ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη
    MusicMind
    17.04.2008, 21:30
    Γεια σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα της αντίληψης ρυθμών. Πως αναπτύσσεται, γιατί διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και να μου δώσει τυχόν πηγές για να διαβάσω.
    Sokratis121974
    17.04.2008, 22:09
    Αγαπητε φιλε. Ο ρυθμος (οπως και η μουσικη γενικοτερα) ή τον εχεις ή δεν τον εχεις. Εχω δει Drummer να δουλευει χρονια και ποτε να μην αποκτα την αισθηση του ρυθμου. Οτιδηποτε κανει καποιος εαν εχει μεσα του τον σπορο (και τον βρει), και τον καλιεργησει, αυτος θα βλαστησει και θα βγαλει καρπο.
    Η τροφη του (εφοσον εχει εδαφος) ειναι τα ακουσματα. Ακουσε μουσικη απο την παγκοσμια σκηνη. Με λιγα λογια ακου οτι βρεις μπροστα σου! Μην αποριψεις τιποτα! Το καθετι εχει τη δικια του προσωπικοτητα. Βαλτη στην ψυχη σου και (κατα την γνωμη μου) μην ψαχνεις τεχνοκρατικες, ή μαθηματικες αναλυσεις. Η ιδια η ψυχη (οταν παντα εχει το εδαφος, θα βρει τον τροπο να τα ταξινομησει, να τα αναλυσει, και στην καταληλη στιγμη να αντλησει αυτο που χρειαζεται.
    Ευχομαι να ειναι ο δρομος της αναζητησης σου παντοτε ανοιχτος....
    Καλη τυχη.
    Σωκρατης.

    Σωκρατης
    Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 17-04-2008 22:10 ]


    johnem
    18.04.2008, 15:03
    Φιλαράκο ο ρυθμός είναι ταλέντο.
    τόχεις η δεν τοχεις

    η μουσική αποτελείται από διαφορετικές τονικότητες συνδυασμένες που αναπαράγονται με έναν συγκεκριμένο ρυθμό

    απλές τονικότητες (νότες) χωρις ρυθμό δεν είναι μουσική.

    έτσι λοιπόν μερικοί άνθρωποι έχουν το χάρισμα της τονικότητας (αυτί κατα τα κοινώς λεγόμενα), μερικοί έχουν το χάρισμα του ρυθμού, και μερικοί έχουν και τα δύο.

    Αν κάποιος άνθρωπος έχει μόνο το ένα απο τα δύο τότε καλύτερα να μην ασχοληθεί με την μουσική. Θα χάσει το χρόνο του και δεν θα γίνει ποτέ καλός σε αυτό που κάνει.


    coffee
    18.04.2008, 17:40
    Ειστε πολυ απολυτοι αν ηταν ετσι δεν θα ειχαμε τοσους πολλους και καλους μουσικους...

    Ολα ειναι θεμα προσωπικης δουλειας του καθενος...το ποσο σωστα μελεταει....οσο για το αυτι johnem ειναι το ταλεντο που δεν το εχουν πολυ αλλα σιγουρα μπορουν να αναπτυξουν ισως να μην το φτασουν στο ιδιο σημειο με καποιον που εχει αυτο το χαρισμα
    αλλα σιγουρα θα βγαλουν ενα καλο αποτελεσμα.
    Για εμενα η μουσικη θελει δυο πραγματα για εμενα πολυ δουλεια και ορεξη.
    Το ταλεντο απλα σε βοηθαει να ξεχωρισεις και να κανεις καποια πραγματα πιο γρηγορα απο αλλους.
    darbukaboy
    18.04.2008, 20:35
    Με καλυψε ο coffee.Η δυνατοτητα αντιληψης των ρυθμων δεν ειναι κατι απολυτα φυσικο.Αντιθετως με την καταλληλη καθοδηγηση και βεβαια με σκληρη δουλεια μπορει να κατακτηθει και με τον καιρο να βελτιωθει.Προσωπικα ασχολουμαι με τα κρουστα(και κατ'επεκταση με το ρυθμο)εδω και 4 χρονια και μπορω να πω οτι ειμαι σε πολυ πρωιμο σταδιο ακομα παρ'ολο που εχω ασχοληθει αρκετα.Γι'αυτο λοιπον,μελετη και παλι μελετη!!!
    johnem
    19.04.2008, 00:55
    Αν κάποιος δεν έχει τονική ή ρυθμική αντίληψη, δεν πρόκειται ποτέ να προχωρήσει στην μουσική όση μελέτη και να ρίξει.
    Σαφώς και όταν υπάρχει το ταλέντο (όσο λίγο και να είναι) μπορεί με την μελέτη να εξελιχτεί.

