ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Μαύρη Λίστα τραγουδιστών!

    KIT_KAT
    01.11.2005, 10:23
    +1 στο ραψωδό. Δηλαδή πιστεύεις Μαρία ότι τους βρίζουμε κι από την άλλη όταν είμαστε μόνοι στο σπίτι ακούμε Σαρμπέλ και Πανταζή αλλά δεν το λέμε πουθενά μη μας πουν μη-κουλτουριάρηδες;; Μήπως έχουμε και τα CD καλά κρυμμένα στη ντουλάπα κάπου ανάμεσα στις μπλούζες;
    Και μια και τα πήρα σβάρνα, δεν καταλαβαίνω την αντίληψη πως "δεν μπορείς όλες τις ώρες να ακούς "ποιοτικά" τραγούδια". Συνέχεια μαλώνω με τους φίλους μου γι' αυτό. Μα γιατί μια χαρούμενη μέρα ή ένα πάρτυ ΠΡΕΠΕΙ σώνει και καλά να συνοδευτεί με γαρνιτούρα από Πέγκυ Ζήνα;
    malastrana
    02.11.2005, 23:24
    Μπράβο Ραψωδέ!!!!
    LithiHios
    02.11.2005, 23:30
    Kai egw den akouw para polous apo autous pou anaferoun pio panw, ALLA, den theorw osous akoune Sabrel, Pantazh, klp. mazoxes auth h leskh einai ligo varya.

    Kai an milame oxi mono gia ellhnikh mousikh, I don't like the beatles, nai den mou aresoun kai gia osous tha kanete ta pukroxola sxolia sas, na pro-apantisw, X****A gia thn prwsopikh sas gnwmh.

    Τριανταφυλλάκι μου του Μα

    Κλήμα μου τ' ¶γιου Τάφου

    Το μάθανε πως μ'αγαπάς

    Και όλοι μαζί μου τάχουν


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LithiHios στις 02-11-2005 23:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LithiHios στις 03-11-2005 00:00 ]
    rapsodos
    03.11.2005, 09:13
    Το τι άτομα είναι αυτοί που ακούνε τέτοια μουσική ποσός με ενδιαφέρει και σίγουρα δεν θα τα χαρακτήριζα μεσα απο ένα forum. Οσοι με ξέρουν θα συμφωνήσουν. Το μαζόχες αναφερόταν σε άτομα που ενώ σιχαίνονται και αηδιάζουν με κάτι , ασχολούνται με αυτό. Και εγώ θα ήμουν μαζόχα αν ασχολιομουν με τα εν λόγο κατασκευάσματα. Νομίζω όμως οτι ήμουν κατανοητός και απο την αρχή.
    XeniaRodo
    03.11.2005, 11:52
    Kι εγώ συμφωνώ με Rapsodos...

    και με την KIT KAT σε αυτό:

    "...δεν καταλαβαίνω την αντίληψη πως "δεν μπορείς όλες τις ώρες να ακούς "ποιοτικά" τραγούδια". Συνέχεια μαλώνω με τους φίλους μου γι' αυτό. Μα γιατί μια χαρούμενη μέρα ή ένα πάρτυ ΠΡΕΠΕΙ σώνει και καλά να συνοδευτεί με γαρνιτούρα από Πέγκυ Ζήνα; "

    Eπίσης δεν κατάλαβα ΠOTE αυτούς που ισχυρίζονται ότι τους αρέσει πχ. ο Aλκίνοος αλλα λένε ότι με τέτοια τραγούδια "κόβουν τις φλέβες τους"
    (ότι είναι και καλά πολύ μελό)

    ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το πράγμα.

