ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Κάτι που είδατε στον ύπνο σας και δεν έχετε ξέχασει ποτέ

    StavmanR
    28.06.2008, 13:45

    Έχω σταματήσει να βλέπω όνειρα από τα 15 μου, όταν δηλαδή συνειδητοποίησα ότι τα πιο όμορφα όνειρα και οι χειρότεροι εφιάλτες, κυκλοφορούν στην πραγματική ζωή. Γιατί, άλλο πράγμα να βλέπεις δίπλα σου την αγάπη και άλλο να την ονειρεύεσαι...άλλο πράγμα να βλέπεις ένα νεκρό παιδί στο πεζοδρόμιο και άλλο να το βλέπεις σε ταινία, όσο πειστική και αν είναι...


    nowaveband
    28.06.2008, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-06-2008 στις 13:45 έγραψε...

    Έχω σταματήσει να βλέπω όνειρα από τα 15 μου, όταν δηλαδή συνειδητοποίησα ότι τα πιο όμορφα όνειρα και οι χειρότεροι εφιάλτες, κυκλοφορούν στην πραγματική ζωή. Γιατί, άλλο πράγμα να βλέπεις δίπλα σου την αγάπη και άλλο να την ονειρεύεσαι...άλλο πράγμα να βλέπεις ένα νεκρό παιδί στο πεζοδρόμιο και άλλο να το βλέπεις σε ταινία, όσο πειστική και αν είναι...



    exw akousei kai allous pws meta tin ilika twn 20 den vlepoun oneira....alitheyei?se ti ofeiletai ayto?egw kathe mera sxedon vlepw.den mporw na katalavw....


    StavmanR
    28.06.2008, 14:35

    Η αλήθεια είναι πως είναι απίθανο να μη βλέπω όνειρα, καθώς κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι κατά τη διάρκεια του ύπνου, παύεται η ανασυγκρότηση/αναδιοργάνωση της συσσωρευμένης μνήμης που προκαλείται από αυτόν. Εντούτοις, σε βεβαιώ ότι οποιαδήποτε στιγμή κι αν με ξυπνήσεις και μου ζητήσεις να σου πω τί έβλεπα, αδυνατώ να σου απαντήσω... Δεν έχω διαβάσει πολλά πράγματα γύρω από τα όνειρα και τη βιολογική πλευρά της λειτουργίας του ύπνου και μου θύμισες κάτι ευχάριστο να ασχοληθώ...{#emotions_dlg.beer}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-06-2008 14:36 ]


    renabill
    28.06.2008, 14:48

    Κάποιν ντυμένο χειρούργο να με κυνηγάει στο δρόμο!


    dionysia7
    28.06.2008, 15:40

    Παιδια ονειρα βλεπουμε καθε βραδυ (ή γενικα οποτε κοιμομαστε) αν τα θυμομαστε η οχι ομως, ειναι αλλο θεμα........ Τωρα οσο για το θεμα μας, ολο τρελα ονειρα θυμαμαι, δεν ηταν και κανενα φυσιολογικο!! τι να πρωτοπω....;;


    -----------------
    ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΥΜΑ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. ΔΕΣ ΠΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΞΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dionysia7 στις 28-06-2008 15:42 ]


    oulion
    29.06.2008, 12:39

    Γενικώς προσπαθώ να ξεχνάω τα όνειρά μου....

    Είτε καλά είναι είτε άσχημα...


    nowaveband
    29.06.2008, 12:43

    ένα κρεμασμένο σκύλο και έναν τύπο δίπλα του να παίζει πιάνο και να θρηνεί σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.....αρκετά τρομακτικό......


    St_Anger
    09.07.2008, 23:27

    Πριν από 3 χρόνια περίπου ένας πολύ καλός μου φίλος είχε ένα ατύχημα με αποτέλεσμα να πέσει σε κόμμα για 3 μήνες περίπου...(οι γιατροί των είχαν ξεγράψει)! Ένα βράδυ λοιπόν τον βλέπω στο όνειρό μου..! Ήμασταν μαζί και μιλούσαμε για διάφορα πράγματα απλά και καθημερινά...! Κάποια στιγμή του λέω "τώρα που θα φύγεις εσύ ρε Γιάννη η αδερφή σου και η μάνα σου τι θα κάνουν?" (ο πατέρας του είχε πεθάνει όταν ήταν 7 χρονών) και μου λέει "έχεις δίκιο! Πρέπει να γυρίσω πίσω! Θα τα πούμε αύριο από κοντά"! Πετάγομαι από τον ύπνο μου με την απορία την στην ευχή ήταν αυτό που είδα και στο καπάκι με πέρνει η μάνα του τηλέφωνο και μου είπε κλαίγοντας ότι "ξύπνησε" και το πρώτο πράγμα που είπε (εδώ είναι το κουφό) ήταν "αν νομίζετε οτι θα πεθάνω έτσι είστε γελασμένοι"

