ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη
    jorge
    21.07.2004, 12:36
    Φαντάζομαι πως διαπιστώσατε κάποιες ουσιαστικές αλλαγές στις σελίδες μας, δεν είναι έτσι;

    Βασική αλλαγή αποτελεί η τοποθέτηση του κεντρικού μενού επάνω, όπου θα βρείτε σχεδόν όλες τις ενότητες του MusicHeaven. Επίσης, αριστερά επάνω τοποθετήσαμε το block Δισκογραφία.

    Παρατηρήσεις, εντυπώσεις και αναφορά προβλημάτων σε αυτό το topic
    santourman
    21.07.2004, 14:19
    Jorge αρκετά καλή η αλλαγή.

    Μερικές σκέψεις για τις "επιλογές μέλους"
    Μήπως να προσθέταμε εκεί την αποσύνδεση;

    Απλά γιατί έτσι χρειάζονται 2 βήματα λιγότερο για την αποσύνδεση.
    (ενώ τώρα πάμε : επιλογές -> προφίλ -> προβολή -> αποσύνδεση)

    Επίσης, την παραγγελία T-Shirt δε θα έλεγα ότι πάει και τόσο στις επιλογές μέλους (τι στο καλό, κάθε τρεις και λίγο κάνουμε παραγγελίες; )
    Ομοίως, η σύνδεση και η εγγραφή νέου μέλους, χρειάζονται εκεί; Αφού υπάρχουν στην αρχική σελίδα.
    Haroulinda
    21.07.2004, 14:38
    Jorge,

    Πολύ βολική η τοποθέτηση του μενού εκεί... και εγώ περίμενα να μπεί και η αποσύνδεση εκεί!

    Η δισκογραφία πολύ καλή επίσης... Πηγαίνει το μάτι ευθείαν εκεί...

    Πολύ καλή δουλειά!

    Ευχαριστούμε!
    jorge
    21.07.2004, 14:54
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 21-07-2004 στις 14:19 έγραψε:

    Μήπως να προσθέταμε εκεί την αποσύνδεση;




    Δεν έβαλα εκεί την αποσύνδεση γιατί χρησιμοποιείται λίγες φορές.

    Μια που το ανέφερες, θέλω να ενημερώσω πως εφόσον ο υπολογιστής σας χρησιμοποιείται μόνο από εσάς ή είστε το μόνο άτομο που μπαίνει στο MusicHeaven από το συγκεκριμένο υπολογιστή, δε σας συμφέρει να κάνετε Αποσύνδεση.

    Το MusicHeaven μπορεί και σας "θυμάται" όταν πάτε να επανασυνδεθείτε, άρα δε σας υποχρεώνει να συνδέεστε σαν μέλος κάθε φορά που μπαίνετε στο site. Επίσης, αν για διάστημα 30 λεπτών δεν επισκευθείτε κάποια σελίδα του MusicHeaven, σας αφαιρεί από τη λίστα των online χρηστών. Όταν όμως εσείς ξαναμπείτε (πχ την άλλη μέρα), τότε σας "θυμάται" και σας ξαναδείχνει online, χωρίς να χρειαστεί να δώσετε όνομα χρήστη και κωδικό.

    Ο μόνος λόγος για να επιλέξετε αποσύνδεση είναι όταν χρησιμοποιείτε κάποιον ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ υπολογιστή, π.χ. σε κάποιο υπολογιστικό κέντρο πανεπιστημίου, σε κάποιο γραφείο ή όταν στο σπίτι υπάρχει πάνω από 1 μέλος του MusicHeaven.

    Συμπέρασμα: Επιλέγετε Αποσύνδεση μόνο όταν είναι απαραίτητο. Όχι κάθε φορά που θέλετε να βγείτε από το MusicHeaven.


    Santourman thanks και για τα υπόλοιπα, θα τα σκεφτούμε...
    Astron
    21.07.2004, 15:04
    "τοποθέτηση του κεντρικού μενού επάνω"

    Ρε παιδιά εγώ γιατί δεν το βλέπω αυτό; Πού ακριβώς είναι; Κάτω απ' τα βασικά κουμπιά (αρχική, παρτιτούρες,forum κλπ) δεν υπάρχει κάποιο άλλο μενού.
    Μήπως έπεσα σε ώρα αναβάθμισης;
    jorge
    21.07.2004, 15:48
    Astron κάνε ένα Refresh. Τα κουμπιά που λες έχουν καταργηθεί, όπως και το block "Επίσης..." που υπήρχε αριστερά.
    rapsodos
    21.07.2004, 16:06
    Αχ βρε jorge. Tι μου κανεις με τις αλλαγές. Άντε τώρα να τις συνηθίσω.
    Τι σε πείραζε βρε ετσι όπως ήτανε?


    jorge
    21.07.2004, 16:09
    Τελικά καλά κάνω και σε λέω Σαλονικιό!
    rapsodos
    21.07.2004, 16:13
    @#$%&*@#@$$%#
    Μη με κάνεις να τα μεταφράσω .....
    erophile
    21.07.2004, 16:20
    Να ρωτήσω κατι οσον αφορά την αποσύνδεση?Μπήκα σε ένα ίντερνετ καφέ και ο βλάκας δεν ήξερα πως έπρεπε να αποσυνδεθώ.Άλλαξα κωδικό πρόσβασης θα μπορεί κανένας τώρα να μπει με το δικό μου προφίλ?
    Giorgos
    21.07.2004, 17:47
    Με την νέα του μορφή, το Μ/Η είναι πολύ πιο εύχρηστο, μιας και με τόσα sections που έχει, μοναδική λύση ήταν η δημιουργία menu. Πολύ καλή η ιδέα, πιστεύω πως τώρα ό,τι χρειάζονται τα μέλη του Μ/Η θα το βρίσκουν πολύ πιο εύκολα. Μπράβο Jorge

    Μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι η εξής: Θα προτιμούσα να μην είχε στο μενού το μαύρο φόντο (αυτό το Θέμα χρησιμοποιώ) του υπόλοιπου background, αφενός γιατί είναι πολύ...μαύρο (κάνει το site πολύ καταθλιπτικό και δεν του ταιριάζει με τίποτα) και αφετέρου γιατί η άσπρη γραμματοσειρά μπλέκεται με τα ανοιχτού χρώματος αστεράκια και δεν είναι ιδιαίτερα ευανάγνωστες οι λέξεις. Θα προτιμούσα προσωπικά ολόκληρη η οριζόντια στήλη (Κοινότητα/Παρτιτούρες/Music Media κτλ.) να μπει σε ξεχωριστό φόντο (δηλαδή όπως ήταν ως τώρα η προηγούμενη που έλεγε "Αρχική/Παρτιτούρες/Σύνδεσμοι κτλ." κι όχι όπως τώρα που ανήκει στον "ουρανό") στις αποχρώσεις του μπλε (όπως και το κυρίως site), με bold γραμματοσειρά και όχι σε λευκό χρώμα (θα πρότεινα μπλε ανοιχτό φόντο και μπλε σκούρα γραμματοσειρά ή το αντίστροφο και πάντως όχι αυτό το ασπρόμαυρο).

    Επίσης θα πρότεινα το "Αρχική" που σε πηγαίνει στην αρχική σελίδα να μην είναι δεξιά αλλά αριστερά όπως πριν, και επίσης, αν κάποιος πατά στο "Music Heaven" όλο επάνω να τον βγάζει πάλι στην αρχική, όπως γινόταν και μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά κι όπως γίνεται σε τόσα πολλά άλλα sites.

