ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.833 μέλη

    Ροκιές με Μαντολίνο

    Rudess
    30.03.2008, 20:54
    Γενικά ξέρω κατι λίγα ναι λίγα από όλα τα είδη κιθάρας αλλά ότι ένα ξεχασμένο μαντολίνο θα με τραβούσε ξαφνικά τόσο πολύ δεν το φανταζόμουν.
    Έχω αρχίσει εδώ και μια βδομαδα να παίζω και έχω παίξει ροκ μελωδίες σε παραδοσιακό όργανο.
    Σοβαρά δεν ξέρετε τι τράβηξε το Nothing Else Matters το καημένο.

    Παρακαλώ κύριοι εκφράστε απόψεις.....

    Τι νομίζετε μπορεί ένα παραδοσιακό ή τελοσπάντων λαϊκό όργανο να γίνει συστατικό άλλων ειδών μουσικής?
    deathminor88
    30.03.2008, 23:04
    Πολλές φορές έχει χρησιμοποιηθεί μαντολίνο σε ροκ μουσική. Ήδη από τον Elvis νομίζω. Δεν είναι κάτι καινούριο.
    alekoudis
    30.03.2008, 23:35
    EEEEELLLLLEEEEOOOSSSS!!!!
    K A T H E O R G A N O S T O E I D O S T O Y
    Rock Me Modolino Re!!!!!
    MichPah
    31.03.2008, 02:25
    Εξαρτάται το τι θεωρείς ροκ. Εγώ ας πούμε πολλά Κρητικά κομμάτια που παίζονται με κύριο όργανο το μαντολίνο τα θεωρώ εντελώς ροκ!!!!

    Υ.Γ(άσχετο) είδα τον τίτλο του τόπικ και διάβαζα <<ρακές με μαντολίνο>>
    ISILINDIR
    31.03.2008, 11:24
    Ωραίος!!! Δεν μας στέλνεις κανένα sample να πάρουμε ιδέα, ακούγεται ενδιαφέρον.
    odis13
    31.03.2008, 14:36
    το We are not alone -Frank Zappa έχει μέσα και μαντολίνο
    Rudess
    31.03.2008, 23:43
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας δεν ξέρετε πόσο με συγκινείτε.Φίλε ISILINDIR θα προσπαθήσω να κάνω ένα μικρό sample.

    Δεν άκουσα τίποτα για τους Styx και το κλασσικό νομίζω Boat on the River και για τη version του Losing my Religion των REM.Πραγματικά ωραία κομμάτια.

    Αυτό για τα κρητικά τραγουδια μου άρεσε και οφείλω να ομολογήσω ότι κάτι παρόμοιο αισθάνομαι και εγω φίλε MichPach.A' ωραίο το στιχάκι σου στο τέλος.

    Τελοσπάντων ωομλιζω ότι η Gibson πρέπει να αποσύρει τις κιθάρες τις(πλάκα κάνω) και να αρχίσει τα Les Paul Μαντολίνα που παρεπιπτόντως ειναι φοβερά.

    Και για να μην αφήσω παραπονεμένο το μαντολίνο μου να πω ότι έναι κοντα 25 χρονών φυσικά με καινούριες χορδες(μόλις τις άλλαξα) και κουρδισμένο. Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η πένα.Χρησιμοποιώ τις λεπτές και στο tremolo αντιδρούν λιγάκι εκνευριστικά (Μπορεί να είναι και λόγο αμαθειας βέβαιαως βεβαίως).


    P-A-B-L-O
    04.04.2008, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος alekoudis στις 30-03-2008 στις 23:35 έγραψε...

    EEEEELLLLLEEEEOOOSSSS!!!!
    K A T H E O R G A N O S T O E I D O S T O Y
    Rock Me Modolino Re!!!!!

