ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη
    noizreduction
    11.05.2008, 16:04

    Προσφατα επεσαν στα χερια μου τα 24 αυθεντικα tracks του Bohemian Rhapsody. Παρολο που το καθενα απο αυτα ηταν συμπιεσμενα στα 128kbs mp3, η ποιοτητα τους ηταν πολυ καλη. Βεβαια, φανταστειτε πως μεσα σε αυτα τα 24 καναλια υπηρχαν αρκετα "μαυρα" ( δηλαδη αχρηστα takes ) που και στη δικη τους τελικη μιξη ( τοτε..την παλια εποχη ) "εξαφανιζονταν".

    Εδω θα βρειτε μια remixed εκδοση του κομματιου απο μενα.

    http://freehost06.websamba.com/freemindmusic/remixed.txt

    ( καντε δεξι κλικ και μετα "Αποθηκευση ως.."/"Save as..". Μεσα περιεχει ενα text αρχειο, το οποιο σας δινει ενα link για να κατεβασετε το κομματι, καθως και τα 24 αμιξαριστα καναλια, για οποιον ενδιαφερεται να κανει τη δικη του μιξη ).

    Καλη ακροαση


    RoCkLiViN2
    11.05.2008, 16:22

    παταω πανω στο link, αλλα μου βγαζει μια σελιδα που δεν μπορω να κανω αποθηκευση


    noizreduction
    11.05.2008, 16:27

    H σελιδα που ανοιγεις ειναι ενα text file. Μην κανεις αποθηκευση. Και με ενα απλο αριστερο κλικ, θα σου ανοιξει στο browser σου. Εκει εχει link προς γνωστο server ( rapid και share ) που ειναι ανεβασμενο το αρχειο.


    incomplete_angel
    11.05.2008, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 11-05-2008 στις 16:04 έγραψε...

    Προσφατα επεσαν στα χερια μου τα 24 αυθεντικα tracks του Bohemian Rhapsody. Παρολο που το καθενα απο αυτα ηταν συμπιεσμενα στα 128kbs mp3, η ποιοτητα τους ηταν πολυ καλη. Βεβαια, φανταστειτε πως μεσα σε αυτα τα 24 καναλια υπηρχαν αρκετα "μαυρα" ( δηλαδη αχρηστα takes ) που και στη δικη τους τελικη μιξη ( τοτε..την παλια εποχη ) "εξαφανιζονταν".

    Εδω θα βρειτε μια remixed εκδοση του κομματιου απο μενα.

    http://freehost06.websamba.com/freemindmusic/remixed.txt

    ( καντε δεξι κλικ και μετα "Αποθηκευση ως.."/"Save as..". Μεσα περιεχει ενα text αρχειο, το οποιο σας δινει ενα link για να κατεβασετε το κομματι, καθως και τα 24 αμιξαριστα καναλια, για οποιον ενδιαφερεται να κανει τη δικη του μιξη ).

    Καλη ακροαση



     

    Συγνώμη που με την ερώτηση που θα κάνω θα φανώ ηλίθια αλλά noiz τι ακριβώς εννοείς με τον όρο remixed έκδοση?{#emotions_dlg.blush} Άκουσα το κομμάτι γι'αυτό ρωτάω...{#emotions_dlg.whistling}


    deathminor88
    11.05.2008, 22:27

    +1

    Kαι εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Ποιά η διαφορά με το κανονικό?


    incomplete_angel
    12.05.2008, 01:03

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-05-2008 στις 22:27 έγραψε...

    +1

    Kαι εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Ποιά η διαφορά με το κανονικό?



     

    Ok +1 αλλά να σημειώσω ότι εγώ δε εννούσα ποια η διαφορά αλλά τι εννοείς με το remixed. Δικές σου ρυθμίσεις όσον αφορά τα μπάσα, φίλτρα κλπ? Ή κάτι άλλο?


    noizreduction
    12.05.2008, 09:35

    Ο σωστος ορισμος θα ηταν "remastered", ομως τον θεωρω αρκετα "ιερο" για να τον χρησιμοποιησω. ΠΑρολαυτα, ο ορισμος remixed σημαινει πως εχω στα χερια μου ενα αμιξαριστο προϊον ( στη συγκεκριμενη περιπτωση τα 24 track ηχογραφησης των Queen ), χωρις κανενα effect, pan, edit, κλπ και το δουλευω απο την αρχη.

