ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη

    Ερώτηση στατιστικού περιεχομένου σχετικά με το πτυχίο φούγκας.

    bibi
    08.05.2008, 02:04

    Καλησπέρα !

    Ετοιμάζομαι πυρετωδώς για εξετάσεις τον Ιούνιο και θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε ποιες φούγκες του ΒΑCH μπήκαν στις δικές σας προφορικές εξετάσεις.........μήπως και παραλείψω τελικά μερικές!!!

    Ευχαριστώ πολύ! 


    noizreduction
    08.05.2008, 10:52

    Δυστυχως, ειναι αδυνατον μεσα απο ενα τοσο μικρο ευρος στατιστικων στοιχειων να μαντεψεις τι θα σε ρωτησει η προφορικη επιτροπη! Υποτιθεται πως 2 χρονια θα επρεπε να ειχες αφιερωσει και καποιο χρονο στην αναλυση ολων των κομματιων φουγκας του Bach!!


    bibi
    09.05.2008, 19:02

    Φίλε μου μάλλον έχεις μπερδέψει τα πράγματα.Δεν μπορείς να μάθεις τις φούγκες του Bach,εαν δεν ξέρεις την δομή της φουγκας την οποία την μαθαίνεις μετά τον ενάμιση χρόνο.Αρα ως τότε δεν μπορείς να αρχίσεις την ανάλυση.Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι η παπαγαλία, το οποίο εμένα δεν με ικανοποιεί. Επομένως ο χρόνος που προανέφερες μειώνεται στους 6 μήνες το πολύ.Και στατιστικά βγαίνει κάποια άκρη για διευκόλυνση μόνο και μόνο, αφού ή ξέρεις ή δεν ξέρεις να αναλύεις.Για παράδειγμα κατα 99% δεν βάζουνε 5φωνες και 2 φωνες.


    noizreduction
    10.05.2008, 16:49

    Επειδη προκειται κι εγω να δωσω φουγκα σε μισο χρονο, δεν μπορω να καταλαβω ακριβως πως εφτασες στο πτυχιο φουγκας, χωρις να κανεις μορφολογια στο ειδικο αρμονιας ( που ειναι απαραιτητο παραλληλο μαθημα, μαζι με το ειδικο ). Στη μορφολογια μαθαινεις τη μορφη της φουγκας ( δομη ).

    Δεν γνωριζω ακριβως με ποιο τροπο κανετε το μαθημα με τον καθηγητη σου, ομως ξεκινωντας πανω στη βαση της μορφολογιας, θα επρεπε ηδη απο το πρωτο εξαμηνο να γνωριζεις τη δομη της φουγκας και να κανεις με ανεση αναλυσεις εφ'ολης της υλης.

    Και με την απλη λογικη, λιγο μελετη και τις γνωσεις που αποκτας, μπορεις οχι μονο να αποφυγεις την παπαγαλια, αλλα να αναλυεις οποιαδηποτε φουγκα πεσει στα χερια σου ( ακομα και απο μεταγενεστερους συνθετες ).

    Βεβαια, ολα εξαρτωνται απο τον τροπο που εφτασες στο πτυχιο της Φουγκας, καθως και την ορεξη να μελετησεις παραλληλα με τις κλασσικες σπουδες και βιβλια 3ων συγγραφεων που αναλυουν τις 24 φουγκες του Bach. {#emotions_dlg.smartass}


    bibi
    12.05.2008, 17:19

    Καταρχην,διακρινω μια αμφισβητηση του τυπου "υποτιθεται πως θα επρεπε", "δεν ξερω πως εφτασες εδω" , "δεν εχεις κανει μορφολογια" κ.λ.π τα οποια δεν μπω θα καν στον κοπο να σχολιασω.Αφου δινεις και εσυ πτυχιο φυγης ,ξερεις να εκτιμησεις τον κοπο και το διαβασμα του αλλου,για να φτασει μεχρι εδω....

