ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven όσο το γουστάρετε πριν από 2 χρόνια ή βαρεθήκατε!

    Brokenchord
    17.04.2008, 14:00
    Εγώ θέλω να ομολογήσω ειλικρινά και χωρίς μικρότητες ότι η όλη υπόθεση με έχει κουράσει! Να μου επιτίθεται η κάθε κομπλεξάρα, τα βαρετά και ανούσια θέματα των φόρουμ! Ευτυχώς που βγήκαν τα blogs και περιοριστικέ η σαβούρα !Από την άλλη Δυστυχώς γιατί όλα εκείνα τα ωραία φιλοσοφικά θέματα έγιναν στοχασμοί και σκέψεις , που αλλού στα blogs , άλλα μέλη πάλι που κοιτάζουν με κάθε τρόπο βλαβερό να μαζέψουν χρυσές νότες μόνο και μόνο για να το παίξουν μεγάλοι και τρανοί ενώ δεν έχουν προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό στο ΜΗ μας , οι κάποιοι άλλοι όπου άμα διαφωνήσεις σε λογικά πλαίσια σου γράφουν απρέπειες! Τους έχω βαρεθεί ποια! Πλέον μπαίνω μια φορά το μήνα και αν! Με εξαίρεση κάποιες περιόδους που μπαίνω ποιο συχνά! (καλή ώρα)
    Το θέμα αυτού του τοπικ απευθύνετε κυρίως σε παλαιότερα μέλη αλλά και εσείς οι καινούριοι ας γράψετε την γνώμη σας! Δεν λέω το ΜΗ μας είναι καλό χρυσό αλλά χάνω το ενδιαφέρον μου, φορές φορές! Ειδικά όταν βλέπω τα τετριμμένα θέματα του στιλ! Τι κιθάρα να πάρω, Θέλω να μάθω κιθάρα ! όπου ο κάθε πιτσιρικάς καθότι ανυπόμονος και βιαστικός βάζει θέμα ενώ υπάρχουν καμιά 25αρια άλλα ίδια και απαράλλαχτα (τζάμπα χώρο στο server) ακριβώς θέμα! Τι κιθάρα να πάρω! ε και να θέλω να μάθω κιθάρα! Ψυχούλα μου γλυκιά κάνε μια αναζήτηση στην ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ! Κούραση κούραση, κούραση δεν μπαίνω ποια με τον ίδιο ενθουσιασμό που έμπαινα πριν από 2 χρόνια! Αλλά συμμετέχω στις συναντήσεις με πολύ περισσότερο!

    Αυτό που ρωτάω είναι αν εσείς οι παλιοί είστε το ίδιο κουρασμένοι! Έχω βαρεθεί ποια να γράφω και να γράφω σε ένα φόρουμ! Του οποίου η ποιότητα σε σχέση με παλαιότερες χρονιές έχει πέσει κατά πολύ!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-04-2008 15:24 ]


    Astron
    17.04.2008, 14:21
    Μάλλον έχεις ξενερώσει με κάποια συγκεκριμένα άτομα, αλλά δυστυχώς θα πρέπει να μάθεις να κάνεις υπομονή. Σε ένα δημόσιο χώρο είναι επόμενο να μην ταιριάζουμε με όλους. Κράτα αυτά που σε ενδιαφέρουν και αγνόησε τα άλλα. Είναι λογικό να υπάρχει μία τριβή με το πέρασμα του χρόνου...

    Μπορεί κάποια θέματα να μοιάζουν τετριμμένα και χιλιοειπωμένα αλλά σκέψου ότι ένας απ' τους βασικούς στόχους αυτού του site είναι η ενημέρωση του κόσμου για τα μουσικά ζητήματα. Εάν κάτι δεν σε ενδιαφέρει απλά προσπέρνα το. Σίγουρα θα βρεις άλλα σημεία που να σου αρέσουν. Για παράδειγμα αυτές τις μέρες γίνεται με πολύ μεγάλη επιτυχία ένας μουσικός διαγωνισμός για πρώτη φορά εδώ στο ΜΗ όπου μπορείς να ακούσεις εκπληκτικά τραγούδια.

