ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Τραγούδια 1ου Διαγωνισμού Τραγουδιού: Ποιά σας αρέσουν;

    etlycastos
    15.04.2008, 19:49

    Καλησπέρα! Προσπάθησα να ψηφίσω στο διαγωνισμό του site, αλλά δεν μπορούσα, γιατί; Μιας και ο διαχειριστής έγραψε ότι μπορούμε να πούμε δημόσια ποιο τραγούδι μας αρέσει, είπα να ανοίξω θέμα εδώ...!

    Προσωπικά, πρόσεξα το "Μάνα πονάω", ωραία ερμηνεία και πρωτότυπη εισαγωγή με a cape la και ο "χορευτικός ρυθμός" που το θεωρώ πολύ ιδιαίτερο κομμάτι ως μουσική!! Εσάς ποια σας άρεσαν;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-04-2008 20:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-12-2009 23:06 ]


    jorge
    15.04.2008, 20:59
    etlycastos η απάντησή σου είναι στους όρους (Διαδικασία αξιολόγησης, 2ος όρος)

    Όσον αφορά τα κομμάτια που έχω προσέξει ως τώρα, μου αρέσει πολύ το "Ένα Τραγούδι Δε Φέρνει την Άνοιξη". Και τα "Στο Γαλάζιο Ποταμό", "10 μήνες", "Μια Στιγμούλα".

    Δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να ακούσω περισσότερα, οπότε θα επανέλθω
    marylin
    15.04.2008, 21:48
    Μα εγώ σε τραγουδώ ξανά

    Όλα είναι εδώ

    Λευκό φιλί


    Προς το παρόν αυτά ξεχώρισα και συνεχίζω να ακούω με προσοχή...
    Astron
    15.04.2008, 22:44
    Άκουσα όλα τα τραγούδια. Μετά από πολλές ώρες κατέληξα σε 14 τραγούδια που μου άρεσαν πιο πολύ. Πραγματικά είναι φοβερά δύσκολο να καταλήξεις μόνο σε 5 τραγούδια. Ελπίζω την επόμενη φορά να μπορούμε να ψηφίζουμε 10

    Λοιπόν για πολλούς και διαφόρους λόγους, σε πρώτη ακρόαση ξεχώρισα αυτά (με τυχαία σειρά):
    Πάμε μαζί (έντεχνο)
    Φιλί τ' ουρανού (έντεχνο)
    Καταλάθος εραστές (έντεχνο)
    Μοναχικοί ταξιδευτές (έντεχνο)
    Τα πρώτα μας φιλιά (έντεχνο)
    Καληνύχτα (έντεχνο)
    Τα μωβ σεντόνια (λαϊκό)
    Μου 'παν τα πουλιά (έντεχνο παραδοσιακό)
    Αλιγατορίνα (παιδικό)
    Αθήνα (Ραπ)
    Στο γαλάζιο ποταμό (Φολκ Ροκ)
    Κρυφοκοιτάζω τον ουρανό (Ποπ Ροκ)
    Ο άλλος μου εαυτός (Ροκ)
    Γαμώ την καταδίκη μου (εναλλακτικό)

    Αυτά σαν μια πρώτη ιδέα. Στην 2η ακρόαση μπορεί να προκύψουν κι άλλα βέβαια. Πάντως νομίζω ότι τιμάει πολύ το site η συμμετοχή τόσων ταλαντούχων ανθρώπων. Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία σε όλους!

    mnk
    15.04.2008, 22:46
    Να σημειώσω το "Καληνύχτα" και το "Μνήμη μνήμη είσαι εδώ".

    Κι άλλα 15 που μ' αρέσουν πολύ ...
    etlycastos
    15.04.2008, 22:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-04-2008 στις 20:59 έγραψε...

    etlycastos η απάντησή σου είναι στους όρους (Διαδικασία αξιολόγησης, 2ος όρος)




    Οντως ναι... τωρα που ξαναδιαβασα τους όρους βλέπω οτι είναι πολυ λογικό και σωστό!!
    vero
    15.04.2008, 23:07
    ουουουοουουουουουφ δυσκολη ερωτηση!!!!!!!!!!!! θα ελεγα ολα οτι ειναι καταπληκτικα ..... αυτη η προσπαθεια να συνεχιστει....
    KIT_KAT
    15.04.2008, 23:15
    Ξεκίνησα να ακούω στην τύχη κάποια όσο ήμουν στη δουλειά και ήταν πολύ ευχάριστη διαδικασία, τα περισσότερα ήταν πολύ αξιόλογα!!