    Μορφολογια,εκανα πριν 12 χρονια και αυτα που εκανα ΣΑΦΩΣ δεν μπορουν να φτασουν για να αναλυω φουγκες.Γενικες δομες κανεις σε αυτο το μαθημα, δεν πιανεις αναλυτικα να διαβαζεις η καθε μια απο τις 48 του BACH ή ολων των αλλων τι λενε. Μην μου πεις οτι οι μαθητες της αρμονιας που κανουν μορφολογια για το ειδικο ξερουν να αναλυσουν ακριβως μια φουγκα, περα απο θεμα,απαντηση αντε και κανενα αντιθεμα.

    Μην εισαι τοσο επιθετικος απεναντι σε αλλους μαθητες (γιατι μπορει να ειμαι 29 χρ. με ενα παιδι, αλλα μαθητρια ειμαι) γιατι βγαζεις μια πολυ αρνητικη εντυπωση στους αλλους και εισαι μικρος ακομα.


    noizreduction
    12.05.2008, 19:07

    Η αμφισβητη υφισταται και δεν ειναι αναγκη να την κανω πιο εντονη.

    Συγνωμη, αλλα η μορφολογια ( τουλαχιστον οπως τη διδαχτηκα και εξεταστηκα εγω ) απαιτουσε αρκετες ωρες σε καθε μορφη, τοσο για διδασκαλια, οσο και για εκμαθηση.

    Σιγουρα η ειδικευση ερχεται πανω στη φουγκα, αλλα τι αξια θα ειχε το πτυχιο της Φουγκας εαν καθε φορα λεγαμε "στατιστικα, τι φουγκες σαν ειχαν βαλει, ωστε να μελετησω μονο αυτες;"

     

    Ειναι καθαρα θεμα της εκπαιδευσης και οχι αμεσα δικο μας. Δεν υποβιβαζω κανεναν, ομως ειναι αδικο να διαβαζω 12 ωρες για καθε μαθημα και οταν παω να δωσω να εχω τελικα τον ιδιο βαθμο με με καποιον που αφιερωσε μονο 2-3 ωρες και ηταν πιο "εξυπνος" οσον αφορα τα κλασσικα...κολπα.

    Προς Θεου δεν αναφερω εσενα, ομως ειναι κατι που γινεται και αν καποιος δεν το πιστευει, τοτε μαλλον ζει σε αλλη χωρα ;)

    Οσον αφορα το θεμα ηλικιας, λυπαμαι που το βλεπεις ετσι, αλλα εισαι σε ενα forum και θα μπορουσα καλλιστα να μην ειχα γραψει ηλικια. Εαν σε ενοχλει που μικροτεροι απαντουν, θα μπορουσες να γραψεις ενδεικτικα "Παρακαλω να απαντησουν απο 29 και πανω, γιατι εχω προβλημα με μικροτερους συνομιλητες".

     


    ticos
    13.05.2008, 15:27

    ΠΟΙΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ?


    bibi
    13.05.2008, 17:13

    Oλες , αλλα αναλυτικα εχω ασχοληθει μονο με 3φωνες και 4 φωνες λογω ελλειψη χρονου.  


    bibi
    13.05.2008, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-05-2008 στις 19:07 έγραψε...

    Η αμφισβητη υφισταται και δεν ειναι αναγκη να την κανω πιο εντονη.

    Συγνωμη, αλλα η μορφολογια ( τουλαχιστον οπως τη διδαχτηκα και εξεταστηκα εγω ) απαιτουσε αρκετες ωρες σε καθε μορφη, τοσο για διδασκαλια, οσο και για εκμαθηση.

    Σιγουρα η ειδικευση ερχεται πανω στη φουγκα, αλλα τι αξια θα ειχε το πτυχιο της Φουγκας εαν καθε φορα λεγαμε "στατιστικα, τι φουγκες σαν ειχαν βαλει, ωστε να μελετησω μονο αυτες;"

     

    Ειναι καθαρα θεμα της εκπαιδευσης και οχι αμεσα δικο μας. Δεν υποβιβαζω κανεναν, ομως ειναι αδικο να διαβαζω 12 ωρες για καθε μαθημα και οταν παω να δωσω να εχω τελικα τον ιδιο βαθμο με με καποιον που αφιερωσε μονο 2-3 ωρες και ηταν πιο "εξυπνος" οσον αφορα τα κλασσικα...κολπα.

