ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.846 μέλη
    VoodooChild
    02.05.2008, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 02-05-2008 στις 15:08 έγραψε...

    Σε γενικές γραμμές σyμφωνώ με τον Νoizreduction και με τον Delta66.

     

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως το "είμαι μεταλλάς και ακούω μέταλ ακι ντυνομαι με μαύρα και είμαι και επαναστάτης κτλ κτλ" και η αντίληψη του είναι δικιά μου η μέταλ, αλλα και για κάθε μουσική( ο ραπερ με τα φαρδια, ο ρέγκε με τη ραστα κτλ κτλ) είναι αποτέλεσμα της εφηβείας και αναζήτηση του εφήβου της ταυτότητάς του. Να μπει σε μια ομάδα και να ξέρει αυτά είναι δικά μου κι εγώ δικός τους κι εδώ ανήκω κτλ κτλ...Και γιαυτό θεωρούν καταπάτηση της ιδιοκτησίας τους να πει πχ Ρέμος το Paranoid ή να λέει ο τρέντυς της παρέας ότι ακούει μέταλ ή ραπ.

    Και αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο και δεν συναντάται μόνο στην Έλλαδα.

    Και σίγουρα η μόδα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό δυστιχώς το τι ακούγεται. Στην ηλικία των εφήβων μια μουσική Μεταλ ή ροκ εκτός του ότι ταιριάζει πιο πολύ με την επανταστατική ιδιοσυγκρασία του έφηβου μπορεί να αποτέλεσει καλύτερο μέσον για τον καταναλωτισμό απο ότι τα μπουζουκια. Γιατί πόσα ποια να ξοδέψει σε γαρύφαλα ο 17αρης και πόσες φορες το μήνα να πάει σε μπουζούκια? Ενώ με τη ρόκ/μεταλ θα αγοράσει καρφιά θα ντυθει με μπλούζες απο συγκροτήματα, θα αγοράσει όλα τα album θα αγοράσει και μια ηλεκτρική ενώ μερικές φορές μπορεί ούτε να ξέρει να παίζει και και... και έτσι θα φαίνεται και πιο cool.

     

    Aντιθέτως στις πιο μεγάλες ηλικίες αυτός που άκουγε απο μόδα μεταλ θα βρεθεί να ακούει βανδή, Ρέμο, Κιάμο.... κτλ κτλ γιατί η μόδα επιτάσει πιο κυριλέ φάση πιο large τύπος κι έτσι, και μαυτο το τρόπο  θα του πάρουν πιο πολλά λεφτα. Με 2 φορές τη βδομάδα στα μπουζούκια με τα μπουκάλια να αδειάζουν και τα γαρυφαλα να κάνουν κύκλους απο τη λουλουδού, στα χέρια του χουβαρντά , μετα στο πατωμα και μετά απο κει ξανά στη λουλουδού κτλ κτλ....

     



    + 1000 {#emotions_dlg.rockon}


    katurunen
    02.05.2008, 16:13

    Είναι αστείο να λέμε οτι είναι οικονομικό το θέμα! Δηλαδή ο πιτσιρικάς που δεν έχει φράγκα ακούει μέταλ γιατί δεν αντέχει η τσέπη του να πάει στο σκυλάδικο??? Η ηλεκτρική κιθάρα, τα drums, τα cd και οι συναυλίες κοστίζουν λιγότερο από τα λουλούδια και τα μπουκάλια??? Άσε το άλλο... που έχει γεμίσει ο τόπος σκυλάδικα, μεγάλος ο ανταγωνισμός, άρα υπάρχουν μέρη για όλα τα "πορτοφόλια"! Wink

     

     


    xenia1972
    02.05.2008, 16:51

    Δεν νομιζω οτι εννοουσε κανεις οτι ο μικρος ακουει μεταλ επειδη δεν εχει πολλα λεφτα. Το νοημα ηταν οτι η μουσικη βιομηχανια πλασαρει την ταδε μουσικη στην ταδε ηλικιακη μεριδα του πληθυσμου. Στους μικρους δεν "πιανουν" τα μπουζουκια, οποτε πλασαρονται αλλα ειδη. Αλλα και λογικο μου φαινεται να μην εχει ο μικρος λεφτα για να μπει σε σκυλαδικο και να αγορασει ποτα η μπουκαλι whisky. Για CD και μπλουζα ομως θα του δωσουν οι δικοι του.

    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 02-05-2008 στις 16:13 έγραψε...

