ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.845 μέλη

    Τραγούδια 1ου Διαγωνισμού Τραγουδιού: Ποιά σας αρέσουν;

    NikolettaTsikoti
    03.05.2008, 20:55

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-05-2008 στις 13:20 έγραψε...

    Γαμω την καταδικη μου

    Αλιγατορινα

    Νυχτες μοναχος

    Βγαλε τα ρουχα σου(που αν ενορχηστρωθει σωστα θα γινει ακομα καλυτερο)

    Ολα ειναι εδω

    1ον)Η σειρα με την οποια ψηφισα δεν ειναι αυτη.

    2ον)Λειπει ενα τραγουδι ,γιατι ενα απο αυτα ειναι δικο μου και δεν θα μπορουσα να το ψηφισω.

    3ον)ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ MUSICHEAVEN ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ!!!

    4ον)ΝΙΚΗΤΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ!!!

    Μην είσαι μόνο λόγια!!!Αν έχεις καμμιά προτασούλα για ενορχηστροσούλα ,παρακαλώ μη διστάσεις και δε θα ξαναμείνεις Νύχτες μοναχός ,αφού πήρες την καλλίτερη ψήφο μουWink

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 04-05-2008 01:35 ]


    begas
    03.05.2008, 22:25

    Συγχαρητήρια σε όλους όσοι έστειλαν τραγούδι

    Μπράβο σε όσους άκουσαν και ψήφισαν!

    Θεωρώ ότι μας δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουμε πολύ καλά κομμάτια κι αυτό είναι το σημαντικότερο

    Έχω γράψει τη μουσική και τους στίχους στο κομμάτι "Βαρβάρα σε χάνω" για το οποίο δεν πρόσεξα κανένα σχόλιο ούτε καν αρνητικό.Μάλλον πέρασε απαρατήρητο αλλά δεν έχει σημασία.Μ' άρεσε που συμμετείχα.Καλά αποτέλσματα σε όλους

    Ξεχώρισα το "Γαμώ την καταδίκη μου"

    Πάντα τέτοια


    jorge
    03.05.2008, 23:20

    Παράθεση:

    Το μέλος begas στις 03-05-2008 στις 22:25 έγραψε...

    Έχω γράψει τη μουσική και τους στίχους στο κομμάτι "Βαρβάρα σε χάνω" για το οποίο δεν πρόσεξα κανένα σχόλιο ούτε καν αρνητικό.Μάλλον πέρασε απαρατήρητο αλλά δεν έχει σημασία.Μ' άρεσε που συμμετείχα.Καλά αποτέλσματα σε όλους

    Δεν πέρασε απαρατήρητο. Πολύ όμορφο κομμάτι, ψηφίστηκε μάλιστα και από τον Μιλτιάδη Πασχαλίδη. Από τα πιο "ζωντανά" κομμάτια του διαγωνισμού. Συγχαρητήρια!


    santourman
    03.05.2008, 23:26

    Επιτέλους! Συγχαρητήρια από μένα σε όλους τους συμμετέχοντες! Και πρώτους, και μεσαίους, και τελευταίους! Και εις ανώτερα παιδιά!
    Και ένα σημείο που δε μου άρεσε καθόλου....

    Νο 17 : Βγάλε τα ρούχα σου
    ερμηνεία: Μι Ρε Λα
    στίχοι: Μι Ρε Λα, μουσική: Μι Ρε Λα
    κατηγορία: Έντεχνο Λαϊκό, μέλος: NikolettaTsikoti

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 29-04-2008 στις 17:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikolettaTsikoti στις 26-04-2008 στις 18:01 έγραψε...

    κατηγορία "έντεχνο λαϊκό","το βγάλε τα ρούχα σου" ,πρωτότυπος στίχος,δυνατή ατάκα...του λείπει μια καλή ενορχήστρωση και...καλή πρωτιά

    Να υποθέσω ότι είναι δικό σου;

    Παράθεση:

    Το μέλος NikolettaTsikoti στις 29-04-2008 στις 22:17 έγραψε...

    για τον mnk:

    η ανατροφή μου απαιτεί να σου απαντήσω στις 4 Μαίου....κι έτσι θα κάνωWink

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 29-04-2008 στις 11:35 έγραψε...