    Προς Θεου δεν αναφερω εσενα, ομως ειναι κατι που γινεται και αν καποιος δεν το πιστευει, τοτε μαλλον ζει σε αλλη χωρα ;)

    Οσον αφορα το θεμα ηλικιας, λυπαμαι που το βλεπεις ετσι, αλλα εισαι σε ενα forum και θα μπορουσα καλλιστα να μην ειχα γραψει ηλικια. Εαν σε ενοχλει που μικροτεροι απαντουν, θα μπορουσες να γραψεις ενδεικτικα "Παρακαλω να απαντησουν απο 29 και πανω, γιατι εχω προβλημα με μικροτερους συνομιλητες".

     


    Προφανως δεν μπορει να γινει συζητηση διοτι νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις διαβασει στη ζωη σου και αυτο σε κανει αλαζονα  και παραλογο.

    Δεν ανεχομαι να με αμφισβητει κανενας, ποσο μαλλον ενας αγνωστος.Δεν εχεις διαβασει μονο εσυ 12ωρα.Και ουτε δεχομαι να υποννοεις οτι "καπως αλλιως" εχω φτασει εδω.

    Και οσον αφορα τα κλασσικα κολπα,λες να ασχοληθω μονο με οτι μου πει το forum?

    Και δεν εχω προβλημα με την ηλικια σου,αλλα με την επιθετικοτητα σου.

     Τέλος πάντων, καλη επιτυχια στις εξετασεις σου.


    geo321
    14.05.2008, 02:45

    Δεν νομιζω φιλε noiz πως οι βαθμοι πεζουν ρολο με το ποσες ωρες διαβαζει καποιος,

    Εγω ας πουμε δεν εχω διαβασει ποτε 12 ωρες στην ζωη μου,τι παει να πει πως τα πτυχια που

    εχω τα πηρα ευκολα?

    και εγω εχω δει ανθρωπος να τους πηγαινουν τα πτυχια στο σπιτι τους,δεν λεω πως δεν

    με πειραζει αλλα ετσι ειναι η ζωη.Ο καθενας κανει το καλυτερο που μπορει πανω απο ολα για εκεινον.

    και επειδη δεν ξερεις τι εχει κανει η τι κανει ο καθενας μην κρινεις μονο απο μια ερωτησει που κανει καποιος.

    Μια πληροφορια ηθελε η κοπελα δεν χαθηκε δα και ο κασμος.

    Σε εμας βαζουν συνηθως 4φωνες φουγκες bach,και αρκετα δυσκολη ενορχηστρωση συνηθως

    ειναι 50 μετρα και ολα τα οργανα τις ορχηστρας.

     

     

     

     


    noizreduction
    14.05.2008, 03:10

    Νομιζω πως δεν μπηκα τοσο "επιθετικα" στην πρωτη απαντηση μου. Αντ'αυτου δεχτηκα μια απαντηση γεματη επιθεση, υποννοωντας μαλιστα πως η ηλικια μου δεν μου επιτρεπει να απανταω, ή να εκδηλωνω περισσοτερο σεβασμο ( βεβαια, εαν εβαζα ηλικια 40 χρονων, θα μου ελεγε πως σεβεται τα χρονια μου και δεν μου λεει τιποτα "σκληρο" ).

    Κατηγορηθηκα ως αλαζονας και παραλογος, επειδη τι τολμησα να πω;

    Την αληθεια του μουσικου ωδειακου εκπαιδευτικου συστηματος;

    Εαν πειραζει καποιους αυτο, καλως..Ισα ισα bibi που ανεφερα πως μιλαω γενικα.