     

    Άγνωσται αι βούλαι του Κυρίου


    emmanuella
    09.07.2008, 23:45

    Το χερότερό μου όνειρο : Ήμουν σε ένα μεγάλο κτίριο. Και μαι στιγμή, χωρίςνα ξέρω το λόγο, λιποθύμισα. Εκείνη τη στιγμή έτρεξε και με έπιασε μία γυναίκα ( την οποία τη ξέρω στην πραγματικότητα ) και με σήκωσε λίγο πιο πάνω. Και ξαφνικά στο όνειρο εμφανίζομαι εγώ από την άλλη γωνία και παρατηρούσα αυτά που συνέβαιναν ενώ ήμουν και αναίσθητη στο πάτωμα. Από την άλλη γωνία εμφανίστηκε η ίδια γυναίκα να με κοιτάει ( την όρθια ) και να λέει " Λυπάμαι πολύ για την αρρώστιά σου " ενώ είχε δακρύσει.

    Το επόμενο πρωί μαθαίνω ότι πρέπει΄να κάνω μία αρκετά σοβαρή επέμβαση...


    nefeli87
    10.07.2008, 02:05

    Ουάου!!!{#emotions_dlg.ohmy}

    Βλέπετε όλοι πολύ προφητικά όνειρα. Πρέπει να είναι στον άνθρωπο αυτό. Εγώ δεν έχω δει ποτέ κάποιο όνειρο που να σχετίζεται με κάποιο τρόπο με το μέλλον.

    Ένα όνειρο που βλέπω πολύ συχνά είναι με ένα μωρό πέντε με έξι μηνών. Είναι πάντα κοριτσάκι και μάλιστα το ίδιο μωρό κάθε φορά, που όμως δεν το έχω δει ποτέ στην πραγματικότητα, καθώς δεν έχω ούτε αδέλφια, ούτε ξαδέλφια κορίτσια. Δεν είναι ποτέ το ίδιο ακριβώς όνειρο, αλλά έχει την ίδια βάση. Το μωρό είναι δικό μου, αλλά δεν μου το δίνουν. Πότε προσπαθούν να με ξεγελάσουν, πότε δεν με πιστεύουν, πότε μου το αρπάζουν από τα χέρια με διάφορες δικαιολογίες κτλ. Μια φορά, είχα ξεχάσει πως το είχα κάνει, το θυμήθηκα ξαφνικά και έτρεχα να το βρω. Συνήθως βρίσκονται και οι δικοί μου στο όνειρο, αλλά δείχνουν μια παράξενη αδιαφορία. Τους μιλάω, τους φωνάζω και δεν μου δίνουν σημασία, σαν να είμαι τρελή. Και ενώ όλο το όνειρο έχει τρομερή αγωνία, πάντα στο τέλος το παίρνω στα χέρια μου και ξυπνάω με τρομερά κέφια. Μια φορά που ξύπνησα χωρίς να το έχω βρει, ξανακοιμήθηκα, το βρήκα, το πήρα στα χέρια μου και ξαναξύπνησα.

    Kithara2, αυτό το όνειρο που νομίζεις ότι πέφτεις είναι πολύ συνηθισμένο, ιδιαίτερα όταν είσαι κουρασμένος. Επειδή πέφτουν απότομα οι παλμοί σου (γιατί λόγω κούρασης πέφτεις ξαφνικά σε βαθύ ύπνο), ο εγκέφαλος σου νομίζει ότι πεθαίνεις και στέλνει μήνυμα στο σώμα σου να κάνει μια κίνηση για να σε ξυπνήσει. Γι' αυτό συνήθως συνοδεύεται από τίναγμα του ποδιού.


    BadTaste
    08.02.2009, 19:58


    =(

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BadTaste στις 08-02-2009 20:01 ]


    mitskinis
    10.02.2009, 12:49

    Ένα ταψί τυρόπιτα.....................


    nirvgirl
    10.02.2009, 15:17

    πωπωω...ποτε δεν 8α 3εχασω αυτον τον εφιαλτη...που πε8αινουν ολα τα αγαπημενα μου προσωπα και μενω μονη μου και κλαιω στ ταφο της μανας μου..OMG...παντως ποτε δεν βλεπω φυσιολογικα ονειρα...{#emotions_dlg.blink}


    montechristos-ole
    11.02.2009, 12:04

    Μια φορα ειχα δει οτι πετουσα και ηταν τοσο αληθινο και ξαφνικα επεσα απο το κρεβατι...Τελικα η προσγειωση ηταν ατσαλη...αουτς......


    Conspiratus
    12.02.2009, 02:32

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 29-06-2008 στις 12:43 έγραψε...

    ένα κρεμασμένο σκύλο και έναν τύπο δίπλα του να παίζει πιάνο και να θρηνεί σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.....αρκετά τρομακτικό......



