ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Τι μουσικη ακούτε (αγαπημένο στυλ)

    mavroula
    14.12.2004, 16:21
    Εγώ θα αλλάξω την απάντηση, τι είναι αυτά που δεν ακούω.

    Βeat-ακια, Mainstream. Ποπ. Σκυλάδικα.
    Τραγούδια με εύκολες λέξεις και ανόητα νοήματα.
    Τραγούδια δήθεν έντεχνα,δήθεν ροκ. από τραγουδιστές/ερμηνευτές
    που το "παίζουν" παντογνωστες η από αυτόυς που νομίζουν
    οτι μπορούν να τραγουδήσουν τα πάντα.. η οτι κατέχουν όλα τα στυλ.
    ενοχλητικές διασκευές (όταν πραγματικά χαλάνε το αρχικό τραγούδι.)

    Τραγούδια-καραμέλες που βάζουν συνέχεια οι σταθμοί χωρίς να αξίζουν
    τόση προβολή, γιατί καλά είναι μεν. αλλά υπαρχουν πολύ καλύτερα.

    Μου αρέσει να ακούω οτιδήποτε καλοφτιαγμένο. Απλά και γενικά.
    Αυτά νομιζω δεν ακούω.


    irina2222
    25.12.2004, 09:13
    Ευτυχώς που υπάρχουν αρκετοί ακόμα που ακούνε country μουσική όπως κάνω και εγώ δηλαδή.Ακούω φανατικά την country εκπομπή του Γιάννη Παναγιωτάκη στον atlantis 105.2.
    Ε...και για όποιον ενδιαφέρεται το site αυτής της εκπομπής είναι www.countryontime.com
    frufru
    25.12.2004, 21:33
    Ωραια η συζητηση στο φορουμ..Μπορεις να βγαλεις και καλα αντισκυλαδικα στατιστικα...Καλο αυτο.
    Ως τωρα ακουγα ο,τιδηποτε ονομαζεται εντεχνη ελληνικη μουσικη.
    Συνεβη ομως κατι μαγικο και ανεξηγητο που μαλιστα με καποιον τροπο για εμενα ειναι σαν σημαδι οτι αυτο απο μονο του θα με συνοδευει απο εδω και εμπρος.
    Τι ειναι αυτο? Οι Van der Graaf Generator και ο Peter Hammill, oι Soft Machine που για εμενα ειναι απο μονοι τους ''ειδος μουσικης''.
    Ελπιζω καποιοα στιγμη να κανω και μια δημοσιευση για τον Hammill και τους VdGG..
    Παρόλα αυτα ο Μαλαμας, η Καλημερη κλπ συμβολιζουν κατα τη γνωμη μου μια μουσικη υγεια στην Ελλαδα..
    Sorry για τα πολλα πολλα
    vouliakis
    25.12.2004, 22:11
    frufru, θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πως ανακάλυψες τον Peter Hammill.


    frufru
    26.12.2004, 15:42
    Η αληθεια ειναι πως ημουν πολυ τυχερη και η ιστορια οχι και συγκλονιστικη αλλα λιγο μπερδεμενη.
    Ετυχε να γνωριστω με ενα παιδι 4-5 χρονια μεγαλυτερο απο εμενα και να γινουμε καλοι φιλοι. Αυτος ειχε εναν θειο που γενικοτερα ταξιδευε συχνα και ειχε περασει καποιο διαστημα Αγγλια και Αυστραλια. Το παιδι αυτο απο 7-8 χρονων αρχισε να δεχεται τις μουσικες επιρροες του θειου του με πρωτο και καλυτερο τον Zappa.Απο εκει και περα Ηammill κα.
    Ειχαμε αρχισει να κανουμε αρκετες συζητησεις για μουσικη και καποια στιγμη μου μιλησε για τον Hammill. Ακουσα....και κολλησα.
    Προσφατα (19/11) πηγα στην συναυλια του Hammill στο Ροδον..
    Η αποπραγματοποιηση η ιδια!Δεν μπορουσα να καταλαβω που βρισκομαι και τι κανω. Πραγματικα στα Live (παρα το περσινο καρδιακο επεισοδιο που ειχε) ειναι κατι το απιστευτο.
    που μακρυγορω αλλα παρασυρομαι..
    Γενικα ακους Hammill?
    vouliakis
    26.12.2004, 17:01
    Ναι, στο παρελθόν άκουγα.
    Κορυφαίο το House with no doors.
    Τον πέτυχα και κάπου στην Ιταλία τον καιρό που ο Hammill κατοικούσε μόνιμα στη Modena. Όταν του είπα ότι είμαι έλληνας, μου δήλωσε "Πανιώνιος"(!!!)

