ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Ο στρατός μας αλλάζει;

    fantasma
    19.05.2008, 19:41

    Νομίζετε πως ο στρατός χαλάει την προσωπικότητα και το χαρακτήρα του ατόμου όταν απολυθεί;

     


    Mesoxoritis
    19.05.2008, 20:01

    Ακόμη δεν έχω πάει στρατό, αλλά γενικά πιστεύω πως επειδή είναι πολύ σάπιο όλο το θέμα του στρατού, καθώς και το σύστημα το οποίο ισχύει κατά την θητεία, είναι πολύ πιθανό μετά την απόλυση των ατόμων να τα έχει αλλάξει προς το χειρότερο.

    Ναι μεν ένα μικρό ηλικιακά άτομο μπορεί να γίνει σκληρότερο και να ξεφύγει από την εξάρτηση της οικογένειας, αλλά γενικά πιστεύω πως τα άτομα στο στρατό συνηθίζουν σε ένα σύστημα σαπίλας, γλειψίματος και ''μέσων'' που δεν είναι ό,τι καλύτερο για την μετέπειτα πορεία του. Μαθαίνεις να χρησιμοποιείς πλάγια μέσα και γλειψίματα για να πετύχεις κάτι, και πιο πολύ σε διαφθείρει παρά σε μαθαίνει πράγματα όπως η αφοσίωση κτλ. Άσε που τις περισσότερες φορές υπακούς σε πράγματα παράλογα..


    paperino
    19.05.2008, 20:02

    Έχω να δω τον αδερφό μου από όταν έφυγε για στρατό και δεν ξέρω σε 7 μήνες που θάρθει θα σας πω....


    ifi-Korgialas4ever
    19.05.2008, 21:22

    Φυσικά και όχι!! Έχει πάει ο αδερφός μου και δεν έχει  αλλάξει καθόλου..Ξέρω περιπτώσεις  και μου έχουν πει ότι οριμάζεις..τι να πώ!!Wink


    GEORB
    19.05.2008, 22:19

    Ο στρατος οπως λεει ο λαος ειναι ενα ''μεγαλο σχολειο''

    -Εφοδιάζεσαι με πολλές πρακτικές και ποικίλες τεχνικές γνώσεις που είναι χρήσιμες για τη μετέπειτα ζωή σου.

    Ο Διοικητής  μου πήρε το σκουπόξυλο από τα χέρια για να μου δείξει πώς να σκουπίζω!

    -Θέτεις συνειδητά το άτομό σου στην υπηρεσία του συνόλου.

    Μάζευα τις γόπες και τις αφοδευσεις των άλλων!

    -Πλαταίνει ο διανοητικός σου ορίζοντας, ακονίζεται η κριτική σου ικανότητα, τιθασεύεται ο ενθουσιασμός σου και ωριμάζει η φαντασία σου.

    Ανέπτυξα τεχνικές αντιμετώπισης των κουνουπιών στη σκοπιά!

    Ένας φίλος διηγείται πως κοιτούσε στο βάθος της κάνης του όπλου του και αναρωτιόταν αν θα προλάβει να δει τη σφαίρα πριν πεθάνει!

    -Δοκιμάζεις τις δυνάμεις σου και κυρίως τις συγκρίνεις με τις δυνάμεις των άλλων, οδηγείσαι σε αυτογνωσία και αυτοαντίληψη.

    Δοκιμάζεις το βύσμα σου και κυρίως το συγκρίνεις με το βύσμα των άλλων, αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου στην κοινωνία!

    -Αποκτάς πειθαρχημένο πνεύμα που είναι απαραίτητο στην κοινωνία για την αρμονική συμβίωση.

    Υπόδικας: Αν σου ζητούσα να μου πλύνεις το αυτοκίνητο θα το έκανες;

    -Αναπτύσσεις τις ιδιότητες, ικανότητες και δεξιότητές σου και μαθαίνεις όχι μόνο να υπακούς και να κυβερνάσαι, αλλά και να κατευθύνεις και να κυβερνάς άλλους.

    Έμαθα να κοιμάμαι με φασαρία, και να χ*ζω και να τρώω στα βρώμικα!

    -Διαμορφώνεις κοινωνικά ιδεώδη και αποκτάς μεγαλύτερη κοινωνική παιδεία.

    Δε βγαίνουν οι υπηρεσίες; Να χώσουμε τους νέους!


    PashalinaMakia
    19.05.2008, 23:06

    Στρατόπεδα...

    Αχ!

    Τι όμορφα μέρη!

    {#emotions_dlg.clap}


    Stroumfita456
    21.05.2008, 13:41

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 19-05-2008 στις 23:06 έγραψε...

    Στρατόπεδα...

    Αχ!

    Τι όμορφα μέρη!

    {#emotions_dlg.clap}



    χμ...{#emotions_dlg.whistling}

    εγώ πάλι τα απεχθάνομαι....


    fantasma
    21.05.2008, 14:42

    απεχθανεσαι τους χωρους..

     

    ή τους έξυπνους που στεγάζουν μέσα τους...?


    Crocodile
    21.05.2008, 15:09

    Θυμήθηκα ένα τετράστιχο από τα "Φανταρίστικα" του Κηλαηδόνη που λέει:

    Όταν θα πάρω το χαρτί

    και θα γινώ πολίτης

    θα ξαναπάρω μηχανή

    θα ξαναγίνω αλήτης.

    {#emotions_dlg.yes}


    Moonchild92
    21.05.2008, 18:09

    Κάτσε να πάω και θα σου πω...


    Stroumfita456
    21.05.2008, 20:05

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 21-05-2008 στις 14:42 έγραψε...

    απεχθανεσαι τους χωρους..

     

    ή τους έξυπνους που στεγάζουν μέσα τους...?



    μπα οι χώροι ειναι μια χαρά...

    όσο για τους "έξυπνους" δεν θα το ελεγα!!!!!{#emotions_dlg.lol}Cool

    ΥΓ.χωρις παρεξηγηση παιδες..οκ?


    -----------------
    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 21-05-2008 20:06 ]