ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Gibson SG standard ή Ibanez S5470

    Rock
    18.03.2008, 16:03
    είμαι μεταξύ 2 ηλεκτρικών κιθάρων gibson sg standard και ibanez s5470 ξέρω ότι είναι εντελώς διαφορετικά όργανα αλλά θα ήθελα να ξέρω τι πιστεύετε ότι θα άξιζε περισσότερο .( παίζω classic rock,Blues, metal,instrumental rock....)
    και κάτι άλλο ξέρει κανέις από που μπορώ να κατεβάσω backing tracks με διάφορα είδη μουσικής για εξάσκηση στο σόλο?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 29-03-2008 19:27 ]


    GAGA
    18.03.2008, 16:14
    Για να καταλάβεις, οι gibson έχουν πιο "βαρβάτο' ήχο στυλ Led Zeppelin, ενω οι ibanez έχουν ένα ήχο στυλ Steve Vai.
    Με τα είδη που παίζεις (αρκετά γενικοί χαρακτηρισμοί) θα μπορούσες να πάρεις και τις δυο
    Διαλέγεις και παίρνεις.Κατε με ηλεκτρικές κιθάρες είναι μόνο οι fender (είτε strat είτε tele), αλλα αυτό είναι άλλο θέμα....Απο τις δυο που λες πάντως εγω θα προτιμούσα την ibanez...Νομίζω είναι πιο "ευέλικτη"
    Ας μιλήσουν και πιο ειδικοί στον ηλεκτρικό ήχο

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 18-03-2008 16:16 ]


    jethroomi
    18.03.2008, 17:44
    Aπο το post σου καταλαβαινω οτι μαλλον εισαι αρχαριος κι ετσι πρεπει να σου 'πω οτι ο κιθαριστας μετραει κι οχι η κιθαρα, εννοειται καλοσεταρισμένη (ρυθμισμενη), παντα σε συναρτηση με τον ενισχυτη.
    Τωρα αφου οι κιθαρες που προσανατολιζεσαι εχουν περιπου την ιδια τιμη παρε την gibson επειδη θα 'πιασεις' καλλυτερη τιμη μεταπωλησης, αν ποτε το αποφασισεις.
    Αντε καλη αγορα και καλη μελετη.
    Rock
    18.03.2008, 18:11
    φίλε jethroomi δεν είμαι αρχάριος εχει χρόνια που παίζω δεν ξέρω πως από το Post μου κατάλαβες αυτό anw συμφωνώ με το γνωστό δεν είναι η κιθάρα που κάνει τον κιθαρίστα αλλά πάλι άλλο να έχεις μια κιθάρα που να σε εκφράζει και να έχει και τον ήχο που εσύ θεωρείς ιδανικό έτσι γίνεσαι πιο δημιουργικός πιο παραγωγικός....
    γνωρίζω τον ήχο της gibson και με ibanez έχω παίξει απλά δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξυ των δυο και για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να πάρω και τις δυο. μου αρέσει περισσότερο ο ήχος της gibson αλλά σκέφτομαι μήπως μου λείψει το floyd rose για αυτο ζητώ και γνώμες ..................
    jethroomi
    18.03.2008, 18:31
    Φιλε Rock μη με παρεξηγεις, απλα τετοιου ειδους διλημματα (και με το δικιο τους) εχουν οι αρχαριοι. Βεβαια η τιμες των οργανων που ανεφερεις επρεπε να με πονηρεψουν, αλλα υπαρχουν και αρχαριοι με πολλα λεφτα, γι αυτο σου προτεινα την gibson (μεγαλη τιμη μεταπωλησης). Αλλα αμα ειναι να σου λειψει το floyd rose τι συζηταμε;
    johnnyguitar
    29.03.2008, 18:53
    Εγω εχω μια jackson με floyd και μια schecter 7χορδη χωριs tremolo.Με την πρωτη απολαμβανω τα τρεμολοπαιχνιδα και με τη δευτερη τα διαφορετικα κουρδισματα.Πιστευω οτι η επιλογη κιθαρας ειναι καθαρα θεμα παιξιματος.Για τον ηχο που θα βγαλεις τελικα,πιο πολυ μετραει τι ενισχυτη,πεταλια/πεταλιερα εχεις,παρα τι κιθαρα..Ασχετα απο την εμπειρια σου ως μουσικος-που δε νομιζω οτι αυτο ειναι το θεμα-πρεπει να πας να παιξεις και με τις δυο και να δεις πια σε βολευει πιο πολυ,εχοντας παντα στο μυαλο σου τις διαφορετικες δυνατοτητες που σου προσφερει η καθε μια.
    deathminor88
    29.03.2008, 22:28
    Η μία έχει πράγματα που δεν έχει η άλλη. Θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές απόψεις. Μερικοί ίσως σου προτείνουν και άλλες κιθάρες. Σίγουρα με την Gibson θα έχει κρυστάλλινα καθαρά. Με την Ibanez μπορείς να κάνεις πιο πολλά παιχνίδια λόγω του τρέμολο. Από κει και πέρα, έχουν σχέση τα εφέ που θα βάλεις, οι ενισχυτές, και φυσικά αυτό που μετράει πιο πολύ είναι ο κιθαρίστας.
    odis13
    30.03.2008, 11:42
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 29-03-2008 στις 22:28 έγραψε...

