ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Ποιό τραγούδι του 1ου Διαγωνισμού Τραγουδιού ΔΕΝ σας άρεσε;

    melkat06
    22.04.2008, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος lvicky στις 22-04-2008 στις 16:34 έγραψε...

    Αρνητική διαφήμιση είναι και πάλι διαφήμιση!!!!

    Κινέζα στείλε το ΠΜ να σκίσεις!!!!





    ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΠΜ !!!!!!!!!!!!!!


    --Elena--
    22.04.2008, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος A-Rockaria στις 22-04-2008 στις 16:28 έγραψε...

    Δεν είδα κανέναν από εσάς που διαμαρτύρεστε τώρα, να αντιδρά για το ποστ με θέμα "ποια τραγούδια σας αρέσουν"! Και τα δύο μπορούν να επηρεάσουν τους ψηφοφόρους! Από τη στιγμή που υπάρχει το ένα, καλώς υπάρχει και το άλλο. Όσοι δεν είναι έτοιμοι να δεχτούν κριτική, καλύτερα να μη δημοσιοποιούν τη δουλειά τους.



    Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο!!!!Anyway...όταν ολοκληρώσω την πρώτη μου ακρόαση(γιατι έχω ακούσει μέχρι στιγμής 36 κομματια)θα επανέλθω και θα σας πω κι εγώ την άποψή μου!
    jorge
    22.04.2008, 17:04
    Το forum δε θα γινει μαντάρα, μην αγχώνεσθε.

    Όπως ανοίχτηκε topic για τα τραγούδια άξια προσοχής, ανοίχθηκε και ένα άλλο για αυτά που δεν αξίζουν.

    Η ουσία είναι βέβαια κάθε topic να έχει λόγο ύπαρξης. Για να έχει λοιπόν νόημα ένα topic σαν αυτό που διαβάζουμε, θα πρέπει κάτι να προσφέρει, όπως πχ τα αρνητικά σημεία ενός κομματιού και με ποιό τρόπο το τραγούδι θα μπορούσε να γίνει καλύτερο. Τα υπόλοιπα είναι απλά ξεκατινιάσματα και δεν προσφέρουν το παραμικρό.

    Ίσα ίσα μπορεί να προκαλέσουν την απογοήτευση κάποιου παιδιού που είτε είναι ακόμα στην αρχή, είτε δεν έχει ακόμα καλό εξοπλισμό.

    Αν κουβεντιάσουμε λοιπόν με σεβασμό (πανω απ' όλα) και διάθεση προσφοράς στα μέλη που έστειλαν τα τραγούδια τους, τότε δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό.

    faltsoo
    22.04.2008, 19:02

    Με αφορμή τα παραπάνω και με τα όσα συμβαίνουν στο ΠΡΩΤΟ αυτό διαγωνισμό τραγουδιού, (που σαν πρώτος θα έχει τις ελλείψεις του και τις αστοχίες του)έχω να σας επισημάνω τα παρακάτω.


    Αγαπητοί εν ΜΗ αδελφοί


    Η αρνητική η θετική κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη αλλά πάντα καθρεπτίζει αυτούς που την κάνουν και όχι αυτόν που τη δέχεται .Και γίνομαι πιο σαφής . Δηλώνοντας ότι ο Μάλαμας είναι βαρετός μέχρι αηδίας , ο Χατζηγιάννης  απαράδεκτος και ο Πλιάτσικας μουγγός , δεν στερεί τίποτα από την επιτυχία τους η την οποία αξία τους αλλά , αντίθετα καθρεπτίζει εμένα και τα γούστα μου εκτός και αν Εγώ είμαι αντικειμενικά Ο Γκουρού της μουσικής.


     Η άποψη ότι παίρνοντας το βατόμουρο θα βελτιωθούν (για ποιον ? για μένα? Τον κριτή?) η ότι η τελική κατάταξη του συγκεκριμένου διαγωνισμού θα δείξει τι ψάρια πιάνει, είναι λάθος . Αυτό που θα δείξει η τελική κατάταξη είναι τι ακούει ο ΜΗ.


    Τέλος έχοντας ακούσει όλα τα τραγούδια  , η ύπαρξη ένα –δυο κορυφαίων η δυο- τριών αντικειμενικά απαράδεκτων (καθ΄’ολα ) δεν αναιρεί τα παραπάνω.


