ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη

    Τι μουσικη ακούτε (αγαπημένο στυλ)

    tintalle
    22.07.2004, 23:52
    Μ'αρέσουν πάρα πολύ Fitzgerald, Mckennitt, Βιτάλη, Γιαννάτου. Επίσης Λουδοβίκος,Χαϊνιδες,Μάλαμας,Κανά,Χατζηδάκις,Cranberries,Glass, Nightwish, Anathema και πολλοί άλλοι. Γενικότερα καλό τραγούδι να΄ναι κι ότι (σχεδόν) να΄ναι.
    Lalena
    26.08.2004, 22:03
    Classic rock, Progressive & Slow Rock, Blues & Jazz.
    Απο ελληνικά έντεχνο, ροκ και ρεμπέτικα!
    CHE
    27.08.2004, 09:47
    Classic Rock, ελληνική έντεχνη και ροκ μουσική.
    Τώρα τελευταία ακούω και ελληνική electronica.
    rivera
    27.08.2004, 11:22
    rock, jazz/fusion. KANSAS-PINK FLOYD-FOREIGNER-TOTO-QUEEN-CHICAGO-
    SPYRO GYRA-SOFT MACHINE-JOHN SCOFIELD-DAVID SANBORN-
    ALLAN HOLDSWORTH.....
    Matze
    27.08.2004, 15:38
    Οι μουσικές προτιμήσεις μου είναι πολλές!!! Μου αρέσει να ψάχνω συνεχώς για νέα ακούσματα και νέους καλλιτέχνες και πραγματικά το θεωρώ μεγάλη ατυχία εάν κάποια καθημερινή ημέρα δεν ανακαλύψω κάτι καινούριο. Γα να πω την αλήθεια ακούω σχεδόν τα πάντα(εκτός από ορισμένες εμφανείς εξαιρέσεις). Από έθνικ μουσική μέχρι μέταλ και από κλασική μουσική μέχρι ρυθμεντμπλουζ, από συγκροτήματα με ελληνικό ή ξένο στίχο. Η τζαζ όμως είναι μοναδική για εμένα, χωρίς βέβαια να ξεχνάω και την ελληνική παραδοσιακή μουσική αλλά και την βυζαντινή! ¶λλωστε ο Jimi Hendrix είχε πει κάποτε:"Το να θέλεις να βρείς το καλύτερο είδος μουσικής είναι σαν να προσπαθείς να βρείς το καλύτερο κύμα της θάλασσας και να το πάρεις σπίτι σου". Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ.
    Ai8erobamwn
    22.09.2004, 01:20
    Δεν μπορώ να διαλέξω ένα είδος, όπως δε μπορώ να διαλέξω ένα αγαπημένο χρώμα ή, συνήθως, ένα αγαπημένο "κάτι"....
    Πάντως έχω αδυναμία στην ελληνική και ξένη ροκ, τη τζαζ, τα καλά λαϊκά και το έντεχνο.
    Α ναι, έχω αλλεργία στο ελληνικό λαϊκο-ποπ και το ξένο χαζο-ποπ τύπου Britney (αν και χρειάζονται κι αυτά για να γελάμε και λίγο...)
    butterfly_
    24.09.2004, 12:56
    εγω εχω ιδιαιτερη αγαπη στην pop-love-metal

    αν και δεν εχω προβλημα!
    τα ακουω ολα τα ειδη μουσικης!
    zoe
    24.11.2004, 00:39
    kyriws house kai latin..genika oti pio xoreytiko..
    pou kai pou k enan sfakianaki..(ta pa8i den krybontai...)

    yg: pros astron...file mou. k to xazotragpudo mporei kapoion na ekfrazei. eyxaristw
    maritsoulla
    07.12.2004, 20:12
    otidipote se rock ! ellhniko kai aggliko..kata protimisi aggliko, entexna (teleia!) kai genika otidipote exei kithara !!
    ThePassenger
    07.12.2004, 20:18
    Μου τη δίνουν τα στυλ...