    Όσο για ...τη σαβούρα στο forum, αυτό είναι αποκλειστική ευθύνη των μελών. Ένα φόρουμ είναι τόσο καλό όσο αυτοί που συμμετέχουν. Είναι στο χέρι μας να κάνουμε αξιόλογες συζητήσεις, σε όλα τα θέματα.

    Υ.Γ. Για να απαντήσω στο ερώτημά σου...Όχι, μετά από 5 χρόνια στο ΜΗ δεν έχω κουραστεί καθόλου
    alena
    17.04.2008, 15:32
    Η αλήθεια είναι πως...όχι!
    Τώρα το "γουστάρω" περισσότερο, σχεδόν ένα χρόνο μετά.


    paperino
    17.04.2008, 15:32
    Ένα μήνα εδώ..................Μάλλον ναι αλλά όχι πάντα συνήθως είναι πολύ ενδαφέρων!
    alena
    17.04.2008, 15:33
    Και για να προλάβω...ελπίζω να γίνονται δεκτές και απαντήσεις "νέων" μελών...
    esta
    17.04.2008, 16:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 17-04-2008 στις 14:21 έγραψε...

    Μάλλον έχεις ξενερώσει με κάποια συγκεκριμένα άτομα, αλλά δυστυχώς θα πρέπει να μάθεις να κάνεις υπομονή. Σε ένα δημόσιο χώρο είναι επόμενο να μην ταιριάζουμε με όλους. Κράτα αυτά που σε ενδιαφέρουν και αγνόησε τα άλλα. Είναι λογικό να υπάρχει μία τριβή με το πέρασμα του χρόνου...

    Μπορεί κάποια θέματα να μοιάζουν τετριμμένα και χιλιοειπωμένα αλλά σκέψου ότι ένας απ' τους βασικούς στόχους αυτού του site είναι η ενημέρωση του κόσμου για τα μουσικά ζητήματα. Εάν κάτι δεν σε ενδιαφέρει απλά προσπέρνα το. Σίγουρα θα βρεις άλλα σημεία που να σου αρέσουν. Για παράδειγμα αυτές τις μέρες γίνεται με πολύ μεγάλη επιτυχία ένας μουσικός διαγωνισμός για πρώτη φορά εδώ στο ΜΗ όπου μπορείς να ακούσεις εκπληκτικά τραγούδια.

    Όσο για ...τη σαβούρα στο forum, αυτό είναι αποκλειστική ευθύνη των μελών. Ένα φόρουμ είναι τόσο καλό όσο αυτοί που συμμετέχουν. Είναι στο χέρι μας να κάνουμε αξιόλογες συζητήσεις, σε όλα τα θέματα.

    Υ.Γ. Για να απαντήσω στο ερώτημά σου...Όχι, μετά από 5 χρόνια στο ΜΗ δεν έχω κουραστεί καθόλου



    νομίζω πως με κάλυψε απόλυτα!
    xristos_rock
    17.04.2008, 16:24
    Τσου...Καθόλου δεν με κούρασε... Ίσα-ίσα που άν και είμαι δύο περίπου χρόνια εδώ, τους τελευταίους 6 μήνες "ασχολούμαι" παραπάνω με το MusicHeaven και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου...
    Όσο για το Forum και όλα όσα δεν σ'αρέσουν, απλά αγνόησέ τα, λογικό είναι να υπάρχουν...