    Στην προσωπική μου εκτίμηση θα χάσει πολλούς πόντους αυτός που εξυμνεί ένα τραγούδι και μετά αποδειχθεί ότι είναι δικό του. Και κυρίως αν αναφέρει μόνο το δικό του και όχι άλλα μαζί.

    {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}


    vasilis23
    03.05.2008, 23:52

    Συγχαρητήρια παιδιά σε όλους!!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    sillia
    04.05.2008, 02:33

    ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ !!!!!!!

    ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!! ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!!!

    ΟΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ...

    ΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ.. ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΞΙΖΟΥΝ... ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΓΑΠΗΘΟΥΝ...

    Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α....ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

     

     


    NikolettaTsikoti
    04.05.2008, 03:24

    αγαπημένε μου Μπάμπη σαντουρίστα!

    Από την αρχή του διαγωνισμού ,όλο και κάποιος μου τα χώνει γιατί μου αρέσει το τραγούδι ,που έστειλα και το δήλωσα....στην κατηγορία "Ποιά τραγούδια σας αρέσουν"

    μου άρεσε ,Μπάμπη, τόσο κακό είναι ;;

    και η "Κική" μου άρεσε και το γραψα και το "Νύχτες μοναχός"πρότεινα και για την Αλιγατορίνα έγραψα ένα σωρό καλά πράγματα,αν πρόσεξες λιγάκι παρακάτω

    είπα αρκετά δυνατά ελπίζω πως δε νιώθω καμμία ντροπή να πω μια καλή κουβέντα κ α ι

    για το δικό μου τραγούδι τονίζοντας ,  ως ακροατής πια ,τα αδύνατά του σημεία(έλλειψη ενορχήστρωσης,υποτυπώδης μουσική επένδυση)

    στήριξα το τραγούδι μου αξιοπρεπώς χωρίς να προσβάλω κανένα άλλο

    τόσο κακό το βρίσκεις;


    santourman
    04.05.2008, 12:06

    Νικολέτα όπως είχα πει και την άλλη φορά, το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Δε μου αρέσει η υποστήριξη ενός κομματιού από τον δημιουργό του με έναν τέτοιο πλάγιο τρόπο. Κι από ότι κατάλαβα, αυτό δεν άρεσε ούτε στην mnk. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να το στηρίξεις και να το διαφημίσεις. Τεσπα, δε στέκομαι σε αυτό... Ακόμα και να μην είχες κάνει αυτή τη διαφήμιση, πιστεύω πάλι ότι θα πήγαινε καλά το τραγούδι σου, δεδομένης της 17ης θέσης που έπιασες, μέσα σε 130 κομμάτια. Και σε σένα συγχαρητήρια φυσικά, καλή συνέχεια!


    andreas_v
    04.05.2008, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος begas στις 03-05-2008 στις 22:25 έγραψε...

    Συγχαρητήρια σε όλους όσοι έστειλαν τραγούδι

    Μπράβο σε όσους άκουσαν και ψήφισαν!

    Θεωρώ ότι μας δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουμε πολύ καλά κομμάτια κι αυτό είναι το σημαντικότερο

    Έχω γράψει τη μουσική και τους στίχους στο κομμάτι "Βαρβάρα σε χάνω" για το οποίο δεν πρόσεξα κανένα σχόλιο ούτε καν αρνητικό.Μάλλον πέρασε απαρατήρητο αλλά δεν έχει σημασία.Μ' άρεσε που συμμετείχα.Καλά αποτέλσματα σε όλους

    Ξεχώρισα το "Γαμώ την καταδίκη μου"

    Πάντα τέτοια



    Φίλε begas προσωπικά πιστεύω ότι η βαρβάρα είχε πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες και στοίχησε η προσθήκη bit στην ηχογράφηση που άλλαξε κατα πολύ την μορφή του τραγουδιού σε σημείο να αποπροσανατολίζει...πιο προσιτός ο ήχος όπως το τραγουδα με μια κιθάρα απλά στα live ο Σταύρος! Ατε και την επόμενη φορά να βάλεις τους σωλήνες :)

