ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    Gibson Explorer76 EB ή Dean Stealth TTSB

    WOLVIE
    30.04.2008, 21:04

    Καλησπέρα σε όλους!!!Θέλω να ακούσω/διαβάσω και μια δεύτερη γνώμη σχετικά με το ποια κιθάρα από τις παρακάτω να αγοράσω.Παρακαλώ οι απαντήσεις σας να είναι ελαφρώς τεκμηριωμένες.

    http://www.thomann.de/gr/gibson_explorer_76.htm

    http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_stealth_ttsb.htm

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!{#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-05-2008 23:11 ]


    StevenGrig
    01.05.2008, 10:52

    στην θέση σου θα επαιρνα την gibson.... έχει τέλειο ηχο... την ειχα δοκιμάσει στο σπίτι  ενώς φιλουμου...μονο που οι αμερικανικες κοστίζουν περιπου 2000 ευρω{#emotions_dlg.sad}


    WOLVIE
    01.05.2008, 11:12

    Παίζει να μου δώσεις καμιά πληροφορία παράπανω για την συγκεκριμένη Gibson, π.χ. τόπο προέλευσης κλπ? {#emotions_dlg.confused1}


    StevenGrig
    01.05.2008, 14:12

    η παραπάνω 1000% δεν ειναι Αμερικανικη , μαλλον κινεζικη.... αλλη ποιοτητα η κινεζικη και αλλο η Αμερικανικη ..... φυσικα η αμερικανικη ειναι καλυτερη!

    μπορει η αμερικανικη να ειναι λιγο ποιο ακριβη αλλα αξιζει!


    deathminor88
    01.05.2008, 14:49

    Όλες οι Gibson είναι αμερικάνικες. Αφού το site πιστοποιεί αυθεντικότητα είναι αμερικάνικη. Τέλος σε αυτό. Στην Ελλάδα θα την βρείς περίπου 1400 - 1500 ευρώ επειδή..είναι Ελλάδα.


    VoodooChild
    01.05.2008, 16:11

    Παιδια εννοειται οτι οι gibson explorer στο thomann ειναι αμερικανικη. Απλα τελευται εχουν πεσει πολυ οι τιμες. Αλιμονο αν αρχισει και το thomann να πουλαει ρεπλικες. Παντως σε ο,τι αφορα τη συγκριση, η explorer σιγουρα ειναι φοβερη κιθαρα και καπως πιο ευελικτη απο τη razorback. Εμφανισιακα και οι 2 ειναι κουκλες, αλλα θα προτιμουσα την explorer ακριβως επειδη ειναι πιο ευελικτη. Αλλα αν εισαι metalhead, dean καρφωτο!


    WOLVIE
    01.05.2008, 21:32

    Αρχικά ευχαριστώ όσους απαντήσατε και όλους όσους θα απαντήσουν!{#emotions_dlg.clap}

    Πως μπορώ να εξακριβώσω όμως αν πρόκειται για αμερικάνικη ή κινέζικη? Πάντως στο official site της Gibson έχει την ίδια και με ακριβώς τα ίδια ξύλα και μαγνήτες στα 1868 $ .

    Voodoochild θα συμφωνήσω με την πτώση των τιμών και ειδικά στις Gibson, μου το είπε και ο Zozef(music store) εδώ στην Θεσσαλονίκη.Επίσης σκοπό έχω να την χρησιμοποιήσω καθαρά για metal.

    (το αν είναι η Gibson america ή όχι δεν θα παίξει αποκλειστικό ρόλο στην απόφαση,απλά καλό θα ήταν να το μάθω κάπως)

    Για την Dean κανείς δεν έχει να πεί τίποτα? Έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστηκά σε fret,body,neck με την "πολυσυζητηθήσα".


    VoodooChild
    01.05.2008, 23:30

    Παράθεση:

    Το μέλος WOLVIE στις 01-05-2008 στις 21:32 έγραψε...

    Αρχικά ευχαριστώ όσους απαντήσατε και όλους όσους θα απαντήσουν!{#emotions_dlg.clap}

    Πως μπορώ να εξακριβώσω όμως αν πρόκειται για αμερικάνικη ή κινέζικη? Πάντως στο official site της Gibson έχει την ίδια και με ακριβώς τα ίδια ξύλα και μαγνήτες στα 1868 $ .

    Voodoochild θα συμφωνήσω με την πτώση των τιμών και ειδικά στις Gibson, μου το είπε και ο Zozef(music store) εδώ στην Θεσσαλονίκη.Επίσης σκοπό έχω να την χρησιμοποιήσω καθαρά για metal.

