ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη
    Alekos262
    25.04.2008, 02:14

    Καλησπέρα! Παίζω μπουζούκι αρκετό καιρό, αλλά είμαι αυτοδίδακτος! Διαπίστωσα στην πορεία, πως κάτι τέτοιο ήταν μέγα λάθος γιατί τώρα είναι αργά να "ξεμάθω" τον τρόπο που με βολεύει... Όπως και να 'χει, ένα από τα πολλά προβλήματά μου είναι και το ταξίμι! Ενώ παίζω τα τραγούδια καλά, δεν μπορώ να καταλάβω τη φιλοσοφία ενός ταξιμιού! Προσπαθώ να πατήσω πάνω στις νότες που παίζεται το κομμάτι, αλλά το αποτέλεσμα είναι άσχετοι μεταξύ τους ήχοι... Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει ή να μου προτείνει οτιδήποτε (εκτός από το να πάω σε δάσκαλο...);

    Ευχαριστώ


    gkook
    25.04.2008, 13:28

    Μια καλή λύση είναι να μπείς στο Youtube και να ψάξεις για βίντεο με ταξίμια από μουσικούς που παίζουν μπουζούκι και να τα μελετήσεις ...


    pliktras1234
    25.04.2008, 15:06


    Φίλε Alekos262 το ταξίμι δεν είναι κάτι που θα μπορέσεις να το μάθεις Π.Χ να βρεις κάτι γραμμένο σε πεντάγραμμο και τέτοια .

    Το ταξίμι είναι ταίριασμα πάνω στο κομμάτι που παίζεις, όχι και απαραίτητα, αυτό εξαρτάτε σε ένα σημαντικό βαθμό από την ταχύτητα που έχεις και σε γενικές γραμμές ανάλογα τι ξέρεις κλίμακες και τα συναφή.

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτά που είπε ο από πάνω και βάλε και Κανά ποτό να μερακλώσεις λίγο, πρόσεχε όμως μη φτιαχτείς και μετά αλλού είσαι εσύ και αλλού το μπουζούκι και προσπάθησε , δεν είναι ανάγκη να αντιγράψεις και εκατό τις εκατό κάποιον άλλον, κάνε ότι σου κατεβαίνει εσένα μπορεί να είναι και καλύτερο το αποτέλεσμα αλλά μεράκλωσε λίγο.

    Φιλικά πλικτρας1234

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pliktras1234 στις 25-04-2008 15:07 ]


    Alekos262
    28.04.2008, 19:04

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!