    Έτσι  και αφού ο κανονισμός του διαγωνισμού το επιτρέπει


    Δεκτά και τα βατόμουρα


    Δεκτά και τα χρυσά φουντουνια


    Δεκτά και τα π.μ.


    Δεκτά και τα ε-μαιλ .(αλήθεια για ποιο λόγο δεν γνωρίζουμε το συνθέτη κ.λ.π. αφού με τα π.μ. και τα μαιλ έχουμε μάθει αρκετούς?)


    Υ.Γ.


    Μη μπούμε στην διαδικασία για φάλτσα η για άσχημες φωνές , εξ άλλου η πρόσκληση του διαγωνισμού ήταν   - στείλτε τα demo σας , τώρα αν στη πορεία ακούσαμε τελειωμένες δουλειές , ευχάριστο μεν , αλλά δεν απαξιώνει και αυτούς που πραγματικά στείλανε τα demo τους.


    Όταν ο Θεός έφτιαξε τα αυτάκια μας , δεν έβαλε μέσα κανένα τσιπακι , κι’ έτσι ο καθένας την ακούει (ευτυχώς) διαφορετικά .


    Άλλωστε μαζί με τους δημοσιογράφους ,οι κριτικοί (ουχί οι Ζωνιανοί) είναι ύποπτη φάρα.


     


    {#emotions_dlg.happycrazy}


    kithara-woman
    22.04.2008, 21:00

    Ο faltsoo έχει απόλυτο δίκιο.


    Ολα άλλωστε υποκειμενικά είναι,σε όλους αρέσουν διαφορετικά πράγματα.


    Η κριτική είναι καλή ως ένα σημείο,όταν είναι καλοπροαίρετη και έχει σκοπό να δείξει σε κάποιον τα αρνητικά σημεία για να τα βελτιώσει.


    roubas
    22.04.2008, 21:19

    Τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα απ' οτι τα συζηταμε εμεις!


    Εγω (που εχω στειλει κομματι)ειμαι διατεθειμενος να δεχτω κριτικη φυσικα αλλα σε καμια περιπτωση ειρωνεια και χλευασμο οχι απο μελη του MH ,αλλα ουτε απο το Νταλαρα!


    Να χλευαζει και ειρωνευται συμφωνα με τη δικη μου αισθητικη δεν εχει δικαιωμα κανεις!!!Το να κριθω θα το δεχτω με μεγαλη μου χαρα και ειδικα αρνητικα!


    Αν με κρινει καποιος αρνητικα και βρει τα λαθη μου θα το εκτημησω πολυ περισσοτερο απο καποιον που θα μου πει μονο θετικα και θα μου χαϊδεψει τα αυτια μονο απο ευγενεια,γιατι θα σημαινει οτι ενδιαφερεται για την προσπαθεια μου και θα θελει να με κανει καλυτερο!


    Ολα τα παιδια που εχουν συμετασχει σε αυτο το διαγωνισμο ,πριν ακομα αποκαλυφθουν οι δημιουργοι ,θελουν ενα χειροκροτημα γιατι εχουν την δυναμη να εκφραστουν μεσα απο τη μουσικη τους ,το στιχο τους ή την ερμηνεια τους φωνητικα ή μεσα απο τα μουσικα τους οργανα!


    Δεν χρειαζεται να λοιπον να αντιγραφουμε "χολιγκουντιανες" σαχλαμαρες(συγχωρεστε με για την εκφραση) και να μοιραζουμε βατομουρα αλλα χειροκροτηματα για τις προσπαθειες!


    Ξαναλεω στην κριτικη ειμαι μεσα και αυτο το forum μονο ετσι μπορω να το δω...


    A-Rockaria
    22.04.2008, 21:25

    Αν πάντως θεσπιστεί βραβείο για τον χειρότερο και μου το απονείμουν, θα πάω να το παραλάβω! Άλλωστε, το να είσαι ο χειρότερος είναι και αυτό κάτι...Smile


    mavroula
    23.04.2008, 10:22

    νομιζω ότι όλοι κάποιο τραγούδι θα έχουμε στο μυαλό μας.
    Αλλά πάσχα πλησιάζει, άγιες μέρες. γιατί αυτός που το έγραψε να πάρει κι άλλη πίκρα εκτός των αποτελεσμάτων. ο τελικός κριτής είναι η ψηφορορία.
    Θα καταλάβει. Μην ανησυχείτε.. το μήνυμα φτάνει...
    Στο κάτω κάτω, μπορει ένα τραγούδι να είναι ΄'χάλια" κατά πολλούς, αλλά να έχει φανατικούς. εδώ και ο σαββόπουλος είναι φαν των παρατράγουδων...