    Είναι αστείο να λέμε οτι είναι οικονομικό το θέμα! Δηλαδή ο πιτσιρικάς που δεν έχει φράγκα ακούει μέταλ γιατί δεν αντέχει η τσέπη του να πάει στο σκυλάδικο??? Η ηλεκτρική κιθάρα, τα drums, τα cd και οι συναυλίες κοστίζουν λιγότερο από τα λουλούδια και τα μπουκάλια??? Άσε το άλλο... που έχει γεμίσει ο τόπος σκυλάδικα, μεγάλος ο ανταγωνισμός, άρα υπάρχουν μέρη για όλα τα "πορτοφόλια"! Wink

     

     




    katurunen
    03.05.2008, 01:51

    Η μουσικη βιομηχανια πλασαρει οτιδήποτε, οπουδήποτε... εγω πάλι νομίζω οτι είναι απλα θέμα παιδείας...


    xenia1972
    03.05.2008, 01:56

    Το τι διαλεγεις να ακουσεις ειναι θεμα παιδειας.

    Η μουσικη βιομηχανια ομως, οπως και η εκαστοτε βιομηχανια, διαφωνω, δεν πλασαρει ο,τιδηποτε οπουδηποτε. Κανει πρωτα market research και πλασαρει το καταλληλο προιον στο καταλληλο κοινωνικο και ηλικιακο γκρουπ. Ολα τα προιοντα εχουν ενα target group, δεν πλασαρονται ολα σε ολους.

    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 03-05-2008 στις 01:51 έγραψε...

    Η μουσικη βιομηχανια πλασαρει οτιδήποτε, οπουδήποτε... εγω πάλι νομίζω οτι είναι απλα θέμα παιδείας...




    Chitarrista
    03.05.2008, 02:39

    Αν δεν έγινα κατανοητός, όντως αυτό που λέει η Ξένια εννοούσα.

     

    Και σίγουρα θέμα παιδείας είναι τι διαλέγεις να ακούσεις όχι τι θα σου πασάρουν.


    ifi-Korgialas4ever
    03.05.2008, 16:05

    {#emotions_dlg.laugh} pes to psemataaa to exw dei k egw auto to skiniko..polles fores dlld exei katantisei aidiaaaa

    p.x. oi emo p lene akoune goth k etc Metal nomizete oti akone??

    akoune mono polu ligo k an akoune,poios 3ereis!!

    mia tetoia ''peripou'' periptwsi eixa fetos me mia kopela me apotelesma na fugei apo to sxoleiooo xaxaxaxa polu gelio!!{#emotions_dlg.biggrin}


    SouLRocK
    03.05.2008, 17:39

    Όλα είναι θέμα "μόδας" και η μόδα γυρίζει... Πόσα καινούρια ξένα εμπορικά χιτ-ακια δεν εχουν βγει στις μερες μας που είναι remix παλιών Rock τραγουδιών? Η μόδα των all-star παπουτσιών δε ξαναγύρισε? Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια φορούσαν μόνο οι "ασυμβιβαστοι" ή οι "πανκ-αδες" ή γενικά οι διαφορετικοί... τώρα πια έχουν όλοι... Το ίδιο συμβαίνει και εδώ...εμφανίζονται πλέον αρκετα new Rock/Metal bands τραβώντας τη νεολαία προς τα εκεί, καθώς η Rock/Metal μουσική ξανακερδίζει τις ηλικίες των 16-25 (που τις είχε χάσει κατά τη δεκαετία του 90)... έτσι και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες προκειμένου να ευρύνουν το κοινό τους (ναι, ναι για πωλήσεις λέω!!) "γυρίζουν" σιγά-σιγά τη μουσική τους απο Pop ή αλλο είδος όλο και σε ποιο Rock ή βάζουν Rock στοιχεία στα τραγούδια τους!

    Πρόσφατα είδα στο MAD το μουσικό βίντεο "Θέλω" της Δ.Βανδή... όποιος το δει θα καταλάβει τα λεγόμενα μου... ,βέβαια είχα δει το Φοίβο σε 2 Metal συναυλίες... η μία ήταν στους Iron Maiden το Μαρτιο του 2007 και η άλλη στους Metallica στο Rockwave το καλοκαίρι του 2007.Ειδικά στην 1η ήταν αρκετά κοντά μου και είχε εμφάνιση "μεταλλά"... επειδή τον είχα δει στην TV τον αναγνώρισα! Οπότε angelofdeath1990 μην εκπλαγείς αν δεις τη Βανδή και αρχίσει και μοιάζει στους Nightwish σιγά σιγα!!!

    {#emotions_dlg.happycrazy} 


    ifi-Korgialas4ever
    03.05.2008, 18:05

    SouLRock<=== swsto se briskwww!! {#emotions_dlg.clap}