    Εθεσα ενα παραδειγμα για τις ωρες, ομως οπως διαπιστωσες η bibi εχει ηδη ελλειψη χρονου, Αναγκαστικα ( κι ενω η ιδια δεν θελει να προχωρησει στην παπαγαλια ) αναζηταει ποιες φουγκες εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα για να τις διαβασει..Συγνωμη, αλλα μπορειτε να με πειτε χαζο, ομως εαν αυτο δεν ειναι παπαγαλια ( ή τουλαχιστον εμμεση παπαγαλια ), τοτε τι ειναι;

    Διορθωσε με Geo, αλλα υποτιθεται πως στο μαθημα της Φουγκας μαθαινεις να αναλυεις και να μελετας οποιαδηποτε Φουγκα "πεσει" στα χερια σου. Εχω δικιο ή και σε αυτο ειμαι παραλογος και αλαζονας;

    Να θυμισω επισης και τη 2η απαντηση της bibi? Αποκλειεται να μελετησει καποιος και τις 24 φουγκες του bach, αφου 1,5 χρονο μετα εχει τα απαραιτητα εφοδια για να το κανει; Και μπορεις να κοιταξεις Geo τοτε πως και η δικη μου απαντηση ερχεται ως φυσιολογικη απορια! Που ειναι αυτα τα "εφοδια" των προηγουμενων χρονων και σπουδων; Και τοτε μαθαινω πως στη μορφολογια δεν ειναι δυνατον να μαθεις την αναλυση ( ναι, συμφωνω την τυπικη ) μιας φουγκας.

    Ε, συγνωμη, αλλα εαν το αγαπας αυτο που κανεις, καθεσαι και διαβαζεις λιγο παραπανω απο αυτο που σου δινει ο καθηγητης. Δοξα τον Θεο, τοοοσα βιβλια κυκλοφορουν και ακομα και οι καθηγητες προτεινουν 2 και 3 βιβλια για μελετη..

    Εκει ηταν η απορια..και βεβαια θεωρηθηκα αλαζονας, παραλογος και θρασυς!

    Τα συμπερασματα δικα σου Geo..Αισθανομαι αμυνομενος για μια τοσο φυσιολογικη ερωτηση..

    Τελικα ολα ειναι θεμα κομπλεξ. Ιδιαιτερα αναμεσα στα πτυχια, γινεται πανικος. Ηδη βλεπουμε πως μαλωνουν οι δασκαλοι φωνητικης..Ας αποδειξουμε πως και τα υπολοιπα πτυχια εχουν την αναλογη..μεταχειριση..

     

     


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 14-05-2008 03:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 14-05-2008 03:19 ]


    CROSS
    14.05.2008, 13:10

    Παράθεση:

    Το μέλος bibi στις 08-05-2008 στις 02:04 έγραψε...

    Καλησπέρα !

    Ετοιμάζομαι πυρετωδώς για εξετάσεις τον Ιούνιο και θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε ποιες φούγκες του ΒΑCH μπήκαν στις δικές σας προφορικές εξετάσεις.........μήπως και παραλείψω τελικά μερικές!!!

    Ευχαριστώ πολύ!



    Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο ενώ δεν είσαι έτοιμη να δώσεις,βιάζεσαι τόσο πολύ.Το να πάρεις ένα πτυχίο που δεν θα σε αντιπροσωπεύει ουσιαστικά,αλλά θα το έχεις μόνο για να το δείχνεις,νομίζω ότι δεν έχει νόημα.Και για δουλειά να το χρειαστείς πάλι άχρηστο θα σου είναι,γιατί θα φανεί αργά ή γρήγορα ότι δεν κατέχεις το θέμα ''φούγκα''.Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα,επειδή αν 'ησουν προετοιμασμένη σωστά δεν θα σε απασχολούσε καθόλου το τι θέματα έμπαιναν σε άλλες χρονιές.Smile


    geo321
    14.05.2008, 13:47

    Δεν λεω πως  δεν εχεις δικιο σε αυτα που λες,αλλα το ωδειακα προβληματα δεν θα τα λυσεις ουτε εσυ ουτε εγω αλλα ουτε και η bibi.Δεν ειναι το θεμα οτι καποιος πηρε καπως ενα πτυχιο και οτι αυτος θα μου παρει την δουλεια,μην φοβασαι οποιος ειναι καλος θα παει μπροστα αργα η γρηγαρα.