    JaNick
    17.04.2008, 16:29
    Έγω παιδιά βαρέθηκα τις φιλοσοφικές,πολιτικές,θρησκευτικές συζητήσεις που παρασιτούν σε βάρος των μουσικών... Αν ανοίξει ένα πιπεράτο θέμα που θίγει θρησκίες φιλοσοφίες κλπ. ανανεώνεται τόσο συχνά που δεν προλαβαίνεις να το παρακολουθήσεις... Και σχεδόν πάντα ξεσπούν μέσα σε αυτές ομηρικοί καυγάδες απο τους συνήθεις υπόπτους με τεράστια πόστ... Αυτο φυσικά οδηγεί πολλές φορές στο να γίνονται banned κάποια μέλη, πράγμα που μεταφέρεται έξω απο τον ουτοπικό κόσμο των φιλοσοφικών συζητήσεων, επεμβένουν οι συντονιστές, γίνεται ένα ψιλοτζέρτζελο που αναπόφευκτα παρακολουθούμε εμείς, τελικώς μένουμε με την απορία του τι έγινε τελικά, μιας και για να μπούμε στο νοήμα πρέπει να διαβάσουμε τα τεράστια ξεκατινίστικα πόστ + ένα ολόκληρο τόπικ που μέσα σε μια εβδομάδα απόκτησε 20 σελίδες απαντήσεων με τη συμμετοχή 5 όλο κι όλο ατόμων... Απο την άλλη μουσικά τόπικς με πολύ ενδιαφέρον περιεχόμενο με το που θα φύγουν απο την πρώτη σελίδα έχουν ήδη ξεχαστεί... Θυμάμαι στα MusicHeaven νιάτα μου () τα τεράστια τοπικς αφορούσαν το άν είναι καλός κιθαρίστας ο Malmsteen εν τέλει, τη γνώμη μας για τους Maiden κλπ κλπ... Ναί μαλώναμε, αλλα γύρω απο τη μουσική... Και αυτό ταίριαζε στο MH...
    Ίσως να υπερβάλω και συγνώμη γι αυτο... Απλά θέλω να πώ κάποια πράγματα με αυτον τον τρόπο...
    Astron ξέρω οτι είσαι ο δημιουργός της ενότητας των φιλοσοφικών συζητήσεων, και σέβομαι απόλυτα όλη σου την προσφορά στην κοινότητα... Αλλά αυτο το ξεκατίνιασμα ήταν αυτο που περίμενες οταν άνοιξες την ενότητα???
    Παρ όλα αυτα το MusicHeaven ακόμα το λατρεύω... Λατρεύω τις αλλαγές που γίνονται, και που εξελισόμαστε συνεχώς... Μ' αρέσει που έχουμε Radio μ'αρέσει που έχουμε blogs, ενθουσιάστηκα με το διαγωνισμό...
    Το ΜΗ είναι το πρώτο site που ανοίγω οταν μπώ στο net...
    Δυστυχώς, όμως είναι φορές που περιδιαβαίνω άσκοπα στο forum και τα blogs χωρίς να έχω κάτι ενδιαφέρον να δω...
    Επειδή όμως δεν θέλω να κλείσω έτσι το post μου, απλά θα πώ να συνεχίσουμε γερά ώστε να εδραιωθεί η κοινότητα ώς συνώνυμο της μουσικής στην Ελλάδα, και ότι άσχημο να το διωρθόνουμε και να το προσπερνάμε...
    KIT_KAT
    17.04.2008, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 17-04-2008 στις 14:00 έγραψε...

    Αυτό που ρωτάω είναι αν εσείς οι παλιοί είστε το ίδιο κουρασμένοι! Έχω βαρεθεί ποια να γράφω και να γράφω σε ένα φόρουμ! Του οποίου η ποιότητα σε σχέση με παλαιότερες χρονιές έχει πέσει κατά πολύ!



    Φλέγον θέμα, άλλωστε έτσι νιώθαμε κι εμείς οι παλιοί όταν μπήκατε εσείς οι ανεπιθύμητοι

    Αστειεύομαι φυσικά. Για να μιλήσω ρεαλιστικά όμως, πάντα, ο πρώτος καιρός "ενθουσιασμού", τα πρώτα άτομα που γνωρίζεις από κοντά κλπ. έχουν άλλη αξία. Όχι μεγαλύτερη ή μικρότερη απαραίτητα, απλά άλλη. Μετά συνήθως φεύγεις από τη φάση που απαντάς σε όοοο,τι θέμα ανοιχτεί στο φόρουμ και περνάς σε μία πιο ήρεμη και σταθερή. Στα 5 χρόνια που παρακολουθώ το ΜΧ έχουν αλλάξει 10 φορές τα άτομα που ήταν "στην πρώτη γραμμή" -σε συναντήσεις, φόρουμ, τσατ. Πολλοί έρχονται κατά κύματα και εξαφανίζονται μαζί με την παρέα, όταν τελειώσει αυτός ο "κύκλος ζωής" εδώ, και συνήθως λένε "ε τι να κάνω εγώ, ωραία ήμασταν παλιά, κάποτε έμπαινα και τους ήξερα όλους, τώρα είναι όλο άγνωστοι/μικρά" κλπ.

