ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.826 μέλη

    Ηλεκτρακουστικη κιθαρα

    Rebetis24
    11.04.2008, 01:24
    Παιδια θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για την ηλεκτρακουστικη κιθαρα

    1)Ειναι η καταλληλη κιθαρα για καποιον αρχαριο; Απο την εμπειρια μου(εγω παιζω χρονια κιθαρα...) εχω δει οτι καποιος δυσκολευεται να παιξει π.χ. σολο σε σχεση με μια κλασσικη ή ηλεκτρικη κιθαρα. Μηπως καπως "κατεβαινουν" οι χορδες ετσι ωστε να ειναι πιο ευκολο και γνωριζει καποιος ποσο περιπου κοστιζει αυτο;


    2)Η αλλαγη χορδης ειναι δυσκολη υποθεσή; Απο το Ιντερνετ ειδα οτι χρειαζεται καποιο ειδικο εργαλειο...ενας μουσικος μου ζητησε 10 ευρω για καθε μια χορδη που θα αλλαζε! Πολλα δεν ειναι;
    vouliakis
    11.04.2008, 02:23
    Σε πολλά topics εδώ στο forum έχουμε συζητήσεις σχετικές με όσα ρωτάς. Όπως εδώ, για παράδειγμα, που συζητάμε για ρυθμίσεις, κλπ. Κάνε μια αναζήτηση...
    Η προσωπική μου γνώμη είναι πως κάποιος αρχάριος θα πρέπει να αποφασίσει μαζί με τον δάσκαλό του για την πρώτη του κιθάρα.

    Θα σταθώ όμως σε αυτό:

    Παράθεση:
    2)Η αλλαγη χορδης ειναι δυσκολη υποθεσή; Απο το Ιντερνετ ειδα οτι χρειαζεται καποιο ειδικο εργαλειο...ενας μουσικος μου ζητησε 10 ευρω για καθε μια χορδη που θα αλλαζε! Πολλα δεν ειναι;


    Αν είσαι σίγουρος πως δεν σου έκανε πλάκα αυτός ο "μουσικός", τότε είναι ό,τι πιο εξωφρενικό έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό...




    Lampiris
    11.04.2008, 11:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Rebetis24 στις 11-04-2008 στις 01:24 έγραψε...

    Παιδια θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για την ηλεκτρακουστικη κιθαρα

    1)Ειναι η καταλληλη κιθαρα για καποιον αρχαριο; Απο την εμπειρια μου(εγω παιζω χρονια κιθαρα...) εχω δει οτι καποιος δυσκολευεται να παιξει π.χ. σολο σε σχεση με μια κλασσικη ή ηλεκτρικη κιθαρα. Μηπως καπως "κατεβαινουν" οι χορδες ετσι ωστε να ειναι πιο ευκολο και γνωριζει καποιος ποσο περιπου κοστιζει αυτο;


    2)Η αλλαγη χορδης ειναι δυσκολη υποθεσή; Απο το Ιντερνετ ειδα οτι χρειαζεται καποιο ειδικο εργαλειο...ενας μουσικος μου ζητησε 10 ευρω για καθε μια χορδη που θα αλλαζε! Πολλα δεν ειναι;



    Κατ αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι η ηλεκτροακουστική κιθάρα είναι σαν όλες τις ακουστικές κιθάρες με την διαφορά ότι έχει κάποιον κρύσταλλο συνήθως στην γέφυρα ο οποίος μετατρέπει τις παλμικές δονήσεις των χορδών σε ηλεκρικά σήματα ούτως ώστε να μπορεί να συνδεθεί σε ενισχυτή.

    Συνήθως οι ακριβές κιθάρες έχουν και καλύτερη κατασκευή. Καλύτερα κλειδιά, ξύλα, ηλεκτρονικά, φινίρισμα κλπ.

    Για να αλλάξεις χορδές δεν χρειάζεσαι κάποια ειδικά εργαλεία.Οι χορδές τους αλλάζουν όπως σε όλες τις κιθάρες εκτός εάν αναφέρεσαι σε κάποιο special μοντέλο κιθάρας με ειδικά κλειδιά ή δεν ξέρω τί.

    Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα...μιά καλή κιθάρα θα δώσει κίνητρο σε έναν αρχάριο να ασχοληθεί περισσότερο με το όργανο και εάν είναι σωστά σεταρισμένη θα είναι ευκολόπαιχτη χωρίς τριξίματα κλπ.

    Το σόλο εάν μπορείς να παίξεις σε άλλη κιθάρα μπορείς και σε ηλεκτροακουστική.
    Εάν αναφέρεσαι στον ηλεκτρικό ήχο που βγάζουν οι μαγνήτες στις ηλεκτρικές κιθάρες τότε το θέμα αλλάζει.Όσα εφέ και να προσθέσεις (distortion-delay-κλπ)ο ήχος μαγνήτη - κρύσταλλου είναι διαφορετικός.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lampiris στις 11-04-2008 11:41 ]


    JaNick
    11.04.2008, 15:20
    Αν οι χορδές δεν είναι απο χρυσάφι δεν βρήσκω άλλη λογική εξήγηση για το 10€/χορδή...
    Rebetis24
    11.04.2008, 15:37
    Καταρχην ευχαριστω οσους απαντησαν!

    Η ηλεκτρακουστικη κιθαρα στην οποια αναφερομαι ανηκει σε καποια φιλη μου η οποια οντως πηγε σε καποιον μουσικο-γνωστη της ηλεκτρακουστικης και της ζητησε 10 ευρω για καθε μια χορδη που θα αλλαζε!

    Παιδια δεν ειναι τοσο απλο η αλλαγη χορδης...κοιταχτε και στο πιο κατω link
    www.guitarlessonworld.com

    Εγω εχω χρονια πειρα με κλασσικες και ηλεκτρικες κιθαρες...εχω δοκιμασει να παιξω με 2-3 ηλεκτρακουστικες κιθαρες απο γνωστους και εχω παρατηρησει οτι σε σχεση με τις κλασσικες και τις ηλεκτρικες ειναι πιο δυσκολο να σολαρεις,να πιασεις ακορντα και γενικα να παιξεις μιας και οι χορδες ειναι καπως "σκληρες" και η αποσταση των χορδων απο την ταστιερα μεγαλυτερη.

    theo182
    12.04.2008, 00:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Rebetis24 στις 11-04-2008 στις 15:37 έγραψε...

    Καταρχην ευχαριστω οσους απαντησαν!

    Η ηλεκτρακουστικη κιθαρα στην οποια αναφερομαι ανηκει σε καποια φιλη μου η οποια οντως πηγε σε καποιον μουσικο-γνωστη της ηλεκτρακουστικης και της ζητησε 10 ευρω για καθε μια χορδη που θα αλλαζε!

    Παιδια δεν ειναι τοσο απλο η αλλαγη χορδης...κοιταχτε και στο πιο κατω link
    www.guitarlessonworld.com

    Εγω εχω χρονια πειρα με κλασσικες και ηλεκτρικες κιθαρες...εχω δοκιμασει να παιξω με 2-3 ηλεκτρακουστικες κιθαρες απο γνωστους και εχω παρατηρησει οτι σε σχεση με τις κλασσικες και τις ηλεκτρικες ειναι πιο δυσκολο να σολαρεις,να πιασεις ακορντα και γενικα να παιξεις μιας και οι χορδες ειναι καπως "σκληρες" και η αποσταση των χορδων απο την ταστιερα μεγαλυτερη.




    ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ......τι άλλοα θα ακούσουμε?????????

    1-1

    Κατ'αρχήν οι αλλαγές χορδών στην ηλεκτροακουστική είναι το πιο εύκολο πράγμα που υπάρχει και είναι ακριβώς ίδιο με την απλή ακουστική....

    Απλά χαλαρώνεις τις χορδές από τα κλειδιά κα στη συνέχεια περνάς το χέρι σου στη τρύπα της κιθάρας και σπρώχνεις προς τα επάνω 1-1 τα καρφάκια που κρατάνε τισ χορδές στη γέφυρα...και 1-1 θα φεύγει και τσουπ....φεύγει και η χορδή!!!!!