    Και σε αυτο που ελεγες για στατιστικα οτι ειναι αδυνατον να βγαλεις ακρη τι θα πεσει εχεις δικιο, γιατι αν εγραφαν 100 ατομα σε αυτο το θεμα, μπορει να ελεγαν 100 διαφορετικα πραγματα.Δεν νομιζω ομως πως η bibi θα εκανε αναλυση μονο σε αυτες που θα ειχαν υποθει εδω γιατι θα ηταν τουλαχιστον χαζομαρα.

    Ομως οταν αμφισβητεις καποιον που δεν τον ξερεις η δεν ξερεις τον δασκαλο του,η το ποσες ωρες εχει για διαβασμα ειναι κακο.Το καθε ωδειο και ο καθε καθηγητης εχει τον τροπο διδασκαλιας του.

    Σου ειπα και πριν ο καθενας κανει οτι καλυτερο για τον εαυτο του και απο εκει και μετα ασε το χρονο να δειξει.

    Εγω εδινα αντιστιξη και επειδη εδινα μαζι με ατομα που εδιναν φουγκα ερχοντουσαν και με ρωταγανε πως να κανουν την ενορχηστρωση,(ειχαν τραγικα λαθοι)ομως εγω τους ειπα και δεν με νοιαζει αν πηραν το πτυχιο επειδη τους ειπα γιατι ξερω οτι δεν ξερουν ενορχηστρωση.

    Τα χαρτια δεν μετρανε,αυτος που ξερει θα φανει στην δουλεια του αργοτερα και αν εισαι καλος

    και μαθητες θα εχεις και δουλειες γενικα.

    Οσο αναφορα για τους δασκαλους του τραγουδιου που μαλωνουν,μαλωνουν γιατι ειναι η εποχη τους.Τι θελω να πω,αφου ολοι στην ελλαδα θελουν να γινουν τραγουδιστες σου λεει τωρα πρεπει να βγαλουμε φραγκα και μαλωνουν οτι εγω ειμαι ο καλυτερος και τετοια,ομως νομιζω πως γενικα αυτο συμβαινει στην μουσικη σημερα.

    Φιλε μου να σε νοιαζει μονο για σενα και ασε τους αλλους,μην σπαταλας το χρονο σου αδικα

    ο καθενας θα κανει αυτο που θελει και ας λες εσυ οτι θες και ας εχεις και δικιο!!!!

     

     

     


    -----------------
    MY WEB: MUSIC.MY-GOO.NET

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geo321 στις 14-05-2008 13:51 ]


    noizreduction
    14.05.2008, 14:02

    Μονο σε ενα πραγμα θα σταθω.

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 14-05-2008 στις 13:47 έγραψε...

    Δεν λεω πως δεν εχεις δικιο σε αυτα που λες,αλλα το ωδειακα προβληματα δεν θα τα λυσεις ουτε εσυ ουτε εγω αλλα ουτε και η bibi.

     

    Θα διαφωνησω καθετα σε αυτο. Ειμαστε ή δεν ειμαστε μερος ενος εκπαιδευτικου συστηματος; Δηλαδη εαν εμεις που ειμαστε τα γραναζια του δεν αναζητησουμε τη λυση των προβληματων του, τοτε ποιος θα την αναζητησει?

    Ετσι καναμε παντοτε..Μεταθετουμε το προβλημα σε αλλους, δηλωνοντας ανευθυνοι, ανισχυροι και ασχετοι με το θεμα. Ομως το θεμα παραμενει.

    Γιατι οταν θα πας να πιασεις δουλεια σε ενα ωδειο, μπορει αυτος με το "μουφα" πτυχιο να σου παρει τη θεση!