    Μ' αρέσει η καλή μουσική
    SteliosG
    08.12.2004, 08:03
    You are the passener,
    and you ride and you ride...???
    ThePassenger
    08.12.2004, 21:23
    Quote:
    You are the passener,
    and you ride and you ride...???

    Yes! I am the passenger
    and I ride and I ride
    Panos_a
    08.12.2004, 21:28
    Stoner opos Monster Magnet,grunge opos alice in chains ,deftones tetoia pragmata vre paidi mou,xereis...
    Aitheria21
    09.12.2004, 15:52
    Λοιπόν ακούω αυτό που λέμε έντεχνη ελληνική μουσική σκηνή...Από ξένα κάτι λίγο,δεν ξέρω και πολλά αλλά σε rock στυλ...Μου αρέσουν όμως πολύ και τα παλιά λαικά...Δεν αντέχω μπιτάκια και λάικο-έθνικ-ποπ...τέλοσπάντων καταλάβατε..

    Φιλιά!!
    IOSIF
    10.12.2004, 06:49
    ΕΛΛΗΝΙΚΑ
    ThePassenger
    10.12.2004, 16:36
    Quote:
    ΕΛΛΗΝΙΚΑ

    Είδος μουσικής είναι αυτο;
    billy_cobham
    11.12.2004, 00:12
    Κλασική και progressive Rock, Blues (straight, rhythm, shuffle, boogie) είτε λευκών καλλιτεχνών είτε έγχρωμων, jazz & fussion (φανατικά), κλασική μουσική, από εγχώρια, παραδοσιακή, έντεχνη και γενικά οποιοδήποτε είδος δεν αποτελείται από πάσης φύσεως "χαζοτράγουδα" τύπου μπιτάκια, σκυλάδικα και άλλα καταναλωτικά σκουπίδια....
    ssakiss1
    11.12.2004, 00:26
    ακουω τα πανταGuitar.......ViolinSpikeMarching BandBagpipesMacarenaFamous 4Comedian
    paintbox
    12.12.2004, 23:49
    :) ehm. kalh mousikh - pws orizei kaneis thn kalh mousikh? pantws. yparxoun teleia kommatia sthn pop mousikh. egw akouw, um... suzanne vega, kate bush, beatles, pink floyd, :) in my rosary.. palia goustara apegnwsmeno black metal.. Ta teleftaia pou m'exoun kollisei einai ta soundtracks tou "Midnight Cowboy" (ekeinw sta telh 70's me Dustin Hoffman kai Voigt ) kai tou "The Graduate" me ton Hoffman ksana (Simon & Garfunkel..... ti apisteftes armonies..)
    kythira
    14.12.2004, 12:07
    Πιστεύοντας ότι ένας άνθρωπος θα πρέπει να έχει γνώσεις γύρω από σχεδόν κάθε είδος μουσικής ώστε να είναι σε θέση να κρίνει και διακρίνει τα καλά από τ' άσχημα, προσωπικά ακούω ό,τι δε με χαλάει στ' αυτιά μου... Δεν έχω πρόβλημα με το θόρυβο (πέρασα μια φάση της ζωής μου ακούγωντας αποκλειστικά metal) αλλά κατέληξα στη διαχρωνικότητα. Συνεπώς, σε ό,τι έχει να κάνει με κλασσικό Rock, κλασικό metal (π.χ. Helloween) με Blues και RythmNBlues, Jazz, Soul, Funk και είμαι μέσα... Στις πολύ δύσκολες ώρες την περνάω με ηλεκτρονικούς ήχους (ambient) και στις ώρες της χαλάρωσης προτιμώ κλασσική και συμφωνική μουσική...
    Δε μπορώ να σταθώ σε χώρους που βομβαρδίζονται από ανεξέλεγκτα beats...

    Μήπως είμαι διχασμένη προσωπικότητα και δεν το 'χω πάρει χαμπάρι;