ελληνική μουσική
    618 online   ·  210.846 μέλη

    Περίπτερο MusicHeaven: Διακοσμήστε το!

    jorge
    14.03.2008, 22:33
    Δεν ξέρω πόσοι το έχετε πάρει χαμπάρι, αλλά σε 2 μήνες ακριβώς...

    ... ξεκινάει η Διεθνής Έκθεση Μουσικής Βιομηχανίας, η Cosmomusica, όπου το MusicHeaven θα έχει το δικό του περίπτερο!

    Ένα περίπτερο που θα θέλαμε να το κάνουμε παρεΐστικο, ζεστό, φιλόξενο και ...μουσικό. Ότι ακριβώς δηλαδή είναι και το διαδικτυακό MusicHeaven.

    Από εσάς θα ήθελα ιδέες και προτάσεις για τη διακόσμηση του περιπτέρου. Πως θα θέλατε να είναι; Πως θα το διακοσμούσατε αν περνούσε από το χέρι σας; Τι θα βάζατε στους τοίχους; Τι χρώματα;

    Οι διαστάσεις του περιπτέρου είναι 5 μέτρα φάτσα, 3 μέτρα βάθος και 2,5 μέτρα ύψος. Θα είναι λοιπόν σας ένα κουτί 15τμ, με πλάτη 5 μέτρα και 2 πλαϊνά τοιχώματα μήκους 3 μέτρων. Έχουμε επίσης εξασφαλίσει μοκέτα, ένα γραφείο, 3 καρέκλες, τηλεόραση LCD 27'', DVD player, Hi-Fi & ηχεία, laptop με πρόσβαση στο internet.

    Αφήστε λοιπόν ελεύθερη τη φαντασία σας και ελάτε να διακοσμήσουμε μαζί το ΔΙΚΟ ΜΑΣ περίπτερο.

    Επίσης αν έχετε projector με πανί, επικοινωνήστε μαζί μου με ΠΜ.
    vero
    14.03.2008, 22:49
    οι τοιχοι να ειναι μαυροι με κοκκινο για να πηγαινει με το διαδυκτυακο μιουζικχεβεν... Εκει που θα περναει ο κοσμος να ειναι και το λουλουδακι του σαιτ. Να δινει ενημερωτικα φυλλαδια για το σαιτ
    mellia
    14.03.2008, 22:57
    η μοκέτα τι χρώμα είναι?
    mellia
    14.03.2008, 23:33
    ...για να κάνει αντίθεση με τους μαύρους τοίχους που μου φαίνεται ωραία ιδέα. Και ακόμα στους τοίχους να υπάρχει το λογότυπο του music heaven με την ζέρμπερα και γιατί όχι, ίσως και μια σειρά από αληθινές κόκκινες ζέρμπερες στερεωμένες! (εντάξει δεν είπα να γίνει ανθοπωλείο )
    Και φωτισμός περιμετρικά στο πάτωμα και σποτάκια στους τοίχους επίσης και cd διακοσμητικά ή και βινύλια????
    Aiolos_m
    15.03.2008, 13:48
    Μαύροι τοίχοι, κόκκινη μοκέτα, σαν φόντο στον πίσω τοίχο το μεγάλο αυτό πανί που βάζουμε στα live, στους τοίχους να κρεμάσουμε καμια παλια κιθάρα ή κανένα κρουστό (ή τέλος πάντων να δίνουν το παρόν κάποια όργανα που δεν μας νοιαζει αν θα γρατζουνιστούν), πολλές ζέρμπερες.

    Μια καλή ιδέα είναι να έχουμε κάπου ένα σταντ με ένα χοντρό βιβλίο με λευκές σελίδες που θα μπορεί όποιος περνά και μας γνωρίζει να γράφει εντυπώσεις και αφιερώσεις.


    sylviaki
    15.03.2008, 14:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 15-03-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Μαύροι τοίχοι, κόκκινη μοκέτα, σαν φόντο στον πίσω τοίχο το μεγάλο αυτό πανί που βάζουμε στα live, στους τοίχους να κρεμάσουμε καμια παλια κιθάρα ή κανένα κρουστό (ή τέλος πάντων να δίνουν το παρόν κάποια όργανα που δεν μας νοιαζει αν θα γρατζουνιστούν), πολλές ζέρμπερες.