    Αν δεν υπάρχει ταλέντο όμως ρε παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να παλεύει κανείς παρα μόνο για να ικανοποιήσει τον εγωισμό του και τίποτα άλλο.
    Sokratis121974
    19.04.2008, 01:15
    Παιδια ολα που ειπατε ειναι σωστα!!!
    darbukaboy
    19.04.2008, 11:23
    αυτο για το ταλεντο φιλε johnem ειναι σωστο...ακομα ομως και το ελαχιστο ταλεντο να εχει καποιος μπορει να το εξελιξει...
    rivera
    19.04.2008, 14:35
    Το κακο ειναι οτι παρα πολλοι πιστευουν οτι εχουν "ταλεντο" και τα βαζουν με αυτους που δεν "εχουν" .... και σε περιπτωσεις οπως
    1.οταν τα κανουν τα απιστευτα out,..."και δεν το καταλαβες τι εκανα και δεν μπηκες σωστα"...,
    2.οταν καταριπτουν τα χρονομετρα,drum-machine,λουπες,..."κλειστο γιατι με μπερδευει"...,
    3.εχω συναντησει πολλους με πολυ "ταλεντο" στο ρυθμο και εχουν παιξει συγκεκριμενο κομματι ολοι τους διαφορετικα,κανενας δεν το εχει παιξει το ιδιο....αλλα κολανε ολοι τους σε συγκεκριμενο σημειο κομματιου λογω οτι εκει δεν σωζει το ταλεντο αλλα το μετρημα...
    4.το ταλεντο επιμυκηνει ή συντομευει τις παυσεις;...
    5.οταν παιζουν τοσο καιρο και δεν εχουν δουλεια,η κοσμο να τους ακουσει στα live,και βλεπουν ανταγωνισιμους αυτους που δεν εχουν...
    6.προσφατα εγινε live με "ντραμμερ με ταλεντο" που επαιζε μονος του,δεν ακουγε κανεναν και δεν ακουγοταν τιποτα αλλο στο μαγαζι εκτος απο ντραμς και ηθελε και μικροφωνο στην μποτα-ταμπουρο γιατι λεει δεν ακουγεται....(βεβαια στο στουντιο δεν ηταν ετσι με 4 ηχεια και 1 ενισχυτη μπροστα του ακουγε αλλα στα live δεν ειναι στουντιο...εχεις 1-2 μονιτορ)...τον εσωσε το ταλεντο του;
    7.Λυπαμαι για εσενα που εχεις "ταλεντο" και δεν καταφερνεις να "πεισεις" ακροατες και συνεργατες παρα μονο μια μεριδα γνωστων σου και τους φιλους σου.
    Παραδειγμα.: παιζουμε καλα και δεν βρισκουμε καλη φωνη...η καλο κιθαριστα...η καλο μπασιστα...Παλι λυπαμαι υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα καλοι τραγουδιστες,μπασιστες,κιθαριστες που θα παιζουν με ισαξιους μουσικους και οχι με εσενα με "ταλεντο".
    Υ.Γ. 1.εγω δεν εχω ταλεντο αλλα με καποια μελετη εχω αφησει πισω μου πολλους που ειχαν "ταλεντο" απο το παρελθον,που τωρα θελουν να παιξουμε μαζι για να τους σωσω γιατι παιζουν με "αταλαντους".
    Υ.Γ. 2.Παραδειγμα musicheaven.... ο antreas_dr δεν ξερω αν εχει ταλεντο ή οχι αλλα ειναι μελετημενος και σοβαρος.
    Υ.Γ. 3.Σιγουρα παιζει πολυ σημαντικο ρολο το ταλεντο για την κατακτηση της μουσικης ας πουμε...αλλα και με δουλεια ολα γινονται.
    rollinngstone
    01.02.2010, 18:39

    Κατά τη γνώμη μου η αντίληψη ρυθμού, είναι κάτι που μερικοί άνθρωποι το έχουν μέσα τους, από τη στιγμή που γεννιούνται, μέχρι τη στιγμή που πεθαίνουν.

