και σε άλλα topic όλα τα όργανα έχουν τη μαγεία τους, ετσι και η ακουστική είναι πανέμορφη και΄ας παίζεις μόνο ακκόρντα

    Υ.Γ. Εγω όταν πρωτοξεκίνησα επι ένα χρόνο έκανα μόνο ακκορντιστικα τραγούδια στην ακουστική, μετά είδα οτι δεν με κάλυπτε αυτό και πέρασα στην κλασσική με ότι συνεπάγεται αυτό απο κλασσική θεωρία, έτσι έκανα και με το πιάνο...

    anyway...

    Step on your knee, i'm gonna bless you with my flying V

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicMaker83 στις 09-03-2008 20:50 ]


    deathminor88
    09.03.2008, 20:53
    Tι λες τώρα? Ο οργανοπαίχτης είναι και μουσικός. Δεν, είπα να πάει να μάθει τη θεωρία, και μετά να πάρει το όργανο, αλλά να τα μελετήσει παράλληλα. Να παίζει ένα κομμάτι, αλλά να μπορεί να καταλαβαίνει τι παίζει! Κι ας είναι και το πιο εύκολο κομμάτι.
    MusicMaker83
    09.03.2008, 20:57
    Και σου απαντώ σε αυτό οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ξέρει τι παίζει. Παρα μόνο αν θελήσει να μάθει. Δηλαδη αν με συναντούσες πριν 11 χρόνια θα με εμπόδιζες να πάω να μάθω ακουστική χωρίς θεωρία αφού αυτό ήθελα? Οχι απλα δεν ήθελα αλλα το βροντοφώναζα. Μετά απο ένα χρόνο μόνος μου άλλαξα στρατόπεδο και έγινα της θεωρίας. Αν τότε κάποιος μου έλεγε ΠΡΕΠΕΙ τώρα δεν θα ήξερα τι είναι η ταστιέρα
    deathminor88
    09.03.2008, 21:17
    Η θεωρία σε βοηθάει να μάθεις ένα όργανο, που πιστεύω ότι θα συμφωνείς γιατί μαθαίνεις αξίες, ρυθμούς (ίσως κάνεις και ρυθμικό σολφέζ), και θα είναι πολύ καλύτερα (και για σένα θα ήταν ίσως) να μην πάει ένας χρόνος χαμένος! Θεωρώ απαράδεκτο να μαθαίνεις μουσική χωρίς να μαθαίνεις κάποια θεωρητικά. Δεν εννοώ φυσικά να ακολουθήσεις την γραμμή των κλασσικών σπουδών, που ορίζει το υπουργείο.
    JuDy
    09.03.2008, 21:39
    Ευχαριστω Purplebutterfly για την διευκρινηση γιατι ολο το ακουω και δεν εχω ιδεα τι ειναι
    Οσο αφορα τωρα το λογο, δεν θελω να μπω πολυ βαθια, δηλαδη δεν με ενδιαφερει καποιο πτυχιο μουσικης ή επαγγελματικη καταξιωση ή η συνθεση καποιων δικων μου τραγουδιων. Θελω απλα να παιζω κομματια που μ'αρεσουν πολυ και να τα σιγοτραγουδαω στην παρεα τιποτα παραπανω. Θελω απλα να αποκτησω τις βασεις ωστε το "γραντζουνισμα" της κιθαρας να βγαζει καποιο νοημα
    ARTS1
    09.03.2008, 23:38
    Judy
    μπες εδώ να δεις τα ακκόρντα - chords
    http://www.all-guitar-chords.com/index.php
    Παράδειγμα μπορείς να αρχίζεις τα τα μαθαίνεις σιγά σιγά με κάποια τραγούδια που θα βρεις από το internet. Ξεκίνα με τα εύκολα ακκόρντα όπως το A minore, E majore, E minore, G majore, D minor kai major, C major.
    Παίζονται πολλά τραγούδια με αυτά.
    Μπες στο www.kithara.vu και θα βρεις πολλά Ελληνικά με τα ακκόρντα τους.
    Ή βάλε στο Google, όνομα τραγουδιού και chords, παράδειγμα, "Dust in the wind chords" και θα σου βγάλει πολλά links.
    Τώρα χρειάζεσαι και ένα ρυθμό για το δεξί χέρι, ένας εύκολος που ταιράζει με πολλά ροκ και μπαλάντες είναι ο: κάτω, κάτωπάνω, πάνωκάτω, κάτω.
    Σε κάθε ακόρντο παίζεις με το δεξί όλη την ακολουθία.

    Αν αποφάσισες ωδείο να είσαι απαιτητική σε αυτό που θες και να σε εμπνέει ο καθηγητής ή η καθηγήτρια. Ίσως είναι τελικά ακριβότερη λύση το ωδείο.

    Ή καλύτερη λύση είναι να έχεις ένα φίλο/φίλη που ξέρει κιθάρα και φυσικά το Forum του MusicHeaven!!!!!

    Καλή συνέχεια.

    Για κιθάρες δες στο www.zozef.gr είναι στο Πειραια.

    ARTS1

    ARTS1
    09.03.2008, 23:43
    ή πάρε το τραίνο και έλα στο σταθμό στο Μαρούσι στον ΚΟΣΜΑ.
    Έχει τα παντα και σε πολύ καλές τιμές.
    Μην πάρεις ακριβή κιθάρα για αρχή.




    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 09-03-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Judy
    μπες εδώ να δεις τα ακκόρντα - chords
    http://www.all-guitar-chords.com/index.php
    Παράδειγμα μπορείς να αρχίζεις τα τα μαθαίνεις σιγά σιγά με κάποια τραγούδια που θα βρεις από το internet. Ξεκίνα με τα εύκολα ακκόρντα όπως το A minore, E majore, E minore, G majore, D minor kai major, C major.
    Παίζονται πολλά τραγούδια με αυτά.
    Μπες στο www.kithara.vu και θα βρεις πολλά Ελληνικά με τα ακκόρντα τους.
    Ή βάλε στο Google, όνομα τραγουδιού και chords, παράδειγμα, "Dust in the wind chords" και θα σου βγάλει πολλά links.
    Τώρα χρειάζεσαι και ένα ρυθμό για το δεξί χέρι, ένας εύκολος που ταιράζει με πολλά ροκ και μπαλάντες είναι ο: κάτω, κάτωπάνω, πάνωκάτω, κάτω.
    Σε κάθε ακόρντο παίζεις με το δεξί όλη την ακολουθία.

    Αν αποφάσισες ωδείο να είσαι απαιτητική σε αυτό που θες και να σε εμπνέει ο καθηγητής ή η καθηγήτρια. Ίσως είναι τελικά ακριβότερη λύση το ωδείο.

    Ή καλύτερη λύση είναι να έχεις ένα φίλο/φίλη που ξέρει κιθάρα και φυσικά το Forum του MusicHeaven!!!!!

    Καλή συνέχεια.

    Για κιθάρες δες στο www.zozef.gr είναι στο Πειραια.

    ARTS1