    Μερικοί πάλι, είναι διαχρονικοί

    Αυτό που θέλω να σου πω είναι, μην ανησυχείς γι'αυτά, είναι φυσιολογικά... συμπτώματα, και δεν εξαρτώνται από το ότι άλλαξε το φόρουμ και τα άτομα και το επίπεδο και οι συζητήσεις αλλά από σένα τον ίδιο.

    Το θέμα είναι αν θα επιλέξεις να μείνεις ακόμα και σε ένα χώρο που έχεις καταλάβει ότι δεν είναι τελικά "η ζωή σου όλη", είναι όμως ένα -έστω και μικρό- κομματάκι της
    Astron
    17.04.2008, 18:05
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 17-04-2008 στις 16:29 έγραψε...
    Έγω παιδιά βαρέθηκα τις φιλοσοφικές,πολιτικές,θρησκευτικές συζητήσεις που παρασιτούν σε βάρος των μουσικών...
    (...)Απο την άλλη μουσικά τόπικς με πολύ ενδιαφέρον περιεχόμενο με το που θα φύγουν απο την πρώτη σελίδα έχουν ήδη ξεχαστεί...

    ΄
    Janick, δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει αλλά εδώ και (πολύ) καιρό οι φιλοσοφικές/γενικές συζητήσεις δεν μπορούν επηρεάσουν με κανένα τρόπο την εμφάνιση των μουσικών συζητήσεων όσο συχνά και εάν γράφει κάποιος σε αυτές.
    Τα Διάφορα (εκτός μουσικής) βρίσκονται πάντα κάτω κάτω.
    Επομένως αυτά που γράφεις πιο πάνω δεν ισχύουν πια.

    Τώρα όσο για τις κατά καιρούς εντάσεις που παρατηρούνται, προσπαθούμε και τις αντιμετωπίζουμε. Έχεις δίκιο όμως, πολλές φορές το επίπεδο πέφτει αρκετά χαμηλά, πράγμα που τελευταία με προβληματίζει. Αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ένα φόρουμ είναι τόσο καλό όσο αυτοί που συμμετέχουν σε αυτό... Ίσως σε αυτά τα τόπικς να πρέπει να εφαρμόζονται πιο αυστηρά οι κανονισμοί.

    Βέβαια εκείνο που γράφεις ότι πρέπει να διαβάσεις 20 σελίδες για να καταλάβεις πχ γιατί έγινε ένα ban, συγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρό παράπονο...είναι κουτσομπολιό.

    Τέλος, τα "Διάφορα" είναι αυτά που πολλές φορές μου κρατούν το ενδιαφέρον, γιατί όταν είσαι 5 χρόνια σε ένα φόρουμ, είναι λογικό όπως έγραψε ο Brochenchord να βλέπεις κάποια μουσικά θέματα ξανά και ξανά. Στα "διάφορα" είναι το ένα βήμα παραπέρα, όπου εκτός από τη μουσική γνωριζόμαστε και λίγο καλύτερα.