    Μπράβο σε όσους συμμετείχαν και καλή επιτυχία

    Θα είναι βέβαια δύσκολη η επιλογή μας όπως λέει και ο Παύλος...
    PASSIALIS
    16.04.2008, 00:38
    γεια σας παιδιά! πραγματικά εξαιρετική δουλειά από όλους. δύσκολη η επιλογή των "καλών" κομματιών τελικά και σίγουρα είναι παραπάνω από 5. και αυτό αφορά όλες τις κατηγορίες και όχι μόνο το κλασικό και δύσπεπτο "ελληνικό" στυλ που εδώ και χρόνια επαναλαμβάνει ίδια στυλ φωνής, μουσικής, ριφολογίας και αποκαρδιωτικών στίχων του στυλ "σαγαπώ" και "χάνομαι" και " μάτια σου μωρό μου" . χαίρομαι που ακούστηκαν κομμάτια που αντικατροπτίζουν τις ανησυχίες μιας νεότερης γενιάς, όπως το "ρωτάτε γιατί". εύηχο, σταράτο και με ξεκάθαρο μήνυμα. χάρηκα που η "αλιγατορίνα" έδωσε την πιο αθώα νότα και μοιράστηκε μαζί μας μια καθαρή ψυχή σε ένα απόλητα στημένο μουσικό δρόμο και με εκπληκτική ερμηνεία. συγχαρητήρια για το απόλυτα βαθή "παραμύθι". δεν μπορώ να πω ότι ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε το μέλος αυτό, αλλά η ψυχούλα του σίγουρα συμπίπτει με πολλούς από εμάς. τέλος ευχαριστώ τους καλλιτέχνες του " ο άλλος μου εαυτός" για την παικτική ικανότητα του μπλουζ και τα ρέστα μου για το "γαμώ την καταδίκη μου" που πέρασε τη γραμή της πραγματικότητας με εξαίρετη σάτιρα. σας ευχαριστούμε όλοι, όλους, για τις υπέροχες ώρες με τη μουσική της καρδιάς σας.
    kithara-woman
    16.04.2008, 02:22
    Τα άκουσα όλα τα τραγούδια,πριν λίγο τέλειωσα την ακρόαση.Ολα είναι πολύ καλά,αλλά ξεχώρισα σίγουρα τα 3 από τα 5 που θα ψηφίσω και για να βρω τα άλλα 2 θα ξανακούσω τα περίπου 35 που μου αρέσαν...Αρα μάλλον Πέμπτη,το πιο πιθανό,να τα ψηφίσω.
    Δύσκολη απόφαση...
    Το ένα τραγούδι που θα δώσω 12 βαθμούς,το ξεχώρισα από τις πρώτες νότες που άκουσα.Εξαιρετικό!Αφού μου έχει μείνει η μελωδία και το ρεφραίν του,άνετα το τραγουδάω χωρίς να το ξανακούσω,το άκουσα 2 φορές!
    Αλλά πριν ψηφίσω,δεν κάνω δηλώσεις σε ποια αναφέρομαι! :
    Pamp1nos
    16.04.2008, 02:25
    Πραγματικά είναι μια πολύ δύσκολη ερώτηση...
    Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει 5 τραγούδια..

    1. Για σενα (Ποπ-Ροκ)
    2. Ναρκωτικό (Ροκ)
    3. Επτά λεπτά (Ροκ)
    4. Χίλια σ' αγαπώ (Έντεχνο)
    5. Μου παν τα πουλιά (Έντεχνο Παραδοσιακό)

    AR-ON
    16.04.2008, 07:52
    Μερικά σημεία εφ' όλης της ύλης:

    - Χωρίς να γνωρίζω προσωπικά κανένα από τα παιδιά που διαχειρίζονται το site, τόσο από τα έργα τους (διαδικασίες διαγωνισμού), όσο και από τα λόγια τους (posts), λίγο μυαλό νά 'χει κανείς, μπορεί να καταλάβει ότι πρόκειται για άτομα με ΗΘΟΣ, που αγαπούν πραγματικά τη μουσική. Respect, τιμή μας όσοι από εμάς συμμετέχουμε και μην ακούτε κανέναν από τους κατά καιρούς εξυπνάκηδες και επί παντός επιστητού κριτές κι επικριτές, άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε...

    - Το επίπεδο των τραγουδιών προς μεγάλη μου (ευχάριστη) έκπληξη είναι κατά μέσο όρο πολύ καλό. Για παράδειγμα, άνετα βρίσκεις από τα 133 κομμάτια μια 12άδα που είναι σίγουρα ανώτερη από τη 12άδα του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης για παράδειγμα, που είχε περίπου 2000 συμμετοχές! Δεν είναι και λίγο αυτό...

    - Κάποιο μπερδεματάκι υπάρχει με την κατηγοριοποίηση, αλλά σε αυτό μάλλον φταίνε και οι διαγωνιζόμενοι. Τι να πεις αν κάποιος αυτοπροσδιορίζει π.χ. ροκ το τραγούδι του και το δηλώνει έτσι, ενώ στην πραγματικότητα και pop να το πεις, το ...βαραίνεις!!! (τυχαίο το παράδειγμα). Ή ας πούμε, όταν ένα (καλό ομολογουμένως και "πιασάρικο") τραγούδι, έξυπνα αυτοχαρακτηρίζεται ως "εναλλακτικό" και κάνει μια κατηγορία μόνο του... Είναι που είναι πασίγνωστο και το ξέρουμε ήδη από τα ραδιόφωνα, έχει και έξυπνο & προκλητικό (με την καλή έννοια) τίτλο, ήδη αρχίσανε τα στοιχήματα για την πρωτιά του... Δεν ξέρω βέβαια γιατί και ποιος παράγοντας επέβαλλε (;) να υπάρχουν και τραγούδια ήδη δισκογραφημένα στο διαγωνισμό, καθώς η λογική του ίσως θα ταίριαζε περισσότερο στο να δώσει βήμα έκφρασης σε ανθρώπους που δεν έχουν βρει ακόμη το δρόμο τους στη δισκογραφία... Όμως αφού έτσι είναι οι όροι, δεν μπορεί να πει κανείς κουβέντα και βγάζω και το καπέλο στο γνωστό συνάδελφο, γιατί όπως ήδη είπα, είναι πολύ καλό το τραγουδάκι και αν μη τη άλλο, ανεβάζει τη διάθεση.

    - Τέλος, μια θερμή παράκληση στους φίλους που ψηφίζουν: παιδιά, δε σας βιάζει τίποτα να ψηφίσετε, ακούστε τις οδηγίες των διαχειριστών, υπάρχει τόσος χρόνος ως την 3η Μαΐου... Εκμεταλλευτείτε την δυνατότητα που μας δίνει το διαδίκτυο να ακούμε όσο συχνά και ό,τι ώρα θέλουμε τόσα όμορφα τραγούδια... Δεν είναι υπέροχο να ακούμε φρέσκια μουσική, έξω από κυκλώματα, από ταλαντούχους (κατά πλειοψηφία) ανθρώπους που βγάζουν τα εσώψυχά τους και μας προσφέρουν το όνειρό τους για να το κρίνουμε; Ποιος ο λόγος της "ξεπέτας"; Και το λέω αυτό, γιατί από τα πρώτα σχόλια εδώ, βλέπω σίγουρα να προτιμούνται και πολύ αξιόλογα κομμάτια, βλέπω και ορισμένα όμως που ότι και να μου πείτε περί γούστων, ορέξεων και ...κολοκυθόπιτας, δεν στέκονται σε σοβαρή κριτική ρε παιδιά, μόνο με ...ενέσεις μπορείς να κάτσεις να τα ακούσεις ολόκληρα! Χώρια που στις 35 αναφορές τίτλων μέχρι τώρα από 29 τραγούδια (ναι, τα κρατάω σε Excel!!!), δεν έχουν αναφερθεί καθόλου 2-3 τραγουδάρες, από Καλλιτέχνες (με το Κ κεφαλαίο), πραγματικά ΣΠΟΥΔΑΙΑ τραγούδια... Και για να προλάβω κανέναν "πονηρό", φυσικά και ΔΕΝ συμπεριλαμβάνω σ' αυτά το δικό μου (το οποίο είναι γνωστό πως έχει χάλια μουσική, σκουπίδια στίχους, είναι γαϊδουροφαλτσοτραγουδισμένο και ηχογραφημένο σ' έναν καμπινέ με δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι, χαχαχαχα!!!)