    (το αν είναι η Gibson america ή όχι δεν θα παίξει αποκλειστικό ρόλο στην απόφαση,απλά καλό θα ήταν να το μάθω κάπως)

    Για την Dean κανείς δεν έχει να πεί τίποτα? Έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστηκά σε fret,body,neck με την "πολυσυζητηθήσα".



    Φιλε wolvie η explorer στο thomann ειναι αμερικανικη. Δεν θελω να μειωσω την αποψη κανενος, αλλα οποιος λεει οτι ειναι κινεζικη, το λιγοτερο δεν ξερει την τυφλα του! Θεωρησε το defacto.

    Σε ο,τι αφορα την dean, ειναι που καλη κιθαρα για metal. Τα ξυλα ειναι ιδια οπως λες, αλλα η ποιοτητα διαφερει. Δεν ξερω η συγκεκριμενη razorback τι ποιοτητας ξυλα εχει, αλλα η explorer σιγουρα εχει πολυ καλα ξυλα. Οχι γιατι οτι γραφει gibson το ακολουθουμε με κλειστα ματια, αλλα γιατι η gibson τα τελευται χρονια βγαζει πολυ καλες κιθαρες. Απ οτι ξερω ειχε κανει μια καμψη τη δεκαετια του 90, αλλα πριν απο αυτο και μετα βγαζει φοβερα οργανα.

    Παντως θα σου ελεγα να παιξεις και με τις 2 σε μαγαζια (οσο σε αφησουν κι αν δε σε κοιτανε απο πανω ως κατω!) και μετα παρε απο thomann. Θα σου τονισω παλι, οτι ΔΕΝ ειναι κινεζικη. Ξεχασε το.


    WOLVIE
    02.05.2008, 00:56

    Το θέμα της δοκιμής Voodoochild είναι δυστυχώς ένα μεγάαααλο ζήτημα όπως ξέρεις.Ένα παραπάνω πρόβλημα για μένα εδώ στην Θεσ/νίκη είναι ότι ο μοναδικός που φέρνει Dean είναι ο Νάκκας...δυστυχώς όμως όχι τέτοια μοντέλα (παρά μόνο μια Dean Dime O Flame).Ότι αφορά τα σχήματα κτλ. έχω παίξει σε μια ML Washburn και είχα παλιά μια EXP.Οπότε είναι καθαρά θέμα επιδόσεων που πρέπει να αποφασίσω στα τυφλά...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : WOLVIE στις 02-05-2008 00:57 ]


    VoodooChild
    02.05.2008, 02:11

    Σε τετοια περιπτωση θα σου ελεγα να παρεις explorer. Πιστευω θα σε καλυπτει και θα εχει και πολυ καλη αξια μεταπωλησης σε περιπτωση που καποια στιγμη θελεις να την πουλησεις. Ειναι φοβερη κιθαρα κ αρκευα ευελικτη. Super για hard rock - metal φασεις. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν βολευει πολυ αν παιζεις καθιστος.

    Αυτα απο εμενα. Απο εκει κ περα, διαλεγεις κ παιρνεις!

    Υ.Γ. Ανεβασε photos οποια κι αν παρεις!! Αλλωστε κ οι 2 τους κουκλες ειναι!


    deathminor88
    02.05.2008, 02:52

    Για να τελειώνουμε με αυτό. Όλες οι Gibson είναι αμερικάνικες. Απλά. Δεν φτιάχνει στη Κίνα ή κάπου αλλού κιθάρες.


    VoodooChild
    02.05.2008, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 02-05-2008 στις 02:52 έγραψε...

    Για να τελειώνουμε με αυτό. Όλες οι Gibson είναι αμερικάνικες. Απλά. Δεν φτιάχνει στη Κίνα ή κάπου αλλού κιθάρες.



    Αυτο ειναι σιγουρο! Αλλα απ ο,τι καταλαβα, το παιδι μιλουσε για replica.


    StevenGrig
    02.05.2008, 17:38

    απλα ειχα δει μια μερα μια ιστοσελιδα με κινεζικες gibson στην ιδια τιμη και υπεθεσα οτι ειναι οι ιδιες....εκανα λαθος....

    να ρωτησω και κατι αλλο..... οι esp κινεζικες η αμερικανικες ειναι?


    VoodooChild
    04.05.2008, 13:52

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 04-05-2008 στις 03:54 έγραψε...

     

    αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι καλύτερα να πάρεις κάποια κιθάρα που θα την έχεις πρώτα παίξει, κι ας μην είναι αυτές που είδες στο ίντερνετ.....