    "...Ποιος σ’ ύφανε με ίνες πορφυρές
    στου φεγγαριού τη χάση να εκπέμπεις πύρινη αύρα
    Πάντα ζωγράφιζες τις θάλασσες βαθειές
    Και στη σκακιέρα διαλέγες να παίξεις με τα μαύρα..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mavroula στις 23-04-2008 10:23 ]


    kamelia8
    23.04.2008, 23:06

    Ο ανώριμος


    lvicky
    24.04.2008, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 23-04-2008 στις 23:06 έγραψε...

    Ο ανώριμος



     

    xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!

    kalo!!!


    lvicky
    24.04.2008, 00:46

    Είμαι βασική νότααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    PARTYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY


    Kinezes_trexoun_gimnes
    24.04.2008, 11:24

    Καταρχήν δεν έπρεπε να δώσω τίτλο στο topic “το χρυσό βατόμουρο” και να δώσω την ευκαιρία στον αγαπητό συνάδελφο να μιλήσει για “Χολυγουντιανές σαχλαμαρες” έπρεπε να το ονομάσω η χρυσή γκλίτσα και να τελειώνει το θέμα..

    Και μετά από την παραπάνω κρυάδα να πω τα εξής...και θα τα πω γενικά γιατί λίγο πολύ τα ίδια λέτε οι περισσότεροι.

    Σε αυτούς που μιλάνε για υποκειμενικά κριτήρια ( εσένα δεν σου αρέσει κάτι αλλά εμένα μου αρέσει) να πω ότι το φάλτσο δεν είναι υποκειμενικό! Λυπάμαι ... όταν είσαι μισό τόνο κάτω-πάνω-δεξιά-αριστερά από τη νότα το πρόβλημα είναι αντικειμενικό... εκτιμώ ότι αυτό δεν το συζητάμε άλλο...

    Σε αυτούς που πιστεύουν ότι όποιος κάθεται μπροστά σε ένα μικρόφωνο και γράψει (ότι γράψει) πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν κάποιον που “βρήκε το θάρρος να εκφραστεί” και να του συμπεριφερόμαστε όλοι σαν “ιερή αγελάδα” να πω ότι δικαίωμά τους είναι αυτό να το πιστεύουν και στάση ζωής.Αλλά υπάρχει και άλλη άποψη η οποία δυστυχώς είναι και αυτή που ισχύει στην πραγματική ζωή... στο ίντερνετ ίσως να ισχύουν άλλα!

    Με λίγα όταν δεν έχεις επίγνωση του αποτελέσματος το κοινό ανταποδίδει με “βροχή δεκάρικα” ενώ εδώ σας πείραξε ο τίτλος με το βατόμουρο...

     Διάβασα και το άλλο....

     “Δε θα δεχτώ κριτική που προσβάλλει την αισθητική μου”!!! και γω δεν δέχομαι τραγούδια που προσβάλλουν τη δική μου... αλλά είναι εκεί ..υπάρχουν δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ... απλά δεν τα ακούω είναι απλό! Το ίδιο ισχύει και για τα σχόλια... απλά δεν τα διαβάζεις...

     Ήθελα να ήξερα αν ο τίτλος ήταν “γράψτε ποιο τραγούδι δε σας αρέσει” τι αφορμή θα έβρισκαν μερικοί για να γκρινιάξουν...και τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι κακή ιδέα... θέλοντας λοιπόν να εκμηδενίσω την πρόθεση προσβολής προς τους συμμετέχοντες να κάνω μια καινούρια αρχή ....

     ΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ?

     Ορίστε...

     (τα ειρωνικά γελάκια του μέλους Lvicky και οι πανηγυρισμοί της που έγινε βασική νότα είναι off topic και δεν ξέρω γιατί δεν έχουν διαγραφεί ακόμα...και αν τα διαγράψετε να παρετε πίσω και τις νότες και να ξαναγίνει περαστική νότα....ευχαριστώ!)


    roubas
    24.04.2008, 11:56

    Ωραια χαιρομαι που βγαλαμε ακρη!