    Αυτά τα λίγα για τώρα! Θα επανέλθω, προς το παρόν απολαμβάνω τη διαδικασία και δε χορταίνω ν' ακούω νότες, χρώματα και όνειρα από τόσους φίλους που όχι μόνο ανταγωνιστές δεν τους βλέπω, αλλά αδέλφια μου και συνταξιδευτές μου! Καλά νά 'μαστε και καλές μουσικές στο δρόμο μας, να φουσκώνουν τα πανιά μας και να μας ταξιδεύουν!

    ...quot homines, tot sententiae!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 16-04-2008 08:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 16-04-2008 08:03 ]


    MITSOUD
    16.04.2008, 11:52
    Νομίζω ότι αυτούς που γραφτήκανε μετά τις 21 Φεβρουαρίου δέν πρέπει να τους παίρνουμε σοβαρά πολύ στα σχολειά τους ,γιατί μάλλον είναι βαλτοί να υποστηρίξουν κάποιον. οχι βέβαια οτι δεν μπορεί να το κάνουμε εμείς αυτό.. αλλά όταν προτίνεις μόνο ένα τραγούδι....
    Εγώ λοιπόν μέχρι στιγμή ξεχώρισα
    1 Το φιλί του Ουρανού (Έντεχνο)
    2 Αλιγατορίνα (παιδικό)
    3 10μήνες (έντεχνο)
    4 Πάμε Μαζί (αν και μου θυμίζει το γυρισμά του ένα τραγούδι του Θανάση από την Αγία Νοσταλγία)
    5.Αθήνα (Ραπ)
    θα έλεγα ότι καιγια άλλα όπως το Παραμύθι ότι είναι ωραίο από τα Ροκ αλλά η εισαγωγή του (που αυτή μου αρέσει κυρίως) θυμίζει πολύ Ξύλινα Σπαθιά, Το ίδιο Δυστυχώς παίζει και με άλλα τραγούδια που Θυμίζουν πολύ Μάλαμα Θανάση, Φάμελο, Μωρά στην Φωτιά, ¨Ασημο κλπ
    Είμαι Αυστηρός, Το ξέρω...
    haris1999gr
    16.04.2008, 15:25
    Ειμαι σιγουρος πως το τραγουδι....Αν ηταν λιγο.... στη λαικη κατηγορια θα σπασει ταμεια αλλωστε τον εχω και για την καλυτερη φωνη του διαγωνισμου...
    alekossot
    16.04.2008, 22:46
    Παιδια αρκετα απο τα τραγουδια ειναι καλα κατα τη γνωμη μου...
    Αλλα αυτο που ξεχωριζει απο την πρωτη ακροαση ειναι το¨Μοναχικοι Ταξιδευτες¨ στη κατηγορια εντεχνο...


    Αξιζει ολοι να το ακουσετε ΟΛΟΙ !!!!


    Καλη ακροαση....
    mavroula
    16.04.2008, 23:00
    Έχω τρεις μέρες που έχω ξενυχτίσει, αλλά ναι, είναι γεγονός.
    ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΛΑ και ΟΛΟΚΛΗΡΑ!! Άθλος!!

    Όμως ήταν μια πραγματικά ευχάριστη διαδικασία, και αρκετά δύσκολη..
    το word βοήθησε πολύ...
    πως να ξεχωρίσεις τί.. αυτά που ξεχώρισα με... αλφαβητική σειρά (έτσι για πρωτοτυπία... ) είναι:

    - Κρυφοκοιτάζω τον ουρανό (ποπ ροκ)
    - Μια βουτιά (ροκ)
    - Μια στιγμούλα (έντεχνο)
    - Μικρόκοσμος (Ποπ Ροκ)
    - Μνήμη μνήμη είσαι εδώ (έντεχνο)
    - Μοναχικοί Ταξιδευτές (έντεχνο)
    - Νοσταλγία (ορχηστρικό)
    - Πάμε μαζί (έντεχνο)
    - Στο γαλάζιο ποταμό (φολκ ροκ)
    - Φιλί του ουρανού (έντεχνο)
    - Χαμένος κόσμος (έντεχνο ροκ)


    "...Ποιος σ’ ύφανε με ίνες πορφυρές
    στου φεγγαριού τη χάση να εκπέμπεις πύρινη αύρα
    Πάντα ζωγράφιζες τις θάλασσες βαθειές
    Και στη σκακιέρα διαλέγες να παίξεις με τα μαύρα..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mavroula στις 16-04-2008 23:59 ]