    Εστειλα και εγώ ένα τραγουδάκι και μιας και ήταν χάλια ηχογράφηση απο ένα μικρόφωνο στο pc και δεν ξέρω και κανένα εδωμέσα περίμενα να με βρίσουν όχι να πάρω και ψήφους...εγω το έστειλα γιατι απλά ήθελα να ακουστεί γιατι πιστεύω ότι έχει καλό στιχο...Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε ποιοι μας ψήφισαν? οχι τπτ άλλο αλλά για να τους πάρω να τους κεράσω :)

     

     


    -----------------
    Nothin' lasts forever and we both know hearts can change...And it's hard to hold a candle in the cold November rain

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : andreas_v στις 04-05-2008 16:23 ]


    manouvr
    04.05.2008, 20:29

    Εγω λεω να κερασω τον Μ.Πασχαλιδη {#emotions_dlg.beer},μιας κι εκτος αυτου δεν νομιζω να ψηφισε κανεις αλλος το τραγουδι που ερμηνευσα ("Γυρος του Θριαμβου").

     Παντως θελω να δωσω τα συγχαρητηρια σε ολους ,νικητες και συμμετεχοντες,αλλα κυριως στους οργανωτες του διαγωνισμου (πρεπει να εχουν γερο στομαχι,με τις αδικαιολογητες γκρινιες που ακουγονται!)


    NikolettaTsikoti
    05.05.2008, 10:42

    τώρα που τέλειωσαν όλα πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΜΗ,γι αυτό το διαγωνισμό.

    Αν  άρχιζε σήμερα , θα έστελνα ίσως κάποιο άλλο μου τραγούδι,απόλυτα ενορχηστρωμένο και τραγουδισμένο από επαγγελματία...το "Βγάλε τα ρούχα σου",έχει μια υποτυπώδη μουσική γραμμή ,που απλά "ντύνει " τα στιχάκια ,το τραγουδάω μόνη μου ,με όλο το πάθος του δημιουργού,αλλά και τις ελλείψεις της "απλά μη φάλτσας"φωνής μου...

    Ωστόσο η 17η θέση και τα πολύ καλά σχόλια για την αμεσότητα της ερμηνείας  μ'έμαθαν να εμπιστεύομαι απόλυτα από δω και μπρος το ένστικτο του κυβερνοχώρου...αφουγκράζεται ψυχές και δίνει με την απόλυτη ελευθερία-ανωνυμία του τη δυνατότητα να ψηφίσουμε ,μόνο ό,τι μας αρέσει  ...

    γνώρισα κόσμο,ήρθα σ'επαφή με συνθέτες από άλλα μέρη της Ελλάδας και το εξωτερικό ,έστειλα στιχάκια ,πήρα μουσικές...αυτό είναι το βραβείο μου,

    αυτό είναι η επιτυχία του διαγωνισμού

    ευχαριστώ πολύ -πολύ και θέλω να μαστε μαζί

    {#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.rockon}

     


    yioryis
    05.05.2008, 19:19

    Jorge συγχαρητήρια για τον διαγωνισμό!!!...Πραγματικά, έκανες ότι καλύτερο μπορούσες για να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιοκρατικός γίνεται...Στίβοντας το μυαλό μου δεν μπόρεσα να σκεφτώ ούτε στις λεπτομέρειες κάποιαν αλλαγή που θα τον βελτίωνε...ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ...

    Επίσης, μέσω του διαγωνισμού είχα την ευκαιρία να γνωρίσω το site, το οποίο ομολογώ πως με κατέπληξε...

    Υ.Γ:  Συμφωνώ μαζί σου για την εμπάθεια που δείχνουν κάποιοι κατακρίνοντας το site μη έχοντας. όμώς, τίποτα καλύτερο να προτείνουν...Και μιλώ έτσι για τον διαγωνισμό, παρόλο που η συμμετοχή μου καταποντίστηκε στην 114η θέση ("ο γύρος του θριάμβου")...Μοναδική παρηγοριά η ψήφος του φίλτατου Μ. Πασχαλίδη...  


    mellia
    05.05.2008, 23:57

    Δυστυχώς έλειπα εκτός Αθήνας και δεν πρόλαβα να ακούσω όλα τα τραγούδια και να ψηφίσω! Από ό,τι θυμάμαι όμως μου άρεσαν πολύ τα δύο παραδοσιακά και τα ορχηστρικά. Συγχαρητήρια σε όσους διακρίθηκαν και καλή συνέχεια σε όλους όσους συμμετείχαν.
    Μπράβο και στο ΜΗ για την ιδέα και την υλοποίηση του διαγωνισμού. 


    mnk
    06.05.2008, 00:16

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 04-05-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Δε μου αρέσει η υποστήριξη ενός κομματιού από τον δημιουργό του με έναν τέτοιο πλάγιο τρόπο. Κι από ότι κατάλαβα, αυτό δεν άρεσε ούτε στην mnk.

