ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Παραξενη συμπεριφορα...

    musicobsession
    05.05.2008, 03:10

    Γεια σας και απο μενα. Ειμαι και γω πολυ μουσικοφιλη και κανω προσπαθειες να ασχοληθω με το τραγουδι. Δεν μου χει προκυψει κατι επαγγελματικο και δεν ειμαι ετοιμη κιολας ακομα αλλα αρχισα δειλα δειλα να τραγουδω σε φιλουσ και γνωστους και εκπλαγηκαν που εχω οπως ειπαν ωραια φωνη. Θα ηθελα σε ενα αλλο post μου να σασ μιλησω για τις προσπαθειες μου να μυηθω στην φωνιτικη αλλα δεν θελω να ξεφυγω αλλο απο το θεμα που θα εθετα. Και αυτο ειναι πωσ η φωνη μου εχει παραψενη συμπεριφορα. Αλλωτε ανοιγει και ακουμπα πολυ ψηλες οπωσ τησ Carey, αλλες φορες δεν βγαινει καθολου, καποτε γυριζει σε κλασσικο, δεν την ελεγχω. Αλλο παραξενο ειναι πωσ οταν κουραστει η φωνη μ η οταν "βρασει" ειναι πολυ ευελικτη. Ακουω τις γνωμες σας...Smile{#emotions_dlg.confused1}


    christosuv
    05.05.2008, 03:19

    Γεια και από εμένα. Πόσο χρονών είσαι; ρωτάω γιατί σε μικρή ηλικία ακόμα η φωνή μας δεν έχει κατασταλάξει και ακόμα διαπλάθεται μέχρι στην εφηβεία περίπου. Το να πιάνεις τις νότες της Mariah Carey σημαίνει ότι είσαι φοβερή (μιας και είναι η αγαπημένη μου). Αλλά μηπως την κουράζεις την φωνή σου; πρόσεχε....


    musicobsession
    05.05.2008, 03:23

    Eimai 22 xronwn kai kaw 5 mines klassiko tragoudi kai i fwni m exei allaxei poly. entaxei den eimai kai Mariah Carey alla exw toso psiles notes. Alla pote den katalavw gt symperiferetai etsi fwni mou. Gia paradeigma mpori na kourastei kai na kleisei kai meta na anoixei fyla fyla.


    christosuv
    05.05.2008, 03:31

    Κοίταξε, το γεγονός ότι η φωνή σου "ανοίγει και κλείνει" δεν είναι καλό μιας και δεν είναι πόρτα! Κατά πάσα πιθανότητα προσαρμόζεται στο κλασσικό μιας και μου λες ότι έχει δει μεγάλη διαφορά. Θα ρωτήσεις τον καθηγητή σου γιατί αυτός ξέρει τις δυνατότητες τις φωνής σου καλύτερα απ' όλους. Του έχεις μιλήσει καθόλου; αν ναι τι σου έχει πει; μήπως κουράζεις την φωνή σου; Το να κλείνει ο λαιμός σου σημαίνει πως κάτι δεν γίνεται σωστά..... (κατά την ταπεινή μου άποψη μιας και δεν είμαι καθηγητής φωνητικής)


    musicobsession
    05.05.2008, 20:51

    Euxaristw poly gia tin voitheia. H kathigitria m to vriskei paraxeno!


    BAGRATION
    05.05.2008, 21:15

    Μήπως είσαι αγχωμένη όταν πάς να τραγουδήσεις και λόγο αυτού χάνεις τον έλεγχο της φωνής?  Καμμία  φορά όταν είμασται πολύ αγχωμένοι η νευρικοί η φωνή "κάνει τα δικά της"....

    Οταν είσαι μόνη σου εχεις παρατηρήσει να συμβαίνει το ίδιο με αυτό που συμβαίνει όταν είναι άλλλοι μπροστά?