    Aυτούς τους θεωρώ "σκυλάδες", γιατί αυτό που ακούν πραγματικά είναι η Πέγκυ Zήνα και το "άλλο" το έχουν σαν εξαίρεση για να μελαγχολήσουν...
    RahmanAzeez
    03.11.2005, 18:39
    Νομίζω πως μπορεί ένα τραγούδι να σε ¨"βρεί" απλώς την ώρα που εσύ κάθεσαι στον δερμάτινο καναπέ σου και να σου τσακίσει το "είναι". Δέν έχει σημασία αν το έχεις ακούσει πιο πρίν, άλλες 100 φορές και αν είναι ποιοτικό ή μή...Αυτό που μετράει ειναι η διάθεσή σου τη δεδομένη στιγμή.Αυτή την ιδιότητα την εχουν και τα εμπορικά τραγούδια,αφου έτσι κι αλλιώς,εκεί στοχεύουν.Πιστεύω οτι δέν πρέπει να κάνουμε διαχωρισμούς και να βάζουμε ταμπέλες.Αυτό ας το κανουν οι δισκογραφικές που δέν μπορουν πιά να ξεχωρίσουν την κουλτούρα απο την υποκουλτούρα και μας έχουν μπερδέψει κι εμάς.Προσωπικά είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου, προσπαθόντας να πώ στους φίλους που ακούνε τα...καψουρο-τράγουδα οτι δεν έχουν καμία ουσία.Τζίφος...πολλοί υπερεκτιμούν αυτούς που έχουν υποτιμήσει τον ίδιο τους τον εαυτό.Ποιός λέει ,δηλαδή οτι ο Σαρμπέλ ή ο δρακουμέλ δεν έχουν καλύτερη φωνή απο οποιονδήποτε ποιοτικό?Απλα ο πιτσιρικάς πήρε αλλον δρόμο απο αυτον που πήρε π.χ.ο Πασχαλίδης.
    Σορρυ για την φλυαρία αλλα όταν πιάνω τέτοια θέματα,δέν σταματάω...
    Γενικοτερα έχεις τα δίκια σου κι εσύ.
    Floyd
    03.11.2005, 22:24
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 03-11-2005 στις 11:52 έγραψε:

    Kι εγώ συμφωνώ με Rapsodos...

    και με την KIT KAT σε αυτό:

    "...δεν καταλαβαίνω την αντίληψη πως "δεν μπορείς όλες τις ώρες να ακούς "ποιοτικά" τραγούδια". Συνέχεια μαλώνω με τους φίλους μου γι' αυτό. Μα γιατί μια χαρούμενη μέρα ή ένα πάρτυ ΠΡΕΠΕΙ σώνει και καλά να συνοδευτεί με γαρνιτούρα από Πέγκυ Ζήνα; "

    Eπίσης δεν κατάλαβα ΠOTE αυτούς που ισχυρίζονται ότι τους αρέσει πχ. ο Aλκίνοος αλλα λένε ότι με τέτοια τραγούδια "κόβουν τις φλέβες τους"
    (ότι είναι και καλά πολύ μελό)

    ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το πράγμα.

    Aυτούς τους θεωρώ "σκυλάδες", γιατί αυτό που ακούν πραγματικά είναι η Πέγκυ Zήνα και το "άλλο" το έχουν σαν εξαίρεση για να μελαγχολήσουν...





    XeniaRodo θα συμφωνήσω και εγώ σ'αυτο. Εφ όσων θες να περάσεις καλά είτε σε πάρτυ είτε όπουδήποτε αλλού και ο αγαπημένος σου είναι π.χ ο Πασχαλίδης θα περάσεις καλά ακούγοντας τον ακόμα και αν τα τραγούδια του είναι μελαγχολικά. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αφού δεν μου αρέσει η Πέγκυ Ζήνα θα περάσω καλά ακούγοντας δικά της κομμάτια.
    Και να μην ξεχνάμε ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ
    alterhoh
    08.11.2005, 02:48
    Πυξ Λαξ... Οι άνθρωποι καλά κάνανε και διλύθηκαν γιατί έτσι όπως την πήγαιναν την αθερράπευτη ΚΑΨΟΥΡΑΑΑΑΑΑ θα τη κάνανε με ομαδική αυτοκτονία!!!!!
    Ας χαθούνε από προσώπου γης!
    Υπάρχουν κι άλλοι που έχω να πω αλλά δε το κάνω για να διατηρήσω αυτό το ΜΙΣΟΣ καθαρό και πωρωτικό.... Τζιζ!!!
    kalouka
    08.11.2005, 08:29
    ευσταθία και το τραγούδι της είναι υπερβολικά κουλτουριάρικο και το ύφος της και οι δηλώσεις της και όλα αυτα με τον αέρα του σπρωξίματος απο τον σταθμό.
    Αν δεν το κατάλαβε συμμετείχε στο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης λιγότερη έπαρση θα έκανε καλό και σε αυτή και σε εμάς.
    Orfeus
    21.04.2006, 21:21
    Quote:

    Το μέλος mariaaa στις 31-10-2005 στις 16:11 έγραψε:

    Ακόμη να πω πως σίγουρα διασκεδάζετε με πολλούς από τους τραγουδιστές της πλάκας.






    Με σφάζει αυτή σου η σιγουριά!!!!!!!!

    Quote:

    Το μέλος mariaaa στις 31-10-2005 στις 16:11 έγραψε:

    Ποιος δε χόρεψε με τα τραγούδια του σαρμπέλ ή τα τσιφτετέλια του Πανταζή? Ποιος καψουρεύτηκε και δεν άκουσε Τερζή?