    Μια καλή ιδέα είναι να έχουμε κάπου ένα σταντ με ένα χοντρό βιβλίο με λευκές σελίδες που θα μπορεί όποιος περνά και μας γνωρίζει να γράφει εντυπώσεις και αφιερώσεις.





    θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο τα οργανα
    Aiolos_m
    15.03.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 15-03-2008 στις 14:46 έγραψε...
    θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο τα οργανα



    Άρχισαν τα όργανα να παίζουνε για σέεεενα...


    marylin
    15.03.2008, 15:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 15-03-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Μαύροι τοίχοι, κόκκινη μοκέτα, σαν φόντο στον πίσω τοίχο το μεγάλο αυτό πανί που βάζουμε στα live, στους τοίχους να κρεμάσουμε καμια παλια κιθάρα ή κανένα κρουστό (ή τέλος πάντων να δίνουν το παρόν κάποια όργανα που δεν μας νοιαζει αν θα γρατζουνιστούν), πολλές ζέρμπερες.

    Μια καλή ιδέα είναι να έχουμε κάπου ένα σταντ με ένα χοντρό βιβλίο με λευκές σελίδες που θα μπορεί όποιος περνά και μας γνωρίζει να γράφει εντυπώσεις και αφιερώσεις.





    Πολύ καλή ιδέα!

    Αν και νομίζω ότι η πορτοκαλί μοκέτα θα ταίριαζε καλύτερα!
    PARATERISTAS
    15.03.2008, 16:01
    Καλη ιδεα ισως ηταν να τυπωσουμε ενα φυλλαδιο musicheaven..με το προφιλ του site φωτο κλπ..
    KIT_KAT
    15.03.2008, 17:07
    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 15-03-2008 στις 16:01 έγραψε...

    ...φωτο κλπ..




    Αν εγκριθεί αυτό πείτε μου να στείλω μια πιο καλή μου
    Liza32
    15.03.2008, 17:25
    Ε οχι και μαυρο φοντο βρε παιδια! Το site ειναι χαρουμενο, και γεματο ζωή! Δεν ειναι ανάγκη να τα <βάψουμε μαύρα>! Τι θα λέγατε για ενα ωραίο κόκκινο δεξια και αριστερά και έντονο πορτοκαλί το φόντο μαζί με το λουλουδάκι;
    Peace18
    15.03.2008, 17:26
    Λοιπόν... Ένα "κουτί" 15τ.μ. είναι κάπως μικρό για να βαφτεί μαύρο! Ασφυκτική ατμόσφαιρα! Θα πρότειναπολυχρομία στους τοίχους έτσι ώστε αν μια μικρή γωνία είναι μαύρη να μην ενοχλεί! Ας πούμε... Έτσι όπως μπαίνουμε.. Οι τοίχοι δεξιά και απέναντι κόκκινοι όπως οι ζέρμπερα.. Στον τοίχο αριστερά μια ταπετσαρία από στιγμές του site (κεντρική σελίδα, Περιοδικό, ή nickname μελών ατάκτως ερυμμένα στην ταπετσαρία -πώς το μιλάω έτσι το ελληνικό-!!) και τώρα.. Τα τοιχάκια αριστερά και δεξιά από την πόρτα! Αυτό που ευάπτεται στον τοίχο με την ταπετσαρία μαύρο, και το άλλο ή πορτοκαλί ή κόκκινο! Στο τελευταίο τοιχάκι θα έβαζα τα όργανα που είπε ο Αίολος... Το γραφείο και το λαπτοπ από την μεριά της ταπετσαρίας... Η τηλεόραση στην γωνία των 2 κόκκινων τοίχων σε ύψος 1,5μέτρου από το πάτωμα! Θα συμφωνήσω και με τις ζέρμπερες μέσα και έξω από το περίπτερο... Μουσική... (μελοτράγουδα όπως λέει και ο Δέοντας... ή τραγούδια που ακούγονται πιο πολύ στο ραδιόφωνο του Μ.Η.) Τώρα αν υπάρξει και προτζέκτορας.. Την επόμενη φορα....
    Tropaiatissa
    15.03.2008, 19:58
    Ένα βασικό στοιχείο είναι τα χρώματα κλπ. να θυμίζουν MusicHeaven και χωρίς να χρειαστεί να δεί κάποιος το λογότυπο. Κοιτώντας λίγο την αρχική του site, τα χρώματα που κυριαρχούν είναι: το μαύρο, το μπλε, το κόκκινο και το πορτοκαλί. Θ συμφωνήσω πως δεν θα είναι και πολύ καλό να υπάρχει πολύ μαύρο στο περίπτερο. Τα σκούρα χρώματα δείχνουν τους χώρους πιο μικρούς και "πνιγμένους". Νομίζω πως θα είναι ωραίο το αποτέλεσμα αν "παίξουμε" με κόκκινο & πορτοκαλί. Το μπλε αν και υπάρχει στο site, δεν είναι απ' τα χρώματα που μου έρχονται στο μυαλό όταν ακούω "MusicHeaven". Όσον αφορά το μαύρο, νομίζω πως μπορεί να μπει αλλά σε μικρό βαθμό και ίσως να "σπάει" με αστεράκια, όπως είναι στο site. Άλλωστε -λογικά- τα ηχεία, και η LCD θα είναι μαύρα, οπότε πρέπει να τα λάβουμε κι αυτά υπ' όψη.

