ελληνική μουσική
    461 online   ·  210.821 μέλη

    Προτιμάτε να ακούτε ένα τραγούδι από το ραδιόφωνο ή από τον υπολογιστή σας;

    TheDarkSideOfTheMoon
    20.07.2010, 00:25

    Παλιά που άκουγα όλο κάτι χαζά τραγουδάκια,μ΄άρεσε πολύ το ραδιόφωνο!Ό,τι βλακεία είχε κυκλοφορήσει την άκουγα αμέσως!Πλέον δεν υπάρχει καμία ραδιοφωνική εκπομπή που να παίζει τραγούδια που μ' αρέσουν.Οπότε υπολογιστής!


    jorge
    20.07.2010, 00:31
    Εγω προτιμω τη ζωντάνια του ραδιοφώνου...
    alkyoni
    20.07.2010, 00:42

    Ραδιοφωνο {#emotions_dlg.walkman}.... απο τον υπολογιστη μου!!!{#emotions_dlg.biggrin}
    Το δικο μας Ραδιοφωνο!{#emotions_dlg.inlove}http://www.musicheaven.gr/live/101
    {#emotions_dlg.beer}


    vasilisbSax
    21.07.2010, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 20-07-2010 στις 00:42 έγραψε...

    Ραδιοφωνο {#emotions_dlg.walkman}.... απο τον υπολογιστη μου!!!{#emotions_dlg.biggrin}
    Το δικο μας Ραδιοφωνο!{#emotions_dlg.inlove}http://www.musicheaven.gr/live/101
    {#emotions_dlg.beer}



    χαχαχαχαχαχαχαχα {#emotions_dlg.thumbup}
    Έτσι ακούς από πολύ μακριά, και αποφεύγεις τους σκυλοσταθμούς της περιοχής σου (προσωπικά)Wink

    Ακούγεται καλύτερα με κλειστή την οθόνη και δυνατά τα ηχεία (από μακρυά δηλαδή...) 


    PandaPaw
    23.07.2010, 20:27

    το ραδιόφωνο παίζει τις πιο πολλές φορές χαζά τραγουδάκια που δεν είναι τόσο ευχάριστα

    πχ bits .... ( προσωπική άποψη πάντα ) εγώ για παράρδειγμα τα μισώ ...

    ακούγετε κάθε λίγο και λιγάκι ο παρουσιαστής ( γιατί περί παρουσιαστή πρόκειτε με τις τόσες διακοπές που κάνει ) και χαλάει την ροή του τραγουδιού κυρίως σε καλές στιγμές ....

    στον υπολογιστή δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε από μία γκάμα τραγουδιών που ίσως δεν πρόκειτε να ακούσουμε στο ραδιόφωνο ποτέ . Ακόμα είναι δυνατόν να επαναλάβουμε κομμάτια στα οποία δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και έτσι χάσαμε τους στίχους

    αυτό είναι το πιο χρήσιμο προτέρημα του υπολογιστή

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PandaPaw στις 23-07-2010 20:36 ]


    AlfaWolf
    26.07.2010, 14:47

    Στον υπολογιστή μας έχουμε την δυνατότητα τις επιλογής των τραγουδιών που η τα έχουμε στον σκληρό μας

    η από αναζήτηση σε κάποιο σίτε πχ youtube

    Στο ραδιόφωνο όμως και θα περιοριστώ στο ραδιόφωνο του ΜusicHeaven

    Μπορείς..Να ακούσεις τα τραγούδια που θέλεις επιλέγοντας την σωστή εκπομπή απο το πρόγραμμα(και υπάρχει τέτοια ποικιλία που σίγουρα θα  βρείτε αυτήν που σας ταιριάζει)

    Αλλά υπάρχουν και πολλές (έκτακτες)εκπομπές που έχουν την ευελιξία να βάζουν επιλογές των ακροατών που είναι συνδεμένοι και στο chat και μπορούν να ζητήσουν ότι θέλουν αφού έχουν άμεση επαφή με τον μουσικό παράγωγο ,

    Έχουμε λοιπόν και λέμε  , στο ραδιόφωνο του ΜΗ

    Και ακούς τα τραγούδια που θέλεις

    Και συμμετέχεις στην δημιουργία  της play list έκτακτων εκπομπών

    Και ανταλλάσεις παράλληλα γνώμες ιδέες κλπ συνομιλώντας με τον παράγωγο αλλά και τους άλλους ακροατές μεσω του chat room

    Η μπορείς να απολαμβάνεις την μουσική που σ αρέσει και παράλληλα να σερφάρεις σε διαφορές σελίδες

    Μπορεί να ακούσεις κατι που έχεις ξεχάσει με το πέρασμα του χρόνου η που δεν είχες ακούσει ποτέ

    οπότε ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ με τα μπούνια{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.clap}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 26-07-2010 16:19 ]


    seawind8
    05.05.2011, 01:38

    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να βρω πάρα πολλές εκπομπές και κατολη την διάρκεια της ημέρας που να καλύπτουν τις πιθανών προσωπικές μου επιλογές αλλά ακόμη και έτσι... τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την θέρμη ενώς εκφωνητή που σε ταξιδεύει στα δικά του μονοπάτια που μπορεί εσυ να μην έχεις ξανα ακούσει καν!

