ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.840 μέλη

    Πρόβλημα με τον ήχο στα τύμπανα

    agapoulis0
    31.03.2008, 00:18
    εχω μια ludwing accent η οποια δεν ακουγετε οπως θα ηθελα...!εχω βαλει μεμβρανες remo διαφανες με τι σταγονα λαδιου αλλα δεν ακουγεται ροκ.τωρα τι πρεπει να κανω.μηπωσ φταιει το συγκεκριμενο σετ?η θα πρεπει να την κουρδισω?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 31-03-2008 00:35 ]


    noizreduction
    31.03.2008, 11:47
    Φιλε agapoulis, δεν ειμαι drummer, ομως διαβαζοντας το post σου μου ηρθαν καποιες αποριες στο μυαλο.

    Οταν λες "δεν ακουγεται οπως θα ηθελα", εννοεις σε φαση παιξιματος ή ηχογραφησης; Μην περιμενεις με το ακουστικο ηχο των drums να βγαλεις τον ηχο που εχουν στις ηχογραφησεις, μιας και εκει περα απο τα triggers, οι παραγωγοι χρησιμοποιουν ακραια EQ για να βγαλουν τον ηχο που θελουν.

    Περα απο αυτο, εχω ακουσει και αλλες φορες απο drummer τη φραση "αγορασα το ταδε drum kit, αλλα δεν βγαζει τον ηχο που περιμενα"..Οι περισσοτεροι καταληγουν πως τα υλικα κατασκευης, το παχος των ξυλων, ακομα και το παιξιμο τους ειναι οι λογοι που ενα drum set δεν ειναι "αυτο που θελουν"
    agapoulis0
    31.03.2008, 13:56
    σε φαση παιξηματος εννοω.ας πουμε το snare δεν ακουγεται καλα παρολο που εχω βαλει και διαφορες αυτοκολιτες ταινιες μπασ και ερθει ο ηχος στα ισα του.και ακουγεται πολυ δυνατα οταν λεμε δυνατα ενοουμε δεν μπορεισ να το ακουμπισεις.ετσι αναγκαζομαι και βαζω υφασμα και δεν βγαζω ηχο. απλα ακουγεται σαν να βαρας κατσαρολες και βαρελια
    sintorin
    31.03.2008, 14:26
    Apo oti les pantos, emena mou fainetai oti den ksereis pos na kurdiseis ta drums, kai kurios den ksereis na anaparageis tin dunamiki pou xreiazetai otan xtupas to tambouro, i opiodipote alo tom tou set sou.

    Tainies xalane tromera ton ixo, prepei na matheis na ta kourdizeis, kai na matheis na vgazeis ton fusiko ixo ton drums. Na katalaveis tin akoustiki dunatotita ton tympanon.

    Mathainontas auta ta kuria kai vasika stixia, akoma kai apo ta pio ftina tumpana, mporeis na vgaleis ton ixo pou se euxaristei.

    Ennoeite oti milame gia tumpana pou den exoun epireastei apo ugrasia i opia mporei na ta katastrepsei.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 31-03-2008 18:57 ]


    georgebpkk
    30.04.2008, 17:52

    Νομιζω πως μια λυση στο προβλημα σου θα ηταν να αγορασεις ενα σετ Studio Rings για τα τομ

    και το snare σου. Πιστευω πως θα σου δωσουν τον rock ηχο που θες και χωρισ να ξερεισ να κουρδιζεις πολυ καλα τα τυμπανα σου. Οσο για τι μποτα σου αν τη θες πιο στακατη ριξε μεσα

    ενα μαξιλαρακι ι μια μικρη κουβερτα και εισαι οκ, φροντισε το μαξιλαρι να ακουμπαει τιν επιφανεια του πισω δερματος της μποτας . (το δερμα που χτυπας με το πενταλ)


    antreas_dr
    30.04.2008, 22:37

     

     

    Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει λιγάκι...


    -----------------
    Καπ' καπ' απ' κατ, κατ' καν' γκαπ γκαπ...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antreas_dr στις 30-04-2008 22:41 ]


    antreas_dr
    30.04.2008, 22:42