    Α...κι αυτό που επεσήμανε ο Santourman...Συμφωνώ κι εγώ, θα ήθελα στην τωρινή θέση του "Αρχική" (επάνω δεξιά, δίπλα από τα "Αγαπημένα") να υπήρχε η "Αποσύνδεση", όπως μέχρι πρότινος.
    gate
    21.07.2004, 19:15
    Πολυ καλή η αλλαγή Jorge.
    Πες μας μόνο τι σημαίνει η κατηγορία "Μουσικά Στέκια" στις δημοσιεύσεις ;
    jorge
    21.07.2004, 21:00
    Quote:

    Το μέλος erophile στις 21-07-2004 στις 16:20 έγραψε:

    Να ρωτήσω κατι οσον αφορά την αποσύνδεση?Μπήκα σε ένα ίντερνετ καφέ και ο βλάκας δεν ήξερα πως έπρεπε να αποσυνδεθώ.Άλλαξα κωδικό πρόσβασης θα μπορεί κανένας τώρα να μπει με το δικό μου προφίλ?





    Αν την αλλαγή κωδικού δεν την έκανες εκεί (στο internet cafe), αλλά αργότερα, κάπου αλλού, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Gate τα "Μουσικά Στέκια" είναι μια νέα κατηγορία στην οποία θα παρουσιάζουμε μουσικές σκηνές, με φωτογραφίες, κείμενα κλπ. Όποιος θέλει μπορεί ασφαλώς να στείλει κείμενα...

    Giorgo, η σειρά τίτλων (Κοινότητα, Παρτιτούρες) κλπ. δεν θέλουμε να αποσπά το μάτι περισσότερα από το logo, γι' αυτό και είναι διακριτική. Τώρα όσον αφορά τα αστεράκια, δεν βλέπω προσωπικά να μπλέκονται με τα λευκά γράμματα. Αυτό που προτείνεις πάντως (αλλαγή background στα υπομενού) είναι καλή ιδεά... Και αυτά περί "Αποσύνδεσης" σωστά, θα τοποθετηθεί και αυτό.

    Πάντως χαίρομαι που το μενού φαίνεται να λειτουργεί σωστά, γιατί πολύ συχνά παρουσιάζονται ασυμβατότητες όταν γίνεται εγκατάσταση τέτοιων πολύπλοκων s c r i p ts. Τα υπόλοιπα θα τα ρυθμίσουμε, με στόχο να νιώθουμε άνεση στο μέγιστο δυνατό...
    Astron
    21.07.2004, 22:35
    Πράγματι πολύ καλή ιδέα το μενού, χρειαζότανε σίγουρα.
    Μπράβο jorge.

    Sideline
    22.07.2004, 03:19
    To chat θα επωφελείτο από ένα face-lift-δέν ξέρω, μου φαίνεται κάπως,πως να το πω, άκομψο...

    Αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι δεν είναι και το πιο συχνοεπισκεπτόμενο μέρος του δικτυακού αυτού χώρου αλλά δεν θα πείραζε να το λάβετε υπόψη


    jorge
    22.07.2004, 09:17
    Τι ακριβώς δε σου αρέσει στο chat Sideline;
    Πως αλλιώς θα το ήθελες;
    Orfeus
    22.07.2004, 09:33
    Όλα καλά...

    "Εχασα" όμως το Photo Heaven.

    Jai, Guru, Deva, Om!!

    Σσσσσσσ......... Το βρήκα!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 22-07-2004 09:58 ]
    SteliosG
    22.07.2004, 10:26
    Μπραβο Γιωργο!!!!! Πολυ καλες οι αλλαγες!! μαρεσουν και το κανουν πιο λειτουργικο!!!! Μονο το "αρχικη" καλο θα ηταν καπου δεξια και στο logo του ΜΗ οπως ειπαν και οι προηγουμενοι!!! ΕΥΓΕ!!!
    MariannaP
    22.07.2004, 17:04
    Με προλάβατε!
    Ηθελα κι εγω να πω να μπει η αποσύνδεση στις Επιλογές μελους, αλλά κάποιος προνόησε!
    Thank's

    istoxastis
    22.07.2004, 19:05
    Καλό είναι κι έτσι...
    τί να πούμε...
    εμείς, οι "κολλημένοι" στις πρώτες αγάπες...

    Όσο για το χρώμα του υπομενού, ναι, Γιώργο αν είναι εύκολο, πιο ωραίο θα φαίνεται αν είναι διαφορετικό.