    . Σίγουρα με την Gibson θα έχει κρυστάλλινα καθαρά.


    Πλάκα με κάνεις

    Η Ibanez όταν σπλιτάρουν οι διπλοι μαζί με το μονό στη μέση την παλέυει στα καθαρά.
    Της gibson τα καθαρά είναι κομπρεσσαρισμένα λόγω μαγνητών, αυτό είναι καλό σε ορισμένα είδη αλλά αμα πας να παιξεις funk ή κάτι παρομοιο (οκ όχι η δική σου περίπτωση) δε τη παλευει...ειδικά αμα δεν έχεις πολύ καλό ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυυτή, ο neck μαγνήτης θα σου δίνει όλη τη λασπουρα του μισσισπή ...

    Αnyway αν νοιωθεις ότι οπωσδήποτε θα χρειαστεις floyd, ibanez is the waz...αλλά αφου λες ''να μου λείψει'' φαντάζομαι έχεις και άλλη κιθάρα με floyd, οπότε κάνεις εκέι τα κόλπα σου..

    Aν τελικά πας για sg (γιατί όχι?) καλύτερα να προτιμήσεις την 61 reissue.Μπορεί να κοστίζει λίγο παραπάνω, αλλά είναι απο τις καλύτερες gibson και κλάσεις ανώτερη απο την standard.Αφενός οι μαγνήτες της είναι πολύ καλύτεροι (και ακριβότεροι, check it out), είναι και πιο προσεγμένη....ακαι άλλο ένα πλεονέκτημα που οι περισσότεροι δε το λαμβάνουν υπόψη, αλλα κάνει μπαμ στους φίλους ταυρομάχους...η 61 exei pickup rings τουτεστιν ρυθμίχεις το ύψος των μαγνητών πολύ πιο έυκολα και πιο σωστά (και το ύψος των μαγνητών παιζει απίστευτα μεγάλο ρόλο στον ήχο, μπορει μια κιθάρα που ακουγεται χάλια με ενα γυρισμα μιας βίδας να γίνει θεική, no kidding) ενώ η standard έχει full pickguard, oπότε αυτό συχνά προκαλέι προβλήματα ,ειδικα ανς θες ο μαγνήτης να είναι πιο κάτω στην πλευρά των μπάσων απο ότι στα πρίμα (θα θες....)
    kostas-5150
    31.03.2008, 07:24
    Παρε μια Strat να βρεις την υγεια σου..
    faltsoo
    31.03.2008, 12:28
    παρε καλυτερα δυο (2) strat ναχεις και στα γεραματα .






    Brokenchord
    31.03.2008, 16:43
    Πάρε την gibson!

    kostas-5150
    01.04.2008, 19:50
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 31-03-2008 στις 12:28 έγραψε...

    παρε καλυτερα δυο (2) strat ναχεις και στα γεραματα .







    Xαχαχα,ασχημα νιατα (βλεπε SG) ξενοιαστα γεραματα (βλεπε Strat)
    'νταξ μωρε καλη ειν'για να την βλεπεις στο stand (η SGGGzzzzz)
    deathminor88
    02.04.2008, 01:50
    Ναι καλή είναι για το stand.
    Ακόμα καλύτερη όταν παίζεις με αυτήν...
    kostas-5150
    03.04.2008, 07:14
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 02-04-2008 στις 01:50 έγραψε...

    Ναι καλή είναι για το stand.
    Ακόμα καλύτερη όταν παίζεις με αυτήν...

    Xαχαχα Mονο οταν εισαι ορθιος μην γερνεις πολυ μπροστα γιατι θα σε παρει κατω μαζι της!!
    Ελα μια χαρα ειναι!Η SGzzzzz
    Αντε και καλες αγορες.

    YΓ Ανταλλαξα κατι κιθαρες με '88 Kramer stagemaster flip flop finish,24,neck through και τα ρεστα(Αμερικανα yes yes),περιμενω να μου'ρθει..Θα γινει του floyd rose το καγκελο!!
    EIGHTIES ADDICTION!!!

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 03-04-2008 07:16 ]


    MrBravo
    07.04.2008, 15:52
    Ibanez s5470!
    Για τα είδη που παίζεις, στα περισσότερα είναι η κατάλληλη, εκτός από Blues. Η SG είναι πιο συγκεκριμένη κιθάρα, με πιο συγκεκριμένο ήχο. Εννοείται πως μεγάλο ρόλο παίζει και ο εξοπλισμός. Anyway, have fun, παίξε και με τις δύο με τον δικό σου εξοπλισμό και διάλεξε. Για τα λεφτά που σκέφτεσει να δώσεις για κιθάρα, δεν συμφέρει να την αγοράσεις από internet, γιατί μπορεί να σου βγει μαϊμού, ή τελικά να μη σου αρέσει...