    Έχεις δίκιο εν μέρει. Είναι όντως καλύτερο να πάρεις μια κιθάρα που έχεις δοκιμάσει, γιατί ξέρεις τι παίρνεις. Γιατί μπορεί να παίξεις με 5 κιθάρες, αλλά η μία να σου κάνει το κλικ. Δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά σίγουρα γίνεται! Αλλά ρε γαμώτο οι διαφορές στις τιμές είναι τεράστιες.

    Οπότε φίλε wolvie θα σου πρότεινα να σκεφτείς όλα τα παραπάνω και να αποφασίσεις. Ό,τι και να κάνεις, θα είναι το σωστό για σένα.

    Υ.Γ. Η kelly είναι πανέμορφη...

    {#emotions_dlg.beer}


    StevenGrig
    04.05.2008, 14:33

    εγώ πάντως στην θεση σου θα επαιρνα την gibson , την έχω ακούσει και είναι τέλεια...

    βέβαια και η dean είναι καλή ...

    αλλά θα μπορέσεις να αποφασήσεις μονο αν τις δοκιμάσεις!


    WOLVIE
    04.05.2008, 14:46

    Από σχήματα τα έχω δοκιμάσει σε άλλες εταιρίες.Από ήχο... η Gibson έχει ήχο Gibson (θέλω να πιστεύω) όπως όλοι γνωρίζουμε και έχουμε γουστάρει, από την άλλη ο Dimebucker στην Dean θα ξυρίζει (ονειρεμένο δύδιμο και σε Krank amp).Τα Fboard και neck σε αφή είναι ίδια(κρίνω με βάση το ξύλο) ,όπως και scalelength στα 24.75",όποτε και ίδιο παίξιμο.Αυτάάά!!!Thanx και πάλι που ασχοληθήκατε τόσο με το ζήτημα αυτό

    Οπότε..., περιμένω και αλλες γνώμες με 2-3 σχόλια μπάς και καταλήξω.{#emotions_dlg.beer}


    VoodooChild
    04.05.2008, 15:16

    Παράθεση:

    Το μέλος WOLVIE στις 04-05-2008 στις 14:46 έγραψε...

    Από ήχο... η Gibson έχει ήχο Gibson (θέλω να πιστεύω) όπως όλοι γνωρίζουμε και έχουμε γουστάρει, από την άλλη ο Dimebucker στην Dean θα ξυρίζει



    Έχεις σκεφτεί να πάρεις την explorer και της βαλεις dimebucker??

    Anyway, εγώ την explorer θα επαιρνα. Πολυ βολικη κιθαρα (αν παιζεις ορθιος) και αξιζει τα λεφτα της...


    odis13
    05.05.2008, 15:05

    Nα μαι και εγώ!{#emotions_dlg.clap}

     

    Εγω θα σου προτεινω την gibson.Ειναι καλοζυγισμένα όργανα οι explorer, και για τη δουλεια που τη θες θα ειναι οκ..

    Και καθότι μεταλλάς φαντάζομαι,φαντάζομαι (πάλι) οτι θα πεφτει και μπόλικο headbanging στα live, οπότε νταξ...δεν είναι και ότι πιο ασφαλές η explorer, αλλά με το άλλο το πραμα της dean σίγουρα κάποια στιγμή θα αυτοτραυματιστεις ή θα αποκεφαλίσεις κανα ανυποψιαστο μπασιστα που θα χτυπιεται παραδίπλα.

    Ασε που σε 10, 20 χρόνια που ίσως να έχεις αλλάξει γουστα, η gibson θα είναι μια all time classic που θα μπορεις να χρησιμοποιήσεις και για hard /classic rock και άλλα παρεμφερή.Ενώ η πολύ extreme Ντίν ({#emotions_dlg.tt2}) μπορει να μη σου κάνει κλικ.Σε φαντάζεσαι σε 30 χρονια με κοιλια και καράφλα να χτυπιεσαι με τη dean? Ενώ η explorer παει σε γέρους, βλεπε scorpions.

     

    Και πιο σοβαρά τώρα, μη τρελαίνεσαι με ένα μαγνήτη , επειδή εχει πάνω το ονομα του dime.Αν δεν ακουσεις, δε ξέρεις...Αν παλι σου αρέσει ή έχεις κάποιον άλλο μαγνήτη που να σου αρέσουν τα γκάζια του, μπορεις (σε περιπτωσηπου δε σου αρεσουν οι gibson, 490? 498? δε θυμαμαι τι φοραει) να βάλεις αυτον της επιλογής σου και να πουλήσεις (σχετικα ευκολα ) τους παλιους...


    WOLVIE
    20.05.2008, 19:05

    Ξέρει μήπως κάποιος να μου πεί την προέλευση της Dean ή πως μπορώ να μάθω?( Το μονο σίγουρο να δώ από πίσω από την κιθάρα τις ετικέτες, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα )