ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Πόσο γρήγορα μπορεί να μάθει κάποιος κιθάρα;

    revelation
    08.05.2008, 15:52

    Εσάς η γνώμη σας ποιά είναι; Μπορεί κάποιος να μάθει κιθάρα σε ένα χρόνο; (έστω μέτρια)


    RoCkLiViN2
    08.05.2008, 16:02

    Εξαρταται απ το ποσο τη γουσταρεις και ποσο ασχολεισαι.


    VoodooChild
    08.05.2008, 16:40

    Νομιζω οτι αν καποιος πει "εμαθα κιθαρα", το εχει χασει το παιχνιδι.

    Φιλε μου δεν τελειωνει ποτε. Μπορει να παιζει καποιος 40 χρονια, να ειναι καταξιωμενος και να χαιρεται τον θαυμασμο και την αποδοχη ως κιθαριστας, αλλα μεσα του να αισθανεται μετριος. Οποτε κατα τη γνωμη μου, μεσα σε ενα χρονο δεν μαθαινεις κιθαρα.

    Νομιζω οτι ουτε μια ζωη δε φτανει για να μαθει καποιος κιθαρα.


    -NaFsIkAaAa-
    08.05.2008, 16:48

    Εγώ κάνω 1 χρόνο κιθάρα και ξέρω αρκετά πράγματα αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι και τέλεια...ας πούμε όταν ακούω ένα τραγούδι δεν μπορώ να  βρω τις νότες και να το παίξω.Κατα τα άλλα ξέρω  να παίζω αρκετά καλά βέβαια δεν μπορώ να παίξω γρήγορα solo και πολύπλοκα (αυτό θα πάρει πολύ καιρό πιστεύω{#emotions_dlg.happycrazy})


    johnnyguitar
    08.05.2008, 18:31

    Εγω μεσα σε ενα χρονο,ειχα βγαλει διαφορα τραγουδια,απο metallica,ozzy,motorhead ακομα και malmsteen.Επαιζα βεβαια 5-8 ωρες καθε μερα...Αν λοιπον απλως θελεις να βγαλεις καποια κομματια και να αποκτησεις ρεπερτοριο και να λες οτι εμαθες κιθαρα,ειναι μοναχα θεμα εξασκησης και φυσικα ποσο δυσκολα ειναι τα κομματια και τι αντιληψη εχεις!Συμφωνω με τρελλα με το φιλο voodoochild και αν θες μια συμβουλη,μη βιαζεσαι να μαθεις κατι γρηγορα.Βαλε γερες βασεις και μαθε το σωστα και καλα!Μετα θα μπορεις να κανεις οτι θες!Σαν αυτον

     

     

     

    Χιχι!Εγω ειμαι!Απλα δεν εχω αρκετα κλικ στο τοπικ μου και ειπα να επεκταθω το ψωνιο!!!!{#emotions_dlg.beer}


    deathminor88
    08.05.2008, 20:34

    Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως, η αντίληψη του διδασκόμενου, το αυτί του, η αίσθηση του ρυθμού, η καλλιτεχνική του προσέγγιση, ο χρόνος μελέτης, το είδος της μουσικής, ο τυχόν δάσκαλος και η ικανότητα του να μαθαίνει στους άλλους, το πόσο μουσική έχουμε ακούσει,  και φυσικά το πόσο το θέλουμε. Αν θες να παίξεις Segovia, ή Meola για παράδειγμα θα σου πάρει χρόνο, γιατί για να παίξει κανείς κάποια πράγματα δεν φτάνει μόνο να τα παίζει αλλά και να καταλαβαίνει τι παίζει. Για να παίξεις Μάλαμα  δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς και και πολύ χρόνο.


    evgeniosasteris
    09.05.2008, 20:09

    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 08-05-2008 στις 15:52 έγραψε...

    Εσάς η γνώμη σας ποιά είναι; Μπορεί κάποιος να μάθει κιθάρα σε ένα χρόνο; (έστω μέτρια)



     

    Είναι υποκειμενικό. "Γνωρίζω κιθάρα" μπορεί να σημαίνει "μπορώ να παίξω τέλεια οποιοδήποτε κομματι υπάρχει" ή και "μπορώ να παίξω 100 ή 500 κομμάτια".

    Εγώ προτιμάω το "μαθαίνω κιθάρα", που σημαίνει "ξέρω ήδη κάποια πράγματα και μαθαίνω και συνέχεια καινούργια".

    Σε έναν χρόνο νομίζω μπορείς να μάθεις αρκετά από τα βασικά της κιθάρας αλλά νομίζω πως δεν θα μείνεις ικανοποιημένος και θα θέλεις να συνεχίσεις τις σπουδές σου.


    revelation
    09.05.2008, 20:20

    Tέλος πάντων ρε παιδιά. 

    1) Δεν ρωτάω για μένα αλλά για ένα φίλο μου. (Εγώ παίζω μπάσσο)

    2) Δεν εννοώ να ξέρει και τόσο πολύ. Εννοώ αν θα ξέρει αρκετά καλά ώστε να βγάζει και να παίζει  και να συνθέτει κομμάτια.


    -NaFsIkAaAa-
    09.05.2008, 22:45

    Δεν νομίζω πως θα μπορέσει να συνθέσει μουσική αλλά ίσως να μπορεί να παίζει κάποια κομμάτια αλλά οχι τα πολύ δύσκολα...


    hartigan
    09.05.2008, 23:26

    Άμα ασχολείται  πολύ μέσα σε 6 μήνες έχει μάθει τα βασικά


    jethroomi
    10.05.2008, 00:30

    Συμφωνω με τον ΓιαννηΚιθαριστα.

    Πριν χρονια ενας φιλος 2-3 χρονια μικροτερος απο 'μενα μ' αποκαλουσε δασκαλο, οταν οδηγουσα τα πρωτα του βηματα στο κιθαρικο. Μετα απο ενα χρονο ντρεπομουν να παιξω μαζι του, το φυσικο του ταλεντο μαζι με τη μελετη εκαναν θαυμα.

    Σημερα ειναι καταξιωμενος στο χωρο του ροκ (εγω απλα ερασιτεχνης στο σπιτι μου) και με αποκαλει, ακομα, δασκαλε! Wink

     


    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 10-05-2008 00:51 ]


    panosbousalis
    13.05.2008, 03:48

    Καλός δάσκαλος και πολύ δουλειά, φέρνουν γρήγορα αποτελέσματα. Το ταλέντο φυσικά είναι καταλύτης..


    margot
    13.05.2008, 21:25

    Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Τη μουσική δεν τη μαθαίνεις ποτέ. Πιθανότατα να μπορεί να παίξει κάποια κομμάτια και αρκετά καλά μάλιστα, αν κάνει εξάσκηση, μέσα σε λίγο καιρό. Το θέμα είναι τι θέλει να παίζει και πώς.

     


    driverbulba
    02.06.2008, 13:08

    Εγώ παιδιά συμφωνώ... Αν τελείωνε η μουσική, τότε δε θα είχε νόημα...