    Η LCD σίγουρα θα πρέπει να είναι σε ύψος που να μην κρύβεται από τα έπιπλα.

    Στους τοίχους θα μπορούσαν να μπουν κάποια πράγματα χαρακτιριστικά των δραστηριοτήτων του site, όπως π.χ. φωτογραφίες από Live, φωτογραφίες απ' αυτές που υπάρχουν στις συνεντεύξεις του e-περιοδικού (δηλαδή φωτογραφίες μελών με καλλιτέχνες) κ.ά. Επίσης το λογότυπο του site να ήταν πανό σαν αυτά που βάζετε στα live...

    Επίσης οι αληθινές ζέρμπερες είναι καλή ιδέα, αλλά να μην είναι πάρα πολλές και παραπέμπει σε νυχτερινό κέντρο με λουλούδια...

    Όσον αφορά τα έπιπλα, νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να μη μπουν σε διάταξη παράλληλη με τους τοίχους, γιατί έτσι δίνουν μια στατικότητα. Οι διαγώνιες δίνουν περισσότερη κίνηση και ζωντάνια στη σύνθεση.

    Από εκεί και πέρα θα ήθελα να μάθω το χρώμα και τις διαστάσεις των επίπλων και της μοκέτας, ώστε να σκεφτώ κάτι παραπάνω για την τοποθέτησή τους.

    Αυτά, από μια... μέλουσα διακοσμήτρια -λέμε τώρα...
    (θα έλεγα τώρα τίποτα, αλλά...)
    jorge
    16.03.2008, 16:38
    Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες παιδιά. Μερικές είναι πολύ καλές

    Η μοκέτα δεν ξέρω ακόμα τι χρώμα θα έχει, όμως θα μάθω σύντομα και θα σας πω. Επίσης έχω σκεφτεί να κάνουμε και ένα κολάζ με τις καλύτερες φωτογραφίες που έχουμε βγάλει από συναντήσεις, live, συνεντεύξεις κλπ.

    Όσον αφορά τα χρώματα, νομίζω πως το μπλε όντως δεν έχει θέση. Το μαύρο όμως πρέπει να υπάρχει, μια και είναι η βάση του λογοτύπου και του website. Προσωπικά νομίζω πως ένα παιχνίδι μαύρου, κόκκινου, λευκού με πινελιές από πορτοκαλί θα ήταν οτι πρέπει.