    Γιατι οταν θα πας να δωσεις στον ΑΣΕΠ ( αν και εχει καιρο να γινει για μουσικους ), ο πιο "εξυπνακιας" θα παρει τη παραπανω θεση απο σενα στα μορια.

    Γιατι να αφησουμε αυτο το συστημα να υφισταται; Γιατι να δεχομαστε οτιδηποτε μας πλασαρουν σκυβοντας το κεφαλι;

     

    Σιγουρα η απαντηση δεν θα ερθει απο κανεναν μας εδω, γιατι το προβλημα ξεκιναει απο το κεφαλι..και το κεφαλι δεν ειναι διαθεσιμο να επενδυσει σε παιδεια ( νομιζω πως αυτο ειναι εμφανες ).

    Παρολαυτα, η bibi το εθεσε ξεκαθαρα:

    Ετοιμάζομαι πυρετωδώς για εξετάσεις τον Ιούνιο και θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε ποιες φούγκες του ΒΑCH μπήκαν στις δικές σας προφορικές εξετάσεις.........μήπως και παραλείψω τελικά μερικές!!!

    Νομιζω πως πριν λιγο ειπες πως θα ηταν χαζη εαν διαβαζε μονο αυτες που εχουν πεσει..Και ομως το λεει ξεκαθαρα..Θα παραλειψει μερικες..Συγχωρεσε με, αλλα πιο ξεκαθαρο δεν γινεται.

     

    Τελος, νομιζω πως ο Cross εκανε τη πιο σωστη ερωτηση ( που την ειχα κανει κι εγω, αλλα κατηγορηθηκα ως ...αλαζονας και παραλογος ):

    Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο ενώ δεν είσαι έτοιμη να δώσεις,βιάζεσαι τόσο πολύ.Το να πάρεις ένα πτυχίο που δεν θα σε αντιπροσωπεύει ουσιαστικά,αλλά θα το έχεις μόνο για να το δείχνεις,νομίζω ότι δεν έχει νόημα.Και για δουλειά να το χρειαστείς πάλι άχρηστο θα σου είναι,γιατί θα φανεί αργά ή γρήγορα ότι δεν κατέχεις το θέμα ''φούγκα''.Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα,επειδή αν 'ησουν προετοιμασμένη σωστά δεν θα σε απασχολούσε καθόλου το τι θέματα έμπαιναν σε άλλες χρονιές.

     

    Αυτα τα ολιγα..Συμφωνω απολυτα με τον Cross και ας κατηγορηθω ως "αλαζοντας μικρος που ειρωνευεται τους μεγαλυτερους και δεν σεβεται τα ασπρα τους μαλλια"...


    bibi
    14.05.2008, 16:33

    Ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοια επιθεση.Ειναι δικαιωμα μου να ρωτησω για παλια θεματα και στατιστικα, και επειδη ετσι θελω στην τελικη.Δεν μπορω να καταλαβω προς τι τοσος θυμος.Ποιος ανεφερε "ωδειακα συστηματα" και αλλα τετοια ασχετα με το θεμα.Δηλαδη τοσο σοβαροι πια ειμαστε ολοι ωστε η ερωτηση "εσενα τι σε ρωτησαν" να ειναι τοσο ....απαγορευμενη,ωστε να δηλωνει οτι δεν ειμαι ετοιμη,δεν εχω διαβασει,δεν κατεχω την τεχνη της φουγκας και δεν ξερω και εγω τι!

    Για να τελειωνει αυτη η κουβεντα ,γιατι μετανοιωνω που την αρχισα, δηλωνω οτι και ετοιμη ειμαι για ΟΛΑ και ενορχηστρωσεις εχω κανει ΑΠΕΙΡΕΣ (περα απο το πτυχιο, σε φιλαρμονικη που με πληρωνουν για να κανω αυτη τη δουλεια), και φουγκα γραφω ανετα και τις αναλυσεις εχω κανει και στα πλαισια του πτυχιου της φουγκας και οταν τις διαβαζα για το πτυχιο - διπλωμα πιανου.

    Απο εκει και περα μια απλη ερωτηση εκανα και ακουσα τα χιλια οσα.