    Όμως ας μη βγαίνουμε εκτός θέματος. Άνοιξε αν θέλεις ένα thread εδώ στο forum για τον Hammill
    Meryl
    26.12.2004, 17:02
    Akouw diafora eidh alla perissotero alternative, indie, electro-pop, rock...Smiths, Morrissey, Placebo, pet Shop Boys, Franz Ferdinand, Suede, New Order, Cure, Depeche Mode...kai alla. A! Apo ellhnikh mousikh - an uparxei tetoio pragma - kwnstantino B kai Film ante kai ligo raining pleasure. Tipota allo! Akouei kaneis paromoia mousikh???
    kremasti-rodos
    26.12.2004, 18:21
    εγω παιδες ακουω ροκ (ελληνικη και ξενη) και εντεχνο-ροκ τραγουδια.δεν παω καθολου τα σκυλαδικα.εχω τσακωθει μαλιστα και για αυτα με τους φιλους μου.
    SteliosG
    27.12.2004, 07:45
    Μηπως μπορειτε σας παρακαλω να μου δωσετε εναν ορισμο του "Σκυλαδικα"?
    vouliakis
    27.12.2004, 11:42
    Σκυλάδικα: Ασμάτια που παραπέμπουν στις λέξεις: skills και άδικα, τα οποία άδουν γνωστά (με pedigree) ή λιγότερο γνωστά (αδέσποτα) σώματα.







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 27-12-2004 11:45 ]
    tsaboukos
    27.12.2004, 16:48
    egw akouw rock & metal.mou aresoun sygkrothmata san tous :iron maiden,iced earth,rory gallagher,doors,scorpions,acdc........................!

    SteliosG
    27.12.2004, 17:43
    σωστοοοοοος !!!
    LordSlavik
    28.12.2004, 11:17
    Iron Maiden

    Metallica

    Opeth

    Kαι αλλα παρα πολλα.
    Ania
    07.05.2005, 21:55
    black death doom kai genika metal
    elenoua
    08.05.2005, 00:11
    egw akouw rok elliniko kai enetexno
    elzaatar
    08.05.2005, 00:16
    Τι ακούω; Τα πάντα.
    Τι μου αρέσει; Άλλη ιστορία.

    mag
    08.05.2005, 01:55
    Έχω προσπαθήσει πάρα πολλέσ φορές στο παρελθόν να 'χαρακτηρίσω΄ τον εαυτό μου. Έλα όμως που τη μια βδομάδα ακούω ροκ,την άλλη electrogothic και την άλλη συμφωνικά σε style Vangelis Papathanassiou.. Μάλλον δεν έχω 'μουσική ταυτότητα'
    giorgostm
    08.05.2005, 01:59
    καλη μουσικη οτι κι αν ειναι εκτός απο metal.
    Εθνικ,τζαζ,ελληνικη.
    Melinda
    09.05.2005, 22:59
    Egw kseni musiki kai kiriws rock kai metal...
    KRITIKOS
    10.05.2005, 07:50
    λαικα και κυριως τον μεγαλο (εν ζωη) Πασχαλη Τερζη....Γιαυτους που εχουν φυγει και βεβαια Στελαρα και Στρατο