     

    Ο χριστος και η μανα του.......!!!!!!!αυτο οντως ειναι κατι πολυ τρομακτικο.....{#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.scared}

     

    Παράθεση:

     

    ιδιαίτερα όταν είσαι κουρασμένος. Επειδή πέφτουν απότομα οι παλμοί σου (γιατί λόγω κούρασης πέφτεις ξαφνικά σε βαθύ ύπνο), ο εγκέφαλος σου νομίζει ότι πεθαίνεις και στέλνει μήνυμα στο σώμα σου να κάνει μια κίνηση για να σε ξυπνήσει. Γι' αυτό συνήθως συνοδεύεται από τίναγμα του ποδιού.

     

     

    εγω αυτο το εχω δει στον dr house....χεχε

     

    Παντως ενα ονειρο π εχω δει εγω ειναι την αδερφη μου να με κυνηγαει με ενα μαχαιρι(κουζινομαχαιρο παρακαλω...απο αυτα τα μεγαλα) να με σκοτωσει....

    και ενα αλλο π ημουν εγκυος και βρησκομουν στο φροντιστηριο μ!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.wacko}


    GinakiZouzounaki
    14.02.2009, 20:53

    Γεια σε όλους!

    Με λένε Τζίνα και είμαι 13 ετών. Θα μου πείτε τώρα μικρούλα, αλλά τι να κάνουμε, διψάω για περιπέτεις στο net. Είμαι νέο μέλος, οπότε άν κάνω κάτι λάθος ζητώ ταπεινά συγνώμη. Επειδή βγήκα λίγο off μπαίνω στο θέμα.

     

    Θυμάμαι ένα όνειρο που είδα, -πρόσφατα ήταν, πρίν λίγους μήνες- πως ήμουν σε μια παραλία, και καθόμουν σε κάτι βράχια μαζί με κάτι άλλα παιδιά, τα οποία μου ήταν παντελώς άγνωστα. Σε μια στιγμή που λέτε, το όμορφο τοπίο που έβλεπα, δηλ. η θάλασσα και τα μικρά κύματά της να σκάνε πάνω στα βράχια, χάθηκαν. Αμέσως εμφανίστικαν κόκκινες φλόγες και μικρά κόκκινα πλασματάκια με μακρυά ουρά μέσα από τη θάλασσα. Η θάλασσα έγινε φωτιά, και εμφανίστικε ο έξ΄από 'δω. Τα παιδιά χάθηκαν, και έμεινα μόνη μου με τον εξ' από ' δω. Αρχίσαμε να παλεύουμε, ώσπου σε μια στιγμή τον νίκησα, και χάθηκε. Τα πάντα γύρω μου έμειναν έτσι για λίγο, με τις φλόγες κτλ και μετά από λίγο έγιναν πάλι όπως πρίν. Τα παιδιά όμως που ήταν μαζί μου στα βράχια, δεν εμφανίστικαν.

     

    Ξέρει κανείς να μου πει τι σημαίνει αυτό το όνειρο? Έχω δει κι άλλο ένα αλλά δεν θα το postαρω τώρα, γιατί φαντάζομαι πως θα βαρεθείτε να διαβάζετε κατεβατό ολόκληρο από όνειρα.

    Αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει... {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!


    konvoulis
    14.02.2009, 20:59

    Ειχα δει ενα ονειρο στο κρεβατι μου πηγα βολτα με το αυτοκινητο.Ανεβαινα στις στροφες του βουνου και επεσα απο το γκρεμο!!!Τρομαξα παρα πολυ!!!


    alex4you
    17.04.2009, 00:01

    Ρε εσείς εδώ μέσα είστε χειρότεροι απο τον freddy kruger αν έπαιρνε τις δικές σας ιδέες ο εφιάλτης στο φρόμο με τις λέυκες θα είχε τσακίσει τα όσκαρ............

    Βλέπω πολλά περίεργα όνειρα αλλά το μόνο που θυμάμαι ήταν ένα στο οποιό υποτίθεται ότι θα πεθαίναμε όλοι επειδή θα εξαφανιζόταν το οξυγόνο(κάτι τέτοιο).Και το δεύτερο ότι πήδαγα απο κάτι ταάτσεσ έπεφτα κάτω και περπάταγα κανονικά!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    rotse
    05.05.2009, 17:28

    hmouna leei sto gran canyon kai kia gkomena me erikse sto gkremo kai ystera auto pou den tha ksexasw pote kauws epefta katw katw eblepa to... patwma eixa pesei apo to krevati


    konvoulis
    08.05.2009, 19:10

    Ειδα ενα ονειρο οτι ημουνα σε μια βαρκα και ξαφνικα αρχισαν να εχει μεγαλα κυματα και πνιγηκα!!!Κριμα...