ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.848 μέλη

    Ποια θεωρείτε τα καλύτερα Sample?

    geo321
    16.03.2008, 12:37
    Εγω απο τυμπανα το bfd,απο κιθαρες το virtual guitarist,vsl, απο μπασο trilogy,απο πιανο stenway d,bosedorfer 90,estonia και φυσικα απο ορχηστρα vsl.

    MY WEB: MUSIC.MY-GOO.NET

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 16-03-2008 14:07 ]


    noizreduction
    16.03.2008, 16:51
    Θεμα δεν εχει μονο το δειγμα ( sample ) αλλα και ο προγραμματισμος/ενορχηστρωση

    Drums: Addictive Drums
    Μπασο: Trilogy
    Πιανο: Ε, απο το S80 της Yamaha. Οχι πλεον "κονσερβες"". Eξαιρεση αποτελει το Piano Refill του Reason, που το τελευταιο καιρο εκτιμω ολο και πιο πολυ.
    Ορχηστρα: Εξαρταται απο τη δουλεια, τον προϋπολισμο και τους ηχους.
    Πχ, η Microslav Orchestra ειναι τραγικη, ομως ειναι "plug and play" σχεδον
    Αντιθετως το Philarmonik ειναι παρα πολυ καλο και απαιτει παραπανω ωρες για να "δεσει" μια ενορχηστρωση.
    Τo Vιenna ειναι βαρυ και θεωρειται η κορυφη σαφως, ομως οι περισσοτερες παραγγελιες ειναι "you have 1 week" και ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να αναλωθω σε ατελειωτες ωρες μιξης.

    Απο την αλλη, το Reason με τα Mikroslav Refills γινεται συνεχως και καλυτερο.. Το εχω χρησιμοποιησει στις τελευταιες δουλειες μου και μπορω να πω πως ειναι ακρως ικανοποιητικο.

    Κιθαρες: Ε, πραγματικες και μονο πραγματικες..Αφου δαπανησαμε τα λεφτα να αποκτησουμε ενα αξιοπρεπες home studio, ας το χαρουμε κιολας.

    Πληκτρα: Περα απο το hardware μερος των πληκτρων ( που το προτιμω ), μ'αρεσει το Atmosphere και τα ARP και Moog της Arturia

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 16-03-2008 16:52 ]


    evlia
    09.01.2010, 12:21

    Καλημέρα σας.ξέρει κανείς να μου πει για τις βιβλιοθήκες ήχων η για Sample αν μπορώ να τα βρώ   απο κάπου δωρεάν κάποια ιστοσελίδα;


    noizreduction
    10.01.2010, 16:40

    Ολες οι εμπορικες βιβλιοθηκες προφανως βρισκονται μονο σε μορφη πωλησης κι οχι download. Ενδεχομενως να υπαρχουν μερικες free of charge ομως σιγουρα δε συγκρινονται με τις επαγγελματικες.

    Δικη μου προταση ειναι να μην προσπαθησεις να τις βρεις πειρατικες και να διαθεσεις ενα ποσο για να μπορεσεις να αποκτησεις αυθεντικες ( κι ασυμπιεστες ) τις βιβλιοθηκες αυτες!