    Υ.Γ. Δεν είμαι "δημιουργός" του τόπικ όπως γράφεις, δημιουργός του τόπικ είναι τα μέλη του ΜΗ που έκαναν πολλές αξιόλογες και σοβαρές συζητήσεις που οδήγησαν αναπόφευκτα στην ανάγκη ενός τέτοιου τόπικ. Η ιδιαιτερότητα των "Φιλοσοφικών Συζητήσεων" είναι ότι ο αναγνώστης πρέπει να γνωρίζει ότι ενδέχεται να διαβάσει απόψεις πολύ διαφορετικές από τις δικές του. Χρειάζεται λοιπόν υπομονή και σεβασμός στη διαφορετική άποψη.
    JaNick
    17.04.2008, 20:22
    Όχι όχι, δεν μίλησα για το οτι παλίοτερα οι τίτλοι των τόπικς επενέβεναν ο ένας στον άλλο... Δεν είπα δηλαδή οτι μια νέα φιλοσοφική συζήτηση σπρώχνει κάτω μια μουσική... Είμαι αρκετό καιρο εδώ ωστε να ξέρω πως λειτουργεί τεχνικά το forum τώρα και πώς παλιότερα...
    Αυτο που λέω είναι οτι αναλώνεται πολυ περισσότερη ενέργεια και διάθεση απο ορισμένα μέλη στα διάφορα παρά στη μουσική... Κάποτε υπήρχε μια σπίθα στο χώρο της μουσικής συζήτησης... Μια ένταση... Ένα ωράιο συναίσθημα του οτι μπορεί να γράψεις κάτι και να αρχίσει μια ωραία συζήτηση... Δε λέω οτι χάθηκε αυτο το πράγμα... Απλά μεταφέρθηκε προς τις άσχετες με τη μουσική συζητήσεις... Και ορισμένες φορές γίνεται αυτο με κακό τρόπο... Γίνονται εντάσεις μόνο για τη χάρη της έντασης... Ορισμένα μέλη βρήσκονται εδώ μόνο γι αυτο...
    Δεν κατακρίνω την ενότητα 'περι ανέμων και υδάτων' 'φιλοσοφικές συζητήσεις΄ κτλ... Έχω γράψει και εγώ εκεί και ορισμένες φορές είναι και πολύ όμορφες συζητήσεις... Απλά έχω βαρεθεί τις φιλοσοφικές αναλύσεις για θέματα που αρμόζουν στο ESWTERICA, ή αναλύσεις περι θρησκείας που δεν αργούν να ανάψουν τα αίματα... Μου ξενίζει λίγο εδω μέσα πως να το κάνουμε...
    Τώρα το περι κουτσομπολιού... Όταν κάτι βγαίνει στην ενότητα 'Ανακοινώσεις του MusicHeaven', είναι κουτσομπολιό να θέλω να μάθω τι συναίβει?



    jorge
    17.04.2008, 20:56
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 17-04-2008 στις 20:22 έγραψε...

    Αυτο που λέω είναι οτι αναλώνεται πολυ περισσότερη ενέργεια και διάθεση απο ορισμένα μέλη στα διάφορα παρά στη μουσική... Κάποτε υπήρχε μια σπίθα στο χώρο της μουσικής συζήτησης... Μια ένταση... Ένα ωράιο συναίσθημα του οτι μπορεί να γράψεις κάτι και να αρχίσει μια ωραία συζήτηση... Δε λέω οτι χάθηκε αυτο το πράγμα... Απλά μεταφέρθηκε προς τις άσχετες με τη μουσική συζητήσεις...


    Συμφωνώ πάρα πολύ μ' αυτό. Είναι και δικό μου "παράπονο".
    Astron
    17.04.2008, 21:13
    Άλλα μέλη ξοδεύουν όλο το χρόνο τους στο blogs, άλλα στο chat, άλλα διαβάζοντας τα λογοτεχνήματα της ημέρας κοκ. Δεν μπορούμε με το βούρδουλα να τους αναγκάσουμε να ασχολούνται με τη μουσική ντε και καλά...

    Janick, εάν θεωρείς ότι δεν γίνονται αρκετά σοβαρές και ζωηρές συζητήσεις στα μουσικά θέματα, δεν έχεις παρά να ...φτιάξεις μία εσύ!
    Πάντως κατά τη γνώμη μου μια χαρά μουσικές συζητήσεις γίνονται στο μουσικό φόρουμ.

    Παράθεση:
    Γίνονται εντάσεις μόνο για τη χάρη της έντασης... Ορισμένα μέλη βρήσκονται εδώ μόνο γι αυτο...

    Σε αυτό έχεις δίκιο και ισχύει για κάποια συγκεκριμένα μέλη.
    Η δυσκολία μας είναι όταν κάποια μέλη ακροβατούν σκοπίμως πάνω στην λεπτή γραμμή ανάμεσα στην παράβαση των κανονισμών και στην ελευθερία της έκφρασης...
    Αλλά είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις και συνήθως... βγάζουν μάτι!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-04-2008 21:15 ]


    Blacksad
    17.04.2008, 21:20
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-04-2008 στις 20:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 17-04-2008 στις 20:22 έγραψε...

    Αυτο που λέω είναι οτι αναλώνεται πολυ περισσότερη ενέργεια και διάθεση απο ορισμένα μέλη στα διάφορα παρά στη μουσική... Κάποτε υπήρχε μια σπίθα στο χώρο της μουσικής συζήτησης... Μια ένταση... Ένα ωράιο συναίσθημα του οτι μπορεί να γράψεις κάτι και να αρχίσει μια ωραία συζήτηση... Δε λέω οτι χάθηκε αυτο το πράγμα... Απλά μεταφέρθηκε προς τις άσχετες με τη μουσική συζητήσεις...