    CROSS
    16.03.2008, 17:25
    Πάνω σους μαύρους τοίχους μπορούν να μπούν αστεράκια και στη μέση ένα μεγάλο λουλούδι.Ή πάνω στους τοίχους να καρφιτσωθούν αληθινά κόκκινα λουλούδια σαν αυτό του σάιτ(-δεν ξέρω ποιά εποχή ανθίζει-)ή αν δεν υπάρχουν θα μπορούσαν να μπούν κόκκινα χρυσάνθεμα ή μαργαρίτες,που μοιάζουν αρκετά με αυτό..
    Δεν θα υπάρχει καμιά μαυρίλα εξαιτίας του μάυρου φόντου με αυτό τον τρόπο.

    (και όσοι εχουν αλλεργία στα λουλούδια,να μην περάσουν ούτε απ'έξω )
    movflower
    17.03.2008, 00:24
    Συνδιασμός μουσικής και ζεμπρομαργαρίτας (δεν μου έρχεται το σωστό νέιμ του φυτού, συγγνώμη):

    Στο κέντρο του λουλουδιού, θα μπορούσε να μπει ένα cd. Δηλαδή το cd ώς κέντρο και τα κόκκινα πέταλα, γύρω γύρω. Φυσικά, θα ήταν καλό να προτιμούσαμε cd μαύρου χρώματος και όλων των μουσικών κατηγοριών.
    kithara-woman
    17.03.2008, 04:19
    Η μοκέτα τι χρώμα είναι;Θα μπορούσε να είναι πράσινη,για να ταιριάζει με τη ζέρμπερα(τα φύλλα της),και λόγω ότι είναι Ανοιξη και είναι όλα ανθισμένα.Οι τοίχοι να είναι σε κάποιο απαλό-ζεστό χρωματάκι πχ πορτοκαλί ανοιχτό και να έχουν πάνω ζωγραφισμένες κόκκινες ζέρμπερες δίπλα στο λογότυπο musicheaven.Μπορούμε να τυπώσουμε και φυλλάδια,να εξηγούμε πέντε-δέκα πράγματα,για το site,να γίνεται αναφορά στις συνεντεύξεις που εχουν γίνει,και σε όλα τα θέματα του περιοδικού.Θα μπορούσε να ακούγεται και ο σταθμός,δεν θα κάνει κάποιος εκπομπή εκείνη την ώρα;Μπορούμε να βάλουμε και φωτογραφίες από live που έχουν συμμετάσχει μέλη του site,στους τοίχους ή στο φυλλάδιο.Μπορούμε να έχουμε και ένα βιβλίο εντυπώσεων να γράφουν τις εντυπώσεις τους οι επισκέπτες από την όλη διοργάνωση της έκθεσης καθώς και πως τους φαίνεται το περίπτερο.Μπορούμε να έχουμε και διάφορα μικρά μουσικά όργανα,σαν διακόσμηση,ντέφια,μπαγλαμαδάκια κ.α.Μια συμφωνία άσπρου,μαύρου,κόκκινου,πορτοκαλί,πράσινου,είναι καλή πιστεύω.
    Εγώ έτσι το φαντάζομαι.
    aggeliki
    18.03.2008, 18:20
    Εγώ πάλι έχω μία άλλη απορία...Το περίπτερο Γιώργο το πέρνετε με δομή ή ελέυθερης δομής έτσι ώστε να γίνουν από την αρχή κατασκευές???

    Και πολύ βασικό...Η μοκέτα τι χρώμα είναι και τα έπιπλα χρώμα και σχέδιο...


    jorge
    18.03.2008, 19:42
    Αγγελική στο περίπτερο δεν θα γίνουν κατασκευές. Θα είναι ένα απλό, πολύ απλό περίπτερο.

    Όσον αφορά το χρώμα του γραφείου και των καρεκλών, θα μάθω και θα σας πω.
    fantasma
    18.03.2008, 21:12
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 18-03-2008 στις 19:42 έγραψε...

    Αγγελική στο περίπτερο δεν θα γίνουν κατασκευές. Θα είναι ένα απλό, πολύ απλό περίπτερο.

    Όσον αφορά το χρώμα του γραφείου και των καρεκλών, θα μάθω και θα σας πω.



    συνηθως στα εκθεσιακα κεντρα δινουν ανοιχτοχρωμα...
    ασπρα ή γκρι ανοιχτο...