    VOICETEACHER
    05.05.2008, 21:59

    Μικρη μου φιλη,εψαξεs το θεμα μυτηs,αν δηλαδη εχειs αλλεργια ,στραβο διαφραγμα κλπ..αυτα ολα επηρεαζουν την συμπεριφορα τηs φωνηs.{#emotions_dlg.rockon}


    kokkinomalliko
    07.05.2008, 23:29

    Hliana mou prepei na eisai spoudaia fwni kai poly katartismeni sto tomea tis fwnitikis. Mporeis na m exigeiseis, epeidi eimai kainourgia ti einai oi toses polles topothetiseis pou les? Kai an den se vazw se kopo kapoia vasika thewritika pou prepei na gnwrizw gia ti fwni? Paw wdeio alla mono 7 mines kai den exw idea oute gia ton tono m oute kai gi ta alla sxetika...Smile

    Ps giati den xereis an ekanes kala pou xekinises fwnitiki? Einai axreiasto? Pws tha ftiaxei i fwni sou xwris fwnitika? {#emotions_dlg.eek}


    -----------------
    Paidia η  musicobsession eimai apla apantisa me allo account kata lathos. By the way to  onoma mou einai  Lia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kokkinomalliko στις 07-05-2008 23:32 ]


    BAGRATION
    09.05.2008, 00:20

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να υπάρχει αυτό το πνέυμα του "σεμνά και ταπεινά μπροστά στην υψηλή τέχνη του τραγουδιού" .Σε Φορουμ στο ίντερνετ είμαστε όχι σε ακαδημία τέχνης ρε παιδιά....

    Αμα κανένας/μια ξέρει τίποτα που αυτός/η νομίζει ότι μπορεί να τη βοηθήσει ας το πει....

    Δεν χρειάζεται να είσαι δάσκαλος για να ρίξεις καμμία ιδέα εδώ. Αμα κάποιος θέλει να απέυθυνει ερωτήματα σε γνώστες του αντικειμένου ας πάει να τους βρεί στο κάτω κάτω της γραφής!!!!! ας μη γυρνάει στα φόρουμ ψάχνοντας απαντήσεις!!!!εδώ στο φόρουμ κυκλοφορούν και απάντάνε πάντα άτομα που κάνουν το κέφι τους με την μουσική η με τη φωνητική κτλ...χομπίστες δηλ (πλήν δυο  καθηγητών....)

    Εμάς ρώτησε και όχι ακαδημαικούς ούτε δασκάλους.....

    Αμα τώρα πούμε καμμιά κοτσάνα(που είναι πολύ πιθανό....)  και την ακολουθήση αυτός/αυτή που ζητάει τη συμβουλή και πάθει ζημιά είναι αποκλειστικά δική του/της ευθύνη και όχι δική μας....

    Innocent


    musicobsession
    09.05.2008, 15:01

    Den exeis adiko file mou aplws egw proswpika xerw pws den katehw to thema fwnitiki epeidi twra xekinisa. Kai ti to pio logiko na zitw gnwmes kai symvoules apo allous empeirous kai kathigites. Kai fysika symfwnw oti den eimaste oloi kathigites alla xerw pws i gnwsi den prokeiptei mono apo spoudes alla kai apo empeiries kai peiramatismo. Oloi edw pistevw pws mesa apo afto kati exoume na dwsoume kai na paroume(apopseis, gnwmes, empeiries). Proswpika egw  gnwmes thelw apo opoiodipote sas kai einai apolyta dektes. Apo kei kai pera o kathenas exei mialo kai as krinei monos tou. Fysika min xehniwmaste: den mporoume panta na eimaste sto idio epipedo me tous kathightes oi opoioi einai epaggelmaties... 


    musicobsession
    09.05.2008, 15:20


    {#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicobsession στις 09-05-2008 15:23 ]


    BAGRATION
    09.05.2008, 17:52

    musicobsession το πόστ μου δεν ήταν για εσένα,εσυ έθεσες ένα ερώτημα στο τόπικ και γνωρίζεις από πρίν ποιοί θα σου απαντήσουν(που δεν θα είναι είδικοί)