    Συμφωνώ πάρα πολύ μ' αυτό. Είναι και δικό μου "παράπονο".



    Όπως το βλέπω εγώ φίλτατε jorge το MH ξεκίνησε σαν ένα στενά συνδεμένο με τη μουσική και τα μουσικά θέματα site,

    αλλά στην πορεία όπως όλα τα πράγματα που είναι ζωντανά και εξελίσσονται έγινε κάτι πιο ευρύ από ένα μουσικό και μόνο site,

    αυτό φαίνεται σχεδόν παντού (forum, blogs, θεματική),

    βέβαια η μουσική ως αγάπη και τα μουσικά δρώμενα πάντα είναι στο κύριο πλάνο αλλά δεν είναι πια τα μοναδικά, όπως ίσως ήταν στη αρχή,

    αυτό τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό για τη φιλοσοφία του χώρου, αλλά πάντως συμβαίνει

    και προσωπικά μου αρέσει πολύ

    δηλαδή στο επίκεντρο η μουσική

    αλλά γύρω-γύρω το γίγνεσθαι της καθημερινότητας
    Brokenchord
    17.04.2008, 21:51
    Παιδιά δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά μόλις ανοίξαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση! Γουστάρω!
    Άρα από ότι κατάλαβα ΚΙΤ ΚΑΤ (τα έχουμε πει και από κοντά σε μια συνάντηση αν θυμάμαι καλά!) η φάση της βαρεμάρας είναι μια φάση που περνάμε όλοι!
    Λες να γίνω συντονιστής μια και αφού παραπονιέμαι για το ΜΧ μας να αναλάβω ποιο υπεύθυνη και ενεργητικότερη δράση!

    Φλέγον θέμα, άλλωστε έτσι νιώθαμε κι εμείς οι παλιοί όταν μπήκατε εσείς οι ανεπιθύμητοι

    Κοίτα δεν είναι και τόσο αστείο, έχει αρκετή δόση αλήθειας! Αλλά πάντα με χαλαρό και παρείστικο ύφος! (σε πιάνω)


    elena εννοείτε πως χαλαρά μπορούν να πουν τις γνώμες τους και σχετικά καινούρια μέλη! Τι διάβολο και εμείς καινούριοι ήμασταν και είμαστε κατά πολύ καινούριοι σε σχέση με κάποιους άλλους ! Το έθεσα έτσι εννοώντας μέλη τα οποία έχουν δει λίγο περισσότερο τα πράγματα και τους έχει φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός . Όπα! δεν το παίζω καραβανάς μεγάλος και τρανός !

    Γκουχ γκουχ! ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΕΠ ΟΜΟΥ!!! ΑΛΤ!!! (τι να κάνουμε είμαστε καραβανάδες) Χα χα χα χα χα!



    vero
    17.04.2008, 22:40
    ωραιο το θέμα που ανοίξατε... να πω και εγω την γνωμη μου... μετα την ανακοπη που δεν εμπαινα μιουζικ χεβεν λογο εξετασεων.... παρατηρησα οτι αλλαξαν πολλα πραγματα.... αυτο στην αρχη μου κακοφανηκε μ αρεσε να ειμασταν λιγοι και καλοι αλλα απο την αλλη ηθελα και καινουργια μελη για να μεγαλώσει η μουσικη κοινοτητα μας...

    Οσο αφορα με τα φορουμ ειδικα περι φιλοσοφικε και θρησκευτικες αποψεις... εχουν αρχισει και με κουραζουν το τελευταιο καιρο... ειδικα οι θρησκευτικες....
    αλλα προσπαθω να τα αγνοω αν και μ αρεσει να τα διαβαζω να βλεπω την γνωμη του καθε μελους να γραψω και την γνωμη μου....

    Τελος θα ηθελα να το μιουζικ χεβεν να συνεχισει ετσι οπως εξελισσεται... αλλα εννοειται παντα με ποιοτητα!
    Termite
    18.04.2008, 09:09
    Παράθεση:
    Τώρα το περι κουτσομπολιού... Όταν κάτι βγαίνει στην ενότητα 'Ανακοινώσεις του MusicHeaven', είναι κουτσομπολιό να θέλω να μάθω τι συναίβει?