    Βέβαια σημαντικό παράγοντα παίζει και η εκμάθηση οργάνου, όπως κρουστών, η οποία φυσικά οξύνει τη ρυθμική αντίληψη που έχει κάποιος. Για παράδειγμα ένας από τους φίλους μου που παίζει ντραμς και παραδοσιακά κρουστά, σιγουρα θα μπορε'ι πιο εύκολα να πιάσει τον ρυθμό ενός κομματιού, παρά εμένα που ασχολύμαι πιο πολύ με πιανο, έγχορδα και πνευστά όργανα.

    Γενικά όμως ο ρυθμός είναι μια από τις βασικές έννοιες της μουσικής, που κάποιος άσχετα πιο όργανα παίζει θα έχει καταφέρει να τον αναπτύξει έστω και ελάχιστα.


    reteos
    03.02.2010, 20:05

     

    Ρυθμός : Μία από τις πλέον βασικές παραμέτρους  . Το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας τον ρυθμό δεν θα μπορούσα να το εκφράσω  . Ο κάθε ρυθμός είναι ένας και μοναδικός . Το χασάπικο είναι χασάπικο , το ζειμπέκικο είναι ζειμπέκικο ,το τσάμικο -τσάμικο κλπ. . Το θέμα είναι πώς θα «μπούμε» μέσα στον κάθε ρυθμό , (  χορευτής ,  μουσικός ,τραγουδιστής) .

    Το ταλέντο  και γενικά η φύση του καθενος κάνει απλώς τη διαφορά στο πόσο σύντομα θα «μπεί».

    Πρώτιστο όμως  γιαυτό μέλημα  είναι η  εκμάθηση –πλήρης κατανόηση του κάθε ρυθμού.


    cobal
    04.02.2010, 19:57

    Μαλλον ειμαι ο πρωτος ντραμερ που γραφει εδω.

    Διαβασα τα ποστ αλλα κανενας δεν ανεφερε την μαγικη λεξη "ΧΡΟΝΟΣ"

    Τα παντα ξεκινουν απο το "ΧΡΟΝΟ"

    Για να εχεις ρυθμο, για να μπορεις να παιξεις μουσικη για να μπορεσεις να αντιληφθεις τον ρυθμο πρεπει να εχεις "ΧΡΟΝΟ"

    Δεν υπαρχει μουσικος που να μην εχει τον "χρονο" γιατι πολυ απλα δεν μπορει να παιξει μουσικη.

    Ο ρυθμος ειναι λιγο διαφορετικο θεμα.... Υπαρχουν χιλιαδες ρυθμοι, διαφορετικοι σε διαφορετικες μουσικες.... Ειναι και θεμα κουλτουρας.... Αλλιως αντιλαμβανεται ενας λατινος την λατιν και αλλιως ενας Ελληνας την Ελληνικη.... Ειναι εξαιρετικα δυσκολο για ενα ξενο ντραμερ να αντιληφθει και να αποδωσει σωστα τους Ελληνικους ρυθμους.... Μου εχει τυχει να γνωρισω Αγγλους και Γαλλους και Ιταλους ντραμερ σε live και να μου ζητουν να τους δειξω τους ρυθμους αλλα να τους ειναι παρα πολυ δυσκολο να πιασουν εστω και το ζειμπεκικο

    Ο χρονος ειναι το απαραιτητο συστατικο που πρεπει να εχεις μεσα σου...

     Τα υπολοιπα ερχονται με πολυ ορεξη και αγαπη για αυτο που κανεις οπως αναφερε και ενας φιλος πιο πανω

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 04-02-2010 20:01 ]


    reteos
    04.02.2010, 22:54

     

    Αγαπητό μέλος  cobal χαίρομαι που αναφέρεις κάτι το σημαντικό , «ΧΡΟΝΟΣ».

    Η δική μου    άποψη στο θέμα αυτό είναι η  εξής : Ρυθμός     είναι ένα συνολο από    νότες (ή ηχους), μέσα σε ένα μέτρο , συγκεκριμένης χρονικής αξίας και δομής , που επαναλαμβάνεται σταθερά (μέτρο-μέτρο). Αρα λοιπόν, αφού το κάθε μέτρο είναι συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας επαναλαμβανόμενο σταθερά, όταν λέμε «ρυθμός» εννούμε και χρόνος ,άλλωστε δεν μπορεί κάποιος να είναι ρυθμικός αλλά άχρονος  ,αυτά «πάνε πακέτο».  Πιστεύω να μην κάνω λάθος, εκτός και αν  εννοείς τον συσχετισμό  «χρόνο» - «τέμπο»(ταχύτητα στην εκτέλεση του ρυθμού).

    Νομίζω όμως, ότι χρειάζεται διευκρίνηση το θέμα  και σε ευχαριστώ που το έθεσες , ώστε να μπορέσουμε να αντιληφθούμε τις έννοιες  «ρυθμός»-«χρόνος»  και θα παρακαλούσα τους φίλους να το σχολιάσουν , ώστε και εμεις οι ερασιτέχνες να μαθαίνουμε κάτι  και έτσι να είναι εποικοδομητικές αυτές οι συζητήσεις .

    Αν και  ξεφεύγουμε λίγο από το νόημα  της συζήτησης " Αντίληψη ρυθμών ",  έχω την γνώμη οτι δεν πειράζει, πραγματικά αξίζει τον κόπο .


    ORFEASMIRSINIS
    04.02.2010, 23:34

    Ο ρυθμός έχει να κάνει με τη συγγραφή και ο χρόνος με την εκτέλεση.Υπο αυτή την έννοια ο cobal έχει δίκιο μιας και όλοι οι προηγούμενοι αναφέρονται στην εκτέλεση.Ο ρυθμός είναι η εναλλαγή  φθόγγων ή ήχων με κάποια κανονική τάξη(μουσική,ποίηση) και έχει αποδειχθεί οτι είναι έμφυτος στον άνθρωπο και πρωτογενής, απο πειράματα που έγιναν σε μωρά.


    cobal
    04.02.2010, 23:58

    Δεν νομιζω οτι ο ρυθμος εχει να κανει με νοτες.... Η μελωδια ναι.

    Υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να κρατησουν ρυθμο μεσα σε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα γιατι δεν αντιλαμβανονται το χρονο.

    Υπαρχουν ρυθμοι που απαρτιζονται απο δυο μετρα (απταλικος, ζειμπεκικος π.χ)

    Ο οποισδηποτε ηχος ειναι και καποια νοτα.

    Μερικοι φιλοι παραπανω αναφερονται στον "χρονο" αλλα δεν τον ονομαζουν.

    ΟΙ ντραμερ συνηθως πρωτα μετρανε το χρονο και μετα παιζουν το ρυθμο. (1234)

    Την αποψη μου για τον ρυθμο την εξεφρασα παραπανω αλλα να συμπληρωσω οτι για να καταλαβεις καλυτερα ενα ρυθμο πρεπει να τον μελετησεις........ (τα χτυπηματα μεσα στο χρονο..... τους τονισμους)

    Τωρα... αν το εχεις μεσα σου θα το πιασεις αμεσως.... αν δε το χεις θα σου παρει παραπανω.

    Πρωτα χρονος μετα ρυθμος


    reteos
    05.02.2010, 00:11
    Δεν σε καταλαβαίνω τι θες να πείς cobal. Τι εννοείς ότι απτάλικος και ζεμπέκικος απαρτίζονται από δυο μέτρα; Είναι ένα και μοναδικό μέτρο για τον καθέναν αξίας 9/8 αντiστοίχως . Μη τρελλαθούμε κιόλας .
    cobal
    05.02.2010, 00:15

    Πως το μετρας και το βγαζεις 9/8????


    reteos
    05.02.2010, 00:19
    Δεν το μετράω εγώ . Απλούστατα αυτή είναι η χρονική αξία (9/8α) του κάθε ρυθμού από τους ανωτέρω αναφερόμενους .
    cobal
    05.02.2010, 00:25

    Αν δε ξερεις να μετρας ενα ρυθμο τοτε αστο


    reteos
    05.02.2010, 00:33

    Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω , Τι πάει να πάει να πεί δεν ξέρω να μετράω;  Ξέρω και πολύ καλά μάλιστα. Αλλά πέραν αυτού,αυτά που γράφω είναι δεδομένα και αναμφισβήτητα και δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε περαιτέρω πάνω σαυτό το θέμα . Τέλος πάντων δεν βγάζουμε άκρη αστο καλύτερα γιατι πέρασε και η ώρα . Μην μονοπωλούμε το φόρουμ ανούσια .

    Καληνύκτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 05-02-2010 00:50 ]