    Oντως δεν μου άρεσε.

    Παράθεση:

    Το μέλος manouvr στις 04-05-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Εγω λεω να κερασω τον Μ.Πασχαλιδη {#emotions_dlg.beer},μιας κι εκτος αυτου δεν νομιζω να ψηφισε κανεις αλλος το τραγουδι που ερμηνευσα ("Γυρος του Θριαμβου").

     

    Το ψήφισα κι εγώ.
    Θέλω κέρασμα. {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 06-05-2008 00:33 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 06-05-2008 00:35 ]


    NikolettaTsikoti
    06.05.2008, 00:40

    αν ζητήσω συγγνώμη από αυτούς που δεν τους αρέσω,μπορούμε να προχωρήσουμε μονιασμένοι στον ...επόμενο διαγωνισμό;

    τουλάχιστον είμαι ειλικρινής ,δηλώνω την αδυναμία μου και υπόσχομαι αν είμαστε γεροί και ξαναλάβουμε μέρος ,να βγω από την πρώτη μέρα και να πω:

    α κ ο ύ σ τ ε   το  κ ο μ μ ά τ ι {#emotions_dlg.walkman}

    γιατί μόνο σ'αυτό μπορεί να επιρρεάσει κανείς στο διαδίκτυο...μετά την ακρόαση καθένας ψηφίζει ό,τι θέλει,

    ελεύθερα,{#emotions_dlg.clap}

    ανεξέλεγκτα,{#emotions_dlg.nono}

    ανεπιρρέαστα...{#emotions_dlg.thumbdown}

    δε νομίζω να διαφωνείτε κι εδώ...ή νομίζετε ότι μόλις διάβασαν τη "διαφήμισή μου" έτρεξαν να με ψηφίσουν;και ποιός με ξέρει;{#emotions_dlg.laugh}

    {#emotions_dlg.inlove}άντε και του χρόνου...πρωτιά


    mnk
    06.05.2008, 01:11

    Παράθεση:

    Το μέλος NikolettaTsikoti στις 06-05-2008 στις 00:40 έγραψε...

     

    αν ζητήσω συγγνώμη από αυτούς που δεν τους αρέσω,μπορούμε να προχωρήσουμε μονιασμένοι στον ...επόμενο διαγωνισμό;

    Χαχα, δεν είναι απαραίτητο όλοι να αρέσουν σε όλους.
    Αν γινόταν διαγωνισμός για το πιο σπαζαρχί**κο μέλος, σίγουρα θα ήμουν στην πρώτη πεντάδα.  {#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.thumbup}


    megaloserwtikos
    06.05.2008, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 05-05-2008 στις 23:57 έγραψε...

    Δυστυχώς έλειπα εκτός Αθήνας και δεν πρόλαβα να ακούσω όλα τα τραγούδια και να ψηφίσω! Από ό,τι θυμάμαι όμως μου άρεσαν πολύ τα δύο παραδοσιακά και τα ορχηστρικά. Συγχαρητήρια σε όσους διακρίθηκαν και καλή συνέχεια σε όλους όσους συμμετείχαν.
    Μπράβο και στο ΜΗ για την ιδέα και την υλοποίηση του διαγωνισμού. 



    Τα ίδια κι εγώ. Λόγω διακοπών του Πάσχα, δεν πρόλαβα να τ' ακούσω όλα κι όταν γύρισα ο διαγωνισμός είχε λήξει. Πειράζει να γράψω κάποιες από τις σημειώσεις μου;

    Το ''μικρόκοσμος'', υπέροχη φωνή, τέλειο τραγούδι.

    Το  ''βαρβάρα σε χάνω'', ο τραγουδιστής εκφραστικότατος, έξυπνος στίχος.

    ''Πάμε μαζί'' έχει μια μελαγχολία που μ' αρέσει.