    Το πόστ μου ήταν για να διαφωνήσω με μια άποψη που υπάρχει στο φόρουμ (με αφορμή αυτά που είπε η Ηλιάνα στο πόστ πάνω από το δικό μου)

    Πίσω στο θέμα.....το πρόβλημα σου με τις τοποθετήσεις νομίζω θα λυθεί ώς ένα βαθμό μόλις βρείς εσύ ένα τρόπο να τις ξεχωρίζεις (τρόπο σχηματικό ή αιθητικό η όπως σε βολέυει) γιατί αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν τις ξεχωρίζεις την ώρα που τραγουδας από τη διαφορετική τους  αίσθηση αλλά τις ξεχωρίζεις εκ των υστέρων από το ακουστικό τους αποτέλεσμα. Και λές μετα "μα καλά γιατί ακούγομαι έτσι και όχι έτσι όπως χθές"......

    κάτι τέτοιο συμβαίνει η όχι?

    Αυτά για τη τοποθέτηση για τα άλλα με με τη έκταση είναι πολύ περίεργα αλλά τα περιγράφεις  με σύντομο τρόπο και δεν μπορεί να γίνει κατανοητό τι ενδεχομένως συμβαίνει.

    Πάντως να ξέρεις ότι η έκταση συνδέεται κάπως με τη τοποθέτηση


    musicobsession
    10.05.2008, 22:54

    Mporei na nai kai afto poules. Sa efxaristw olous pantws. Iswn na einai kai oti einai akomi nwris na tin topothetisw. Epeidi mono 8 mines kanw fwnitika.Smile


    Vocalist
    11.05.2008, 00:12

    Βασικα η φωνη σου το μονο που χρειαζεται για να τοποθετηθει μπροστα και να μην χαθει πισω ειναι μερικα δευτερολεπτα και οχι πολυετη μαθηματα φωνητικης.... Υπαρχουν ασκησεις που σε βοηθουν να τοποθετησεις τη φωνη κατευθειαν. Στο κλασσικο βεβαια ισχουν αλλα πραγματα, οποτε αποφασισε με ποιο ειδος θες να ασχοληθεις  (κλασσικο  ή  μοντερνο)  γιατι  οταν θα  κανεις απ'τη μια ασκησεις κλασσικου και μετα θα προσπαθεις να τραγουδησεις Carey η φωνη σου δεν θα εχει σταθερη τοποθετηση.


    musicobsession
    12.05.2008, 11:03

    Polloi lene oti otan kaneis klassiko meta den mporeis  na tragoudiseis allo eidos.Fainetai pws afto to thema einai poly amfilegomeno epeidi polloi myimenoi stin fwnitiki lene pws ontws den ginetai na kaneis klassiko kai meta na topothetitheis sto monterno. Alloi (mia apo aftous einai kai i daskala m) lene pws to klassiko einai i kalyteri techniki gia tin dievrinsi tis fwnis kai pws an kaneis klassiko mporeis na tragoudiseis sxedon ta panta. Ante twra na vreis akri...{#emotions_dlg.biggrin}


    VOICETEACHER
    12.05.2008, 12:42

    Εγω απο πειρα ξερω οτι εναs καλοs -η ,δασκαλοs ,εναν -μια,μαθητη-τρια,αν δεν εχει κανει πολλα χρονια κλασσικο ,μπορει να τον φτιαξει για συγχρονο σε 1-2 χρονια.Εχω αρκετα παιδια μου ,που τα καταφεραμε μαζι,και τραγουδανε σε πιστεs ,μικρεs και  μεγαλεs.{#emotions_dlg.rockon}


    thaliey
    14.05.2008, 00:09

    isos prepei n koitakseis n kaneis mathimata ets oste n ftiakseis tin texniki s!!!