    Δεν εχω να πω τιποτα αλλο σε κανενα.

    Ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του και μονο των δικων του.


    noizreduction
    14.05.2008, 17:14

    Για να τελειωνει αυτη η κουβεντα ,γιατι μετανοιωνω που την αρχισα, δηλωνω οτι και ετοιμη ειμαι για ΟΛΑ και ενορχηστρωσεις εχω κανει ΑΠΕΙΡΕΣ (περα απο το πτυχιο, σε φιλαρμονικη που με πληρωνουν για να κανω αυτη τη δουλεια), και φουγκα γραφω ανετα και τις αναλυσεις εχω κανει και στα πλαισια του πτυχιου της φουγκας και οταν τις διαβαζα για το πτυχιο - διπλωμα πιανου.

     

    και

     

    Φίλε μου μάλλον έχεις μπερδέψει τα πράγματα.Δεν μπορείς να μάθεις τις φούγκες του Bach,εαν δεν ξέρεις την δομή της φουγκας την οποία την μαθαίνεις μετά τον ενάμιση χρόνο

     

    και


    Ετοιμάζομαι πυρετωδώς για εξετάσεις τον Ιούνιο και θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε ποιες φούγκες του ΒΑCH μπήκαν στις δικές σας προφορικές εξετάσεις.........μήπως και παραλείψω τελικά μερικές!!!

     

    δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.

    Ομως δεν θα επιμεινω αλλο, γιατι απ'ο,τι καταλαβα, ακρη δεν θα βρουμε. Θα σταθω σε αυτο που ειπε ο Cross με τα λεγομενα σου bibi.

    Και δεν ειναι επιθεση. Απλως, μια φυσιολογικη απορια ηταν ( οπως την εξεφρασε και ο Cross ) που εξελιχθηκε σε αντιπαραθεση. Και βεβαια μεσα απο ολα αυτα, διαφανηκε και το προβλημα των ωδειακων σπουδων που δεν ειναι δικο σου και δικο μου, αλλα ολων των ανθρωπων που θελουν να αποκτησουν τα εφοδια μεσω των ωδειων και συναντουν χιλια δυο προβληματα.

    Καλη επιτυχια.

     


    ticos
    15.05.2008, 18:11

    υπάρχει το βιβλίο ΘΕΜΑΤΑ ΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΑΜΑΡΑΝΤΙΔΗ.

    μέσα εχει αναλύσεις σε ολες τις φούγκες BACH!

    θα σου στείλω και τις πιο συχνές αργότερα!


    bibi
    15.05.2008, 18:53

    Το εχω  υπ οψιν μου αυτο το βιβλιο, ειναι πολυ καλο και απ αυτο διαβαζω (οπως και στην αντιστιξη). Το γραψιμο της  φουγκας μονο το διαβαζα απο το βιβλιο του ANDRE GEDALGE "η τεχνη της φουγκας".Πολυ αναλυτικο, σπαει νευρα στο τελος.Νομιζω οτι ειναι καλο μετα τιςεξετασεις να το μελετησεις.Του Αμαραντιδη ειναι πολυ πιο απλο και πιο κατανοητο.

    Μηπως ξερεις κανενα βιβλιο για την ενοργανωση (για το πτυχιο)?Τι μαθηματα περιλαμβανουν οι εξετασεις,αν υπαρχει καποια υλη κατι για να ξεκινησω μονη μου μελετη?

    Ευχαριστω πολυ πολυ!!!


    noizreduction
    16.05.2008, 22:49

    Nα προτεινω και το βιβλιο του Εμπενιζερ Πραουτ "Φουγκα". Για ενορχηστρωση υπαρχει και το "The study of orchestration" του Samuel Adler, αλλα κυκλοφορει μονο στα αγγλικα και κοστιζει κοντα στα 70Ε ( αξιζει ομως τον κοπο και τα χρηματα ).


    ticos
    18.05.2008, 13:26

    Young Persons Guide to the Orchestra - Britten

    walter piston - orchestration