    Ε ρώτησέ μας ντε……..

    Quote:

    Το μέλος mariaaa στις 31-10-2005 στις 16:11 έγραψε:

    Άλλωστε κάποιες φορές χρειαζόμαστε και το μη ποιοτικό, την κατρακύλα!






    Χρειαζό………ΜΑστε;;;;;;;;;;;;


    maroulaki_321
    22.04.2006, 17:10
    Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα ποστ...
    Την καλομοιρα την ανεφερε κανεις για να μην επαναλαμβανουμε τα ίδια??
    Αν οχι, εξφενδονιζω στη black list την καλομοιρα, το Νινο, Λεμπέσηδες, και Τσαλικηδες και λοιπούς που δεν μπορώ καν να τους θυμηθω πια... (Απο τις μεγαλυτερες κακιες που εχω ξεστομίσει - δεν αναγνωρίζω τον εαυτο μου )

    Απανταω με γνώμονα τι μου αρεσει να ακουω, και οχι με την προσφορά ή μη στο ελληνικό τραγουδι. (Αν και αυτοι που ανεφερα μάλλον αυξηση στις πωλησεις ωτοασπιδων εχουν προσφέρει -αχ πάλι φαρμακι έσταξα-ας λάβει ενα τελος τουτο το ποστ)

    Πάντα φιλικά, Μαρίνα
    the_mist
    22.04.2006, 17:29
    Ένα όνομα: ΕΛΛΗ ΚΟΚΚΙΝΟΥ!!!
    marissa234
    24.04.2006, 11:44
    diko sou problima alla ama pas k rwtiseis exw tha sou poun alla!!!
    the_mist
    24.04.2006, 13:40
    Δεν είμαι η μόνη που δεν ακούει αυτή την ατάλαντη την Έλλη Κοκκίνου.
    marissa234
    24.04.2006, 14:03
    ok
    KILLER2
    24.04.2006, 14:08
    ok giati mwre xazh?k oute egw akouw ayth
    KILLER2
    24.04.2006, 14:12
    k emena ti me noiazei?
    marissa234
    24.04.2006, 14:13
    apanta san prosopiko mnm
    tolaruba
    24.04.2006, 19:48
    συμφωνω απολυτα με την κιτ κατ..στη μαυρη λιστα βαζω¨την βανδη την κοκκινου τον τσαλικη τον ρουβα και γενικα ολη τη φθηνια της εποχης μας
    EffieKakaflika
    25.04.2006, 09:54
    Quote:

    Το μέλος mariaaa στις 31-10-2005 στις 16:11 έγραψε:

    δεν ξερω πραγματικα πως το βλεπετε εσεις.Πολλοι απο τους τραγουδιστες που αναφερθηκαν ειναι αξιολυπητοι αλλα υπαρχουν αλλοι τοσοι που καλως ή κακως ειναι κεφαλαια για την Ελλαδα.Ακομη να πω πως σιγουρα διασκεδαζεται με πολλους απο τους τραγουδιστες της πλακας.Ποιος δε χορεψε με τα τραγουδια του σαρμπελ ή τα τσιφτετελια του Πανταζή? Ποιος καψουρευτηκε και δεν ακουσε Τερζη?
    Μη τα παραλεμε λοιπον.Μπορει να μην πληρωσουμε για να παμε να δουμε τους "αντιπαθητικους" σε μας τραγουδιστες σιγουρα ομως θα τυχει να τους ακουσουμε και ναι, θα κανουμε και κεφι.
    Αλλωστε καποιες φορες χρειαζομαστε και το μη ποιοτικο,την κατρακυλα!







    Υπάρχουν και εύθυμα τραγούδια ποιοτικά. Υπάρχουν τα ρεμπέτικα και γενικά ένας σωρός διέξοδοι για να διασκεδάσει κανείς χωρίς να ανέχεται την Κοκκίνου, τη Βανδή ή όποια να τσιφτετελίζεται φωνάζοντας....
    Εγώ δεν διασκεδάζω και δεν μ'ευχαριστεί να χορεύω με αυτά τα τραγούδια.. Τον Τερζή τον συμπαθώ και δεν τον βάζω στο ίδιο τσουβάλι με τους λοιπούς αλλά δεν τον ακούω ούτε στην καψούρα.. Προτιμώ να ακούσω Αλεξίου ή Μητροπάνο. Όποτε τους ακούω ξενερώνω, δεν κάνω κέφι.
    Ακόμα και η κατρακύλα μπορεί να ακούσει πιο καλή μουσική...