     

    οποτε...Ραδιοφωνο δαγκωτο :p


    Extremio
    05.05.2011, 10:03

    ΔΥστυχως τα ερτζιανα μας εχουν "τελειωσει" προ πολλου.  Απο τοτε που καποιοι αποφασισαν τον νεο ρολο του ραδιοφωνου:  να ειναι φερεφωνο των ορεξεων των μεγαλων δισκογραφικων εταιριων.

     

    Αυτο το αναλεητο συστημα του καθ' ολα περιεργου και υποπτου δουναι και λαβειν μεταξυ δισκογραφικων και ραδιοφωνικων σταθμων σκοτωσε τον αυθορμητισμο του ραδιοφωνου, που μας κρατουσε συντροφια μεχρι τις μικρες ωρες, οταν ημασταν νεωτεροι.

     

    Το web radio ειναι μια οαση μεσα στη λασπη και το βουρκο των πληρωμενων και καθοδηγουμενων ακουσματων.  Αλλα και αυτο ακομα ειναι στα σπαργανα.  Θελει δουλεια, μερακι και χρονο για να ενηλικιωθει.

     

    Ειναι σαφες οτι προτιμω να ακουω ραδιοφωνο.  Ωστοσο, δεν το κανω πια.  Μονο στο αυτοκινητο κι αυτο απλα για παρεουλα, αν και δεν ειναι παντα η καλυτερη.

     

    Αυτην την περιοδο περιοριζομαι στο web radio και στην ομορφη παρεα που βρηκα στην κοινοτητα μας.

     

    Μου αρεσει η μουσικη σε ολες της τις μορφες και αναπνεω μεσα απο αυτην απο παιδι.  Ελπιζω, οταν πεθανει το CD που ηδη ψυχορραγει, να ξανανιωσουν τα FM και να μας ξαναχαρισουν στιγμες απολαυσης και συγκινησης.

     

    Ιδωμεν.


    -----------------
    blogs.musicheaven.gr/extremio

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 05-05-2011 10:06 ]


    Mad4U
    05.05.2011, 20:06

    Απο το pc μιας και ειναι μονιμα ανοιχτο! Αλλα συχνα βαζω ραδιοφωνο παντοτε ομως μετα τις 2 το βραδυ!!! Την ημερα παιζουν ολα τα "radio friendly" τραγουδια ενω το βραδυ δεν υπαρχει κανενα κολλημα! Εχει τυχει να πετυχω το stairway to heaven σε σταθμο με ελαφρολαικα!!!


    Blackpearl
    08.05.2011, 22:09
    Από το ιντερνετ φυσικά έχει καλύτερο σήμα και μπορώ να ακούω σε όποιο ραδιοσταθμό θέλω. Είτε Ελληνικό είτε ξένο!! :D
    aviectus
    06.06.2011, 12:02

    Προτειμω να ακουω τη δικη μου μουσικη απο υπολογιστη,ipod,κτλ

    Ο λόγος είναι στο ράδιο κουράζομαι, πολλές φορές,-Διαφημίσεις, διαγωνισμοί,κ.α,Επίσης τα τραγούδια που θέλω να ακουσω,ειναι αφορισμένα απο τα Ελληνικά ραδιόφωνα, οπότε δεν ακούω.

    Αραιά και που,ομως,συντονιζονιζομαι σταθμούς απο ίντερνετ εξωτερικού κατά βάση απο Αμερική


    metalkristi
    07.06.2011, 09:42
    καποτε που ηταν οι πειρατικοι σταθμοι ακουγα συνεχεια ραδιοφωνο επισης επειδη ειμαι λατρης της ξενης μουσικης ειχα και ορισμενες εκπομπες για να μαθενω που βρισκοταν το καθε τραγουδι οπως του ακη εβενη και του μιχαλη 267 τωρα πλεον στο εμπι3 μου και υπολογιστη απλα
    MikeGnR
    07.06.2011, 09:51
    Και να ήθελα να ακούσω ραδιόφωνο δεν παίζει κανένας σταθμός αυτά που ακούω. Επίσης γλιτώνω τα ίδια και τα ίδια playllists και τις διαφημίσεις. Το Radio Musicheaven ευτιχώς δεν έχει τίποτα απ'τα 2, οπότε διαλέγουμε παρέα και χωνόμαστε!