    Σε αυτό το κομμάτι συμφωνώ απόλυτα. Οτιδήποτε βγαίνει στις ανακοινώσεις, νομίζω οτι πρέπει να αποσαφηνίζεται.

    Δεν είμαι αρκετό καιρό εδώ αλλα η έντονη κινητικότητά μου στο διαδίκτυο και σε άλλες εξίσου μεγάλες αλλα και πιό μικρές κοινότητες αναπόφευκτα με οδηγεί στην τακτική του Παύλου, να αγνοώ δηλαδή, posts ή topics που κατα τη γνώμη μου είτε έχουν εξαντληθεί είτε τα μέλη γράφουν για να γράφουν. Και δε σας κρύβω οτι αυτο συμβαίνει παντού. Το τί αξίζει και τι όχι φαίνεται απο το ποια μέλη απαντούν, πώς γράφουν κλπ κλπ.

    Είναι στο χέρι του καθένος πάντως, να κρίνει τι αξίζει να αποκομίσει και τι όχι, όσα χρόνια και αν είναι μελος

    Tropaiatissa
    18.04.2008, 09:26
    Γράφτηκα στο MusicHeaven την 1/6/2005. Στην αρχή δεν έμπαινα πολύ συχνά στο site. Κάποια στιγμή αποχώρησα για ένα διάστημα ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις εδώ:
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 17-04-2008 στις 14:00 έγραψε...

    Εγώ θέλω να ομολογήσω ειλικρινά και χωρίς μικρότητες ότι η όλη υπόθεση με έχει κουράσει! Να μου επιτίθεται η κάθε κομπλεξάρα, τα βαρετά και ανούσια θέματα των φόρουμ!

    Όταν αποφάσισα να μη χαλάω τη ζαχαρένια μου για τέτοια πράγματα, και επέστρεψα, η κοινότητα είχε αλλάξει πάρα πολύ, είχε μπει και το ραδιόφωνο, και είχα βρει μεγάλο ενδιαφέρον! Κι έτσι εξακολουθώ να μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα και να ενημερώνομαι για διάφορα, αλλά κυρίως πάνω στη μουσική. Τα topics που βρίσκονται στα "Διάφορα (εκτός μουσικής)" συνήθως δεν τα ανοίγω, εκτός αν μου κάνει "κλίκ" ο τίτλος του topic.
    Το μόνο που με κουράζει κάπως είναι στο forum κάποια ανούσια σχόλια (π.χ. ένα που θυμάμαι πρόχειρα είναι στο topic για τον Νταλάρα, κάποιος που έγραψε ένα σχόλιο του στυλ "έχω τόσα ευρώ και δεν ξέρω τί να τα κάνω, Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας.) Δεν αναφέρω το συγκεκριμένο σχόλιο επειδή αναφέρεται τον αγαπημένο μου τραγουδιστή. Για όποιον κι αν αναφερόταν θα με κούραζε γιατί έχω κι αργή σύνδεση, και πραγματικά χάνω πολύ χρόνο ν' ανοίξω ένα topic για να δω τελικά ένα εντελώς ανούσιο σχόλιο!
    Από εκεί και πέρα, η κοινότητα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, και μου αρέσει που μου δίνεται η δυνατότητα να επικοινωνήσω με ανθρώπους που μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικές απόψεις από τις δικές μου, και να γίνουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Αυτά...
    thaliey
    18.04.2008, 09:40
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 17-04-2008 στις 16:24 έγραψε...

    Τσου...Καθόλου δεν με κούρασε... Ίσα-ίσα που άν και είμαι δύο περίπου χρόνια εδώ, τους τελευταίους 6 μήνες "ασχολούμαι" παραπάνω με το MusicHeaven και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου...
    Όσο για το Forum και όλα όσα δεν σ'αρέσουν, απλά αγνόησέ τα, λογικό είναι να υπάρχουν...


    sumfono m to xristo!!!!me ti moni diafora oti ego eimai konta ston ena xrono melos!!!!!!!!!!!!!!!!!alla k pali goustaro apisteutaaaaaaaaa........... oti s kourazei apla kane pos den uparxei mn asxoleisai!!!!
    Kerato
    18.04.2008, 09:53
    Βαρέθηκα.