    Για να βάλεις καινούριες είναι ακριβώς η ανάποδη διαδικασία.
    Βάζεις τη χορδή στη τρυπούλα με τη μεριάπου έχει το κόμπο ,σφηνώνεις το καρφάκι και μετά περνάς τη χορδή στο κλειδί και κουρδίζεισ

    Καλά ο τύπος (αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχει τέτοιος) π[ρέπει να είναι από τα μεγαλύτερα λαμόγια που υπάρχουν

    Δηλαδή για αλλαγά χορδών σε ηλεκτρική με floyd rose πόσα θα ζήταγε???

    Τι ακούμε ρε οι άνθρωποι???

    Και εκτός αυτού εκεί που θα πάρεις τις χορδές(να φοβάσαι να το κάνεις μόνος σου)
    πες στα απιδιά να σου δείξουν σε μία χορδή ή ακόμα να στις αντικατΑστήσουν όλες...

    Τώρα για την ηλ/ακουστική ναι είοναι πιο δύσκολο γιατί έιδικά μετά το 6 τάστο οι χορδές παίρνουν την ανιούσα.

    Η λύση είναι απλή.
    Βγάζεις τον καβαλάρη και τον τρίβεις από κάτω με ένα γιαλόχαρτο ώστε να φαγωθεί

    JaNick
    12.04.2008, 01:10
    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 12-04-2008 στις 00:59 έγραψε...

    Τώρα για την ηλ/ακουστική ναι είοναι πιο δύσκολο γιατί έιδικά μετά το 6 τάστο οι χορδές παίρνουν την ανιούσα.

    Η λύση είναι απλή.
    Βγάζεις τον καβαλάρη και τον τρίβεις από κάτω με ένα γιαλόχαρτο ώστε να φαγωθεί




    Και του γ..μται η μάνα, μετα συγχωρίσεως... Έχω ακούσει οτι είναι κάπως επικίδυνη η μέθοδος...
    Lampiris
    12.04.2008, 07:28
    Δες αυτά τα video και θα σου λυθούν πολλές απορίες

    http://www.expertvillage.com/video-series/394_guitar-setup-maintenance.htm
    theo182
    12.04.2008, 15:31
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 12-04-2008 στις 01:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 12-04-2008 στις 00:59 έγραψε...

    Τώρα για την ηλ/ακουστική ναι είοναι πιο δύσκολο γιατί έιδικά μετά το 6 τάστο οι χορδές παίρνουν την ανιούσα.

    Η λύση είναι απλή.
    Βγάζεις τον καβαλάρη και τον τρίβεις από κάτω με ένα γιαλόχαρτο ώστε να φαγωθεί




    Και του γ..μται η μάνα, μετα συγχωρίσεως... Έχω ακούσει οτι είναι κάπως επικίδυνη η μέθοδος...



    Όχι όχι το έχω κάνει στη δική μου και είναι πανεύκολο..

    Βάζεις το γυαλόχαρτο σε ένα τραπέζι και περνάς το καβαλάρη από πάνω με παράλληλες κινήσεις ώστε να φαγωθεί ίσια.

    Αλλά και να το χαλάσεις (πράγμα σχεδόν απίθανο.) δενείανι ακριβό.

    4-5 ευρώ έχει το πολύ
    Lampiris
    12.04.2008, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Rebetis24 στις 11-04-2008 στις 15:37 έγραψε...


    Η ηλεκτρακουστικη κιθαρα στην οποια αναφερομαι ανηκει σε καποια φιλη μου


    Τί κιθάρα είναι δεν έχει Label μοντέλο κλπ?

    Παράθεση:
    ακορντα και γενικα να παιξεις μιας και οι χορδες ειναι καπως "σκληρες" και η αποσταση των χορδων απο την ταστιερα μεγαλυτερη.


    Ίσως να θέλει ρύθμιση η βέργα που έχει μέσα το μπράτσο για να έρθουν οι χορδές στο σωστό ύψος χωρίς να τρίζουν.




    Όμως αυτό πρέπει να γίνει απο κάποιον που γνωρίζει γιατί εάν σφίξεις πάρα πολύ την βίδα μπορεί να σπάσει με ολέθρια αποτελέσματα.

    Ένα service από ειδικό θα ήταν ότι καλύτερο.