    Τωρα ετσι οπως το θετεις ειμαι μαζι σου και εγω!

    Αν αλλαξει και ο τιτλος τοτε ειμαστε τελειοι!

    ΠΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ?


    sintorin
    24.04.2008, 12:01

    Ego tha eithela na eiksera ti einai oi xolugountianes saxlamares....kapios na mou eksigisei auto...diladi exei zusei ekei kai kserei apo autes tis saxlamares;

    Giati ego apo oti ksero, otan kapios den aksizei sto holywood, aplos ton thavoun amesos, kai etsi kanontas xari ston anthropo, den ton koroideuoun kai o anthropos koitaei na kanei kati alo me ti zoi tou.

    Etsi uparxei sevasmos pros auton pou prospathei, sevasmos pros to koino, kai to epipedo ginetai pio piotiko oson afora tin mousiki.

    Pisteuo akrivos auto xreiazetai kai edo....mpolikes xolygountianes saxlamares...etsi gia na katharisei to topio.


    steinway
    24.04.2008, 12:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 24-04-2008 στις 11:24 έγραψε...

    Σε αυτούς που μιλάνε για υποκειμενικά κριτήρια ( εσένα δεν σου αρέσει κάτι αλλά εμένα μου αρέσει) να πω ότι το φάλτσο δεν είναι υποκειμενικό! Λυπάμαι ... όταν είσαι μισό τόνο κάτω-πάνω-δεξιά-αριστερά από τη νότα το πρόβλημα είναι αντικειμενικό... εκτιμώ ότι αυτό δεν το συζητάμε άλλο...

     

    Σε αυτούς που πιστεύουν ότι όποιος κάθεται μπροστά σε ένα μικρόφωνο και γράψει (ότι γράψει) πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν κάποιον που “βρήκε το θάρρος να εκφραστεί” και να του συμπεριφερόμαστε όλοι σαν “ιερή αγελάδα” να πω ότι δικαίωμά τους είναι αυτό να το πιστεύουν και στάση ζωής.Αλλά υπάρχει και άλλη άποψη η οποία δυστυχώς είναι και αυτή που ισχύει στην πραγματική ζωή...

    Μπορεί να σας εκνευρίσω, αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον κύριο. Εντάξει, αρκετά είπανε όλοι πως όλα τα κομμάτια είναι υπέροχα κι άλλα τέτοια φαιδρά....

    Προσωπική μου γνώμη, αρέσουν εκείνα που είναι γνώριμα στα αυτάκια μας δεν άκουσα κάτι διαφορετικό να πω: εδώ είμαστε!! Υποκειμενικό είναι αν θα γουστάρεις το συναίσθημα του άλλου ή το βρίσκεις μελό. Όπως υποκειμενικό αν θ'ακούσεις ροκ ή λα'ι'κό...ή πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το ροκ.. Και η άποψή μου ότι άκουσα τετριμμένα πράγματα, πείτε το κι αυτό υποκειμενικό. Αλλά οι φαλτσαδούρες βγάζουνε μάτια ή καλύτερα αυτιά...

    Τραγούδι δε θα πω που δε μ΄αρέσει γιατί συμμετέχω και το βρίσκω άκομψο. Αλλά θα χαρώ όταν θα γίνουν γνωστές οι "ταυτότητες" των τραγουδιών, να λάβω κριτικές..... Και θα διαφωνήσω πως "οι κριτικοί είναι ύποτπη φάρα".... Γιατί με το να μην έχουμε μάθει να ακούμε τι έχει να μας πει ο άλλος (εξαρτάται βέβαια ποιος είναι αυτός ο άλλος), έτσι πηγαίνει η τέχνη απ' το κακό στο χειρότερο.... Νομίζω κάποιοι μπερδέυονται με φράσεις του στυλ "δεν υπάρχουν όρια στη μουσική και στην τέχνη" και το ερμηνεύουν πως όλους μας χωράει.... Πλανώνται πλάνην οικτράν...


    roubas
    24.04.2008, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 24-04-2008 στις 12:01 έγραψε...