     

    Εαν βαλετε το παλιο κομματι και αυτο εδω, θα διαπιστωσετε τις διαφορες. Τοσο στη lead φωνη του Mercury ( για την οποια επελεξα αλλο καναλι απο αυτο που χρησιμοποιησαν τοτε ), οσο και στη μιξη των οργανων.

    Βεβαια, το θεωρω ως κοπλιμεντο πως δεν διαφερει η μια εκδοση απο την αλλη, αλλα εαν το παρατηρησετε υπαρχουν πολλα σημεια που δεν ειναι ιδια. Ξεκινωντας απο τη φραση που λεει στο τελος ο Mercury στο αυθεντικο, που εγω δεν την εβαλα, ή ο,τι καποια χορωδιακα μερη δεν εχουν το ιδιο panning με το αυθεντικο.

    Ακομα και ο χρονος εχει διαφορα. Το αυθεντικο ειναι 5:54, ενω η δικη μου εκδοση ειναι 5:59.

    Αξιζει να ακουσετε και τα 2 προσεκτικα και θα καταλαβετε τις διαφορες.


    incomplete_angel
    12.05.2008, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-05-2008 στις 09:35 έγραψε...

    Ο σωστος ορισμος θα ηταν "remastered", ομως τον θεωρω αρκετα "ιερο" για να τον χρησιμοποιησω. ΠΑρολαυτα, ο ορισμος remixed σημαινει πως εχω στα χερια μου ενα αμιξαριστο προϊον ( στη συγκεκριμενη περιπτωση τα 24 track ηχογραφησης των Queen ), χωρις κανενα effect, pan, edit, κλπ και το δουλευω απο την αρχη.



     

    Αυτό ήθελα να διευκρινίσω. Τα υπόλοιπα τα εντόπισα!{#emotions_dlg.thumbup}


    RoCkLiViN2
    12.05.2008, 13:57

    Οντως, remasred εκδοση ειναι και μαλιστα πολυ καλη. Εχει πιο πολυ ογκο το κομματι και ακουγονται και καποια hidden tracks που δεν ακουγονταν στην κανονικη εκδοση. Πολυ καλη δουλεια noiz.

    Υ.Γ : Να σου φερουμε και τα δικα μας tracks για μιξη ?? χαχα


    noizreduction
    12.05.2008, 14:06

    Σ'ευχαριστω πολυ. Προσπαθησα να μην μιμηθω τον παραγωγο των Queen, αν και ομολογω πως μερικα σημεια ηταν μονοδρομος ( οπως το Gallileo που επρεπε να γινει panning, καθως και στην εισαγωγη ). Ηθελα να δουλεψω το κομματι σαν να μην ειχε ξαναπαιχτει ποτε.

    Η αληθεια ειναι πως μου πηρε παρα πολλες ωρες να ακουω ενα ενα τα tracks για να κανω το editing και να επιλεξω ποια καναλια θα κρατησω τελικα. Η δουλεια που ειχαν κανει τοτε ηταν τρομερη! Προτιμησα ομως να μην κρατησω τη κλασσικη lead φωνη που ακουμε στο αυθεντικο κομματι, γιατι ειχε ενα ηλεκτρικο θορυβο μεσα που δεν ηθελα.

    Να σημειωσω πως ολη η δουλεια εγινε πανω στο Cubase SX2. χρησιμοποιωντας αποκλειστικα plug ins της Waves ( τη σειρα SSL ).

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 12-05-2008 στις 13:57 έγραψε...

     

    Υ.Γ : Να σου φερουμε και τα δικα μας tracks για μιξη ?? χαχα



    Δεν κανω διαφημιση μεσα απο ενα κλασσικο κομματι, οποτε θα το αποφυγω να απαντησω.


    RoCkLiViN2
    12.05.2008, 14:20

    χαχα οκ. Απλα επειδη εμεις γραφουμε στο Reason6 και η μιξη δεν ειναι και η καλυτερηκαι επειδη εισαι και ηχοληπτης, γι αυτο στο ειπα