    Har--rY
    16.04.2008, 23:18
    Παιδιά κατ' αρχάς απολογούμαι εκ των προτέρων για το ενδεχομένως άτοπο πόστ για το συγκεκριμένο τόπικ. Απλά έχω ένα προβληματάκι τεχνικής φύσης. Τα τραγούδια τα ακούω κανονικά (παρεπιπτώντως, κάποια είναι πραγματικά πολύ καλά) αλλά δεν αναγράφεται σωστά ο τίτλος στον flash player. Εμφανίζεται σε μια παράξενη γραμματοσειρά... μήπως υπάρχει κάποια λύση για αυτό;
    steinway
    16.04.2008, 23:19
    Ένα μέλος ανέφερε πως του αρέσει ένα τραγούδι, αλλά δεν του αρέσει η φωνή..... Είχα διαβάζει λοιπόν ότι στόχος του διαγωνισμού είναι να ξεχωρίσουν νέοι στιχουργοί, νέοι συνθέτες και νέες φωνές... Απ' τα λεγόμενα όμως όλων των ακροατών δίνουνε σημασία μονάχα στα τραγούδια κι σχεδόν καθόλου στις φωνές...

    Όπως δίνουνε σημασία σε τραγούδια που το ύφος τους είναι γμώριμο απο γνωστούς καλλιτέχνες..... Π.χ. κανείς δεν είπε για το παληκάρι που τραγουδάει το "Δον Κιχώτη", έχει σαφώς καλύτερη φωνή (και καλό στίχο) απο πολλους άλλους που απλά έχουν μια συμπαθητική χροιά στ' αφτιά μας... Δεν ξέρω ίσως και να ναι λάθος η παρατήρησή μου, αλλά αν ήταν να λεγόταν "σκέτος διαγωνισμός σύνθεσης."

    ...θλιμμένα τα τραγούδια μας και γελαστοί αθρώποι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steinway στις 17-04-2008 00:14 ]


    Astron
    17.04.2008, 00:46
    Ο καθένας δίνει βάρος εκεί που νομίζει εκείνος. Όλοι οι παράγοντες μετράνε. Άλλος δίνει βάρος στην ενορχήστρωση, άλλος στο στίχο, άλλος στη μελωδία άλλος στη φωνή... Δεν μπορούμε να πούμε στον κόσμο "ψηφίστε μόνο για το στίχο" ή "ψηφίστε μόνο για τη φωνή". Εκτιμούν ένα σύνολο.
    Πάντως σίγουρα η φωνή, έστω και έμμεσα επηρεάζει τον ακροατή. Και όχι πάντα με τον αναμενόμενο τρόπο.

    Σχετικά με το δεύτερο σκέλος, δεν έχει νόημα να μπούμε σε λογική "κανείς δεν είπε για το τάδε τραγούδι"... Εάν σου αρέσει κάποιο τραγούδι απλά ...ψήφισέ το!
    kithara-woman
    17.04.2008, 02:08
    Μόλις άκουσα ξανά αυτά που είχα ξεχωρίσει από το πρώτο άκουσμα και ψήφισα.
    Τα περισσότερα τραγούδια ήταν πολύ καλά και δυσκολέυτηκα.
    Για τις 3 πρώτες θέσεις δεν είχα αμφιβολία,αλλά για τις άλλες δύο...Κονταροκτυπήθηκαν περίπου 15!!
    Με τους περισσότερους που γράφουν σ'αυτό το θέμα,παραπάνω, ποια τραγούδια τους άρεσαν,συμφωνώ.
    Θα μαρτυρήσω μόνο το ένα,που μου άρεσε περισσότερο από όλα.
    "Μα εγώ σε τραγουδώ ξανά"
    Το ξεχώρισα από το πρώτο άκουσμα.

    Μου άρεσαν επίσης(αλλά δυστυχώς δεν τα ψήφισα) τα:
    Κρυφοκοιτάζω τον ουρανό"(ποπ-ροκ)
    "Στον γαλάζιο ποταμό"(φολκ-ροκ)
    "Μην 'ρθεις στ'όνειρο μου"(ροκ)
    "Αθήνα"(ραπ)
    "Νοσταλγία(ορχηστρικό)
    Και πολλά-πολλά άλλα ακόμα και από κατηγορίες που συνήθως δεν ακούω ιδιαίτερα.
    Θα έπρεπε τουλάχιστον 10 να ψηφίζουμε.