    Ego tha eithela na eiksera ti einai oi xolugountianes saxlamares....kapios na mou eksigisei auto...diladi exei zusei ekei kai kserei apo autes tis saxlamares;

    Giati ego apo oti ksero, otan kapios den aksizei sto holywood, aplos ton thavoun amesos, kai etsi kanontas xari ston anthropo, den ton koroideuoun kai o anthropos koitaei na kanei kati alo me ti zoi tou.

    Etsi uparxei sevasmos pros auton pou prospathei, sevasmos pros to koino, kai to epipedo ginetai pio piotiko oson afora tin mousiki.

    Pisteuo akrivos auto xreiazetai kai edo....mpolikes xolygountianes saxlamares...etsi gia na katharisei to topio.



    Sorry κιολας φιλε αλλα εγω αναφερθηκα σε χολιγκουντιανες σαχλαμαρες που αφορουν χρυσα βατομουρα και αρες μαρες κουκουναρες...Ρε παιδια γιατι πρεπει να ριχνουμε καποιον που ισως δεν αξιζει στο καναβάτσο της ειρωνειας?Μπορουμε να του πουμε απλα οτι δεν κανει..Γιατι να τον κανουμε ΑΡΧΗΓΟΠΟΥΛΟ μεσα απ' αυτο το forum?Αυτο πρεπει να ειναι το επιπεδο του mh?

    Τα χρυσα βατομουρα λοιπον φιλε μου για μενα ειναι χολιγκουντιανες σαχλαμαρες γιατι ειναι ενας καθαρα ειρωνικος τιτλος!!!


    sintorin
    24.04.2008, 12:35

    Ooopss!!! sorry, lathos katalava, peri xolugountianes...

    Oso gia ta upoloipa pou eipa usxiei...sigoura den xreiazetai ironia, akrivos to antitheto xreiazetai, polu sovari eksigisi tou giati kapios den aksizei. Oi perissoteroi anthropoi to katalavainoun, ala uparxoun kai autoi pou den katalavainoun. Kai gia autous, ego leo dostous oso xreiazetai ironia gia na tous vgaleis apo to topio.

    I ousia einai na kalutereusei, oxi na xeirotereusei...pisteuo gia auto to logo egine o diagonismos edo.


    mprizas
    24.04.2008, 14:47

    Παιδάκια μη μαλώνετε!!!

    Εγώ έχω βρει πάντως (με πολύτιμη βοήθεια) δυο τρία μούρλιαααααααααα!

    Να ευχαριστήσω γι αυτό, καταρχας το θεό, τη μαμά μου, το μπαμπά μου, τη θεία Ευσταθία, τον μπαρμπα-μένιο, το λάμπη το χασάπη, τη Χρυσούλα τη κοκότα, την ξανθούλα στο απέναντι μπαλκόνι που μ΄εχει είδηση ότι την κοιτάω με κυάλια και κλείνει πλέον την κουρτίνα...

    Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΚΑΗΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!  (το πιάσατε το υπονοούμενο...)


    Flatliner
    24.04.2008, 15:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mprizas στις 24-04-2008 στις 14:47 έγραψε...

    Παιδάκια μη μαλώνετε!!!

    Εγώ έχω βρει πάντως (με πολύτιμη βοήθεια) δυο τρία μούρλιαααααααααα!

    Να ευχαριστήσω γι αυτό, καταρχας το θεό, τη μαμά μου, το μπαμπά μου, τη θεία Ευσταθία, τον μπαρμπα-μένιο, το λάμπη το χασάπη, τη Χρυσούλα τη κοκότα, την ξανθούλα στο απέναντι μπαλκόνι που μ΄εχει είδηση ότι την κοιτάω με κυάλια και κλείνει πλέον την κουρτίνα...

    Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΚΑΗΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!! (το πιάσατε το υπονοούμενο...)



    ολα αυτα ειναι υπονοουμενα για ενα συγκεκριμενο κομματι δηλαδη? {#emotions_dlg.huh}


    Kinezes_trexoun_gimnes
    24.04.2008, 15:29

    Είμαστε λοιπόν και πάλι μια χαρούμενη οικογένεια...

    πρέπει να ομολογήσω ότι το post της Kamelia8 δεν το είχα δει... έλεγα να απαντήσω αλλά μετά είδα ότι στη φιλική της λίστα είνα ο ΝikosPi!!!!!!!

    Ι rest my case ....