    ''Εσύ'' μ' αρέσει η απλότητα του ερμηνευτή.

    Επίσης τα ορχηστρικό ''Νοσταλγία''.

    ''Μα εγώ σε τραγουδώ ξανά'' πολύ μελωδικό και τρυφερό.

    ''Μου παν τα πουλιά'' το δωδεκάρι μου... με συγκίνησε.

     

     


    NikolettaTsikoti
    06.05.2008, 01:41

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 06-05-2008 στις 01:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikolettaTsikoti στις 06-05-2008 στις 00:40 έγραψε...

     

    αν ζητήσω συγγνώμη από αυτούς που δεν τους αρέσω,μπορούμε να προχωρήσουμε μονιασμένοι στον ...επόμενο διαγωνισμό;

    Χαχα, δεν είναι απαραίτητο όλοι να αρέσουν σε όλους.
    Αν γινόταν διαγωνισμός για το πιο σπαζαρχί**κο μέλος, σίγουρα θα ήμουν στην πρώτη πεντάδα.  {#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.thumbup}



    {#emotions_dlg.blush}Innocent{#emotions_dlg.inlove}τώρα σ'αγάπησα...αλήθεια όμως

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikolettaTsikoti στις 06-05-2008 01:43 ]


    begas
    06.05.2008, 14:43

    Φίλε begas προσωπικά πιστεύω ότι η βαρβάρα είχε πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες και στοίχησε η προσθήκη bit στην ηχογράφηση που άλλαξε κατα πολύ την μορφή του τραγουδιού σε σημείο να αποπροσανατολίζει...πιο προσιτός ο ήχος όπως το τραγουδα με μια κιθάρα απλά στα live ο Σταύρος! Ατε και την επόμενη φορά να βάλεις τους σωλήνες :)

    Εστειλα και εγώ ένα τραγουδάκι και μιας και ήταν χάλια ηχογράφηση απο ένα μικρόφωνο στο pc και δεν ξέρω και κανένα εδωμέσα περίμενα να με βρίσουν όχι να πάρω και ψήφους...εγω το έστειλα γιατι απλά ήθελα να ακουστεί γιατι πιστεύω ότι έχει καλό στιχο...Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε ποιοι μας ψήφισαν? οχι τπτ άλλο αλλά για να τους πάρω να τους κεράσω :)

     

    Το τραγούδι (όπως και όλα όσα γράφω) τα δουλεύω απλά με μια κιθάρα γι' αυτό και ίσως ακούγεται πιο όμορφο στα live του Σταύρου οπότε συμφωνώ μαζί σου.Του δώσαμε μια άλλη μορφή στην ηχογράφηση μιας και συμπεριλήφθηκε σε μια συλλογή με θέμα το καρναβάλι και ίσως να μην είναι το αποτέλεσμα αυτό που περιμένουν όσοι το έχουν ακούσει live.Συμβαίνουν αυτά,τι να κάνουμε :) Θα μοιράσουμε,μες τη βδομάδα, στο All Day κι ένα cd που θα έχει το τραγούδι.Σ' ευχαριστώ που έγραψες κάτι για τη "Βαρβάρα" :)

    Ενημερωτικά,κι επειδή λογικό είναι να μην το ξέρεις, οι "Σωλήνες" δεν είναι δικό μου κομμάτι αν και χω βάλει πολλά δικά μου στοιχεία τόσα χρόνια που το παίζω στα live.Το κανονικό λοιπόν είναι Lost Bodies - Σωλήνες

    Πάω να βρω το κομμάτι σου να τ' ακούσω

     


    begas
    06.05.2008, 14:49

     

    Δεν πέρασε απαρατήρητο. Πολύ όμορφο κομμάτι, ψηφίστηκε μάλιστα και από τον Μιλτιάδη Πασχαλίδη. Από τα πιο "ζωντανά" κομμάτια του διαγωνισμού. Συγχαρητήρια!



    jorge ευχαριστώ για το σχόλιο!Με είχε πάρει απο κάτω η απουσία σχολίου!Με εξέπληξε η επιλογή απ' τον Πασχαλίδη.Ευχαριστώ για τα σχόλια και για τη δυνατότητα να ακουστεί το κομμάτι σε έναν διαγωνισμό