    Διαφωνώ καθετως καθε οργανο μπορει να παίξει οποιοδηποτε ειδος μουσική αλλα ο ηχος καθε οργανου ειναι για διαφορετικό ειδος μουσικης
    kithara-woman
    04.04.2008, 15:58
    Φυσικά και μπορείς να παίξεις με όλα τα όργανα,οτιδήποτε!Εννοέιται.Η μουσική δεν έχει σύνορα,ούτε ταμπέλες και περιορισμούς.
    Κι εγώ παίζω μαντολίνο,και είναι ένα όργανο με πολύ ωραίο ήχο,εύχρηστο,το κουβαλας μαζί σου όπου θες,είναι πολύ ελαφρύ,και πολύ εύκολο αν ήδη παίζεις κάποιο άλλο έγχορδο.
    Κι εγώ παίζω οτιδήποτε.Αλλωστε χρησιμοποιείται αρκετά και στη ροκ μουσική.Το losing my religion σκέφτηκα αμέσως,αλλά υπάρχουν κι άλλα.Εχω δει πολλές φορές σε videoclip ή σε live να παίζουν αρκετοί.

    tago
    04.04.2008, 18:37
    Όπως και να έχει, θα ήθελα να το ακούσω!
    Rudess
    06.04.2008, 14:02
    Συγγνώμη παίδες αλλά αυτό ίσως αργήσει λιγάκι γιατί Ω΄,Θεοί δυστυχώς έσπασα το χέρι μου.ΚΑΤΑΡΑΑΑΑΑ.............

    Αλλά δεν θα ξεφύγετε τόσο εύκολα θα γυρίσω δρυμήτερος στην ενεργό δράση και με περισσότερες ιδέες.

    Τέλος,δεν πρόκειται να πτοηθώ από σχόλια που χωρίζουν τη μουσική και τα όργανά της.
    Αλλά ούτε σκοπεύω να είμα αρνητικός απέναντι σε οποιαδήποτε άποψη.

    Φοβερό αυτό το όργανο.Πραγματικά φοβερό.
    PitsiBlue
    23.04.2008, 16:38

    Ένας φίλος μου,μου έπαιξε  το Paint it black των Rolling Stones σε μαντολίνο...Πραγματικά φοβερό...Δοκιμασέ το και περαστικά σου...{#emotions_dlg.beer} 


    theo182
    07.05.2008, 02:40

    Να ΡΟΚΙΕΣ ΜΕ ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ   

     


    https://www.youtube.com/watch?v=xJPbOYcBtIULink

    >

     


    https://www.youtube.com/watch?v=a5zUqpK65p0&feature=related

    Link
    >
    PitsiBlue
    08.05.2008, 12:38

    Και κάποια άλλα βίντεο που μπορεις να δεις είναι αυτά:


    Link

    " target="_blank">>


    Link

    " target="_blank">>

    Ειδικά το δεύτερο.............Τα σπάει...


    Zannet
    10.05.2008, 16:28

    fysika kai mporeis me ta paradosiaka organa  na paixeis ta panta....

    egw paizw mantolino..kai ektos apo ta paradosiaka kommatia paizw oti allo moy katevei sto myalo....olla ta organa na xereis oti exoyn tis idies notes ,ayto poy ta kanei na XEXORIZOYN EINAI H XROIA TOYS...POY POLLES FORES THN VAZOYME STHN AKRH...filia

     


    Rudess
    12.05.2008, 19:57

    Zannet ευχαριστώ για την εμψύχωση.Από ότι βλέπω είσαι από την Κέρκυρα δηλαδή τα επτάνησα.Αυτό το λέω γιατί όταν πήγα να αγοράσω χορδές για το μαντολίνο μου λέει ο καταστηματάρχης:επτανήσιος είσαι?Ναί του λέώ κατα μία έννοια από νησί είμαι περίπου.Δηλαδή μου λέει από που απ'ο τα Επτάνησα?(είχε κόλλημα και επέμενε) .Και γω με περισσή ειλικρίνια του είπα από το.....................  Καρπενήσι .Αυτά.

     

    Υ.Γ Καράφλιασε ο τύπος δηλαδή έχασε και τα λιγοστά δείγματα τριχοφυϊας του κεφαλιού του.

     

     

     

    OMG.LOL.LOL{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.happycrazy}


    Xristos19
    14.03.2012, 21:37
    Πιστεύω ότι αυτό το κομμάτι είναι ένα δείγμα πως το μαντολίνο μπορεί να <ροκάρει> , αλλά το κομμάτι δεν είναι τόσο ροκ αλλά αξίζει παιδιά να το ακούσετε! :) >


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία