ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.833 μέλη

    Δυσκολες ακουστικες ασκησεις... Καμια ιδεα??

    marilloumajore
    27.05.2008, 10:14

    Εχοντας φτασει σε ενα επιπεδο τις σπουδες σπουδες μου στη κλασσικη μουσικη απαιτειται να εχω εξαιρετικες επιδοσεις στα ακουστικα (κ το σολφεζ εννοειται) Και δεν εχω............. (Κ οταν μιλαμε για δυσκολα ακουστικα κ σολφεζ, εννουμε πολυ ανωτερα απο το 5ο σολφεζ...) Υπαρχει καποιος που να ξερει καποιες ασκησεις που να κανω μονη μου ωστε να λεω οποιδηποτε κειμενο με τη πρωτη a cappella (αψογα....) κ να ακουω τη λαθος νοτα που επαιξε ενα απο δευτερα βιολια σε μια ρομαντικη ορχηστρα??? Ευχαριστω....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-05-2008 16:01 ]


    thaliey
    27.05.2008, 10:32
    κοιτα ακριβως ασκησεις δεν ξερω να σου πω αυτο το να καταλααινεις σ ορχηστρα κλπ θελει εξακηση αρκετη και θ το πετυχεις απο κει κ περα μπορεισ να πασ να παρεις βιβλια που υπαρχουν μ ασκησεις dictee kai cd για να τις ακους!!!
    ticos
    28.05.2008, 15:21

    1.Ear Training - For The Contemporary Musician [HL4991]

    2.Harmonic Ear Training DVD [HL4453]

    3.Harmony & Ear Training at Keyboard, 4th Edition LAST COPY[BRN01]

    4.Ear Training For Instrumentalists

    5.Ear Training for Improvisors
    [AP167]

    6.EarMaster
    [EMD13]       αυτο ειναι προγραμμα για H/Y

    7.http://www.perfectpitch.com/     με ερωτηματικό!!το εχω κάνει,αλλά θέλει πολλή δουλειά για να δείς αποτέλεσμα!

    8,Fanatic's Guide to Sight Reading and Ear Training

    9.Sight-Read Any Rhythm Instantly

    10.Ear Training: One Note Complete Method with 3 CDs

    11.επίσης δές LONDON COLLEGE MUSIC  215081K  LCM AURAL HANDBOOK   είναι 2 βιβλία

    12,TRINITY GUILDHALL AURAL TESTS Bk 1  και 2

    13,επίσης http://www.berkleemusic.com/school/courses/music_theory_harmony_ear_training>

    για on line μαθήματα !!!

    14,υπάρχει και ενα βιβλίο με cd του ΓΑΝΩΣΕΛΗ δες ΝΑΚΑΣ.

    επίσης χρειάζεται να ακούς  έργα για διάφορα όργανα  διαβάζοντας ταυτόχρονα scores!

    δοκίμασε να ακούς συμφωνικά έργα  διαβάζοντας  Conductor's Score!

     

     


    marilloumajore
    28.05.2008, 16:18

    Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!.....


    MusicMind
    01.06.2008, 21:15

    Μπορείς να κάνεις και ασκήσεις  ατοναλ σολφεζ και dictee. Θα ψάξω τις σημειώσεις μου μήπως βρώ τίποτα να σου σκανάρω.